Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.10.2014, 11:03:25
lidiap's Avatar
lidiap lidiap is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit va multumesc din suflet!

Va multumesc frumos pentru promptitudine. Ma simt usurata. Incerc sa decelez traditionalul de firescul dogmatic-religios- regula de urmat in ce priveste ceea ce trebuie facut in anumite situatii. S-au implinit 2 ani de cand mama mea scumpa nu mai e cu mine si sambata am facut o pomenire, dupa putinta noastra, dar cu inima plina de dor si drag.
E minunat cand sunt oameni care te pot sfatui/trage de maneca sa nu gresesti dar nici sa cazi in capcana" öbiceiurilor".
__________________
"Doamne nu-mi da nici saracie, nici bogatie; da-mi painea care imi trebuie"(Prov. 30,7-9).
"Nu iubiti lumea nici lucrurile lumii"... (Ioan 2,15-18; V. Fapte bune
"Daca avem ce sa mancam si cu ce sa ne imbracam sa ne simtim indestulati" (l Tim. 6,7-10; V. Monahism).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.10.2014, 11:36:41
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lidiap Vezi mesajul
ce trebuie facut in anumite situatii.
Imi pare rau pentru aceasta despartire dureroasa. Dar, despre care stiti bine ca e temporara.
Pomenirile, ca si celelalte fapte de credinta sunt singurul fel in care, acum, ii puteti arata cat de mult o iubiti si cat de mult va pasa de ea. Stim ca aceste pomeniri pot fi foarte, foarte importante pentru cei plecati inaintea noastra.

Daca aveti amabilitatea, data viitoare includeti-o, va rog, in pomelnic si pe mama mea, serva lui Dumnezeu Stefania Tereza.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.10.2014, 17:15:32
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Imi pare rau pentru aceasta despartire dureroasa. Dar, despre care stiti bine ca e temporara.
Pomenirile, ca si celelalte fapte de credinta sunt singurul fel in care, acum, ii puteti arata cat de mult o iubiti si cat de mult va pasa de ea. Stim ca aceste pomeniri pot fi foarte, foarte importante pentru cei plecati inaintea noastra.

Daca aveti amabilitatea, data viitoare includeti-o, va rog, in pomelnic si pe mama mea, serva lui Dumnezeu Stefania Tereza.
La capitolul "si multe intrebari" cred ca ma situez si eu sa nu fiu off topic.
Stim ca ne vom reintilni cu cei dragi noua, care au trecut dincolo. Eu am bunici si rude pe care de abia astept sa le revad dincolo, asa imi e de dor de ei. Dar cum va fi aceasta? Ne vor intampina cand trecem noi dincolo? nadajduiesc ca suntem toti la Rai, dar cum vom fi impreuna permanent tinand cont ca fiecare merge la locul lui chiar in Rai fiind?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.10.2014, 19:54:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
dar cum vom fi impreuna permanent tinand cont ca fiecare merge la locul lui chiar in Rai fiind?
Dar "locul in rai" nu trebuie imaginat asa, ca o garsoniera dintre ai carei pereti nu iesim. Mai degraba se aseamana acest loc in rai cu locul la o masa intinsa ("ospatul cel vesnic"), unde mesenii se vad, se aud, isi vorbesc unii altora si se bucura impreuna. Acesta este un aspect al "comuniunii sfintilor" pe care o marturisim in Crezul Apostolic ("cred in comuniunea sfintilor"), celalalt fiind aspectul comuniunii dintre vii si morti.

Prin urmare, da, vom fi intampinati, pe malul celalalt, al Vietii Vesnice, de cei dragi trecuti acolo inaintea noastra. Chiar si inainte de Judecata de Apoi, cand sufletele noastre se vor uni cu trupurile glorificate, ii vom recunoaste pe cei dragi, vom vorbi cu ei si ne vom bucura cu ei, deoarece sufletele, chiar fara trupuri, se pot recunoaste unele pe altele si pot comunica unele cu altele.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 27.10.2014 at 20:42:59.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.10.2014, 06:50:18
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Doamne ajută!

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Daca aveti amabilitatea, data viitoare includeti-o, va rog, in pomelnic si pe mama mea, serva lui Dumnezeu Stefania Tereza.
Am să o includ eu în pomelnic pe mama ta, Mihnea.
Sâmbăta asta pe 1 Nov. - când se face pomenirea generală a mortilor (mosii de toamnă).
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.10.2014, 22:44:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Am să o includ eu în pomelnic pe mama ta, Mihnea.
Sâmbăta asta pe 1 Nov. - când se face pomenirea generală a mortilor (mosii de toamnă).
Multumesc. Maine, deci.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.11.2014, 06:07:21
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Multumesc. Maine, deci.
da, si când se mai fac parastase de mosi (si strămosi). :) iarna, vara, toamna - de 3 ori pe an.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.01.2017, 12:31:42
Ramona1989 Ramona1989 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.01.2017
Mesaje: 3
Implicit

Buna ziua,am si eu mai multe intrebari,insa una e mai importanta pentru mine in momentul acesta.Eu sunt logodita de 8 ani cu primul meu prieten si de 2 ani avem un baietel.Din cate am inteles,eu nu pot da de pomana pentru ca nu sunt cununata religios.Exista macar o sansa sa mi se faca o slujba la biserica?Astept un raspuns.Multumesc mult.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.01.2017, 15:09:29
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramona1989 Vezi mesajul
Din cate am inteles,eu nu pot da de pomana pentru ca nu sunt cununata religios.Exista macar o sansa sa mi se faca o slujba la biserica?Astept un raspuns.Multumesc mult.
Ce superstitie mai e si aceasta? ce legatura ar fi intre milostenie si cununie? Dati de pomana fara retinere. Dar slujba de cununie la biserica se poate oficia doar daca aveti si certificatul de casatorie eliberat de ofiterul starii civile. E regula. Deci o sansa exista daca faceti si casatoria civila.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.01.2017, 18:31:52
Ramona1989 Ramona1989 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.01.2017
Mesaje: 3
Implicit

Deci pot da de pomana tatalui si bunicii mele...Multumesc frumos pentru raspunsul rapid.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
mai multe rugaciuni patricia2006 Generalitati 6 23.08.2012 00:36:27
Intrebari(multe)! UnBaiatCuMulteIntrebari Generalitati 15 20.02.2011 22:35:00
Necazurile depinde de mai multe ionut12 Generalitati 55 05.12.2010 15:44:55