Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.09.2014, 08:07:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Dragoș, ..
Poți să dai un citat?
Nu mai știu exact, o să caut.
Cert este că plecând de la faptul că trupul este templul Sfântului Duh, nu se cade să-l batjocorească nimeni. Nici viu, nici mort.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.05.2015, 16:18:13
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cossutah Vezi mesajul
Am citit un alt thread pe subiect dar nu am inteles nimic. Pe scurt, doua intrebari:

Daca cineva din familia noastra vrea sa fie incinerat si spune asta in chip de ultima dorinta, noi ce facem?

Doi, daca alegem sa respectam ultima dorinta, e bine sa urmam ritualul cu preotul raspopit, cu slujba la crematoriu sau cu inmormantarea cenusii in cimitir? Se poate inmormanta cenusa unui om intr-un cimitir ortodox?

Multumesc
Chiar asa,ce facem daca asta vor parintii nostri ? iar ceilalti frati sunt de acord sa le implineasca aceasta dorinta, chiar da c a stiu ca implica imposibilitatea vreunei slujbe crestinesti ?
Si daca find in minoritate nu ai niciun cuvant de spus, sau nu conteaza parerea ta, atata vreme cat dorinta omului a fost cea care a fost...ce faci tu mai departe ca crestin care ai vrea sa mai fii? Teoretic spun astia la tv, cel putin, ca nu poti sa le faci nici macar parastas....( nici macar sa-i pomenesti la sfanta liturghie?)...si apoi cum sa le mai faci pomenire la celelaltr rude decedate ( bine siaici e cu dus si ntors, ca n-ar tb pomeniti nici acestia toti, dar acum tu de unde sa sti care ce si cum...) fara sa-ti pomenesti proprii parinti ??? Cum sa mai mergi tu insuti la slujbe, stiind ca nu ti-ai inmormantat parintii crestineste, sa mai dai si explicatii curiosilor care nu-si vor explica de ce nu le faci pomana ??? Cum sa te bucuri tu de eventualitatea ( promisiunea) Raiului, cand sti sigur ca ai tai nu vor fi acolo? Desigur iti ramane speranta ca poate macar copiii tai se vor bucura de aceasta suprema binefacere, dar poate si ei la randul lor vor suferi daca nu vei fi si tu acolo...( mai spunea cineva la fel, in alta parte, cum sa ma pot bucura eu de rai, daca copilul sau parintele meu nu e acolo ???)

Si cand te gandesti ca unii nu vor inmormantare crestineasca, o pot avea si o refuza, iar altii ar vrea ( rudele lor sa le faca acest pustiu de bine) si sunt refuzati de unii slujitori, pe motiv ca nu au avut de-a face cu biserica...( nu s-au spovedit/i,partasit niciodata/ in ultima vreme..)...oare persoana careia i s-a refuzat inmormantarea sotului pe atare motiv, i-o fi fost spre indreptare ( s-a invatat minte ca trebuie neaparat sa se spovedeasca samd), sau spre pierzanie definitiva ( si-a luat gandul de la ajutorul bisericii spre mantuire ?)
(Din cate am vazut si auzit in jurul meu, majoritatea celr care au fost refuzati de biserica in diverse contexte - sa li sefaca anume servicii religioase sau chiar sfinte taine), chiar daca erau indreptatite ( refuzurile) , s-au indepartat definitiv de biserica si traiesc si acum in ratacirea conform careia stie Dumnezeu ce face, pe cine iarta si pe cine nu, ori te iarta El oricum, daca nu ai facut chiar asa rau, ori nu te mai iarta deloc indiferent ce-ai face, daca esti prea pacatos, oricate slujbe ai face....
Si cand te gandesti cat de simpku ar fi, mai ales pt cei in varsta, si cat de cat cinstiti, sa mearga sa-si marturiseasca toate pacatele tineretii, sa tina cativa ani de canon, daca e cazul, si apoi sa-si vada de treaba, sa duca o viata curata si cinstita ( ce pacatemajore sa mai faci la batranete ???), sa posteasca si sa meraga la slujbe dupa puteri, etc...insa oamenii batrani si in special femeile se impart in 2 categorii, unele care se pocaiesc la batranete si altele care le considera ipocrite pe primele, ele crezand ca Dumnezeu nu le iarta in fctie de cat de bisericoase sunt, ci dupa cum stie El mai bine sufletul omului....iar cei care nu mai vor nici macar inmormantare crestineasca, eu cred ca si asta e una din cauze, pacatele din tinerete pe care nu s-au invrednicit sa le spovedeasca nici macar pana la batranete, si greutatea pe care ar resimti-o in a le ispasi ( sa-si tina canoanele, posturile, sa mearga la slujbe), si diluarea treptata a credintei si chiar a temerii ca ar mai putea exista vreodata o judecata urmata de o pedeapsa/dreptate divina...si acum pe bune, cand vezi ca unul care sti a a facut mult mai mult rau ca tine " se pocaieste", si considera ca va fi iertat pt ca merge la slujbe, iar tu nu poti pt ca tr sa mergi la serviciu/sa stai cu nepotii/esti bolnav si nu poti merge/sta/n-ai bani sa faci toate pomenile randuite/nu te-ai cununat la tinerete din motive politice/religioase, etc...ce-ti mai ramane deca sa refuzi sa mai crezi si mai exact sa speri fie ca iertarea si mantuirea nu au nicio legatura cu ritualurile religioase, fie ca ele nici nu exista - in viara ti-e rau sau bine , indiferent ce faci ( nu musai ti'e bine dc faci bine si rau dc faci rau), iar dupa ce mori...nu mai e nimic, dc ti.a fost rau, ai scapat, asta ti-e izbavirea, iar dc ti.a fost bine...sa-ti fie de bine, fii recunoscator...

Last edited by fallen; 21.05.2015 at 16:48:48.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.09.2015, 20:24:17
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu mai știu exact, o să caut.
Cert este că plecând de la faptul că trupul este templul Sfântului Duh, nu se cade să-l batjocorească nimeni. Nici viu, nici mort.
Poate ca gresesc pt ca nu am multe cunostinte teologice sau avizate in domeniu dar eu vad lucrurile asa: daca ti-ai pastrat puritatea si ai fost foarte credincios atunci trupul se sfinteste poate deveni sfinte moaste, daca nu ti-ai pastrat puritatea si ai fost foarte credincios e bine sa fii ingropat dar daca stii ca ai facut multe pacate si vrei sa fii incinerat (nu ai cum sa pastrezi ceva sfant in tine) atunci nu vad de ce sa nu fii incinerat...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
incinerare, inmormantare, ultima dorinta

Thread Tools
Moduri de afișare