Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.02.2014, 20:37:44
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maryys Vezi mesajul
Tineam mult sa imi descarc frustrarea ! Obiceiuri si traditii mai stupide referitoare la pomeni nu exista. Un mort costa mai mult decat unul viu aproape...halal !
Si acum ca te-ai descarcat, te simti mai bine? Pentru cei dragi nu se cade sa facem nimic, ii uitam gata?

Last edited by gabriela8; 04.02.2014 at 20:39:55.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.02.2014, 20:50:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maryys Vezi mesajul
Tineam mult sa imi descarc frustrarea ! Obiceiuri si traditii mai stupide referitoare la pomeni nu exista. Un mort costa mai mult decat unul viu aproape...halal !
Asta este parerea dvs,dar nu inseamna ca este si o regula canonica.
Este adevarat ca acesta este un forum,insa tinand cont ca userii sunt(ar trebui sa fie)ortodocsi practicanti sau aspiranti,este cu atat mai bine sa nu ne expunem doar parerile noastre personale ca pe alte retele de socializare ci referiri stricte la canoane,scrieri sfinte,etc
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.02.2014, 18:09:12
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Din pacate am observat ca la noi in tara se pune mai mult accent pe partea "culinara" a pomenii, in defavoarea celei spirituale. mai exact: toata lumea cand viseaza pe cineva care nu mai e, se duce fuga cumpara un covrig si o cafea si o ofera cuiva, cunostinta, vecin, strain, etc...cati nu vin si la mine la magazin! Culmea ca cineva chiar mi-a impartit intr-o miercuri inainte de Craciun o shaorma cu carne...si a specificat sa zic bogdaproste! iar cand e pomenirea mortilor, sunt multi, chiar si la mine in familie care fac coliva acasa, si alte lucruri, si impart in familie, sau fac 2-3 pachetele si le impart pe strada, fara sa mai treaca pe la biserica, uneori se mai duc la cimitir, apoi invita familia la masa, dar fara sa cheme si preotul, soacra-mea obisnuieste sa tamaieze ea singura ce imparte, bunica-mea are dat pomelnic la un vecin care e preot, care i-a inmormantat pe toti si pe care in trecut il mai chema si acasa, cand pomenea pe cate cineva, dar, cum spuneam multa lume nu mai recunoaste rolul pe care il are biserica si preotul in ritualul de pomenire a celor adormiti...Ceea ce dealtfel e cel mai important lucru: pomenirea la sfantul jertfelnic, si rugaciunile de dezlegare care se citesc apoi la slujbele de pomenire a mortilor....daca mai faci sau nu coliva, daca imparti paine sau cozonac, vin sau suc, daca dai un leu sau zece, sau doar o lumanare si o prescura, asta chiar e mai putin important...noroc ca am auzit in slujba de pomenire , mai catre sfarsit, dupa ce se citesc numele celor pomeniti, se adauga aceleasi cereri si pt "toti cei pentru care nu are cine sa se roage"...

Last edited by fallen; 09.02.2014 at 11:42:01.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.02.2014, 21:24:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Din pacate am observat ca la noi in tara se pune mai mult accent pe partea "culinara" a pomenii, in defavoarea celei spirituale. mai exact: toata lumea cand viseaza pe cineva care nu mai e, se duce fuga cumpara un covrig si o cafea si o ofera cuiva, cunostinta, vecin, strain, etc...cati nu vin si la mine la magazin! Culmea ca cineva chiar mi-a impartit intr-o miercuri inainte de Craciun o shaorma cu carne...si a specificat sa zic bogdaproste! iar cand e pomenirea mortilor, sunt multi, chiar si la mine in familie care fac coliva acasa, si alte lucruri, si impart in familie, sau fac 2-3 pachetele si le impart pe strada, fara sa mai treaca pe la biserica, uneori se mai duc la cimitir, apoi invita familia la masa, dar fara sa cheme si preotul, soacra-mea obisnuieste sa tamaieze ea singura ce imparte, bunica-mea are dat pomelnic la un vecin care e preot, care i-a inmormantat pe toti si pe care in trecut il mai chema si acasa, cand pomenea pe cate cineva, dar, cum spuneam multa lume nu mai recunoaste rolul pe care il are biserica si preotul in ritualul de pomenire a celor adormiti...Ceea ce dealtfel e cel mai important lucru: pomenirea la sfantul jertfelnic, si rugaciunile de dezlegare care se citesc apoi la slujbele de pomenire a mortilor....daca mai faci sau nu coliva, daca imparti paine sau cozonac, vin sau suc, daca dai un leu sau zece, sau doar o lumanare si o prescura, asta chiar e mai putin important...noroc ca am auzit in slujba,


Da,ar fi culmea sa tamaiem noi singuri pomana si s-o impartim cu lumanari si fraze neaparat mistice ca bodagproste si altele...Asta-i treaba preotului ,dar unii au o asa alergie de fete bisericesti ca fac orice sa se sustraga de la o vizita in biserica.
Cel mai mult ma deranjeaza trufia si increderea de sine pe care le au acest gen de persoane;sunt aia care spun ca "Dumnezeu se afla in inima lor',"ca se pot ruga si din camera lor","ca spiritualitatea este una iar religia alta" si alte enormitati.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.02.2014, 14:28:31
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Pomana, parte integranta din rinduiala pt. cel adormit are importanta la fel de mare ca oricare parte componenta a acestei intregi rinduieli.
Chiar cartile de slujba ale preotilor (prevad lucruri legate despre fiecare etapa a rinduielii pt. morti) prevad o rinduiala minima, necesara dar si suficienta pt. adormiti.
Sora de mai sus a postat despre faptul ca ar fi o fapta buna savirsita in numele mortului de care Dumnezeu ar putea tine cont, sau ar trebui sa tina cont . Dar aceasta viziune trebuie man ipulata cu multa grija deoarece scapata din mina ne duce repede cu gindul ca eu pot sa fac orice fapta buna in numele oricui decedat, chit ca nu are vreo legatura cu mine, precum imparatul Traian, Gheorghe Gh. Dej, Elena C eausesc, generalul de securitate Nikolschi, generalul Craciun care a fost comandantul inchisorii Aiud, s.a.m.d. lucru care le prinde bine si care ii usureaza si pe ei de carbunele si zgura iadului./
Poate fi o viziune, pe care insa eu nu o privesc cu staruinta, dar stiu din talmacirile parintilor si sfintilor parinti despre rinduiala mortilor ca si din cartile de slujba ca pomana este "citita" deoarece altfel nu este pomana si mai stiu un lucru pe care nici initiatoarea topicului si nici inca extrem de multa lume nu il stie, fie corect, fie chiar deloc, ca cel care primeste pomana este obligat sa faca o mica rugaciune (sau o mare, adica , acasa la el sa faca acatistul pt. adormiti 40 de zile special pt. decedatul respectiv ca si pt ceilalti ai lui) precum "Dumnezeu sa il ierte si sa il odihneasca cu dreptii" etc, si mai putin rugaciuni fara aplicare in cazul enoriasilor(preotii pot insa sa faca astfel): "Dumnezeu sa primeasca..." sau si mai rau si si mai pe scurt : "Vai, sa fie primit !"
Citirea pomenii este parastasul pe scurt sau f. scurt, adica rugaciuni pt. iertarea adormitului . La acestea se adauga cele individuale ale celor care primesc pomana si in felul acesta BO(nu numai noi oamenii, ci insasi biserica a crezut si in consecinta a rinduit asfel) este convinsa ca mijlocind pe linga Hristos pt. adormit starea lui in lumea de dincolo poate fi "ameliorata".
De aceea este nevoie de pomana, de parastas, de pomeniorea la sf. Liturghie ca si de alte lucruri facute dupa rinduiala stabilita de Bo (si nu cea de oameni, care nu are nici o legatura cu ceea ce a statuat BO si din care voi reveni cu exemple !) pt usurarea sufletului celui adormit.
De aceea copiilor nostrii nu li se lasa in primul rind ca mostenire averi, bani, masini, firme, sau cine mai stie ce. Ci in primul si primul rind se lasa lista familiei cu numele celor adormiti in care ultimul te treci pe tine ca sa stie ce pomelnic va da la altar si sa poarte tie de grija cit vor trai ei, si si ei la rindul lor sa faca la fel (cum si tu ca parinte i-ai purtat de grija).
Pomenirea adormitilor la slujba bisericii este un lucru de mare importanta, mai mare decit pomenirea viilor. deoare vii inca se mai pot ruga si singuri pt. ei dar adormitii nu ! Asa cum spunea mai sus si sora amintita.

Spuneam ca in practica oamenilor de rind si nu a crestinilor reali (crestinii reali sunt cei care mereu au un interes constant in a invata, de a citi cit mai mult si mai bine din teoria credintei lor si de a deprinde practici corecte si cit mai bine din rinduielile si nu obiceiurile bisericii lor) exista tot felul de dracii, de prostii, de aiureli, legate de cei adormiti, si care au un succes de transmitere de la babele hitre la femeile tinere ceva de speriat.
Asa bunaoara, cind ii vine femeii, pune o salata orientala sau de boeuf, un pahar de plastic de unica folosinta cu nes si o cutie de coca-cola, pe o farfurie din plastic, tot de unica folosinta, suna la usa la vecina si ii zice : Mimi, ia fata si tu astea si zi bogdaproste ca tare ii placea lui Costel al meu nesul si salata de boeuf. Il visai astanoapte rupt de foame si imi zicea sa ii dai tu de mincare, si uite impart si eu astea. Hai zi si ia-le !
Nu merge la biserica cu "imparteala", nu ii citeste nimeni nimic peste ele dar probabil ca se bucura, tot ca si sora de mai sus, ca a facut o fapta buna pt. Costel al ei. Adica, nu are nici o treaba cu rinduiala corecta pt cei adormiti stabilita de biserica , ci are rinduiala ei .
Si ca ea nenumarate femei si nenumarate practici la fel de nefolositoare pt. adormit , iar in masura in care si cred in aceste obiceiuri, pe linga ca nu sunt folositoare mai sunt si superstitioase, adica periculoase.
De aceea orice am vrea sa facem pt. vii,pt. adormiti, pt. incanenascuti, pt. nascuti morti, pt. disparuti fara cadavru gasit s.a.m.d. este musai intii sa cercetam inbatatura bisericii si abia apoi sa ne apucam sa si facem ceva !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 09.02.2014 at 15:36:13.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.02.2014, 16:33:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mulțumim pentru această foarte folositoare postare!
De aici înțelegem și că, în calitate de oameni care primim pomană, avem datoria să facem o rugăciune pentru cel adormit!

Sunt oameni care cred că este foarte scump parastasul și că preoții cer sume exorbitante! Aiurea! În București sunt destule biserici în care în fiecare sâmbătă se face Sfânta Liturghie și la sfârșitul ei, parastasul la care sunt pomeniți toți morții din pomelnicele primite la altar în timpul slujbei. Și nu costă nimic, doar cât vrea omul să pună în pomelnicul de la altar - și cel puțin în biserica mea, nu s-a comentat niciodată că de ce pun unii doar un leu și alții zece lei.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.02.2014, 20:45:13
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mulțumim pentru această foarte folositoare postare!
De aici înțelegem și că, în calitate de oameni care primim pomană, avem datoria să facem o rugăciune pentru cel adormit!
Asa este! Tin minte, ca la inmormantarea parintelui Iustin, IPS Teofan a cerut tuturor celor prezenti sa faca metanii/inchinaciuni, si sa repete dupa el o rugaciune pentru iertarea parintelui.
De atunci mi-a ramas in minte datoria fiecaruia de a pomeni in rugaciune pe cel raposat in numele caruia primesti pomana; parca si un numar de metanii dar nu ma stiu eu cate
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.02.2014, 21:07:58
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Nu stiu daca ar mai fi fost cazul sa revin, dar o fac totusi, tragind doar concluzia in mod explicit :
- orice facem pt. adormiti trebuie dus mai intii la biserica pt. slujire si abia apoi impartit (ma refer la lucrurile care se impart in numele mortului);
- la primirea pomenii, fie chiar si daca este sau nu dusa la biserica, adica slujita (lucrul acesta cade in grija celui care imparte, grija noastra este aceasta pe care o scriu in continuare) este de a face o mica rugaciune "omologata" (adica nu ne lasam imbulziti de imaginatia si bunatatea noastra si incepem sa facem si sa zicem ce ne vine noua ca atoatestiutori) pt usurarea sufletului adormitului.

Acestea suntem datori sa facem noi ca oameni, iar de acolo in colo ramine ca Dumnezeu insusi sa lucreze dupa vrerea Sa.

NB : surorile de mai sus au sesizat bine ceea ce am vrut sa spun .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.02.2014, 17:42:36
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

In atare context, ma intreb, nu este oare mai bine (pt sufletul adormitului) ca pomana sa o primeasc cineva care l-a cunoscut, cat de cat,(sau poate chiar l-a iubit) si care se roaga pt el in cunostinta de cauza ?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.02.2014, 19:11:00
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Bogdaproste nu este "fraza mistica" si se spune cand primesti in numele cuiva, nu cand dai. Cand bunica facea pomana ptr. bunicul, cei care veneau la mormant si luau coliva si un pahar de palinca(in lipsa de vin), spuneau "Bogdaproste". Nu e gresit deloc.

Si nu eixsta morti, caci doar trupul s-a dus, ei traiesc in continuare, fie cu Dumnezeu, fie fara El.

Pomana ptr. cei trecuti in lumea cealalta, este importanta mai ales daca stim ca nu au dus o viata prea buna sau nu au apucat sa se spovedeasca si sa se impartaseasca inainte de moarte. Ei nu mai pot face nimic, dar noi, prin Biserica, ii mai putem ajuta. Stim cu toti ca la fiecare Sf.Liturghie, sunt oameni scosi din iad. Cea mai importanta este pomenirea sufletelor la Sf.Liturghie. Cum a spus Pr.Necula, la Sf.Liturghie sunten prezenti impreuna cu ingerii, Sfintii si cei plecati dincolo. Si noi ii putem pomeni pe cei plecati cand ne rugam.

Milostenia facuta in numele celor plecati (se face in numele lor ptr. ca ei nu mai pot face), se face la saraci, caci deaia se numeste milostenie. Si nu trebuieste sa fie neaparat material. Te poti duce la o vecina mai saraca si sa o ajuti sa isi spele curtea sau la spital sa schimbi asternutul bolnavilor.

Coliva are si ea rolul ei. Cred ca stim cu totii cum a ajuns Coliva sa fie parte din Traditia noastra. Apoi, masa de dupa inmormantare are si ea rolul ei. Pr.Necula a explicat f.fain acest obicei.

Visele sunt de trei feluri: de la Dumnezeu, din subcostient si de la draci. Un Parinte a spus ca daca dupa un vis ne trezim f.zbuciumati sau f.exaltati, nu sunt de la Dumnezeu, sunt de la aia cu cornite. Despre vise si vedenii, Pr.Cleopa a scris f.frumos, se poate citit ori pe net ori cumparand cartea.

Sa nu ne lepadam acum de toate obiceiurile si traditiile si sa spunem ca sunt rele, doar ptr. ca unii le folosesc in mod religios sau spurstitios.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomana julline Generalitati 57 20.11.2010 19:29:36
Miercuri pomana roman2010 Slujba inmormantarii 7 11.09.2010 22:38:31
Bocitul mortului în casă si plimbatul sicriului deschis până la groapă,în afara legii radu_trandafir Generalitati 19 10.12.2009 17:57:04
Masonul Rockefeller destainuie scopul elitei mondiale - De luat in seama tot-Laurentiu Generalitati 0 14.01.2009 17:07:46