Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.08.2012, 14:05:47
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Am dat ultimatum si nimic. De aceea nu stiu ce sa fac. Oricum eu nu stau cu ei, in casa mai stau decat mama si frate I, momentan. Problema este ca mama m-a sustinut sa termin studiile si acum, cand ea nu isi poate gasi servici (caci niciodata nu i-a placut sa stea la mana altuia dar pur si simplu a cautat si nu gaseste datorita varstei, problema este ca nici la pensie nu poate iesi) nu pot sa o las fara utilitati platite. Ptr I nu m-as deranja, dar pentru ea o fac. Si asa mama l-a cam pus la restrictii, dar vad ca tot nu-i de scos camasa cu el. Nu stiu cum sa mai procedez. Si poate ca as mai tolera mult situatia daca nu l-ar invrajbi pe R impotriva noastra (a mea si a mamei) si mai mult decat este, ducandu-se cu minciuni la el.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.08.2012, 14:26:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Am dat ultimatum si nimic. De aceea nu stiu ce sa fac. Oricum eu nu stau cu ei, in casa mai stau decat mama si frate I, momentan. Problema este ca mama m-a sustinut sa termin studiile si acum, cand ea nu isi poate gasi servici (caci niciodata nu i-a placut sa stea la mana altuia dar pur si simplu a cautat si nu gaseste datorita varstei, problema este ca nici la pensie nu poate iesi) nu pot sa o las fara utilitati platite. Ptr I nu m-as deranja, dar pentru ea o fac. Si asa mama l-a cam pus la restrictii, dar vad ca tot nu-i de scos camasa cu el. Nu stiu cum sa mai procedez. Si poate ca as mai tolera mult situatia daca nu l-ar invrajbi pe R impotriva noastra (a mea si a mamei) si mai mult decat este, ducandu-se cu minciuni la el.
Hm, asta cu "nu i-a placut.." nu suna bine.

Revin la afirmatia din postarea anterioara - de ce sa te straduiesti cand este altcineva sa te intretina?

Nu este corect, mai ales daca e sanatoasa, poate munci, asta cu "nu gaseste" este doar un pretext.

Si daca o sa iasa la pensie peste 5 ani, ce pensie crezi ca o sa aiba daca nu a mai muncit ...de cati ani?

Gandeste-te ca o sa ai si tu familie la un moment dat, atunci in loc sa-ti intretii familia o sa-ti intretii parinti, frati, etc?

Sa inteleg ca tu platesti doar utilitatile? Si bani de mancare de unde au?

Acum nu stiu la ce suma se ridica contributia ta, si ce venituri daca ai de unde, si sunt doar utilitatile..de ce nu? Faci o fapta buna..

Fratii tai nu mai e problema ta - este produsul parintilor tai si responsabilitatea lor, vezi de viata ta, de prietenii tai, poate isi vor veni candva in fire, sigur viata ii va aduce in calea ta intr-un fel sau altul la un moment dat.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.08.2012, 14:40:27
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Intr-un fel ai dreptate AlinB. Insa mama a muncit 32 de ani pana acum. Pensie o sa aiba de unde. Crede-ma, ea chiar s-a dus si a cautat de munca. Raspunsul angajatilor este: varsta maxima 45 ani. Am fost eu insa-mi la o firma cand am vazut un anunt cu un post pe care ar fi putut lucra fara probleme si asta a fost raspunsul lor. Iar eu sunt mult mai tanara si ei nu stiau pentru ce intreb de acel post.
In concluzie nu faptul ca o intretin pe maica-mea este durerea mea, ci fratele, pentru ca pe langa ea este si el este intretinut. Ii convine. Stiu ca nu trebuie sa-mi fac griji pentru el, nici nu imi fac daca nu are ce manca, este sanatos si major si poate munci.
Iar pentru R cum sa nu ma doara inima ca nu ma inteleg cu el? Ai frati/surori? Daca da pune-te un pic in situatia mea. Nu te-ar durea daca nu te-ai putea ruga pentru ei ca in psalmul 132: "Iată acum ce este bun și ce este frumos, decât numai a locui frații împreună!"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.08.2012, 18:29:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Atat timp cat nu-i dai lui bani, ci platesti doar intretinerea mamei si ea il tine sub acelasi acoperis, nu vad de ce sa-ti faci griji.

Atat timp cat ea accepta, chiar daca stie ca o vorbeste de rau si nu vrea sa puna piciorul in prag, nu e problema/responsabilitatea/grija ta.

Daca ai avut o discutie serioasa cu fratii, discutie cu care sa incerci sa lamuresti lucrurile si sa ajungi la o impacare si nu a functionat, tot ce poti sa faci este sa te rogi si sa astepti.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.08.2012, 19:07:30
mihaiB mihaiB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Am dat ultimatum si nimic. De aceea nu stiu ce sa fac. Oricum eu nu stau cu ei, in casa mai stau decat mama si frate I, momentan. Problema este ca mama m-a sustinut sa termin studiile si acum, cand ea nu isi poate gasi servici (caci niciodata nu i-a placut sa stea la mana altuia dar pur si simplu a cautat si nu gaseste datorita varstei, problema este ca nici la pensie nu poate iesi) nu pot sa o las fara utilitati platite. Ptr I nu m-as deranja, dar pentru ea o fac. Si asa mama l-a cam pus la restrictii, dar vad ca tot nu-i de scos camasa cu el. Nu stiu cum sa mai procedez. Si poate ca as mai tolera mult situatia daca nu l-ar invrajbi pe R impotriva noastra (a mea si a mamei) si mai mult decat este, ducandu-se cu minciuni la el.
Sa invete germana atata cat sa se descurce, aici se gasesc locuri de munca, cu rabdare va ajunge ca barbat la un salar bun, iar blonde sunt aici, o sa se casatoreasca si o sa o duca bine.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.08.2012, 10:15:42
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiB Vezi mesajul
Sa invete germana atata cat sa se descurce, aici se gasesc locuri de munca, cu rabdare va ajunge ca barbat la un salar bun, iar blonde sunt aici, o sa se casatoreasca si o sa o duca bine.
Sa invete si sa munceasca sunt lucruri stranii pentru el
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.08.2012, 10:22:20
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
5. Ce spune parintele duhovnic despre aceasta situatie?

Daca ai avut o discutie serioasa cu fratii, discutie cu care sa incerci sa lamuresti lucrurile si sa ajungi la o impacare si nu a functionat, tot ce poti sa faci este sa te rogi si sa astepti.
Este si grija mea caci eu platesc, nu mama. Si in fond el ar trebui sa plateasca jumatate. Acum iti pot spune ce mi-a raspuns duhovnicul: "Cine nu munceste, sa nu manance nici sa stea pe umerii altora la cald" M-a sustinut sa iau masuri, chiar si mai drastice daca este cazul, altfel I va fi un parazit toata viata.

In legatura cu discutia nu pot decat sa-ti dau dreptate caci la aceeasi concluzie am ajuns si eu. Dumnezeu mi-e martor ca am incercat cai de impacare. Daca ei nu vor, este strict problema lor. Mie nu-mi ramane decat nadejdea ca intr-o zi ne vom impaca...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.08.2012, 13:17:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Este si grija mea caci eu platesc, nu mama. Si in fond el ar trebui sa plateasca jumatate. Acum iti pot spune ce mi-a raspuns duhovnicul: "Cine nu munceste, sa nu manance nici sa stea pe umerii altora la cald" M-a sustinut sa iau masuri, chiar si mai drastice daca este cazul, altfel I va fi un parazit toata viata.
Nu mi-ai spus totusi, le platesti si mancarea sau doar intretinerea?
Daca e doar intretinerea si nici unul din ei nu munceste, din ce maninca?

Faptul ca sta sub acelasi acoperis cu mama ta nu inseamna neaparat ca il intretii tu - este decizia mamei tale si chiar nu ai nici o putere in acest sens, orice ai incerca sa faci impotriva lui, o va afecta pe mama ta in primul rand, ei trebuie sa-i fortezi mana, cu ea trebuie sa te certi.

Te-ai uitat bine in inima ta?

Chiar vrei sa faci asta pentru ca ii vrei binele obligandu-l sa munceasca sau este un resementiment din cauza ca este clevetitor?

Daca el se multumeste cu nivelul lui de trai actual - nu ai ce sa faci. Candva va vrea sa-si intemeieze o famile sau sa-si gaseasca o prietena mai serioasa, va trebui sa faca rost de mai multi bani.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.08.2012, 17:19:39
mihaiB mihaiB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Sa invete si sa munceasca sunt lucruri stranii pentru el
Nicidecum cand va incepe sa munceasca nu se va mai putea opri. Aveti incredere.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.08.2012, 08:39:38
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu mi-ai spus totusi, le platesti si mancarea sau doar intretinerea?
Daca e doar intretinerea si nici unul din ei nu munceste, din ce maninca?
O parte din banii pentru mancare ii dau eu, o parte reuseste ea sa faca rost prin tricotaj sau cand mai reuseste sa gaseaca de lucru cu ziua. De ce sa refulez pe ea? Oricum l-a oprit de ceva vreme de la mancarea adusa de ea sau cumparata din banii pe care ii dau eu, si pare ca baiatul a inceput sa se descurce de mancare, dar nu-i de ajuns. Pentru ce vreau sa munceasca? Cred ca pentru ambele: primul spre a-i face bine, iar faptul ca spune numai minciuni celuilalt frate a fost declansarea si a unor resentimente. Iar daca faptul ca vreau sa munceasca si sa plateasca o parte din intretinere este o razbunare, atunci sa ma ierte Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parinti si copii maria55 Generalitati 36 12.04.2015 10:05:02
Parinti si copii, in aceeasi casa dorinastoica14 Intrebari utilizatori 18 07.12.2012 15:27:26
am nevoie de incurajari onyx235 Generalitati 64 02.08.2009 21:50:51
tot cea cu problema surori mele georgyana_op Generalitati 3 12.01.2009 10:49:05