Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.09.2011, 14:40:10
elcipo elcipo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2011
Mesaje: 8
Implicit Religie catolica in scoala pentru un ortodox

Salut. Sunt elev in Italia. La scoala am de ales intre lectie de religie catolica sau morala (unde este vorba despre rasism, cum functioneaza societatea, imigratie, diverse subiecte mondene). Am facut morala pentru ultimii ani, dar ma gandeam ca ar fi mai folositor sa fac religie catolica, pana la urma nimic nu se compara cu o persoana caruia ii poti pune intrebari despre biblie s.a.m.d . Sunt ortodox, dar pana la urma catolicismul nu difera mult ca filozofie. Ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.09.2011, 17:40:22
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elcipo Vezi mesajul
Salut. Sunt elev in Italia. La scoala am de ales intre lectie de religie catolica sau morala (unde este vorba despre rasism, cum functioneaza societatea, imigratie, diverse subiecte mondene). Am facut morala pentru ultimii ani, dar ma gandeam ca ar fi mai folositor sa fac religie catolica, pana la urma nimic nu se compara cu o persoana caruia ii poti pune intrebari despre biblie s.a.m.d . Sunt ortodox, dar pana la urma catolicismul nu difera mult ca filozofie. Ce parere aveti?
Salut. Da, te-ai gandit bine, e mult mai bine pentru sufletul tau sa faci orele de religie catolica. Te va ajuta mult, in sens spiritual, si te va apropia de credinta. Asta, desigur, daca ai inima deschisa credintei.
Succes!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.09.2011, 12:04:44
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Eu zic că este mai bine să cauți o biserică ortodoxă și să îți alcătuiești un program de studiu conform cu credința creștină ortodoxă, îndrumat de preotul ortodox. Cred că este obligatorie și implicarea părinților tăi în această problemă și ca ei să se ocupe de educația ta ortodoxă. Asta în cazul în care sunt ortodocși. Dacă nu sunt ortodocși, atunci este bine ca studiul credinței creștine ortodoxe într-o biserică ortodoxă sub îndrumarea unui preot ortodox să îl urmeze și părinții tăi, și orice alt membru al familiei din care faci parte.

Last edited by Savonarola; 24.09.2011 at 12:09:54.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.09.2011, 12:43:33
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elcipo Vezi mesajul
Salut. Sunt elev in Italia. La scoala am de ales intre lectie de religie catolica sau morala (unde este vorba despre rasism, cum functioneaza societatea, imigratie, diverse subiecte mondene). Am facut morala pentru ultimii ani, dar ma gandeam ca ar fi mai folositor sa fac religie catolica, pana la urma nimic nu se compara cu o persoana caruia ii poti pune intrebari despre biblie s.a.m.d . Sunt ortodox, dar pana la urma catolicismul nu difera mult ca filozofie. Ce parere aveti?
daca nu ai cum sa mergi la o BISERICA ORTODOXA pt cateheza mai bine cauti pe internet invataturi ORTODOXE vei gasii din belsug.nu-ti otravii sufletul cu invatarura catolica(eretica)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.09.2011, 13:20:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Greu de realizat aceasta alegere intre morala, asa cum este ea astazi, si religia catolica. Acum se pune problema sa alegi raul cel mai mic. Daca alegi morala, ai grija sa nu-ti fie varate in cap idei necrestinesti. Iar daca alegi religie catolica, ai grija sa nu te indepartezi de Ortodoxie mai inainte de a-i cunoaste frumusetea, mai inainte de a sti ce inseamna cu adevarat Ortodoxia. Roaga-te lui Dumnezeu sa-ti arate Calea, Adevarul si Viata.

E adevarat ca la ora de religie discuti si despre Biblie. Dar nu-ti este de folos sa afirmi ca papa este infailibil, de exemplu, iar Duhul Sfant purcede si de la Fiul, cand stii ca nu e adevarat. Nu-ti este de folos sa afirmi, cand esti ascultat, teza catolica despre nasterea Fecioarei Maria. Cred ca e mai bine sa te feresti de acest adulter duhovnicesc.

Last edited by antoniap; 24.09.2011 at 13:38:49.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.09.2011, 14:05:07
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,elcipo

Citat:
În prealabil postat de elcipo Vezi mesajul
Salut. Sunt elev in Italia. La scoala am de ales intre lectie de religie catolica sau morala (unde este vorba despre rasism, cum functioneaza societatea, imigratie, diverse subiecte mondene). Am facut morala pentru ultimii ani, dar ma gandeam ca ar fi mai folositor sa fac religie catolica, pana la urma nimic nu se compara cu o persoana caruia ii poti pune intrebari despre biblie s.a.m.d . Sunt ortodox, dar pana la urma catolicismul nu difera mult ca filozofie. Ce parere aveti?
fiind ortodox,ca si credinta,biserica ortodoxa iti este casa.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.09.2011, 14:24:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A. Delimitarea între scăderile morale și păcatele împotriva credinței

În istorisirile de demult citim: Un sihastru a văzut pe un oarecare frate al său că greșea și a început să se tînguiască: „Vai mie! Cum fratele meu greșește acum, poate și eu voi gre*și mîine!” După aceasta, întorcîndu-se către ucenicul său, a adăugat: „În orice greu păcat ar cădea în prezența ta vre*un frate, tu să nu îl osîndești! Ci chiar trebuie să fii încredințat că tu păcătuiești mai mult decît el, chiar dacă aces*ta ar fi un om din lume. Ca o excepție de la această pravilă trebuie să fie situația în care auzi pe cineva că aduce hulă lui Dumnezeu ori că vorbește ceva eretic.”

Această povestire de la Sfinții Părinți ilustrează în chip minunat răspunsul ortodox despre cum trebuie să fie relaționarea noastră către cele două posibi*le chipuri de oameni păcătoși: 1) cei ce păcătuiesc în comportarea lor morală și 2) cei ce păcătuiesc împotriva credinței.

Către primii trebuie să avem îngădu*ință și să nu-i osîndim, deoarece și su*fletele noastre sînt păcătoase, iar prin osîndire devin și mai păcătoase. Însăși Biserica cu mărinimie rabdă și lecuiește asemenea păcătoși, așteptînd pocăința și îndreptarea acestora. La astfel de păcătoși se referă dumnezeieștile cuvinte că trebuie întotdeauna să-i iertăm dacă se căiesc, și nu doar de șapte ori pe zi, ci pînă la de șaptezeci de ori cîte șapte (Mt. 18, 21-22; vezi Lc. 17, 4).


Către ceilalți însă ni s-a poruncit să nu fim îngăduitori, ci cu multă luare-aminte, critici și fără de împăcare. Sfîn*tul Apostol Pavel, care ne învață de fi*ecare dată să nu defăimăm pe semenii noștri pentru slăbiciunile lor morale, nici să-i disprețuim, ci cu dragoste să-i lecuim (vezi I Cor. 13, 1-7), devine dintr-o dată foarte aspru cînd se pune pro*blema celor ce greșesc împotriva curăției credinței. Îngrijorat părintește pentru cei neputincioși (vezi I Tesal. 2, 7-8) și recomandînd purtări mîngîietoare că*tre frați (vezi Rom. 12, 10), el devine foarte vehement împotriva ereticilor: Păziți-vă de cîini! Păziți-vă de lucrătorii cei răi! (Filip. 3, 2). Luați aminte să nu vă fure mințile cineva cu filosofia și cu deșarta înșelăciune din predania omenească, după înțelesurile cele slabe ale lumii, și nu după Hristos! (Col. 2, 8). De ce el este atît de tăios față de învățătorii cei mincinoși? Pentru că, fără discuție, învățăturile ce*le mincinoase sînt otravă pentru suflet, iar purtarea fără discernămînt către ei și împlinirea unor asemenea învățături duc la pieirea veșnică. Neputin*țele morale pot uneori să slujească pen*tru smerirea omului și conducerea lui către mîntuire întru Domnul prin po*căința cuvenită. Însă erezia este de-a dreptul pierzare.

Nicăieri în Sfînta Scriptură nu întîl*nim indicații că am putea să iertăm pă*catele împotriva credinței poruncite de Dumnezeu, în timp ce în nenumărate rînduri ni se spune că sîntem datori să iertăm celor ce greșesc împotriva noas*tră din pricina neputinței omenești. Cei ce păcătuiesc împotriva credinței or*todoxe păcătuiesc direct împotriva lui Dumnezeu, și nu împotriva oamenilor. Ei hulesc Adevărul revelat, și nu păre*rile oamenilor obișnuiți. De aceea s-a spus: De omul eretic, după întîia și a doua mustrare, depărtează-te! (Tit 3, 10). Chiar Sfînta Biserică, această grijulie Maică pentru fiii Ei care greșesc, este foarte as*pră față de eretici. După chemarea repe*tată spre venirea în fire și pocăință, prin refuzul din partea lor de a se pocăi, ea îi îndepărtează de comuniunea sa ca neînțelepți și îndîrjiți, stricători ai adevă*rurilor dumnezeiești.

