Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.11.2012, 15:05:50
diana_ghiorghe's Avatar
diana_ghiorghe diana_ghiorghe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit Coliva cu chipul sfintilor

Ce parere aveti de coliva deasupra careia se deseneaza, cu ajutorul unui sablon, chipul Sfantului? E pacat?
__________________
Mare esti, Doamne, si minunate sunt lucrurile Tale si nici un cuvant nu-i de ajuns spre lauda minunilor Tale!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 01.11.2012, 17:51:50
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diana_ghiorghe Vezi mesajul
Ce parere aveti de coliva deasupra careia se deseneaza, cu ajutorul unui sablon, chipul sfantului?
Ca poate sa fie grozav de buna si bine placuta la vedere sau ca din contra, poate fi chiar un ultim afront adus sfintului respectiv , pe care ca fatada si gir il are pe el dar care dedesupt nu este tocmai deosebita deoarece contine si ingredientele accidentale ale babelor : nefiarta bine, fire de par, coji de nuca in care iti spargi dantura,bomboane care nu sunt pt. coliva deoarece sunt extrem de tari desi uneori pot fi poleite in ciocolata, nuca nemaruntita f. bine , sare (cu prezenta gustului de sare) sau lipsa zaharului in masura in care trebuie .
In esenta ei , in zilele de astazi, coliva este o delicatesa si nu o cantitate de "mortar" care trebuie impartita si consumata ca sa se odihneasca neaparat sufletul adormitului .

Eu sunt un colivar incorigibil si , in general, viata mea este destul de strinsa de viata liturgica a bisericii, dar pot marturisi ca in 15 ani de prezenta in viata liturgica a bisericii nu am mincat de 10 ori colive impecabile !
Crestinul ortodox (si acum desigur ca ma refer la femei si mai ales la babele care sunt omniprezente in biserica, mai ales de pomenirea de obste a mortilor) inca nu este convins, patruns de ideea ca la biserica nu trebuie sa duci mult , ci poti duce si f. putin dar mai ales de foarte buna calitate .
Ofrandele si prinoasele puse inaintea lui Dumnezeu trebuie sa fie impacabile si nu discutabile , dupa care , la observatiile primite sau chiar la refuzurile cu care esti tratat , sa incepi cu explicatii de genul: nu am mai gasit arpacas de ala bun, nu a indulcit zaharul cum a trebuit , nu am avut ochelarii la ochi cind am preparat-o , etc !

Daca nu te pricepi sa faci o colivioara f. buna de 5 lei , atunci cumpara un cozonac de 9 lei si imparte-l din tot sufletul si este mai bine primit decit coliva cu coji de nuca si fire de par sau nefiarta si pe care dupa prima gura ti-o arunca fratele crestin la gunoi deoarece nu este buna de mincat !

Deci, prezenta sfintului este o infrumusetare , o grija si o atentie deosebita din partea fabricantului/preparatorului , pt. ca ofranda sa arate cit mai bine , cit mai frumos, o grija sporita pt. cit mai bine , cit mai frumos ... fara a face dintr-un gind si o intentie buna o inselare pe fata : pe afara vopsit gardul , inauntru leopardul !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 01.11.2012 at 18:05:31.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 01.11.2012, 17:55:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Stiu ca de regula, cu ajutorul unui sablon, era pusa Sfanta Cruce peste coliva. Nu am vazut colive cu chip de sfinti.

Nu vad niciun pacat in a pune Sfanta Cruce peste coliva. Pacat e sa nu ne mai aducem aminte de cei adormiti.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.11.2012, 22:59:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diana_ghiorghe Vezi mesajul
Ce parere aveti de coliva deasupra careia se deseneaza, cu ajutorul unui sablon, chipul Sfantului? E pacat?
Eu stiu ca acea coliva decorata cu chipul sfantului se duce la biserica de ziua sfantului respectiv. Pana acum am vazut doar sabloane cu chipul Maicii Domnului cu Pruncul si cu Sfanta Parascheva, dar sigur se gasesc mai multe. Este insa mai delicata confectionarea si transportarea unei astfel de colive.

Pentru morti se pune cruce. Crucea de pe coliva simbolizeaza ca respectivul adormit si-a dus crucea vietii si ca a adormit cu nadejdea Invierii.

Zaharia, semanati cu bunicul meu. El mereu gusta coliva, sa vada daca a e fiarta suficient, atat de fiarta incat sa i se topeasca in gura! :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.04.2013, 11:52:28
doinitap doinitap is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2013
Mesaje: 1
Smile Reteta coliva din grau sau arpacas

Reteta corecta pentru a obtine o coliva bine fiarta, inchegata(sa se vada bobul fiert) si buna de mancat:
Atentie: coliva se prepara cu o zi innainte de a fi servita, data, etc.
1kg arpacas sau grau se spala in atatea ape(1 sau 2 sau 3 sau 4 sau cate vreti, important este sa nu aiba neghina, nu conteaza nr spalarilor, ci sa fie curat arpacasul sau graul);
Intr-o oala de inox cu fund dublu( este important deoarece nu se prinde) - oala mare astfel incat sa ramana deasupra apei latimea unei maini pe lat( graul absoarbe intreaga apa si isi mareste volumul de 4 ori) se pune 1kg arpacas sau grau cu 4(patru) l de apa plata( este gustos si nu are miros de clor), deci la o portie de arpacas sau grau se pun 4(patru) portii de apa si nu mai putin pentru ca altfel arpacasul sau graul nu este fiert sufficient(insist deoarece am citit diverse retete cu 3l apa sau 2l apa - in mod sigur graul nu este fiert!); nu se mai adauga apa in timpul fierberii, apa se pune de la inceput deoarece altfel graul sau arpacasul se baloseste, ma scuzati de expresie insa efectiv nu se mai poate manca.
Se da la foc mare ( eu am plita cu inductie si scala de fierbere este de la 1 la 9) adica la scala 7; s-a format spuma pe care am luat-o cu spumiera si tot cu spumiera am amestecat in doua, trei randuri pana la fundul oalei pentru a se ridica intreaga spuma; cand a inceput sa clocoteasca se mai amesteca inca o data si apoi se da la foc mic spre potrivit, la plita cu inductie scala 4; se lasa sa fiarba usor pana cand nu mai ramane apa(timp in care se mai amesteca de doua, trei ori - usor, graul trebuie fiert dar nu strivit), insa la fundul oalei sa ramana un strat de apa de 1/2 cm(in amestec cu graul, deci graul sa nu fie fara apa ca la suprafata) astfel incat atunci cand se raceste sa fie absorbita natural; se pune oala pe un gratar(racirea sa se faca uniform, din toate partile), se acopera cu un prosop curat si apoi intr-o patura mare pusa in doua(dublu) incat sa cuprinda oala peste tot, adica invelita bine ( si fundul oalei) si se lasa pe gratar cca 5 ore; se scoate oala din patura se ia prosopul si se acopera oala cu capacul. Se lasa sa se raceasca la temperatura camerei, tot pe gratar si in aceeasi zi se face coliva pana seara(daca se pune la frigider si se face a doua zi este mult mai greu de amestecat); jumatate din cantitate se pune intr-un castron(daca oala nu este foarte , foarte spatioasa) si se pune zahar tos fin( nu pudra ) atat cat va place , puneti si amestecati usor( eu am pus "dupa ochi si dupa gust", cred ca cca 200 g sau ceva mai mult - amestecati si gustati innainte de a mai adauga, mie imi place sa fie dulce moderat) , la 1kg arpacas am pus 2 sticlute cu rom, coaja rasa de la 2 lamai galbene si de la 1 lamaie verde, 200g stafide aurii uscate( nu inmuiate in rom, ele se vor inmuia pana a doua zi in graul fiert, altfel se vor strivi daca vor fi inmuiate in prealabil) si 200 - 250 g nuca taiata marunt , foarte marunt insa nu fin, apoi puneti cantitatile impreuna si incercati sa mai amestecati(totul se amesteca cu o spatula de lemn lata si subtire( acolo unde graul este mai inchegat se taie compozitia cu spatula in bucatele mici si cat mai mici pana se desface); se aseaza in tava cu margine innalta de 2-3 cm sau tava fara pereti, insa este mai dificil de ornat deoarece trebuia sa imbraci si peretii, ca la tort, se intinde bine cu o spatula metalica udata se pune deasupra nuca de cocos sau biscuiti de post(daca suntem in post) striviti si cernuti prin sita, se uniformizeaza, se pune o hartie decupata deasupra si in decupaj sablonul cu cruce peste care se cerne cacao; pe marginea tavii se pun bombonele maron( la culoarea crucii) sau colorate; Sa fie servita cu drag pentru pomenirea celor dragi voua si care nu mai sunt langa voi!

