Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2009, 13:45:01
DinuC DinuC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2009
Mesaje: 4
Question Reteta coliva

Buna.
Cine imi poate spune o reteta de coliva, din harpacas, grau.Daca nu ma insel este folosita si pe muntele Athos.
Am cautat pe google si singurul link care l-am gasit cu retetea de coliva m-a trimis pe siteul crestinortodox, aici insa daca dau search si scriu cuvantul Athos imi apar 1000 de linkuri.
Cine ma poate ajuta...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.02.2009, 14:02:59
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

SE fierbe arpacasul cu putina sare pina infloreste si apa scade aproape de tot. Cind este rece se amesteca cu zahar (dupa gust) si nuci macinate (dupa darnicie). Se poate adauga miere (in unele zone este chiar "obligatoriu") esenta de rom, coaje de lamiie.
Se orneaza pe un platou cu o cruce din praf de cacao cernut cu sita peste un sablon de hirtie (pt ca sa nu "dispara" crucea poti acoperii coliva cu un strat de nuci macinate sau nuca de cocos.)
Daca o faci cu dragoste pt cei adormiti o sa iasa buna !
[COLOR=red]Tip:[/COLOR] cu cit mai multe nuci cu atit mai buna
lasa o parte de nuci nemacinate -bucatele mai mari.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.02.2009, 14:12:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Reteta coliva
Ingrediente:
500 g grau decorticat sau arpacas, 375 g zahar, aproximativ 250 g nuci curatate, vanilie, coaja rasa de lamaie (optional), o cana si jumatate pesmet din paine alba sau biscuiti daca nu o pregatim in zile de post, zahar pudra, ca sa se acopere bine coliva, 1 lingurita rasa cu sare si eventual, putina cacao, bomboane, pentru ornat coliva.
Instructiuni :
1. Eliminam de toate corpurile straine din grau, apoi spalam in mai multe ape ( de regula sapte).
2. Punem graul intr-o oala mai mare, peste care turnam apa, ca sa acopere boabele de grau cam de un lat de palma si se fierbe cel putin o ora. Trebuie sa amestecam din cand in cand, ca sa nu se prinda.
3. Dam oala jos de pe foc si o acoperim cu un servet curat, apoi o invelim cu o patura, sau ceva gros, ca sa-si mentina caldura cat mai mult.
4. Dupa 4-5 ore, adaugam zaharul si fierbem din nou, pana se leaga. Acum trebuie sa amestecam cu o lingura curata din lemn, ca sa nu se lipeasca de fundul vasului, dand gust neplacut colivei.
5. Dupa ce s-a legat, luam vasul de pe foc si il lasam descoperit, pana ce compozitia s-a racit si o tinem acoperita in frigider pana cand dorim sa finisam coliva.
6. Inlaturam coaja care s-a format, adaugam sarea, vanilia, coaja rasa de lamaie si nucile taiate fin cu cutitul, pisate sau rasnite dupa preferinta. (Se recomanda sa le taiem cu cutitul).
7. In continuare, amestecam usor toate ingredientele, pana se omogenizeaza.
8. Compozitia o aseazam pe un platou curat, ceva mai mare decat o coala de hartie si o modelam uniform pe platou, ca sa capete o forma frumoasa.
9. Deasupra cernem pesmetul, pe care il presam putin cu un carton ca sa fie mai dens si neted, apoi cernem un stat uniform de zahar pudra, gros de cel putin 1 mm (oricum sa acopere bine pesmetul), pe care il presam, ca si pe pesmet.
10. Pentru ornat, putem folosi un sablon facut din carton, care sa reprezinte o cruce, peste care cernem putina cacao. De asemenea, putem folosi diverse bomboane, ca: drajeuri, migdale trase in zahar si altele, dupa preferinta si inspiratia noastra.
11. Curatam bine marginile platoului de pesmetul si de zaharul cazut la cernut.
Coliva este bine s-o pregatim in ajunul zilei cand vrem s-o folosim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.02.2009, 14:36:06
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit reteta de coliva

Eu pregatesc coliva astfel:

1) ingrediente
• 1 kg arpacas;
• 1 kg zahar tos;
• Sare;
• Nuca pisata – dupa gust;
• Zahar vanilat – dupa gust;
• Scortisoara – dupa gust;
• Coaja de lamaie – dupa gust;
• Pesmet din biscuiti dulci – pentru decor;
• Zahar pudra – pentru decor;
• Bomboane,cacao – pentru decor.

