Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.11.2019, 21:08:47
Constantina C. Constantina C. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2019
Mesaje: 17
Implicit Cum sa mă las de fumat??!!

Dragi crestini! Domnul sa va miluiască și sa va binecuvânteze! Am o problema destul de grava..Vreau sa mă las de fumat si nu reușesc. Țigările îmi controlează viața și simțurile. Nu găsesc forța psihica ca sa biruiesc... Un sfat va rog!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.11.2019, 15:47:02
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Constantina C. Vezi mesajul
Dragi crestini! Domnul sa va miluiască și sa va binecuvânteze! Am o problema destul de grava..Vreau sa mă las de fumat si nu reușesc. Țigările îmi controlează viața și simțurile. Nu găsesc forța psihica ca sa biruiesc... Un sfat va rog!
E foarte simplu să biruiești fumatul: cauți să asculți de Dumnezeu.

La fel poți proceda cu alcoolul tare și cu fetele, femeile și toate patimile sexuale. Cu trufia și mândria ne va fi cel mai greu...
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.11.2019, 02:55:41
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Constantina C. Vezi mesajul
Dragi crestini! Domnul sa va miluiască și sa va binecuvânteze! Am o problema destul de grava..Vreau sa mă las de fumat si nu reușesc. Țigările îmi controlează viața și simțurile. Nu găsesc forța psihica ca sa biruiesc... Un sfat va rog!
Fumeaza cite o tigara mai putin in fiercare zi. Sint si alte metode intra in line.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.11.2019, 21:46:07
Rafail88 Rafail88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2018
Mesaje: 1
Implicit

postul cu apa pe durate prelungite e foarte bun pt. orice adictie.
https://vimeo.com/145983469
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.11.2019, 13:10:54
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rafail88 Vezi mesajul
postul cu apa pe durate prelungite e foarte bun pt. orice adictie.
https://vimeo.com/145983469
Parcă în cele 9 fericiri la una din ele e vorba de fericirea celor ce în foame sunt și însetați...

Cea mai nenorocită și mai spurcată adicție este cea legată de aprinderea cea oarbă a certei și a furiei pe Dumnezeu, pe bine, pe viață, pe feciorie, pe sfințenie... pentru ceva bunuri, pentru ceva mită pe termen scurt sau pe termen lung. Fraierul ce se ''mărește'' și se ''grozăvește'' folosind pentru această aprindere oarbă și pentru întețirea focului urii chiar adevărul sau dreptatea în interes personal, în interesul iubirii de sine și de minciuna măririi de sine nu poate pricepe cum de cade într-o mai mare răutate și înrăire simțindu-se mai mare deși simte și că nu îi e mai bine deloc, nu vrea să vadă că e vorba de o mai mare răutate, spurcăciune și urâciune, de un mai mare gunoi și nu de o creștere... adicție care inevitabil duce la depresie, terorism și lepădare de credință adică la multe boli și suferințe care greu pot fi tratate căci devin cronice.

Adicția potrivirii cu păcatul și desfrânarea, de a face pe placul păcatului terorist care te târăște, te păcălește și te face să primești înșelăciunea ca pe un bine duce la frustrări autodistrugtive, la retardare și drogare permanentă și plină de nepăsare, la tupeu, la aroganță, la răzbunare perversă, la cruzime.

Adicția trădării și hulei făcută în interior sprijinindu-te pe o minte înțeleaptă sau deșteaptă duce la o aparentă sporire de genialitate și superioritate când defapt e căderea în mândrie, în orbire, în necredință și deznădejde. Iar apoi pentru căderea și depresia ta vei arunca vina pe alții și te vei răzbuna crunt. Vei încerca să te dezvinovățești și să-ți plângi de milă bând și fumând și fugind de răspundere din frică și lașitate.

Adicția bârfei și denigrării duce la petrecerea nesfârșită în lux și privilegii, în nedreptate și aparenta înțelepciune când defapt prin bârfă omul se adâncește în prostie și neputință, în îndoieli și lipsă de siguranță și credibilitate... devine fățarnic față de ascultare și de răspundere, devine un ipocrit, un fals erou ce își închipuie că luptă pentru binele tuturor. Bârfitorul nu-L mai iubește pe Dumnezeu la fel ca și toți ceilalți bârfitori și denigratori care între ei pare că se smeresc așa ca lumea și se erijează la câștiguri ascunzându-se de nevinovați, de credincioși și de victime.

''O neam viclean și desfrânat cât vă voi suferi pe voi?'' (La neamul lumii, neamul necredincioșilor și al amestecaților se referă)

O soluție sfântă la toate acestea este paza ca să nu cazi în repetare. Te rogi Domnului să te ierte și te păzești să nu mai repeți. Nici nu-ți dai seama că vrei să repeți și vrând repeți ca prostul doar pentru ca să repeți!

Deci trebuie să încercăm să nu mai repetăm decât ceea ce credem că facem bine (iertarea da, păcatul nu).
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.11.2019 at 14:10:44.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare