Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.10.2012, 00:27:20
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul

Mirela, nu imi place deloc lista aceea. Prea e vazuta inmormantarea / moarte ca o afacere si o mare cheltuiala. Ca sa nu zic ca te poti scoate mult mai ieftin daca iti cumperi tu toate cele si nu apelezi la o firma. Unde mai e milostenia, unde mai e compasiunea si unde e Dumnezeu pana la urma?! dar, din pacate, astea sunt vremurile in care traim...
Păi se pare că respectivii nu erau deloc duși la biserica... și totusi, problema banilor rămâne atunci când e vorba chiar de o înmormântare simplă.. aceea din România nici măcar nu luase în considerare achiziționarea unui loc de veci.

Zicea unul mai mucalit că cel mai ieftin ieși ars pe rug ! :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.10.2012, 09:44:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Zicea unul mai mucalit că cel mai ieftin ieși ars pe rug ! :)
Aia n-are treabă cu mucaliteala ci cu neștiința!
Un creștin n-are cum să-și dorească să fie incinerat.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.10.2012, 15:20:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Aia n-are treabă cu mucaliteala ci cu neștiința!
Un creștin n-are cum să-și dorească să fie incinerat.
Ba da.
Muceniceste :)

Ca ars pe rug in curtea din spate, in ziua de azi nu prea se poate, nu da voie SANEPID -ul :)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.10.2012, 15:21:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si mai ales prin pomenirea la Sfanta Liturghie, cel mai puternic mod de a-i ajuta!

Mirela, nu imi place deloc lista aceea. Prea e vazuta inmormantarea / moarte ca o afacere si o mare cheltuiala. Ca sa nu zic ca te poti scoate mult mai ieftin daca iti cumperi tu toate cele si nu apelezi la o firma. Unde mai e milostenia, unde mai e compasiunea si unde e Dumnezeu pana la urma?! dar, din pacate, astea sunt vremurile in care traim...
Daca ai observat firma se ocupa si de actele necesare. Iar articolele oricum le cumperi de la o firma funerara, "la pachet" s-ar putea sa fie mai ieftine.
Nu stiu in ce masura iesi mai ieftin - cand a murit cineva nu te apuci sa cutreieri orasul sa cauti cel mai ieftin prosop sau cele mai ieftine lumanari.

Si undeva este problema si cu cheltuiala, daca stai sa te gandesti ca o mare parte din pomeni (probabil jumatate din cheltuiala) se fac pentru a satisface o traditie decat de a ajuta in mod real un om.

Ca doar un pahar de coliva si un pahar de vin nu cred ca ajuta pe cineva nici de foame nici de sete.

Sau un prosop sau o galeata (sa aiba apa pe lumea cealalta).

Sau mesele date la rude, prieteni, cunostinte.

Last edited by AlinB; 08.10.2012 at 15:24:58.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.11.2013, 11:03:22
maria34's Avatar
maria34 maria34 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit Pomana mortului

Este rau sa faci o fapta buna ?!Asta inseamna si pomana.O fapta buna!Un act de milostenie pe care il facem noi cei inca in viata, in numele mortului.Miostenia cea mai primita este cea facuta celor saraci,bolnavi,batrani,celor care nu pot munci, familiilor nevoiase cu multi copii, celor abandonati in casele sau leaganele de copii.
Biserica ne invata ca viata omului nu se sfarseste o data cu moartea trupului. De aceea, crestinii nu-si uita mortii dupa ingroparea lor, ci se preocupa de rugaciuni pentru ei si de pomenirea numelui lor.
__________________
Maria34
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.11.2013, 21:06:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria34 Vezi mesajul
Este rau sa faci o fapta buna ?!Asta inseamna si pomana.O fapta buna!Un act de milostenie pe care il facem noi cei inca in viata, in numele mortului.Miostenia cea mai primita este cea facuta celor saraci,bolnavi,batrani,celor care nu pot munci, familiilor nevoiase cu multi copii, celor abandonati in casele sau leaganele de copii.
Biserica ne invata ca viata omului nu se sfarseste o data cu moartea trupului. De aceea, crestinii nu-si uita mortii dupa ingroparea lor, ci se preocupa de rugaciuni pentru ei si de pomenirea numelui lor.
Da sunt de acord ca pomana este un o fapta buna pt oamenii care sunt inca in viata(o forma de milostenie)...
Intrebarea cu care am deschis topicul era,daca aceasta pomana sub forma de produse materiale mai ajuta mortii? Adica mancarea pe care o impart ii satura de foame? In mod clar nu ,deoarece ei nu mai traiesc in corpuri materiale.
Insa de fiecare data cand am facut pomana fie am visat decedatii care imi multumeau cu lux de amanunte,fie ii visam inainte de pomana(de uitam de ziua mortilor) sau chiar si alte cazuri.
Inafara de cazurile de milostenie,nu-mi visez deloc rudele decedate.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.11.2013, 22:45:22
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da sunt de acord ca pomana este un o fapta buna pt oamenii care sunt inca in viata(o forma de milostenie)...
Intrebarea cu care am deschis topicul era,daca aceasta pomana sub forma de produse materiale mai ajuta mortii? Adica mancarea pe care o impart ii satura de foame? In mod clar nu ,deoarece ei nu mai traiesc in corpuri materiale.
Insa de fiecare data cand am facut pomana fie am visat decedatii care imi multumeau cu lux de amanunte,fie ii visam inainte de pomana(de uitam de ziua mortilor) sau chiar si alte cazuri.
Inafara de cazurile de milostenie,nu-mi visez deloc rudele decedate.
Yasmina, asta e supersititie: nu baga in seama visele. Decedatii nu maninca. Milostenia ii "hraneste" energetic, in Lumea de Dincolo. Asta e altceva.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.11.2013, 15:13:16
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da sunt de acord ca pomana este un o fapta buna pt oamenii care sunt inca in viata(o forma de milostenie)...
Intrebarea cu care am deschis topicul era,daca aceasta pomana sub forma de produse materiale mai ajuta mortii? Adica mancarea pe care o impart ii satura de foame? In mod clar nu ,deoarece ei nu mai traiesc in corpuri materiale.
Insa de fiecare data cand am facut pomana fie am visat decedatii care imi multumeau cu lux de amanunte,fie ii visam inainte de pomana(de uitam de ziua mortilor) sau chiar si alte cazuri.
Inafara de cazurile de milostenie,nu-mi visez deloc rudele decedate.

Se impartasesc din dragostea ta fata de ei, nu au cum sa manance alimentele respective insa milostenia facuta pentru ei, ii ajuta si pe ei (intrucat ei nu mai pot face nimic pentru matuirea lor), dar si pe tine.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.02.2014, 15:45:36
maryys maryys is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Mesaje: 1
Angry referitor la pomeni

Tineam mult sa imi descarc frustrarea ! Obiceiuri si traditii mai stupide referitoare la pomeni nu exista. Un mort costa mai mult decat unul viu aproape...halal !
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.02.2014, 16:16:28
Diana AMG's Avatar
Diana AMG Diana AMG is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Smile pt Yasmina

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Personal cred ca am o obsesie cu rudele mele decedate,in sensul ca ma gandesc destul de des la ele,ma intreb care este statutul lor in viata de apoi,care pe unde s-au dus,daca sunt bine,daca sunt rau...
Imi amintesc sau cinstesc sfaturile lor de pe vremea cand erau vii sau imi imaginez un scenariu de zi obisnuita cu ei alaturi.
Ii am in ganduri destul de des si cu toate acestea nu-i visez deloc asa cum ar crede unii ci foarte rar,chiar la cativa ani distanta.

In rarele dati cand ii visez,pe langa faptul ca ne bucuram foarte mult de revedere ,mai exista si indemnuri explicite despre mancare!
Mai detaliat,ii visez spunandu-mi ca s-au bucurat foarte mult de un anume fel de mancare pe care eu l-am facut sau altadata imi sugereaza sa ne intalnim la ora cutare si sa aduc ceva bun :)

Azi de dimineata,i-am visat dupa o perioada de vreo 5-6 ani.Visul se derula ca o pregatire,intalnire cu ceilalti membrii ai familiei(asa cum obisnuiau ei)iar eu ii spun matusii"avem o gramada de lume,ce ai pregatit bun?",iar ea se preface modesta"ei,ce sa fac bun?tu esti cea care gateste bine,ce ne-am mai bucurat si am mai savurat salata ta de cartofi..."

Pana aici visul poate parea total banal,fara un anume fir.Abia cand m-am trezit mi-a picat pisa.
Pe 4 Iulie,am avut liber...eu si prietena mea de serviciu am hotarat sa petrecem ziua la ea,cu intelegerea ca eu sa fac multe feluri de mancare.
M-am conformat,am facut in special gustari romanesti:salata de vinete,salata de ardei copti si 2 feluri de salata de cartofi-una americana si una romaneasca,numita si salata orientala.La masa toti au exclamat cat de mult le place salata iar ce a mai ramas din ea,colega mea a dat si altor rude.

Un alt vis,cu ei tot legat de impartit si mancare a fost in urma cu cativa ani,chiar in dimineata Sambetei Mortilor.
Eram in vizita la ei,cand imi spun ca este mai bine daca m-as duce acasa sa fac ceva bun,apoi sa ma intorc la ei pana dupa pranz si mi-au aratat ceasul batand cu degetul pe o anume ora,parand ceva foarte important.
M-am trezit si am realizat ca este Sambata Mortilor si nu le-am pregatit nimic de impartit.Am alergat,am facut cumparaturi,am gatit ceva si m-am prezentat la biserica cu pachete tocmai in timp ca sa nu lipsesc de la intalnirea pe care mi-au cerut-o...

Vedeti,pt mine aceste vise sunt destul de importante.Ma bucur cand le am si imi spun ca nu sunt cu totul lipsite de importanta.
Insa in acelasi timp am si indoieli legate de insemnatatea viselor...de ce ar fi importanta mancarea sau pomenile pentru morti?
De aici,titlul threadului...Este pomana atat de importanta pt sufletele lor sau ce se intampla?
buna!
este importanta pomana pt.cei adormiti;cu ce le dai de pomana ei se impartasesc-nu conteaza ca e un mar ,o paine s.a.m.d.preferintele lor din timpul vietii nu stiu daca conteaza,stiu doar ca daca dam de pomana paine veche,nu ne putem astepta sa primim cozonac.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomana julline Generalitati 57 20.11.2010 19:29:36
Miercuri pomana roman2010 Slujba inmormantarii 7 11.09.2010 22:38:31
Bocitul mortului în casă si plimbatul sicriului deschis până la groapă,în afara legii radu_trandafir Generalitati 19 10.12.2009 17:57:04
Masonul Rockefeller destainuie scopul elitei mondiale - De luat in seama tot-Laurentiu Generalitati 0 14.01.2009 17:07:46