Cei ce păcătuiesc din punct de vedere moral continuă să fie mădulare ale ei, chiar grav bolnave fiind. Însă cei eretici nu pot să rămînă mădularele ei, chiar dacă mai înainte au fost (vezi I In 2, 19). Ei nu mai apar*țin organismului binecuvîntat, pentru că s-au îndepărtat de Adevăr, adică de Dumnezeu, Care este însuși Adevărul (vezi Evr. 10, 10; In 14, 6), și s-au unit cu minciuna, adică cu diavolul, numit min*cinos și tatăl minciunii (In 8, 44). Cum nu poate fi nici o părtășie între lumină și în*tuneric, tot astfel nu poate să existe nici o părtășie bisericească de rugăciune și de Taine între creștinul ortodox și ere*tic. Căci primul, deși păcătos, din toa*tă inima a îmbrățișat dogmele revela*te, s-a smerit înaintea acestora, trăiește și se mîntuiește prin acestea, în timp ce ultimul este un mîndru închinător la rătăcirile sale prin care și piere.
Sursa:
Unica osîndire îngăduită

Last edited by antoniap; 24.09.2011 at 14:28:37.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.09.2011, 16:17:37
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Salut. Da, te-ai gandit bine, e mult mai bine pentru sufletul tau sa faci orele de religie catolica. Te va ajuta mult, in sens spiritual, si te va apropia de credinta. Asta, desigur, daca ai inima deschisa credintei.
Succes!
De unde stii dumneata ce e mai bine pentru el? Asta desigur e o adresare cu substrat! Nu il va apropia de Dumnezeu orele de religie catolica ci sinceriatea lui de a cunoaste Adevarul si de a ramane in dreapta credinta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.09.2011, 16:20:48
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elcipo Vezi mesajul
Salut. Sunt elev in Italia. La scoala am de ales intre lectie de religie catolica sau morala (unde este vorba despre rasism, cum functioneaza societatea, imigratie, diverse subiecte mondene). Am facut morala pentru ultimii ani, dar ma gandeam ca ar fi mai folositor sa fac religie catolica, pana la urma nimic nu se compara cu o persoana caruia ii poti pune intrebari despre biblie s.a.m.d . Sunt ortodox, dar pana la urma catolicismul nu difera mult ca filozofie. Ce parere aveti?
Sfatul meu: atat timp cat nu cunosti invatatura ta de credinta vei putea aluneca foarte usor in invataturi gresite. Ca urmare, participarea ta la orele de religie catolica (daca asta alegi) ar trebui sa fie ca o cunoastere a acestei invataturi prin comparatie cu invatatura Bisericii tale dar nu o aplicare a ei in viata de zi cu zi! Sunt destule puncte care ne separa!

Cauta sa cunosti invatatura Bisericii Ortodoxe si nu te abate de la ea!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.09.2011, 18:31:41
dundee_da dundee_da is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2011
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elcipo Vezi mesajul
Salut. Sunt elev in Italia. La scoala am de ales intre lectie de religie catolica sau morala (unde este vorba despre rasism, cum functioneaza societatea, imigratie, diverse subiecte mondene). Am facut morala pentru ultimii ani, dar ma gandeam ca ar fi mai folositor sa fac religie catolica, pana la urma nimic nu se compara cu o persoana caruia ii poti pune intrebari despre biblie s.a.m.d . Sunt ortodox, dar pana la urma catolicismul nu difera mult ca filozofie. Ce parere aveti?
aslutare.si eu sant in italia cu familia.baiatul cel mare,cand a incept scoala aici,lau intrebat daca vrea sa faca ore de religie.deci..nu este obligat sa faci religie.noi am spus secretarei de la sc,ca santem de religie ortodoxa.atunci,dansa ia spus baiatului ca are alta optiune pt acea ora.poate face informatica,engleza,etc.deci,parerea mea este ca,daca esti ortodox nu trebuie sa te incurci nu catolicii.pt ca an vazut destui asa zisi ..ortodocsi care se dus la slujbe la catolici.desi,in zona unde locuim,este biserica ortodoxa.daca vrei sa inveti din biblie,poti invata acasa,la biserica ortodoxa,nu la ei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox fiind, savarsesti un mare pacat rugandu-te intr-o Biserica Catolica? AndruscaCIM Reguli in Biserica 276 22.11.2016 09:01:19
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 17:24:15
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01
Ajutati-ma sa imi pot cumpara cartile pentru scoala andupustiu Umanitare 24 01.10.2009 15:40:15