Last edited by doinitap; 26.04.2013 at 11:25:18.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 27.04.2013, 15:04:07
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Eu am incercat varianta (nu stiu daca conforma cu canoanele) de a face un fel de coliva folosind in loc de grau sau arpacas hrisca. Am fiert-o conform instructiunilor (spalata in 3 ape, 1 parte + 2 parti apa, se pune in apa clocotita cu putina sare , se da focul mi incet, nu se amesteca, dupa 30-40 min - sau mai repede- verifici dc mai e apa in centrul cratitei, dc nu o opresti ii pui capac si o mai lasi acoperita 10-15 min). Apoi am adaugat nuca dinaceia macinata si cu zahar in ea, cum si-o pastreaza bunica-mea, dar este si in comert, care a si indulcit-o a si legat-o, dandu-i atat consistenta cat si gustul de coliva autentica, coaja de lamaie, putin zahar vanilat, scortisoara, fulgi de migdale pe deasupra. Mi-ar fi placut intr-adevar si nuca macinata mai mare, sa o simt cand mestec (mie personal si bobul de grau mi-ar place un pic mai tare, mai crocant), dar nu am avut. Bobul de hrisca fiert are o consistenta ceva mai fina, mai usoara ca arpacasul, cred ca e si mai usor de digerat, si se spune ca si mult mai sanatos ca graul. AStata doar ca nu stiu dc e o varianta acceptabila dpdv canonic...
Reply With Quote
  #47  
Vechi 25.11.2013, 15:22:37
diana_ghiorghe's Avatar
diana_ghiorghe diana_ghiorghe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

La ceva de genul asta ma refeream. Mi s-a spus ca e pacat sa fac coliva cu chipul Sfantului. Ca nu e normal sa-i bag lingura in fata cand impart coliva. Mie mi se pare ca chipul Sfantului o face si mai buna. Dumnezeu stie cum o fi mai bine...
Attached Images
File Type: jpg 480247_565892903444919_10659725_n.jpg (44,7 KB, 4 views)
__________________
Mare esti, Doamne, si minunate sunt lucrurile Tale si nici un cuvant nu-i de ajuns spre lauda minunilor Tale!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.02.2014, 08:45:51
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Reteta coliva
Ingrediente:
500 g grau decorticat sau arpacas, 375 g zahar, aproximativ 250 g nuci curatate
Am să încerc și eu mâine proporția asta, când o să fac colivă pentru sâmbătă - de Moși.
Până acum le puneam toate "la ochi"- și iesea destul de bună. După rețeta lui Marius/ bmd. :)
Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
SE fierbe arpacasul cu putina sare pina infloreste si apa scade aproape de tot. Cind este rece se amesteca cu zahar (dupa gust) si nuci macinate (dupa darnicie). [...]cu cit mai multe nuci cu atit mai buna
lasa o parte de nuci nemacinate -bucatele mai mari.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reteta cu fructe de mare angiteo Intrebari utilizatori 58 25.09.2016 23:26:43
Reteta coliva gabi3010 Intrebari utilizatori 4 30.03.2012 10:18:42
desen coliva andrada3 Sfanta Liturghie 4 12.05.2011 22:52:43
Ce semnifică coliva sofronie Generalitati 1 30.01.2011 03:00:57
Reteta mantuirii NECTARIE Generalitati 3 24.01.2011 16:56:59