2) mod de preparare

1. arpacasul se curata de impuritati si se spala foarte bine – se spune ca este bine sa fie spalat in 9 ape,timp in care se rosteste in gand rugaciunea Tatal Nostru ;
2. se pune la fiert cu apa rece si sare,socotind pentru fiecare masura de arpacas 3 masuri de apa ;se fierbe pe foc mare la inceput,apoi pe foc mic pana scade bine apa,arpacasul trebuie sa fie bine legat;spun batranii ca este fiert atunci cand lasand lingura (de lemn) , aceasta ramane in pozitie verticala;se amesteca din cand in cand ;
3. dupa ce s-a fiert arpacasul , se adauga zaharul –toata cantitatea – si se amesteca , mult mai des decat inainte;atentie la foc , pentru ca riscul de a se afuma este mult mai mare acum;se fierbe pana scade siropul lasat de zahar ;
(un lucru foarte important:odata adaugat zaharul,arpacasul se intareste,de aceea el trebuie sa fie foarte bine fiert in prealabil.)
4. se ia de pe foc si se acopera cu un servet foarte curat , fara mirosuri straine – sapun,detergent,balsam – pentru ca se imprima in coliva;se lasa la loc rece de seara pana dimineata sa se raceasca treptat;in afara servetului nu se mai acopera cu nimic altceva,permitand astfel aburului sa se ridice treptat,fara a se forma crusta ;
5. a doua zi se framanta coliva cu celelalte ingrediente – nuca,zaharul vanilat,scortisoara,coaja de lamaie;

(eu nu folosesc si nici nu recomand folosirea esentei de rom,lamaie,vanilie,etc.la coliva deoarece imprima acesteia un gust acrisor;la fel am patit si cu stafidele;in loc de esenta folosesc pudra de scortisoara.)

6. dupa aceea se aseaza coliva pe platou iar,cu mainile umede se aranjeaza si se taseaza,dandu-i forma dorita:ovala sau rotunda ;
7. deasupra se pune pesmetul de biscuiti cu ajutorul unei site si se taseaza din nou , asezand deaupra pesmetului o foaie curata de hartie – se aseaza foaia de hartie si se trece mana deasupra,usor,pentru uniformitate ;
8. la fel se procedeaza cu zaharul pudra;la sfarsit,ultimul strat de zahar pudra se lasa ca atare ;
9. se decoreaza cu bomboane,cacao,etc.

Succes .
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.02.2009, 14:43:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu dupa ce aleg arpacasul de impuritati, il spal in noua ape. Pun sa arda si o candela. De fiecare data cand spal arpacasul spun rugaciunea ,,Tatal nostru".
Apoi, intr-o oala de tuci pun la o cana de arpacas trei cani de apa. Las sa fiarba, iar spre sfarsit adaug si putina sare. Acopar vasul cu un capac, iar dupa ce se raceste continutul adaug: zahar, esenta de rom, nuci macinate si cateva nuci taiate. Pun pe un platou continutul, apoi ii dau forma dorita cu mana si finisez cu lama unui cutit. Dau prin razatoare, apoi prin sita biscuiti de post si acopar coliva. Pun forma de cruce si apoi pun cacao. In jurul crucii pun putina nuca de cocos. Cu un pahar pentru tuica muiat in cacao, mai fac pe margine niste cercuri care se intrepatrund si astfel ii dau o forma mai frumoasa.

Cand trebuie s-o duc la o distanta mai mare sau cand ma grabesc, pun coliva intr-o caserola, pun putin biscuite ras si nuca de cocos, fac o cruce din miez de nuca nemacinata si gata. Caci Dumnezeu vrea sa facem cat mai multe colive, nu sa fie dichisite si sa le facem rar.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.02.2009, 16:19:16
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Eu cand fac coliva la 1kg. de arpacas pun 1 kg. de zahar. Se pune in general 3 masuri de apa, dar ca sa nu fierb mult acopar arpacasul (care a fost spalat in prealabil in mai multe ape pt. a fi curat, nu conteaza nr. lor-9, 12-) cu apa aproximativ 5 cm. dupa care intr-un ibric pun apa la fiert (trebuie neaparat in clocot pt. a nu intari graul) si adaug treptat atat cat este nevoie pt. a fi fiert bine graul. Se pune si putina sare. Cand arpacasul este fiert bine, adaug zaharul si mai fierb putin pana devine consistent. Atentie atunci cand se pune zaharul ca daca arpacasul nu este fiert bine acesta il intareste. Adaug stafidele, pe care le-am ales sa nu aiba cumva codite si sa fie unele dulci pt. a nu iesi coliva acrisoara din cauza lor. Dupa ce sting focul acopar cratita cu un prosop de bucatarie curat care a fost udat si stors inainte pt. a nu se face acea crusta deasupra si mai pun si un capac. A doua zi amestec arpacasul fiert cu esenta de rom, vanilie, coja rasa de lamaie si portocala, scortisoara si nuca pisata. O aranjez pe un platou in forma dorita, pun un strat de biscuiti razuiti pt. a nu se inmuia crucea, acopar in general cu cacao toata coliva si fac crucea din bomboane argintii de ornat, sunt unele lunguiete, pe care le pun orizontal. Niciodata esentele nu se pun atunci cand este fierbinte compozitia deoarece o amarasc.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.02.2009, 12:21:10
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate sunt eu mai ciudat, insa mie imi place coliva ca aliment. Mama se duce la nu stiu ce manastire sa-i faca pomana bunicii si de fiecare data cand se duce plateste o suma modica de bani calugarilor de acolo, care pregatesc o coliva excelenta. Si dupa ce imparte pe acolo mai imi aduce si mie putina acasa. Iar eu abia astept, pentru ca imi place foarte mult (am mai mancat coliva, dar ca aia nicaieri).

Daca va intereseaza pot sa o intreb pe mama unde exact se duce, e un loc cat de cat cunoscut din ce am inteles, iar data viitoare cand vreti sa faceti o coliva puteti sa treceti pe acolo sa comandati una, doua sau cate aveti nevoie.

Intr-un fel imi pare rau ca e asociata numai cu inmormantarile si parastasele, daca ar fi dupa mine as face din coliva un desert pentru orice ocazie (ca si macinicii) - insa cutumele social-religioase nu permit asta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.02.2009, 13:06:13
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

no problem;in cartile de bucate sunt cateva retete in care se foloseste arpacasul - desert si nu numai.
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.02.2009, 16:53:13
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Daca va intereseaza pot sa o intreb pe mama unde exact se duce, e un loc cat de cat cunoscut din ce am inteles, iar data viitoare cand vreti sa faceti o coliva puteti sa treceti pe acolo sa comandati una, doua sau cate aveti nevoie.
pe mine ma intereseaza, chiar te rog sa o intrebi.

in privinta colivei ca desert, am citit intr-o carte ca Elena Ceausescu era innebunita dupa coliva... si-o prepara singura acasa, ca desert, si o manca fara sa o duca la biserica sa fie sfintita! nu i-a ajutat prea mult faptul ca ii placea coliva...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.02.2009, 17:30:45
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Reteta coliva - Grecia

Am avut ocazia sa mananc coliva asa cum se pregateste la muntele Athos. M-a surprins faptul ca nu prea seamana (nici ca aspect si nici la gust) cu cea facuta la noi. Mi-a placut tare mult, mai ales pentru ca era bogata in stafide, alune si migdale.

Reteta


Ingrediente:
grau (sau arpacas), paine prajita si faramata (pesmet), stafide (din struguri albi), nuci, migdale, alune (toate macinate), seminte de pin, susan (prajit si frecat in mojar), zahar pudra, scortisoara macinata, putina sare; pentru decor: migdale (intregi), jumatati de miez de nuca, stafide, seminte de pin, seminte de rodie.

Preparare:
Cu o seara inainte, se spala graul in mai multe ape si se pune in apa rece, cu putina sare. Se lasa pe foc, sa fiarba 10 minute, dupa care se acopera cu un servet curat, mai gros (neaparat de in, ca sa respire) si se lasa vasul intr-o camera calda, ferit de curentii de aer. Dimineata, pentru ca graul s-a umflat si e posibil sa nu mai fie tot acoperit de apa, se scutura bine vasul, apoi se adauga jumatate din cantitatea de paine prajita si maruntita, precum si restul ­ingredientelor (mai putin zaharul), si se pune din nou vasul sa fiarba, la foc mic.

Cand a fiert bine graul si zeama a scazut suficient, se adauga restul de paine prajita si zaharul, se amesteca, apoi se pune pe platoul pentru servit, se modeleaza cu mana in forma dorita si se acopera pentru scurt timp cu hartie absorbanta. Dupa ce hartia a absorbit surplusul de umezeala, se decoreaza cu migdale, nuca, stafide, seminte de pin si de rodie. In loc de paine, se pot folosi biscuiti sfaramati. De asemenea, in compozitie se mai poate adauga coaja de lamaie sau de ­portocala zaharisita.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reteta cu fructe de mare angiteo Intrebari utilizatori 58 25.09.2016 23:26:43
Reteta coliva gabi3010 Intrebari utilizatori 4 30.03.2012 10:18:42
desen coliva andrada3 Sfanta Liturghie 4 12.05.2011 22:52:43
Ce semnifică coliva sofronie Generalitati 1 30.01.2011 03:00:57
Reteta mantuirii NECTARIE Generalitati 3 24.01.2011 16:56:59