Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.09.2014, 15:29:15
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaelaandreea Vezi mesajul
poate nu a fost totusi o ignoranta totala mai ales datorita faptului ca m-am sesizat si am cautat cat am putut de repede ce anume insemna a vorbi cu mortii
Eu cred ca Dumnezeu a vazut ca n-ai facut-o cu intentie si atunci l-a
sesizat pe ingerul tau pazitor sa te avertizeze.Iar ingerul pazitor te-a
bautut pe umeri sa-ti atraga atentia ca intrii intr-un mare pericol.

Citat:
Credeti ca mi-ar putea face ceva rau cu acest pamant?Gen farmece,vrajitorii?
Tocmai de aceea te-am indrumat sa iei legatura cu un duhovnic sa-i te
marturisesti(spovedanie) in care sa-i spui de necromantie, sa-ti dea canon
ca pana la impartasanie sa ai protectia lui Dumnezeu in caz ca anumite
evenimente neprevazute generate in mod involuntar de actiunea ta, s-ar putea pune in miscare iar efectele acestor evenimente s-ar putea intoarce catre tine.Avand protectia Duhului Sfant, acestea te vor acolii,daca se vor
produce.
Citat:
am sa ma duc cat pot de repede la duhovnic sa ma spovedesc si sa vad ce ma poate sfatui si el in legatura cu acest lucru, dar momentan sapt acesta nu sunt acasa si ce sa fac pana atunci?pana cand ajung la preot?
Rugaciunile de dimineata si rugaciunile de seara, si cu pareri de rau si in smerenie, sa-l rogi pe Dumnezeu sa te ierte ca nu asta a fost intentia ta.

PS:vezi ca in rugaciunile de dimineata si de seara este inclusa si rugaciunea catre ingerul pazitor si psalmul 50,
insa daca din diferite motive, din sursele pe care le ai la dispozitie nu sunt trecute, sa le cauti.

Last edited by oaie_cugetatoare; 01.09.2014 at 15:32:31.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.09.2014, 16:02:27
mihaelaandreea mihaelaandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2012
Mesaje: 21
Implicit

Multumesc Oaie Cugetatoare!Imi pare rau de cele intamplate si nu asta a fost intentia mea, eu am vrut sa fac tot ce imi sta in putiinta cresineste sa ii ajut sufletul tatalui meu sa mearga cat mai sus la Bunul Dumnezu nicidecum nu vreau sa ii ingreunez trecerea.Sper ca acel preot sa nu ne faca rau ptr ca nu ar avea un motiv intemeiat.. Eu acum citesc Acatistul celor Adormiti ptr tata multumesc de sfaturi am sa citesc si rugaciunile indicate de tine!
Nu stiu daca sunt Off topic dar as vrea sa va mai intreb ceva.Dupa patania mea cu cutiuta mi-e cam teama sa mai merg la preoti pe care nu ii stiu... Mai de mult vroiam sa mergla Prislop si in drumul meu sa ma opresc la parintele David de la Manastirea Sandica Sibiu.Ce stiti de acest parinte?Unii zic ca ar fii clarvazator, pe mine nu ma intereseaza acest lucru , vreau doar sa gasesc un parinte care sa se roage ptr famila mea care a fost greu incercata in ultimii 3 ani si pt sufletul tatalui meu care a murit nespovedit,neimpartasit..

O zi binecuvantata!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.10.2017, 05:39:31
TIMOTEI MONAHUL TIMOTEI MONAHUL is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2017
Mesaje: 9
Implicit relatia personala cu Dumnezeu

Stimata Doamna,

Cu tristete constat ca durerea trecerii la Domnul a tatalui dvs v-a gasit oarecum nepregatita duhovniceste si cu o relatie personala cu Dumnezeu ceva mai rece decat ar trebui. Din randurile dvs deduc faptul ca ati avut ghinionul de a da peste un preot care a vazut ceea ce am dedus si eu si slaba dvs pregatire precum si tendinta dvs de a cadea in misticism. Desi ati apelat la Biserica pentru a mijloci rugaciuni catre Dumnezeu pentru raposatul dvs parinte nu v-ati gandit sa si studiati cu atentie invatatura Bisericii despre moarte ci v-ati multumit cu citirea unor brosuri si preluarea ca si utille a multor superstitii fara temei canonic in Sf Scriptura sau Sf Traditie. Acest lucru l-a observat si acel parinte care a dorit probabil sa va impresioneze cu anumite tactici psihologice si sa va faca sa daruiti mai mult decat ati fi fost dispusa sa daruiti in imprejurari normale.
Lucru de capatai in ceea ce doresc sa va transmit este sa renuntati la tendinta clara de a cadea in misticism si de a mai face pacatul ispitirii preotilor mai slabi duhovniceste pentru ca practic prin atitudinea dvs de a merge la parintele gica de la urlati ca are harul albastru in jurul urechilor, la parintele marin ca are tenul galben si curge harul pe dansul si exemplele pot continua nu faceti decat sa ispititi apoi tot dvs va plangeti ca ati fost invatata gresit de cutare si cutare preot .
Incercati sfatuita fiind de un duhovnic de preferat chiàr de la Biserica de care apartineti sa invatati si sa va insusiti dreapta invatatura a Bisericii Ortodoxe si sa actionati in consecinta.
Sfintii Parinti invata ca omul va primi rasplata sa functie de ceea ce facea si cum traia pana in momentul mortii. Noi nu putem face pentru dansii altceva decat sa ne rugam neincetat, sa ii pomenim la toate soroacele indatinate de Biserica si sa ducem o viata bine placuta inaintea lui Dumnezeu pentru ca astfel rugaciunea noastra sa fie ascultata si sa primim raspuns bun.
Prin viata dvs curata si rugaciune veti reusi sa scoateti din orice cazna si sufletul parintelui dvs de care Dumnezeu se va milostivi.
Pace.
+Timotei M
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare