Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.12.2012, 17:15:46
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Axiomă doar pentru Biserica Catolică. Deci...

Cred că ar fi necesar, cele două personaje biblice erau cât se poate de vii... deci...
Desi Moise murise cu mult timp in urma.
Deci, suficient sau mai vrei?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.12.2012, 17:56:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Deci, suficient sau mai vrei?
Se pare ca protestantii cred ca Moise nu a murit. Desi Biblia vorbeste in detaliu despre moartea lui Moise, ei nu cred cuvantul Bibliei.

In acest caz, nu ne ramane decat sa-i trimitem la un rabin pe care sa-l intrebe care a fost convingerea multimilenarului cult mozaic: Moise a murit ori nu a murit ? Convingere, desigur, zdruncinata in urma cu cateva decenii, cand a aparut alcatuirea ecleziala numita "Biserica Penticostala".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.12.2012, 17:59:49
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Desi Moise murise cu mult timp in urma.
Deci, suficient sau mai vrei?
Bineînțeles că mai vreau, fratele meu! E același argument, n-ai adus altul. Adică Ilie nu a murit, iar Moise fusese înviat. Domnul nu discuta cu morții pe Muntele Tabor, doar vrăjitorii și spiritiștii "discută" cu ei.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.12.2012, 18:01:41
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Se pare ca protestantii cred ca Moise nu a murit. Desi Biblia vorbeste in detaliu despre moartea lui Moise, ei nu cred cuvantul Bibliei.

In acest caz, nu ne ramane decat sa-i trimitem la un rabin pe care sa-l intrebe care a fost convingerea multimilenarului cult mozaic: Moise a murit ori nu a murit ? Convingere, desigur, zdruncinata in urma cu cateva decenii, cand a aparut alcatuirea ecleziala numita "Biserica Penticostala".
Nu știu exact ce cred protestanții, însă adventiștii de ziua a șaptea sunt convinși că Moise a murit, doar scrie în Scriptură.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.03.2014, 23:32:26
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Dragii mei va rog mult indrumati-ma daca s-a mai discutat undeva catre acel subiect despre slujba inmormantarii si diferitele pomeniri care trebuiesc facute pentru sufletul celui decedat.
De asemenea va rog mult pe toti cei care sunteti familiarizati cu procedurile legale sa-mi spuneti si mie cu ce sa ma pregatesc din timp, ce sa am in casa, ce va trebui sa cumpar, unde cu cine si ce trebuie sa vorbesc.
Din pacate, draga mea bunica este din ce in ce mai bolnava si toti doctorii imi spun sa ma pregatesc sufleteste ca mult nu o mai duce, avand si o varsta inaintata. Eu sunt singura persoana din familie care ma pot ocupa de toate cele necesare, restul familiei fiind raspandita in toate colturile tarii.
In afara de spovedanie si impartasanie inainte de moarte chiar nu stiu ce am de facut dupa
Si ma tem ca momentul trecerii ei la Domnul se apropie, nu stiu daca sa dau crezare sau nu acestui gen de intamplari, dar astazi mi-a spus foarte senina ca l-a vazut pe sotul ei langa ea pe canapea si ca nu stie unde a plecat. Sotul ei este mort de 19 ani Stiu ca in momentul cand batranii incep sa vada sufletele celor deja plecati la Domnul se cam apropie si trecerea lor.
Asa ca va rog, orice sfat aveti pentru mine, voi citi cu mare atentie.
Multumesc. Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.03.2014, 01:43:37
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Este datoria unui crestin sa cunosca ce trebuie sa faca, ce anume este important sa implineasca atunci cand trece prin aceasta experienta dureroasa - pierderea unei persoane dragi.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=inmormantare
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.03.2014, 04:04:07
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Eu zic sa chemi preotul sa o spovedesca si impartaseasca sa fie pregatita ea ...apoi despre restul o sa te descurci cu ajutorul oamenilor de linga tine si sfaturile de la preot.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.03.2014, 05:36:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Maria, este foarte important sa petreceti in rugaciune timpul acesta de dinainte si de dupa... faceti paraclisul Maicii Domnului, se citeste Psaltirea la capataiul celui decedat, pana la inmormantare. Vorbiti si voi cu parintele. Si chemati preotul repede, nu asteptati pana in ultimul moment!
Apoi, din prima zi, sa fie pomenita la Sfanta Liturghie.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.03.2014, 01:07:11
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Eu zic sa chemi preotul sa o spovedesca si impartaseasca sa fie pregatita ea ...apoi despre restul o sa te descurci cu ajutorul oamenilor de linga tine si sfaturile de la preot.
Spovedania si impartasania sunt cele mai importante. Despre ajutorul oamenilor nu sunt de aceeasi parere. Este bine sa cunosti ce invata Biserica in legatura cu tot ce trebuie sa faci, ce este important si folositor si ce nu este important. Oamenii vor avea fiecare cate o parere, se vor supara daca nu faci cum ti-au spus ei si te vor incarca cu lucruri inutile si complet nefolositoare.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.03.2014, 20:38:07
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Spovedania si impartasania sunt cele mai importante. Despre ajutorul oamenilor nu sunt de aceeasi parere. Este bine sa cunosti ce invata Biserica in legatura cu tot ce trebuie sa faci, ce este important si folositor si ce nu este important. Oamenii vor avea fiecare cate o parere, se vor supara daca nu faci cum ti-au spus ei si te vor incarca cu lucruri inutile si complet nefolositoare.
Eu stiu ca sint diferite obiceiuri acolo, depinde unde locuiesti, eu nu cred ca la oras merge cu mortul pe jos, sa faca opriri si alte. Inmormantarea se face si dupa situatia financiara, si aici ajunge la $11.000 daca nu-i ai e cam greu sa le faci pe toate asa ca la carte.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 07.03.2014 at 20:43:09.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A mai trecut un suflet la Domnul mela me Slujba inmormantarii 76 26.03.2016 20:24:54
Ce ziceti de calugarul care a trecut la penticostali? Raul Ortodox Secte si culte 120 28.05.2011 02:21:11
A mai trecut o zi... laurschepsis Generalitati 8 19.09.2009 01:28:33
Parintele Ioan Iovan a trecut la Domnul mihailt Biserica Ortodoxa Romana 1 19.05.2008 20:14:19