Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.08.2014, 20:32:48
mihaelaandreea mihaelaandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2012
Mesaje: 21
Implicit cutiuta cu pamant de la mormant care este dusa la preot

Buna seara,

Tatal meu a decedat sambata 23.08.2014 ora 20.15 in urma cancerului( a facut un stop cardio respirator siun blocaj renal).Avea varsta de 62 de ani si sw numea Mihai.Din pacate nu a fost impartasit si spovedit ,doar a avut lumnarea aprinsa.
Marti a fost inmormantarea iar miercuri am fost la 2 Manastiri si am dat acatist ptrpomenirea lui in 40 de zile,iar azi (vineri) am ajuns la o alta Manastire unde am dat un alt acatist ptr 40 de zile,iar aici preotul mi-a dat o cutiuta de vre-o 10 cm in forma de cosciug si mi-a spus sa puncu o lingurita de plastic pamant de la mormantul tatalui meu si sa nu mai duc cutia in casa dupa ce pun pamantul si apoi sa duc cutia la el.Este prima data cand aud asta.Ce stiti despre acest obicei?
Ce altceva as putea sa mai fac ptr sufletul tatalui meu?
Ce rugaciuni/acatiste se citesc?
Eu momentan citesc niste rugaciuni dupa o carte "La moartea unui parinte" si as vrea sa citesc Acatistul Maicii Domnului" incepand de azi 40 de zile.

Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.08.2014, 09:33:36
mihaelaandreea mihaelaandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2012
Mesaje: 21
Implicit

Se pare ca aceea cutiuta ii trebuie Parintelui ca sa poata vorbi cu mortii.Ieri am fost la Biserica sa ii duc cutiuta si mi-a zis ca ptr asta ii trebuia nu am mai auzit pana acum una ca asta mai ales din partea unui preot ortodox.
Ce parere aveti despre asta? Nu m-am dus la vrajitoare ci la un preot ortodox in varsta si care printre altele in fiecare duminica dupa slujba am inteles ca citeste Moliftele Sf Vasile sau ale Sf Ioan Gura de Aur.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.08.2014, 10:21:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Imi pare rau ca, pentru un timp, a trebuit sa va despartiti de tatal dv. Sa va ajute Dumnezeu pe amandoi sa va revedeti cu bine la Cortul Intalnirii, in Ierusalim!

Obiceiul de a lua putin pamant de la locul de inmormantare este un obicei pios si foarte frumos. Dealtfel, el precede cu mult crestinsmul, fiind practicat de romani inca din vremea Regatului. Cand au inceput sa vina oameni din toate popoarele la Roma, ei aduceau putin pamant de la mormintele parintilor si strabunilor lor si, cu mana lor, desertau urnele in curtea unui templu din Roma, intr-o groapa, spunand: "ubi patres sunt, ibi patria". Dealtfel, de aici vine cuvantul "patrie": este pamantul tatilor.

In ceea ce priveste ideea de a folosi pamant de la mormant pentru a practica necromantia, in special de cineva care ar trebui sa fie preot al lui Cristos si nu al altcuiva, sunt mai mult decat rezervat si sper din toata inima ca acesta sa fie un zvon nefondat, o barfa, ori poate ca nu ati inteles bine. Chiar si daca acest lucru s-ar intampla, acesta ar fi pacatul lui si nu al dv.

Prin urmare, daca asa v-a cerut, asa e bine sa faceti, ca a aduce putin pamant preotului nu este un pacat. Eventual, ma gandesc ca ati putea sa-i spuneti, avand grija sa nu fie martori, ceva de genul: "am adus acest pamant, parinte, in speranta nu ca veti vorbi cu mortii, ci cu Dumnezeu!". Si, daca va cere lamuriri, spuneti-i ce ati auzit.

Sa va dea Domnul linistea sufleteasca in acest timp greu prin care treceti!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 31.08.2014 at 10:30:55.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.08.2014, 10:47:39
mihaelaandreea mihaelaandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2012
Mesaje: 21
Implicit

Va multumesc din suflet ptr raspuns! Este o perioada foarte dureroasa ptr noi si probabil as fii inclinata sa fac anumite lucruri ca sa pot stii daca tatal meu este bine sau nu?Dar aici a fost si dilema mea, stiu ca este un pacat foarte grav necromatia de aceea am fost foarte surprinsa la raspunsul preotului ca vorbeste cu mortii... Am cautat ajutorul numai in Biserica Domnului si nu in alte parti de aceea sunt putin surprinsa, dar astept sa merg peste 3 sapt din nou la Preot sa vad ce imi spune ptr ca atunci mi-a zis sa revin.
Sper sa imi lumineze Dumnezu mintea si sa fac tot ce este mai bine ptr a-i ajuta sufletul tatalui meu!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.08.2014, 13:42:42
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Prin urmare, daca asa v-a cerut, asa e bine sa faceti, ca a aduce putin pamant preotului nu este un pacat. Eventual, ma gandesc ca ati putea sa-i spuneti, avand grija sa nu fie martori, ceva de genul: "am adus acest pamant, parinte, in speranta nu ca veti vorbi cu mortii, ci cu Dumnezeu!". Si, daca va cere lamuriri, spuneti-i ce ati auzit.
Pai stai putin:In cazul in care nu stia de necromantie , normal este sa nu fie judecata de Dumnezeu, pt ca o facea in neconstiinta de cauza.Adica
constiinta sa nu stia de acest lucru.Insa acum, ca fost pusa in garda
(adica stieprin intermediul tau) daca va face acest lucru va fi
complice cu acel individ care practica necromantia.Ala va fi vinovatul
principal =faptuitor, iar ea va fi vinovatul secundar =complice(i-a furnizat
mijloacele necesare stiindu-i intentiile acelui individ).

Ba chiar mai mult, daca este sa judecam dpdv al dogmei crestine,
ea in acest caz, tinand cont ca acum stie ce face acel individ(necromantia)
va fi chiar vinovatul principal, pt ca l-a ispitit pe acel individ(i-a dat prilejul)
sa practice necromantia.Ea va fi autorul moral, ala va fi faptuitorul.Ala isi
va lua plata pentru cele facute, iar ea isi va lua pe putin plata dubla.

Plata dubla, pentru daca ea stiinda acum ce inseamna necromantia, daca
ii duce pamantul, aproape toate efectele devastatoare ale necromantiei se vor duce
catre ea inapoi.Adica majoritatea mainei lui Dumnezeu se va duce catre ea.

Acest caz, este similar cu actul de a-i pune unui nebun la dispozitie o arma cu foc,
stiind ca acelui nebun ii place sa traga cu arma in tot ce prinde.Ala fiind nebun nu
are discernamant, in schimb tu ai discernmant de aceea aproape toate efectele actiunii nebunului
se transfera asupra ta.Ei, dupa fapta vine si rasplata, pe masura, si ce masura... dar ce plata !!!

Uite:
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...mul-79931.html

Deci daca ai facut cumva asta, du-te la un alt duhovnic si spovedeste-te in legatura cu acest pacat, ca nu te
vad bine, deloc.

Last edited by oaie_cugetatoare; 31.08.2014 at 14:15:56.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.08.2014, 15:08:16
mihaelaandreea mihaelaandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2012
Mesaje: 21
Implicit

