Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.02.2016, 20:17:24
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Da, îți dau dreptate, în ambele intervenții. Mulțumesc de ajutor. Domnul să-ți răsplătească și să-ți înmulțească jertfa și dragostea.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.02.2016, 20:52:03
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Intreb doar de curiozitate : Biserica Copta este rupta total de Biserica Ortodoxa ? Este pacat a te impartasi la ei ? Ce diferente mai sunt intre noi si ei inafara de faptul ca sunt ne-calcedonieni, monofiziti daca bine imi amintesc ?
Da, de la Chalcedon incoace. Si ma indoiesc ca o sa gasesti biserici copte in Romania, oricum.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Da.
De observat ca nu exista "ruptura partiala". Exprimari precum cele introduse de Conciliul Vatican 2 precum "frati in comuniune imperfecta" sau "pe cale de regasire" sunt exprimari diplomatice sau, cel mult, corespund unei anumite dinamici. Dar nu unei realitati de fapt. O Biserica sau este schismatica, sau nu este schsimatica. O femeie sau este gravida, sau nu este gravida. Desigur, putem sa-i spunem ca "este pe cale de a deveni gravida" sau ca este "viitoare mama", ori ca "privim cu optimism si speranta momentul in care familia ei va fi deplina", dar asta nu o face sa fie gravida.
Oh, situatia e mai complicata de atat, atat in Crestinismul..."liturgic" sa ii spunem, cat si in interiorul Catolicismul.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
acesta biserica recunoaste doar primele 4 sinoade ecumenice, in comparatie cu Biserica Ortodoxa care recunoaste pe toate cel 7 sinoade ecumenice
Totusi teologia de la restul de 4 sinoade e acceptata, din cate din imi dau seama(vezi icoane)
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In al doilea rand coptii au o erezie, deci din punct de vedere ortodox nu sunt doar schismatici.
Citeste asta:
https://orthodoxjointcommission.word...tatement-1990/

Si in orice caz, si-au afirmat hristologia comuna in repetate randuri, cu noi, cu catolicii, cu anglicanii, etc.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.02.2016, 22:18:26
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Da, de la Chalcedon incoace. Si ma indoiesc ca o sa gasesti biserici copte in Romania, oricum.



Oh, situatia e mai complicata de atat, atat in Crestinismul..."liturgic" sa ii spunem, cat si in interiorul Catolicismul.


Totusi teologia de la restul de 4 sinoade e acceptata, din cate din imi dau seama(vezi icoane)

Citeste asta:
https://orthodoxjointcommission.word...tatement-1990/

Si in orice caz, si-au afirmat hristologia comuna in repetate randuri, cu noi, cu catolicii, cu anglicanii, etc.
Exista o biserica copta in Bucuresti, cu hramul Sf. Mare Mucenic Mina. Am participat la o Sf. Liturghie acolo.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.02.2016, 23:07:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Citeste asta:
https://orthodoxjointcommission.word...tatement-1990/
Si in orice caz, si-au afirmat hristologia comuna in repetate randuri, cu noi, cu catolicii, cu anglicanii, etc.
In mesajul urmator celui citat am scris despre cunoscuta declaratie de la Chambesy. Ei afirma ca nu marturisesc monofizismul, dar marturisesc miafizismul, care e o variatie a monofizismului. De aceea nu s-a intamplat nimic dupa acea declaratie, ei nedorind sa renunte la miafizism.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.02.2016, 10:34:06
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In mesajul urmator celui citat am scris despre cunoscuta declaratie de la Chambesy. Ei afirma ca nu marturisesc monofizismul, dar marturisesc miafizismul, care e o variatie a monofizismului. De aceea nu s-a intamplat nimic dupa acea declaratie, ei nedorind sa renunte la miafizism.
aici ai dreptate
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.02.2016, 14:02:25
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Din câte știu eu, copții nu sunt miafiziți precum catolicii sau ortodocșii, ci monofiziți, deci din doctrina lor face parte o erezie anatematizată de un sinod ecumenic, deci oricât de asemănători ar fi cu ortodocșii în exterior, nu putem avea comuniune cu ereticii.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.02.2016, 20:14:55
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Din câte știu eu, copții nu sunt miafiziți precum catolicii sau ortodocșii, ci monofiziți, deci din doctrina lor face parte o erezie anatematizată de un sinod ecumenic, deci oricât de asemănători ar fi cu ortodocșii în exterior, nu putem avea comuniune cu ereticii.
Si din cate stiu eu, nici catolicii, nici ortodocsii nu sunt miafiziti.

Miafizismul este o erezie prin care se sustine ca in Hristos e o singura fire
(mia=una), in sensul ca divinitatea si umanitatea sunt unite in El intr-o singura fire (atentie! nu persoana, ci fire), ceea ce e eronat si a fost combatut la sinodul de la Calcedon.

E adevarat, Sf. Chiril al Alexandriei vorbea, inainte de a se fi limpezit terminologia, de firea Logosului intrupat ( mia physis tou Theou Logou sesarkomene), insa distinctia esentiala care face diferenta dintre erezie si adevar in aceasta chestiune e ca divinitatea si umanitatea lui Hristos sunt unite fara amestecare si fara confuzie intr-un singur ipostas, nu intr-o singura fire, asa cum sustin miafizitii. Ipostasul (persoana lui Hristos) este unul/una. Firile sunt doua.

Ma rog, discutia poate fi foarte nuantata dar e ingreunata de terminologia araba. Tocmai pe aceasta baza s-a reluat dialogul cu bisericile necalcedoniene, fiindca acestea nu se simt vinovate de erezia monofizita asa cum a fost combatuta la sinodul de la Calcedon. Erezia monofizita afirma tot o singura fire in Hristos, in care umanitatea a fost absorbita de divinitate, ca picatura in ocean.

Ideea e ca ortodoxia afirma doua firi (diofizitism), nu una singura, unite fara amestecare, fara confundare intr-o singura persoana (ipostas).

Last edited by delia31; 25.02.2016 at 21:37:36.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.02.2016, 00:56:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Din câte știu eu, copții nu sunt miafiziți precum catolicii sau ortodocșii, ci monofiziți, deci din doctrina lor face parte o erezie anatematizată de un sinod ecumenic, deci oricât de asemănători ar fi cu ortodocșii în exterior, nu putem avea comuniune cu ereticii.
Asa cum am spus, coptii si ceilalti necalcedonieni sunt miafiziti, o doctrina derivata din monofizism. Cred ca e singura invatatura gresita, daca ar renunta la ea s-ar uni cu ortodocsii.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.02.2016, 09:58:51
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa cum am spus, coptii si ceilalti necalcedonieni sunt miafiziti, o doctrina derivata din monofizism. Cred ca e singura invatatura gresita, daca ar renunta la ea s-ar uni cu ortodocsii.
si crezi ca vor renunta vreodata, daca timp de 1500 de ani nu au facut-o?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.02.2016, 20:46:22
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Așa este, mă scuzați, am greșit, am scris „miafizitism” în loc de „diafizitism”.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare