Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.06.2011, 16:44:31
mmzmmz mmzmmz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Mesaje: 7
Implicit Postul copiilor

Am urmatoarea dilema : de ceva vreme conduc o cantina sociala a unei organizatii crestin ortodoxe, ce include mese acordate copiilor din familii foarte sarace. Exista o zi pe saptamana - vinerea, zi de post in mod obisnuit - cand dam de mancare unor copii prescolari (4 - 6 ani), copii care acasa nu au ce manca. Dorind sa le dau o masa suplimentara dimineata (multi dintre ei sunt subnutriti, mai mici si mai slabi decat copiii mai "bogati" de aceeasi varsta), am intrebat educatorii lor ce maninca acesti copii dimineata acasa si am primit raspunsul categoric "nimic", deci au primit acea masa suplimentara, ocazie cu care am aflat ca ea trebuie sa constea din ceai si paine cu gem ("balast" din punct de vedere nutritional), pentru ca nu am voie sa le dau lactate.
In conditiile in care acesti copii nu au cum beneficia (dimpotriva ! le fac mai mult rau decat bine hranindu-i incomplet la o varsta atat de frageda, fara ca ei sa aiba alta sursa de hrana) de pe urma postului impus de catre organizatia la care lucrez, ce ar recomanda BOR si canoanele in asemenea situatii ?
Vad peste tot scris faptul ca postul nu ar trebui sa fie ceva fortat, impus, ori, ce discernamant are un copil de 5 ani a carui familie nu-si permite sa tina post (da ! postul a devenit un lux in zilele noastre), astfel incat sa isi doreasca el, cu buna stiinta, sa tina post ? In afara de asta, cine, mai exact, isi hraneste copiii doar cu ce doresc ei sa manance ?

Nu este cazul sa mi se spuna "se poate gati o masa completa nutritional doar din legume", stiu foarte bine acest lucru, insa trebuie sa completez cu "NU se poate gati o masa completa nutritional numai din legume in limita uriasei sume de 6 lei". Este imposibil, si trebuie sa tinem cont si de restrictiile alimentare ale unor copii atat de mici.

Orice sfaturi si informatii sunt binevenite.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.06.2011, 16:57:48
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mmzmmz Vezi mesajul
Am urmatoarea dilema : de ceva vreme conduc o cantina sociala a unei organizatii crestin ortodoxe, ce include mese acordate copiilor din familii foarte sarace. Exista o zi pe saptamana - vinerea, zi de post in mod obisnuit - cand dam de mancare unor copii prescolari (4 - 6 ani), copii care acasa nu au ce manca. Dorind sa le dau o masa suplimentara dimineata (multi dintre ei sunt subnutriti, mai mici si mai slabi decat copiii mai "bogati" de aceeasi varsta), am intrebat educatorii lor ce maninca acesti copii dimineata acasa si am primit raspunsul categoric "nimic", deci au primit acea masa suplimentara, ocazie cu care am aflat ca ea trebuie sa constea din ceai si paine cu gem ("balast" din punct de vedere nutritional), pentru ca nu am voie sa le dau lactate.
In conditiile in care acesti copii nu au cum beneficia (dimpotriva ! le fac mai mult rau decat bine hranindu-i incomplet la o varsta atat de frageda, fara ca ei sa aiba alta sursa de hrana) de pe urma postului impus de catre organizatia la care lucrez, ce ar recomanda BOR si canoanele in asemenea situatii ?
Vad peste tot scris faptul ca postul nu ar trebui sa fie ceva fortat, impus, ori, ce discernamant are un copil de 5 ani a carui familie nu-si permite sa tina post (da ! postul a devenit un lux in zilele noastre), astfel incat sa isi doreasca el, cu buna stiinta, sa tina post ? In afara de asta, cine, mai exact, isi hraneste copiii doar cu ce doresc ei sa manance ?

Nu este cazul sa mi se spuna "se poate gati o masa completa nutritional doar din legume", stiu foarte bine acest lucru, insa trebuie sa completez cu "NU se poate gati o masa completa nutritional numai din legume in limita uriasei sume de 6 lei". Este imposibil, si trebuie sa tinem cont si de restrictiile alimentare ale unor copii atat de mici.

Orice sfaturi si informatii sunt binevenite.
Pai si miercurea este zi de post saptamanal, nu doar vinerea. Dar in conditiile pe care le-ati descris mie mi se pare anormal sa serviti copiii cu ceai si paine cu gem.Postul alimentar nu este cazul sa fie tinut de copiii infometati.Ei oricum fac foame, le mai dam si noi de post???Ar trebui sa va luptati ca acesti copii sa fie hraniti bine.Oricum sunt convinsa ca cei care va obliga la un astfel de meniu, nu manaca vinerea paine cu ceai!

Dar daca totusi va obliga sa le oferiti mancare de post, oferiti-le macar fructe. 1 kg de banane este aproximativ 6 lei.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.06.2011, 17:27:49
mmzmmz mmzmmz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Pai si miercurea este zi de post saptamanal, nu doar vinerea.
Stiu. Insa miercuri vin la masa copii de varsta scolara, mai mari si mai bine dezvoltati, pentru care imi fac mai putine griji.
Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Dar in conditiile pe care le-ati descris mie mi se pare anormal sa serviti copiii cu ceai si paine cu gem.Postul alimentar nu este cazul sa fie tinut de copiii infometati.Ei oricum fac foame, le mai dam si noi de post???Ar trebui sa va luptati ca acesti copii sa fie hraniti bine.Oricum sunt convinsa ca cei care va obliga la un astfel de meniu, nu manaca vinerea paine cu ceai!
Mananca ce mananca si copiii. Ceaiul cu paine cu gem era doar masa de dimineata. La pranz, primesc 3 feluri de mancare, insa .... de post ? la 4 - 6 ani ? copiii subnutriti ?
Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Dar daca totusi va obliga sa le oferiti mancare de post, oferiti-le macar fructe. 1 kg de banane este aproximativ 6 lei.
Un copil nu poate manca 1 kg de banane, si acestea nu reprezinta o masa completa din punct de vedere nutritional. Nu mai vorbesc de directia sanitara care ma obliga sa le dau si carne, oua sau lactate la masa (si pe buna dreptate).

Am intrebat parintele care vine si vorbeste copiilor, care insa mi-a spus ca "si el cand era mic, tinea post, si copiii lui tin post". Dar comparatia nu se poate face intre un copil ce nu are ce manca acasa si unul provenit dintr-o familie stabila financiar, asa ca nu m-a lamurit cu nimic.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.06.2011, 18:20:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mmzmmz Vezi mesajul
de post ? la 4 - 6 ani ? copiii subnutriti ?
Aici este eroarea. A mânca de post o zi sau două pe săptămână nu înseamnă a fi subnutrit. Dimpotrivă, cel mai bine și sănătos hrăniți copii pe care i-am întâlnit sunt din familii vegetariene. Ei mănâncă de post nu numai în zile de post, ci tot timpul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.06.2011, 18:30:36
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu cred că ar trebui pusă problema postului la acești copii, având în vedere ce mânăncă acasă. Unul care n-are ce mânca nu mai trebuie să își facă griji că, atunci când a prins ceva era de frupt.
Da, e bine ca și copiii să învețe să postească. Însă pentru aceștia nu e nicio problemă dacă vor căpăta deprinderea asta mai târziu. Acum au nevoie să se pună pe picioare.
Însă e doar o părere personală.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.06.2011, 18:57:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Hei, dar copiii tin post de la 7 ani... nu de la 4-6.
Eu am inceput sa tin de pe la vreo 12, si nu mi-a impus nimeni, dar vedeam ca toti mannaca post si numai mie mi se face mancare separata si se fereau sa guste din mancarea mea... Eu una nu as obliga pe nimeni sa tina post, daca nu vrea.

E adevarat ca e o problema cu micul dejun in zilele de post- zilele astea se mananca peste - le puteti da peste, masline, margarina, halva, fructe, napolitane de post, fasole batuta, cartofi prajiti, paste cu nuci...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.06.2011, 19:02:08
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mmzmmz Vezi mesajul
Am urmatoarea dilema : de ceva vreme conduc o cantina sociala a unei organizatii crestin ortodoxe, ce include mese acordate copiilor din familii foarte sarace.
Tare mă tem că singura activitate de adimnistrare și gestionare a dvs. e cea a troll-uitului.

Have fun.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.06.2011, 19:42:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Postul un lux?
Dar de cand a ajuns fasolea mai scumpa decat carnea?

Stiu o firma unde se ofera o masa gratuita pe zi, in locul bonurilor de masa, deci in limita uriasei sume de 8 lei.
Asta inseamna un fel de mancare care include si o bucata minuscula de carne, paine si o prajitura sau un fruct.

Felurile de baza din componenta mancarii se rezuma la cartof, fasole, mazare, orez.
6 zile pe saptamana, 4 saptamani pe luna, nu una sau doua zile pe saptamana.

In felul asta maninca o masa pe zi de zi peste 100 oameni in toata firea.

Nu e greu sa faci un calcul si sa vezi ca o masa din asta nu costa mai mult de 4-5 lei, restul fiind profitul restaurantului in cauza.

Elimini carnea, pui mai multe fructe, si uite masa de post.

Eventual se mai pot introduce variatii la capitolul legume: naut, soia, etc. eventual cereale..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.06.2011, 20:02:04
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mmzmmz Vezi mesajul
Stiu. Insa miercuri vin la masa copii de varsta scolara, mai mari si mai bine dezvoltati, pentru care imi fac mai putine griji.
Deci miercurea nu mananca copiii intre 4-6 ani??!Tin post negru?

Citat:
În prealabil postat de mmzmmz Vezi mesajul
Ceaiul cu paine cu gem era doar masa de dimineata. La pranz, primesc 3 feluri de mancare, insa .... de post ? la 4 - 6 ani ? copiii subnutriti ?
Masa de dimineata este foarte importanta.Atat pentru copii cat si pentru adulti.

Citat:
În prealabil postat de mmzmmz Vezi mesajul
Un copil nu poate manca 1 kg de banane, si acestea nu reprezinta o masa completa din punct de vedere nutritional. Nu mai vorbesc de directia sanitara care ma obliga sa le dau si carne, oua sau lactate la masa (si pe buna dreptate).
Nici n-am spus sa constipati copiii si sa le dati 1 kg de banane la o masa.Va sugeram ca daca 1 kg de banane costa 6 lei, atunci alaturi de 1 banana, mai puteti servi si altceva.Alte fructe,batoane de cereale,biscuti de post..E indicat oricum sa manance o masa de fructe/zi..

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Tare mă tem că singura activitate de adimnistrare și gestionare a dvs. e cea a troll-uitului.
Have fun.
Tot ce-i posibil...:-))Dar nu-s la primul troll la care raspund..:-))

Last edited by Melissa; 02.06.2011 at 20:05:07.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.06.2011, 20:27:17
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Copiii intre 4-6 ani NU trebuie sa tina post, fie ca ei sunt saraci sau nu. Ar trebui sa informati organizatia crestin-ortodoxa de lucrul asta. Eventual sa luati adeverinta cu semnatura de la episcop, daca ei nu stiu asa ceva. :)
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 29.02.2012 00:29:05
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 12.12.2010 00:27:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12
postul copiilor carmenserghi Postul 9 01.08.2010 19:51:50