Eu nu stiam ca parintele practica necromatia.Eu m-am oprit la Manastirea la care este dansul preot ptr ca am vrut sa dau Liturghe ptr 40 de zile stiind ca este bine sa dau Liturghie la 3 Manastiri ptr a fii citit 40 zile in fiecare zi.Una din Manastiri a fost si aceasta ,nu mai fusese inainte acolo si nu stiam nimic de parinte.Cand i-am dat acatistul l-am intrebat ce altceva as putea face ptr sufletul tatalui meu si el atunci mi-a dat cutiuta in forma de sicriu si mi-a spus sa ii duc pamant de la mormantul tatalui meu si imi va spune el cand ii aduc pamantul la ce ii foloseste.Atat! de aceea eu am postat primul topic pe forum in speranta ca poate imi va spune cineva la ce foloseste acest pamant.Dat fiind faptul ca nimeni nu mi-a raspuns si ptr ca cererea a venit din partea unui preot sambata m-am dus si i-am dus parinteleui pamantul cerut ,cand l-am intrebat din nou ce as putea face ptr odihna sufletului tatalui meu acesta mi-a spus ca imi va spune peste 3 sapt ca atunci va vorbi cu tatal meu ptr ca el vorbeste cu mortii.Deci cand i-am dus pamantul repet nu stiam nimic.
Nu vreau sa ma justific in nici un fel ,doar ca vreau sa se stie de la bun inceput ca am cautat sprijun si sfaturi doar in BISERICA ORTODOXA si in preotii nu vrajitorie.Preotul acesta este o persoana foarte deschisa care vorbeste cu toata lumea nu ca ceilati preoti de la celelalte Manastiri(nu acuz pe nimeni) care nu te pot indruma cu un sfat bun in aceasta perioada de doliu si mare incercare ptr noi.
Pamantul a ramas la preot eu am plecat acasa ,iar acum stau si ma gandesc daca este bine sa ma intorc peste 3 sapt sau nu?
Va dati seama ca aceasta practica a parintelui nu este de ieri de azi , si m-am gandit ca atata timp cat poate vorbi cu mortii cu sfintii o persoana sa zicem ' sfanta ' cum este parintele nu fac nici un pacat.
Acum ma rog ca Dumnezeu sa imi lumineze mintea sa fac ceea ce trebuie si ceea ce este in concordanta cu religia mea!
Va multumesc!
O zi binecuvantata!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.08.2014, 16:00:05
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaelaandreea Vezi mesajul
Acum ma rog ca Dumnezeu sa imi lumineze mintea sa fac ceea ce trebuie si ceea ce este in concordanta cu religia mea!
Va multumesc!
O zi binecuvantata!
Du-te la un duhovnic(alt duhovnic si nu la individul ala) si spovedeste-te
cat mai repede si spune-i de chestia cu nercomantia.Dar sa-i spui pe nume: necromantie ca sa inteleaga bine duhovnicul in ce te-ai bagat.

Citat:
Pamantul a ramas la preot eu am plecat acasa ,iar acum stau si ma gandesc daca este bine sa ma intorc peste 3 sapt sau nu?
Eu te sfatuiesc sa n-o faci!
Iar de cate ori te mana gandul asta sa-l alungi cu rugaciune.
De asemeni de cate ori te mana curiozitatea despre ce se intampla cu
ceilalti de pe celalta lume, sa-l alungi cu rugaciune.

Pune intre tine si astfel de ganduri, crucea lui Hristos, sa vezi cum iti dispar
gandurile astea, pt ca sunt de la necuratul.

In linkul ala care ti le-am dat spune si parerea lui Dumnezeu cu privire la
necromantie, dar se pare ca fie nu l-ai citit,fie l-ai citit dar nu l-ai luat in
seama.
Uite aici fragmente din link:


Dumnezeu a poruncit in Vechiul Testament: "Sa nu alergi la cei ce cheama mortii, pe la vrajitori sa nu umblati si sa nu va intinati cu ei" (Lev., 19, 31). Si iarasi: "Barbatul sau femeia, de vor chema morti sau de vor vraji, sa moara neaparat; cu pietre sa fie ucisi, ca sangele lor este asupra lor" (Lev., 20, 27). Chemarea spiritelor mortii este "uraciune" inaintea lui. Dumnezeu si El nu o permite in poporul Sau (Deut., 18, 9-14; IV Regi, 21, 6), socotind-o ca pe una dintre cele mai mari razvratiri ale omului impotriva voii Sale.



Auzi ce spune Sfanta Scriptura: "Nu se cuvine oare poporului sa alerge la Dumnezeul sau ? Sa intrebe, oare, pe morti pentru soarta celor vii? Intrebati legea si descoperirea" (Isaia, 8, 19-20). Iar cand bogatul nemilostiv ruga pe Avraam sa trimita pe Lazar in casa tatalui sau ca sa comunice starea in care se afla el si sa-i aplece astfel prin pocainta pe fratii sai, Avraam le-a raspuns ca celor vii le este de ajuns descoperirea Legii ("Moise si Proorocii") si, deci, nu au trebuinta de mai mult (Luca, 11, 30-31). Si cu adevarat, prin descoperirea dumnezeiasca ce ni s-a facut prin Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie, noi avem tot ce ne trebuie de stiut spre mantuire si nu avem nevoie sa-i intrebam pe morti - mai bine zis pe demoni - spre folosul mantuirii noastre.


Eu zic ca este destul de clar, pozitia lui Dumnezeu cu privire la necromantie
Iar acum vine o intrebare. Cum se face ca tu ai cazut in chestia asta
fara sa stii ?
Pai:
daca ai fi citit Vechiul Testament ai fi stiut .
daca ai fi citit vietile sfintiilor parinti ai fi stiut
daca ai fi citit Noul Testament ai fi stiut
iar atunci cand ala ti-ar fi propus asa ceva, cine ai citit cele de mai sus
ti s-ar fi aprins beculetzul rosu.

Vezi cum lipsa de informatii provenita din delasare, ignoranta, comoditate,
si superficialitate iti creaza probleme ?
Iar rezultanta acestora te-au impins in mod indirect, in cazul asta spre
alte belele si mai mari ? Apelarea la necromantie ?
Ce ti se intampla acum este plata pt delasare + ignoranta+comoditate+
superificialitate, care te-au impins spre alt pacat:vorbirea cu mortii.
Iar daca nu te duci la duhovnic sa te spovedesti, va veni si plata pt
necromantie.

Insa Dumnezeu fiind milostiv fata de tine, l-a indrumat pe ingerul tau
pazitor sa intrii pe aici ca sa-ti dai seama la ce te expui. Adica Dumnezeu
a vazut ca ai facut-o fara intentie(prima oara) si ti-a mai dat o sansa.Te-a indrumat(in acest caz pe un forum) unde altii sa-ti arata gravitatea faptei pe care intentionezi s-o consumi.

Ei bine , acum stii ce inseamna necromantia, acum Dumnezeu te-a avertizat ca esti langa linia rosie. Sfat: N-O TRECE !.
Intoarce-te inapoi, prin mersul la duhovnic, citirea Vechiul Testament,si a Noului Testament, citirea vietiilor Sfintiilor Parinti si
multa rugaciune.

In concluzie: nici sa nu-ti treaca prin gand sa te intorci la acel individ.
Scoate-l din mintea ta.Sa nu mai existe !.

Last edited by oaie_cugetatoare; 31.08.2014 at 16:44:52.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.09.2014, 00:30:41
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaelaandreea Vezi mesajul
Eu nu stiam ca parintele practica necromatia.Eu m-am oprit la Manastirea la care este dansul preot ptr ca am vrut sa dau Liturghe ptr 40 de zile stiind ca este bine sa dau Liturghie la 3 Manastiri ptr a fii citit 40 zile in fiecare zi.Una din Manastiri a fost si aceasta ,nu mai fusese inainte acolo si nu stiam nimic de parinte.Cand i-am dat acatistul l-am intrebat ce altceva as putea face ptr sufletul tatalui meu si el atunci mi-a dat cutiuta in forma de sicriu si mi-a spus sa ii duc pamant de la mormantul tatalui meu si imi va spune el cand ii aduc pamantul la ce ii foloseste.Atat! de aceea eu am postat primul topic pe forum in speranta ca poate imi va spune cineva la ce foloseste acest pamant.Dat fiind faptul ca nimeni nu mi-a raspuns si ptr ca cererea a venit din partea unui preot sambata m-am dus si i-am dus parinteleui pamantul cerut ,cand l-am intrebat din nou ce as putea face ptr odihna sufletului tatalui meu acesta mi-a spus ca imi va spune peste 3 sapt ca atunci va vorbi cu tatal meu ptr ca el vorbeste cu mortii.Deci cand i-am dus pamantul repet nu stiam nimic.
Nu vreau sa ma justific in nici un fel ,doar ca vreau sa se stie de la bun inceput ca am cautat sprijun si sfaturi doar in BISERICA ORTODOXA si in preotii nu vrajitorie.Preotul acesta este o persoana foarte deschisa care vorbeste cu toata lumea nu ca ceilati preoti de la celelalte Manastiri(nu acuz pe nimeni) care nu te pot indruma cu un sfat bun in aceasta perioada de doliu si mare incercare ptr noi.
Pamantul a ramas la preot eu am plecat acasa ,iar acum stau si ma gandesc daca este bine sa ma intorc peste 3 sapt sau nu?
Va dati seama ca aceasta practica a parintelui nu este de ieri de azi , si m-am gandit ca atata timp cat poate vorbi cu mortii cu sfintii o persoana sa zicem ' sfanta ' cum este parintele nu fac nici un pacat.
Acum ma rog ca Dumnezeu sa imi lumineze mintea sa fac ceea ce trebuie si ceea ce este in concordanta cu religia mea!
Va multumesc!
O zi binecuvantata!
Am citit postarea ta dimineata si m-am crucit, am plecat la slujba si am intrebat pe parintele nostru, a zis trebuia sa-i ceri preotului ala sa vina el la cimitir la mormantul tatalui tau sa-i citeasca o rugaciune nici de cum sa nu te mai intorci la el. Ce dracul nu ii incearca si pe preoti... asta nu e in regula. Doar scrie si la biblie "vai de acei care vorbesc cu mortii" si sper ca nu ti-a cerut si bani?
Ce la trei manstiri? la una nu e deajuns? rugati-va voi familia pentru sufletul lui ca e mai bine primit.
Doamne mare e gradina ta...
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.09.2014, 00:37:46
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Si inca ceva eu daca as fi in locul tau m-as interesa de ce episcop apartine si l-as suna sa-l intreb daca stie ce face preotul asta? si daca e orthodox asa ceva, ca asa mai scapi si pe alti altele care cad in capcana asta.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.09.2014, 14:15:15
mihaelaandreea mihaelaandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2012
Mesaje: 21
Implicit

Buna ziua,

Sunt intr-o situatie ingrata si imi asum ignoranta,poate nu a fost totusi o ignoranta totala mai ales datorita faptului ca m-am sesizat si am cautat cat am putut de repede ce anume insemna a vorbi cu mortii.Manastirea aceasta unde preotul slujeste este sfintita in 2007 cu binecuvantarea Patriarhului Teoctist.Stau si ma gandesc ca poate acest preot nu este un sarlatan mi-e greu sa cred una ca aceasta despre acest om care este foarte deschis si primitor cu toti oamenii care ii calca pragul.
Va multumesc ptr rabdarea cu care mi-ati citit posturile si va multumesc ca mi-ati raspuns!Daca am sa ma intorc la dansul am sa ii spun despre necromatie si deasemnea am sa ii spun ca nu e cazul sa stiu ce anume a vorbit cu tatal meu! Acum stau si ma gandesc ca poate acest preot este unul cu har(daca imi permiteti sa ii spun asa) si poate vorba Dl-ui Mihnea Dragomir nu vb cu mortii ci cu sfintii si cu Dumnezeu si poate am inteles eu totul gresit.Este bine ca sunt pusa in garda si de acum incolo stiu.
Dle Hartfort am vrut sa dau liturghie la 3 Manastiri ptr ca tot pe acest forum am citit ca este bine ca tatal meu sa fie pomeit la 3,7,9 manastiri in acest timp de 40 zile.Si credeti-ma ca nici prin cap nu mi-a trecut sa ii zic parintelui sa vina el la mormantul tataui meu sa ii citeasca o rugaciune mai ales ca acesta Manastire nu este din acelasi judet in care stau eu.
Inca o data multumesc ptr tot! Dumnezeu sa va binecuvanteze !
Acum pamantul este dus acolo la preot eu nu ma mai intorc sa il cer inapoi.Credeti ca mi-ar putea face ceva rau cu acest pamant?Gen farmece,vrajitorii?am sa ma duc cat pot de repede la duhovnic sa ma spovedesc si sa vad ce ma poate sfatui si el in legatura cu acest lucru, dar momentan sapt acesta nu sunt acasa si ce sa fac pana atunci?pana cand ajung la preot?

Last edited by mihaelaandreea; 01.09.2014 at 14:27:30.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare