Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.08.2011, 18:49:58
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit Postul in deplasare

Ce este de facut daca in post esti nevoit sa mergi intr-o delegatie,sau esti in alta tara si nu ai la indemana decat mancaruri de dulce?Scriptura zice ca daca fratele de langa tine nu stie ca tii post,ca sa nu il intristezi,sa mananci de dulce;daca stie ca deobicei esti postitor sa nu mananci de dulce ca sa nu il smintesti.Dar lasand la o parte ce zic oamenii,daca vrei sa mananci de post, dar nu ai ce?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.08.2011, 19:03:16
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Pe thread-ul de mai jos s-a mai discutat despre asta; poate gasiti ceva sfaturi utile.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=11457
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.08.2011, 19:05:51
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

caty eu am fost de f multe ori in deplasare si in Romania si in alte tari si s-a nimerit sa fie perioada de post, sau am stat o saptamana intreaga adica si miercurea si vinerea si am gasit intotdeauna ce sa mananc. Nu cred ca nu exista tara unde sa nu poti cere o salata, o mancare de legume, niste orez, cartofi la cuptor, fructe, sa nu-ti poti cumpara niste seminte sau sa intrebi daca biscuitii au lapte in ei sau nu.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.08.2011, 19:58:41
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Ce este de facut daca in post esti nevoit sa mergi intr-o delegatie,sau esti in alta tara si nu ai la indemana decat mancaruri de dulce?Scriptura zice ca daca fratele de langa tine nu stie ca tii post,ca sa nu il intristezi,sa mananci de dulce;daca stie ca deobicei esti postitor sa nu mananci de dulce ca sa nu il smintesti.Dar lasand la o parte ce zic oamenii,daca vrei sa mananci de post, dar nu ai ce?
1. Când sunt în deplasare mă socotesc dezlegat de obligația postului, fiind în aceeași situație cu cei care din binecuvântate pricini sunt scutiți de respectarea poruncilor Bisericii și pentru care Biserica suplinește prin Comuniunea Sfinților rugându-se "pentru cei bolnavi, pentru cei robiți, pentru cei care călătoresc". Totuși, deși nu am această obligație legală, mă străduiesc să țin postul și, de regulă, reușesc. Condiția reușitei este să prevăd acest lucru înainte. De obicei știu că voi pleca într-un loc și am posibilitatea să îmi iau borcanul salvator cu salată de post sau cu orez, ori să vizitez supermarketul din localitate, dacă există.

2. Postul trebuie ținut pentru Cristos și ca penitență pentru păcatele mele, nu are legătură cu ce crede aproapele, cu împrejurarea că el ține post sau nu, cu faptul că el știe că postesc ori nu ori alte coniderente asemănătoare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.08.2011, 20:10:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
1. Când sunt în deplasare mă socotesc dezlegat de obligația postului, fiind în aceeași situație cu cei care din binecuvântate pricini sunt scutiți de respectarea poruncilor Bisericii și pentru care Biserica suplinește prin Comuniunea Sfinților rugându-se "pentru cei bolnavi, pentru cei robiți, pentru cei care călătoresc". Totuși, deși nu am această obligație legală, mă străduiesc să țin postul și, de regulă, reușesc. Condiția reușitei este să prevăd acest lucru înainte. De obicei știu că voi pleca într-un loc și am posibilitatea să îmi iau borcanul salvator cu salată de post sau cu orez, ori să vizitez supermarketul din localitate, dacă există.

2. Postul trebuie ținut pentru Cristos și ca penitență pentru păcatele mele, nu are legătură cu ce crede aproapele, cu împrejurarea că el ține post sau nu, cu faptul că el știe că postesc ori nu ori alte coniderente asemănătoare.
in concluzie postul trebuie sa-l tii daca poti, daca ai conditii.
aici intervine sinceritatea fata de tine insuti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.08.2011, 23:08:42
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
caty eu am fost de f multe ori in deplasare si in Romania si in alte tari si s-a nimerit sa fie perioada de post, sau am stat o saptamana intreaga adica si miercurea si vinerea si am gasit intotdeauna ce sa mananc. Nu cred ca nu exista tara unde sa nu poti cere o salata, o mancare de legume, niste orez, cartofi la cuptor, fructe, sa nu-ti poti cumpara niste seminte sau sa intrebi daca biscuitii au lapte in ei sau nu.
Am cerut in Barcelona o salata.Avea prin ea salam si ou.Am returnat.o si am cerut sa fie vegetala....m-am gandit ca nu stiau ei ce e postul.Mi-au adus alta......avea doar ou...:D.
Adevarul este ca uneori nici nu stii ce mananci pe la restaurante,mese festive.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.08.2011, 11:25:37
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Am cerut in Barcelona o salata.Avea prin ea salam si ou.Am returnat.o si am cerut sa fie vegetala....m-am gandit ca nu stiau ei ce e postul.Mi-au adus alta......avea doar ou...:D.
Adevarul este ca uneori nici nu stii ce mananci pe la restaurante,mese festive.
pai eu cand spun salata ma refer chiar la salata :) adica la frunzele verzi de salata. Si in general, chiar si in Romania eu le cer f clar ce vreau sa fie in ea si le enumar: rosii, ceapa, castraveti, ardei, masline. Si precizez sa nu aiba ou, branza sau carne in ea. Doar legume.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul meu ? Mihnea Dragomir Postul 179 10.11.2013 17:37:57
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 04:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 29.02.2012 00:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12
Postul gabriela_iagar Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 11 25.11.2009 16:24:08