Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 10.11.2017, 14:22:01
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Vorbești prostii.
Nu neaparat,daca a citit "Ne vorbeste parintele Porfirie" si vrea sa spuna aceeasi idee exprimata de parintele:

"Să-l iubim pe Hristos si singura noastră nădejde și grijă să fie El. Să-L iubim pe Hristos numai pentru El. Niciodată pentru noi. Să ne așeze unde voiește. Să ne dea orice voiește. Să nu-L iubim pentru darurile lui. Este egoism să spunem: „O să mă așeze Hristos într-un locaș frumos, pe care mi l-a făcut, mi l-a pregătit El însuși, precum spune Evanghelia: în casa Tatălui Meu multe locașuri sunt... ca să fiți și voi unde sunt Eu (Ioan 14, 2-3). Corect este să spunem: „Hristoase al meu, ce voiește iubirea Ta ,îmi ajunge ca să trăiesc în dragostea Ta.
Eu, sărmanul, ce să vă spun... sunt foarte neputincios. N-am izbutit să-L iubesc atât de mult pe Hristos, să-L dorească fierbinte sufletul meu. Simt că sunt mult în urmă. Așa simt. Nu am ajuns acolo unde vreau, nu trăiesc această iubire. Dar nu deznădăjduiesc. Mă încredințez iubirii lui Dumnezeu, îi zic lui Hristos: „Știu, nu sunt vrednic. Trimite-mă unde voiește iubirea Ta. Asta vreau, asta doresc. Ți-am slujit toată viața mea".
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #52  
Vechi 10.11.2017, 14:28:29
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Nu am citit, dar la ceva asemănător mă gândeam. Nu merit Raiul, dar nici nu deznădăjduiesc. Îmi doresc să trăiesc cât de curat pot aici, să fac tot binele de care sunt în stare. Să învăț să-L iubesc pe Dumnezeu din viața asta. Restul... mila Lui.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #53  
Vechi 10.11.2017, 14:44:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Nu neaparat,daca a citit "Ne vorbeste parintele Porfirie" si vrea sa spuna aceeasi idee exprimata de parintele:[/i]
Mie nu prea mi se pare că zice același lucru cu părintele.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #54  
Vechi 11.11.2017, 02:15:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Nu am citit, dar la ceva asemănător mă gândeam. Nu merit Raiul, dar nici nu deznădăjduiesc. Îmi doresc să trăiesc cât de curat pot aici, să fac tot binele de care sunt în stare. Să învăț să-L iubesc pe Dumnezeu din viața asta. Restul... mila Lui.
Pai si care este scopul existentei noastre? Sa ne mantuim,adica sa nu murim vesnic.

In rest, pseudo-teoriile astea cu sufletele care devin ingeri sunt absolut bazaconii bazate pe ignoranta.

Dumnezeu a creat Cerul cu ale sale,ordinele si capeteniile de ingeri -lucrurile nevazute iar pamantul material,cu oamenii ,natura si animalele- lucrurile vazute.
Un om dupa ce moare este tot un om,nu devine automat inger. Este adevarat ca devine duh, adica doar spiritul ii mai ramane insa asta nu-l face inger by default.
Cel mai mult "imi place" cand oamenii se consoleaza astfel in fata mortilor celor iubiti,"offff a devenit ingerul pazitor al familiei,este in Rai acuma"...daca asta va face bine si va consoleaza,e in regula pastrati-o pt voi.


Oamenii se duc automat in Rai sau iad dupa moarte? Parca era o judecata care stabilea verdictul destinatiei finale. Mortii sunt adormiti pana la judecata de apoi ,cand vor invia la trambita Arhanghelilor pt judecata.
Din ipostaza asta de "adormiti" nu ne ajuta neaparat,nici nu intervin pt noi pe langa Dumnezeu sau alti sfinti ,nici nu se roaga pt noi caci pt cei morti "game is over"!
Este mai degraba datoria noastra,a celor de aici sa le facem toate parastasele,pomenirile si sa intervenim pe langa Dumnezeu si Sfinti pt iertarea pacatelor lor si mila.

Nimeni nu mai poate face nimic dupa moarte; nu va inchipuiti ca sufeletele inca mai pot face fapte bune si dupa moarte ,se pot ruga pt familiile lor etc .
Asta se face doar in timpul vietii cat umbli pe 2 picioare.
Adica nu am reusit sa-i imbrac pe cei goi si sa-i satur pe cei flamanzi cat am trait dar dupa ce mor o sa umbu ca stafie sa fac pomana si milostenie si chiar sa ma rog pt familie(desi cat traiam nu-mi prea pasa de ei).
Tocmai,ca noi cei vii suntem aia care trebuie sa-i ajutam concret la mantuire.

Acum,sunt unii care au un Sfant,un drept ,un Episcop sau calugar in familie. Daca aceia ajung pe langa Dumnezeu,atunci ei pot se pot ruga pt neamul lor si-l pot mantui.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 11.11.2017, 10:09:30
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Știu că acesta e scopul, Yasmina. Doar că Raiul nu-l merit. Idealul (pentru mine) e să trăiesc pe pământ ca și când l-aș merita, să ajung să-L iubesc pe Hristos autentic din viața asta. Perspectiva răsplatei veșnice e tare frumoasă, doar că eu o las în seama Lui, știind că - lucid vorbind - nu sunt destul de bună pentru Împărăție.

