Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.02.2010, 16:14:41
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Eu am reusit de fiecare data sa fac mancare foarte buna si satioasa si fara ulei! Mancare gatita! Este foarte usoara si se gateste repede! Cum? Te folosesti mai mult de fiert decat de prajit si de calit legume in ulei (la inceputul gatirii). Ciorbele la fel... le pui pe toate la fiert si adaugi condimente, si iese la fel de buna. Sambata si Duminica nu-i bai, poti folosi ulei!
Dar sa vedeti ce usoara si buna este mancarea fara ulei, cade bine si la ficat si stomac. Si asa o poti manca de doua ori pe zi... depinde de programul fiecaruia, sau o data in zi - cine poate.

In Postul Mare postul cu adevarat post este cand postesti cu gura de la barfe si prostii sau sa nu bei bauturi alcoolice, cu urechile de a te pazi sa nu auzi lucruri necuviincioase si barfe, cu ochii sa nu privesti spurcaciuni sau sa urmaresti pe aproapele, cu mainile sau nu atingi lucuri spurcate.... sau sa furi, sau sa omori, sa bati, cu picioarele sa nu umbli unde nu e bine: in carciumi, la desfranate, la discoteci, etc. apoi cu stomacul....
Toate acestea de sunt incununate de Rugaciune (personala si la Biserica la Sf.Slujbe) si Milostenie, multa rasplata Dumnezeiasca vine asupra ta!

Si avand toate acestea nu iti mai vine sa mananci asa de des... iti ajunge numai o singura data pe zi, dupa ora 15...

Dumnezeu sa va binecuvinteze!!!
__________________

Last edited by geo.nektarios; 17.02.2010 at 16:17:04.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.02.2010, 17:28:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Isaia 58:

6. Nu știți voi postul care Îmi place? - zice Domnul. Rupeți lanțurile nedreptății, dezlegați legăturile jugului, dați drumul celor asupriți și sfărâmați jugul lor.
7. Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăpostește în casă pe cel sărman, pe cel gol îmbracă-l și nu te ascunde de cel de un neam cu tine.
8. Atunci lumina ta va răsări ca zorile și tămăduirea ta se va grăbi. Dreptatea ta va merge înaintea ta, iar în urma ta slava lui Dumnezeu.
9. Atunci vei striga și Domnul te va auzi; la strigătul tău El va zice: Iată-mă! Dacă tu îndepărtezi din mijlocul tău asuprirea, amenințarea cu mâna și cuvântul de cârtire,
10. Dacă dai pâinea ta celui flămând și tu saturi sufletul amărât, lumina ta va răsări în întuneric și bezna ta va fi ca miezul zilei.
11. Domnul te va călăuzi necontenit și în pustiu va sătura sufletul tău. El va da tărie oaselor tale și vei fi ca o grădină adăpată, ca un izvor de apă vie, care nu seacă niciodată.
12. Pe vechile tale ruine se vor înălța clădiri noi, vei ridica din nou temeliile străbune și vei fi numit dregător de spărturi și înnoitor de drumuri, ca țara să poată fi locuită.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.02.2010, 17:39:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Pentru curiozitatea voastra, uleiul este nesanatos. Vorbesc de cel neprajit, caci prajelile sunt otrava... cu gust bun.

De ce sunt nesanatoase? Pentru simplul motiv ca sunt separate de substantele din semintele respective, oricare ar fi ele. Doar impreuna cu aceste substante, grasimile vegetale alcatuiesc asa-numita proportie divina care este sanatoasa. Cine vrea detalii, sa caute cartile lui Ovidiu Bojor si ale lui Gheorghe Mencinicopschi.

Cele mai putin nesanatoase sunt uleiurile de masline presate la rece si recoltate "din prima", nu din resturi... Dar sunt si cele mai scumpe.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.02.2010, 17:59:01
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sambata si duminica si alte cateva Sfinte Sarbatori e dezlegare la ulei si la vin.

Referitor la mancarea fara ulei sau cu ulei in functie de cum zice duhovnicul fiecaruia.
Pentru ca nu poti sa ceri cuiva care munceste munci fizice grele sa manance fara ulei.
Apoi duhovnicul isi cam da seama cat de puternic lucreaza darul lui Dumnezeu in fiecare.Ca cine are darul lui Dumnezeu mai puternic lucrator posteste mai usor.
Pe urma unii datorita alcatuirii fizice adica trupului care il au postesc mai usor altii mai greu.
Sunt multe care trebuiesc luate in considerare.
Batranii peste o anumita varsta au dezlegare la post (parca peste 80 de ani ) si copii sub o anumita varsta au si aceia dezlegare la post.

Last edited by mihailt; 17.02.2010 at 18:01:56.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.02.2010, 20:35:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Grasii sa posteasca mai aspru. :)) Si cei care tintesc la desavarsire.

La mine in calendar scrie ca saptamana asta avem voie la paine si apa numai seara (desi aici nu scrie asa)... Sper sa fiu scuzat. :)
La tine in calendar scrie bine..cam asa e "standardul".

Si unde suntem noi acum de fapt.
Inca vreun secol si o sa tinem postul cu branza si oua. Daca il mai tinem.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.02.2010, 20:52:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La tine in calendar scrie bine..cam asa e "standardul".

Si unde suntem noi acum de fapt.
Inca vreun secol si o sa tinem postul cu branza si oua. Daca il mai tinem.
Suntem unde suntem ! Nu e bine a judeca mai aspru decat trebuie , si a nu ne situa deasupra duhovnicilor , buni sau mai putin buni , dar ei sunt cei ce ne pastoresc. Nici o extrema nu e cu folos pana la urma , pentru ca altfel mai rau facem , indepartand pe multi de biserica , si asa putini , din ce in ce mai putini . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.09.2010, 22:57:19
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie-mi este dificil sa tin post fara ulei. Ulei gatit, la ala cred ca te referi, pt ca in salate nu vad de ce ar fi nociv- doar ca are ceva colesterol. Dar daca iei ulei de masline pt salate in loc de ulei de floarea soarelui scapi si de colesterol. Diferenta dintre cele 2 uleiuri daca sunt gatite nu stiu daca exista, la gust cel putin nu am observat nicu una, deci nu vad de ce ai lua ulei de masline si pt gatit.

Cat despre cat e de sanatos- daca ne luam dupa teorii, mancarea GATITA cam toata e nesanatoasa, ca devine "balast" daca o gatesti termic, se duc vitaminele si alte chestii... SI PAINEA e cancerigena.

ar insemna sa nu mancam mancare gatita efectiv.

Si sa tinem tipul asta de post:

b) Postul aspru , in care se ingaduie numai consumarea de hrana uscata : paine, fructe uscate sau seminte, legume si apa. E postul pe care l-a practicat Sf. Ioan Botezatorul in pustia Iordanului .

Dar ramane painea, despre care toti nutritionistii spun ca e cancerigena.

Deci ... nu vad de ce sa luam in seama tot ce spun nutritionistii. Postul ortodox e tot ce e necesar sa stim ca sa stim legat de cum sa mancam

In post mai cred ca este important sa faci tot posibilul sa nu stie nimeni ca tii post. Daca iti da cineva ceva de dulce e bine sa refuzi, dar pe alte motive, ca nu-ti place, ca nu mai poti, ca abia ai mancat, ca-ti face rau, etc.

Last edited by crestinOrtodoxa; 03.09.2010 at 23:02:31.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.09.2010, 23:03:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
nu vad de ce sa luam in seama tot ce spun nutritionistii.
Unul din cei mai mari nutritionisti s-a stins din viata in plina " Glorie " ! Sfintii Parinti sunt adevaratii "nutritionisti " ai nostri !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.09.2010, 23:07:33
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Unul din cei mai mari nutritionisti s-a stins din viata in plina " Glorie " ! Sfintii Parinti sunt adevaratii "nutritionisti " ai nostri !
Asa e Cristi.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.09.2010, 20:32:26
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

astazi de Sarbatoarea Nasterii Maicii Domnului care a picat miercurea in zi de post este dezlegare doar la peste sau si la untdelemn si vin?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ulei din candela Sf Nectarie? lacrimi Mirungerea(Ungerea cu Mir) 96 10.11.2019 18:33:50
Miercurea si vinerea se poate consuma ulei? elizabeta Generalitati 47 06.01.2014 00:46:58
Sticlute pentru ulei sfintit ionutt Mirungerea(Ungerea cu Mir) 2 03.05.2012 14:58:39
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 02.04.2011 00:38:40