Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.05.2008, 13:54:14
PaZyAmoR PaZyAmoR is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Mesaje: 5
Implicit

Buna! Stie cineva cand il vor dezgropa pe parintele Cleopa de la Manastirea Sihastria (in caz ca e stabilita o data)? Mi-ati face un mare favor! Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.05.2008, 15:17:50
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Nu stiu eu nimic despre asta, dar m-ar interesa sa aflu de la cei care poate stiu, daca asemenea cercetare este in plan si de asemenea ce a intrebat si ce de mai sus.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.05.2008, 15:26:55
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

De regula aceste lucruri se discuta in cadrul sedintelor din Sfantul Sinod. Pana acum nu numai ca nu s-a discutat acest lucru, dar nici nu a fost facuta o propunere in acest sens.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.05.2008, 19:13:48
PaZyAmoR PaZyAmoR is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de partenie
De regula aceste lucruri se discuta in cadrul sedintelor din Sfantul Sinod. Pana acum nu numai ca nu s-a discutat acest lucru, dar nici nu a fost facuta o propunere in acest sens.
Va multumesc pentru pareri! Vreau sa va spun ca va intreb in primul rand din motivul ca am vazut zilele trecute un reportaj despre Parintele Cleopa pe canalul Trinitas in care diverse personalitati ecleziastice vorbeau despre el, iar la un moment dat s-a adus indiscutie si tema aceasta, a dezgroparii! Cert este ca nu s-a afirmat cand va fi, dar ca va fi nu s-a negat, de aici curiozitatea!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.06.2008, 22:15:35
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Batranu Ilie Cleopa intreba de multe ori pelerinii carora le vorbea:"Ce cautati voi la mosu putregai?"Avea simtul umorului,nu?Sunt sigur ca in timp ce vorbea cu pelerinii ajuta pe cineva de undeva care era in mare disperare,umbland cu duhul.Acum?...acum ajuta si mai mult.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.09.2009, 14:30:05
Bautar's Avatar
Bautar Bautar is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Banat
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bautar
Implicit

Despre Parintele Cleopa putem posta topicuri intregi.
El a fost ales de Dumnezeu de la nastere pentru a povătui duhovniceste si a mângâia atât pe călugări, preoti si ierarhi, cât si multimea credinciosilor. Preacuviosia sa era duhovnicul si povătuitorul de obste al tuturor celor ce-i cereau rugăciunile si voiau să urmeze lui Hristos, si a fost o binecuvântare a lui Dumnezeu pentru întreaga noastră tară.
Casa lui era ca o biserica.Avea o camera plina de icoane unde se rugau si noaptea.Intre ei nu se auzeau injuraturi,betie,desfrau,judecari pt avere,ci viata lor era o oaza de liniste.
Asa a mostenit din mosi-stramosi,si bine ar fi sa fim si noi macar pe un sfert ca Parintele Cleopa.Si mai avea o vorba care cred ca o cunoasteti:"Mancava-r Raiul!"
__________________
MAICUTA SFANTA PAZESTE-MA SUB ACOPERAMANTUL TAU.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.10.2009, 16:12:27
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Parintele Cleopa -plang cand il ascult

O povestire a unui necunoscut in timp ce mergeam odata cu masina , m-a fermecat pe mine , atunci am auzit prima data in viata vorbindu-se de parintele Cleopa. Povestea cum s-a dus sa-l intalneasca si pataniile prin care a trecut. De atunci, citind in stanga dreapta , numele lui imi starnea interesul si atentia . In timp tot citind asa cate putin , vorbele lui mi-au mers adanc la inima si mi-au deschis drum spre Dumnezeu ! El mi-a dat credinta (putina) care o am !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.10.2009, 22:52:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu as vrea sa va citez cateva randuri din primul volum din "Ne vorbeste parintele Cleopa", pe care l-am cumparat de la Patriarhie ieri, dupa ce mi-am adus aminte de o persoana care mi-a transmis gandul cel bun . Imi imaginez eu ca mai toti forumistii l-ati citit, dar nu strica deloc sa ne reamintim si sa implinim:

"Ferice de omul care se teme de Dumnezeu, ca acela este adevarat om intelept si acela va avea fericire si in veacul de acum si in cel viitor.
Cine se teme de Dumnezeu nu-i place sa ia venitul celuilalt. Cine se teme de Dumnezeu nu se duce la femeia altuia. Cine se teme de Dumnezeu si cu sotia lui traieste in curatie, dupa randuiala Bisericii. Cine se teme de Dumnezeu nu face avorturi, nu-i betiv, tutungiu, nu-i ravnitor de avere straina, nu-i nesupus, asculta de stapanirea statului, cinsteste stapanirea....
cine se teme de Dumnezeu nu doarme in timpul Sf. Liturghii. Cine se teme de Dumnezeu nu lasa copiii sa creasca in faradelegi, ci ii cearta si ii indreapta, ii invata sa se inchine lui Dumnezeu, sa posteasca, sa mearga la biserica si sa duca viata curata in familie. Cine se teme de Dumnezeu nu pierde vremea in desert. Ori lucreaza, ori se roaga lui Dumnezeu, ori citeste Sfintele Scripturi, ori cugeta la judecata viitoare...
Cine se teme de Dumnezeu iubeste pe tot omul si ajuta pe tot omul cu dragoste, cand este in necazuri. Cine se teme de Dumnezeu nu cruta averea sa pentru a o da saracilor.cine se teme de Dumnezeu are mare grija, sa nu greseasca cu fapta, cu cuvantul sau cu gandul in fata lui Dumnezeu...
Frica de Dumnezeu nu te lasa sa injuri, sa te razbuni pe cineva, sa vorbesti de rau, sa minti, sa te mandresti, sa razi sau sa osandesti pe altul. frica de Dumnezeu nu te lasa sa fii iubitor de aratare, sa ai slava desarta, viclenie in tine. frica de Dumnezeu te pazeste de uitare, de nestiinta, de trandavie... frica lui Dumnezeu este cea care te pazeste sa fii sfant si cu trupul, si cu sufletul!"
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.10.2009, 00:06:22
RaulOvi's Avatar
RaulOvi RaulOvi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Dupa cum scrie si in cartea parintelui Ioanichie Balan:"Sfintele Moaste din Romania" , Cuviosul Cleopa Ilie a fost trecut in lista cuviosilor romani propusi pentru canonizare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Cleopa Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 26 21.02.2011 19:47:33
Parintele Cleopa ionut Mari Duhovnici si predicile lor 35 06.12.2010 11:58:54
Parintele Cleopa rld_mario Mari Duhovnici si predicile lor 14 25.07.2007 10:46:34
Parintele Cleopa Colors Stiri, actualitati, anunturi 0 21.05.2007 18:18:56
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 15:57:47