Mântuirea ca eveniment continuu al vieții, spre asta țintesc.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #56  
Vechi 13.11.2017, 17:29:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Yasmina vad ca esti foarte sigura pe tine si folosesti tot felul de termeni de care nu sunt convinsa ca esti tu insuti lamurita (mantuire, moarte vesnica, duh etc.).
Nimeni nu stie ce se intampla cu noi dupa moarte, unde si in ce forma ajungem si altele.
Ne mai imaginam unele lucruri pe care le auzim la biserica ( de ex. pilda cu saracul Lazar), asa ca oameni. In alt fel nu putem.
Sunt lucruri care nu sunt clare pentru noi oamenii.
Si mai vezi si icoanele, cum isi imagineaza unii oameni pe Iisus, pe sfinti, anumite scene si le picteaza.
Nu stiu de unde esti tu atat de sigura. Cine te invata pe tine?

Iar ultima fraza cu cei care au in familie Sfant, sau episcop, sau calugar...
Si un episcop si un calugar sunt tot oameni. Ei de ce se pot ruga pentru cei de pe pamant?
Si sfintii au fost oameni pe pamant.

Si este chestie de intelegere si de simtire. De ce spui tu ca omul dupa moarte e tot om?
E spun ca nu e asa.
Ce intelegi tu prin om? Dar prin sfant? Dar prin inger?

Se fac aici niste afirmatii a caror corectitudine nu o poate garanta nimeni.
Pe mine ma deranjeaza usurinta cu care sunt puse aici si cu care sunt raniti oamenii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #57  
Vechi 13.11.2017, 22:07:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Yasmina vad ca esti foarte sigura pe tine si folosesti tot felul de termeni de care nu sunt convinsa ca esti tu insuti lamurita (mantuire, moarte vesnica, duh etc.).
Nimeni nu stie ce se intampla cu noi dupa moarte, unde si in ce forma ajungem si altele.
Ne mai imaginam unele lucruri pe care le auzim la biserica ( de ex. pilda cu saracul Lazar), asa ca oameni. In alt fel nu putem.
Sunt lucruri care nu sunt clare pentru noi oamenii.
Si mai vezi si icoanele, cum isi imagineaza unii oameni pe Iisus, pe sfinti, anumite scene si le picteaza.
Nu stiu de unde esti tu atat de sigura. Cine te invata pe tine?

Iar ultima fraza cu cei care au in familie Sfant, sau episcop, sau calugar...
Si un episcop si un calugar sunt tot oameni. Ei de ce se pot ruga pentru cei de pe pamant?
Si sfintii au fost oameni pe pamant.

Si este chestie de intelegere si de simtire. De ce spui tu ca omul dupa moarte e tot om?
E spun ca nu e asa.
Ce intelegi tu prin om? Dar prin sfant? Dar prin inger?

Se fac aici niste afirmatii a caror corectitudine nu o poate garanta nimeni.
Pe mine ma deranjeaza usurinta cu care sunt puse aici si cu care sunt raniti oamenii.
Așa se zice că dacă ești călugăr i-ai scoate și pe alții din neamul tău din iad, dar nu e ceva care se poate verifica, nu știu de unde s-a încetățenit această idee, am auzit-o de la diferiți creștini, circulă în mentalul popular.

Cât privește episcopul drept sau Sfântul e plauzibil ca rugăciunile lor să ajungă la prestolul lui Dumnezeu, Sfinții sunt casnicii lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pe mine ma deranjeaza usurinta cu care sunt puse aici si cu care sunt raniti oamenii.
Nu văd de ce s-ar răni cineva de la niște opinii privind viața veșnică.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.11.2017 at 22:10:17.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 15.11.2017, 09:28:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Yasmina vad ca esti foarte sigura pe tine si folosesti tot felul de termeni de care nu sunt convinsa ca esti tu insuti lamurita (mantuire, moarte vesnica, duh etc.).
Nimeni nu stie ce se intampla cu noi dupa moarte, unde si in ce forma ajungem si altele.
Nu stii tu, ca nu ai credinta.
Adica..ai ceva acolo da' scartzaie taaaare rau.

Ok, de fapt la noi toti scartzaie cand dam de greu, dar tu parca o duci cel mai greu dintre toti..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 15.11.2017, 09:29:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Știu că acesta e scopul, Yasmina. Doar că Raiul nu-l merit. Idealul (pentru mine) e să trăiesc pe pământ ca și când l-aș merita, să ajung să-L iubesc pe Hristos autentic din viața asta. Perspectiva răsplatei veșnice e tare frumoasă, doar că eu o las în seama Lui, știind că - lucid vorbind - nu sunt destul de bună pentru Împărăție.

Mântuirea ca eveniment continuu al vieții, spre asta țintesc.
NU va mai legati de fata, asta e ideea ei de smerenie si nu e chiar atat de rea :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 16.11.2017, 01:45:43
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Știu că acesta e scopul, Yasmina. Doar că Raiul nu-l merit. Idealul (pentru mine) e să trăiesc pe pământ ca și când l-aș merita, să ajung să-L iubesc pe Hristos autentic din viața asta. Perspectiva răsplatei veșnice e tare frumoasă, doar că eu o las în seama Lui, știind că - lucid vorbind - nu sunt destul de bună pentru Împărăție.

Mântuirea ca eveniment continuu al vieții, spre asta țintesc.
Frumoasa tinta!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru scaparea de demoni, sfat din cartea Puterea rugaciunii, Iertarea mortilor crina09 Rugaciuni 28 21.04.2015 05:29:31
Apel pentru a ajuta un parinte podolski_2 Umanitare 32 23.06.2010 14:44:53
Cum putem ajuta sufletele celor adormiti din familia noastra? Carmen FUNIERU Slujba inmormantarii 33 24.03.2010 20:47:51
Sfântul Vasile cel Mare : picături de înțelepciune - PENTRU SUFLETELE NOASTRE cristiboss56 Pocainta 19 12.01.2010 19:45:34
Cum poti ajuta sufletele ratacite? Adelinne Generalitati 10 07.05.2009 00:18:20