Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.08.2019, 11:02:34
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit Ce se poate face pentru cei morți?

Ce se poate face pentru cei morți(sinucigasi, de alta religie, etc.)? Daca aveti o carte in pdf sau stiti un titlu de carte cu autor, un articol este binevenit orice. Scuzati daca am gresit postand aici.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.08.2019, 17:17:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

https://www.crestinortodox.ro/credin...asi-69827.html
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.08.2019, 18:00:07
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Spune la concret ce problema ai.

1. 40 de sfinte liturghii facute pentru el de un preot
2. Pomenire la Liturghie de mai multe manastiri
3. FAmilia sa se roage pentru el, sa citeasca rugaciuni pt el
4. Toata randuiala Bisericii pentru mort
5. Milostenie.
6. Indreptarea faptelor lui rele pe care le-a facut.

Last edited by gpalama; 29.08.2019 at 18:06:32.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.08.2019, 18:42:08
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sf Teofan:"Biserica se roaga pentru fiii ei sa-si pastreze credinta si sa izbandeasca in ea; iar pentru cei ce se afla in afara ei, se roaga sa se intoarca la credinta si sa se uneasca cu ea. De vreme ce adresarea aceasta trebuie sa se savarseasca aici, pe pamant, atunci si puterea acestei rugaciuni se limiteaza la sederea pe pamant a celor pentru care se savarseste rugaciunea."

Ma cam indoiesc ca rugaciunea Bisericii (si a oricui, de asemenea) se limiteaza la sederea pe pamant cu atat mai mult cu cat se adreseaza lui Dumnezeu (pentru pastrarea credintei a celor dinlauntru si intoarcerea la credinta a celor dinafara) cu speranta ca va fi ascultata si, deci, s-ar referi la pomenirea in ceruri pentru ca din ceruri vine si harul.
Pentru ce izbandire a credintei s-ar ruga Biserica daca nu s-ar pomeni si in ceruri?
Biserica are menirea de a-i insoti pe toti oamenii pe drumul lor spre ceruri, unde au fost chemati.

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Ce se poate face pentru cei morți(sinucigasi, de alta religie, etc.)? Daca aveti o carte in pdf sau stiti un titlu de carte cu autor, un articol este binevenit orice. Scuzati daca am gresit postand aici.
Se pare ca, in aceeasi cauza, nu vrei sa raspunzi la intrebarea de aici: https://www.crestinortodox.ro/forum/...779#post664779
Oare de ce?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 30.08.2019 at 04:37:53.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.08.2019, 01:54:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Ce se poate face pentru cei morți(sinucigasi, de alta religie, etc.)? Daca aveti o carte in pdf sau stiti un titlu de carte cu autor, un articol este binevenit orice. Scuzati daca am gresit postand aici.
Exista o carte despre acest lucru, am dat-o pe forum, nu o gasesc acum, incearca pe google sa cauti cuvintele necesare. In general, nu se pot da rugaciuni la Biserica, dar se pot face rugaciuni particulare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare