Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.06.2009, 10:13:12
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Parastasul de 40 zile.

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Canonic nu se fac parastase duminica, mai ales in Duminica Rusaliilor. Din pacate principul iconomiei in privinta unor canoane este dus la extrem, ca si in cazul parintelui.
Motivul invocat de catre parintele paroh este irelevant. Nu inteleg de ce nu accepta sa faceti in pe 6 iunie sau nu va amanat pentru sambata urmatoare. Motivul invocat nu este unul solid pentru misiunea pastorala a preotului paroh.
Din cate stiu eu parastasele se fac inainte de implinirea termenului pentru care se fac, daca nu este posibila tinerea lor exact in ziua potrivita. In ceea ce priveste problema dvs. nu inteleg de ce nu mergeti la o alta biserica si sa oficiati parastasul? Simplu. Sunt atatea biserici. Mergeti la o bisericuta mai modesta, fara atatea pretentii si poate veti fi multumit. De 10 ani tin mereu parastase pentru fiica mea, pentru parintii, fratii si surorile mele. Cand am tinut parastasul de 40 zile pentru fiica mea, am fost intrigata, revoltata, indurerata si nemultumita de faptul ca la urma, invitatii se simteau ca la un chef... parca uitasera ca era o masa in memoria cuiva.. De atunci nu mai fac mese acasa sau in alta parte, merg la biserica singura, cine vrea sa vina e binevenit, nu insist catre nimeni sa fie prezent la slujba de comemorare, particip la slujba si apoi impart de pomana la cei prezenti, la cei care asteapta prin fata bisericii, pe strada... Mi se pare ca e mai potrivit sa impart de pomana decat sa organizez o masa care sa devina chef....La Paste procedez la fel, pregatesc cateva pungi cu bucate, oua, prajituri si le impart la cei care stau pe langa biserica, la copiii pe care-i lasa parintii sa primeasca (cer permisiunea parintilor inainte de a le da pachetul, in ziua de azi nu stiu cum sa mai procedez sa nu fii suspectat de te miri ce), la Craciun uneori fac la fel, alteori impart acasa ceva, catre copiii care vin la colindat, catre vecinii mai nevoiasi...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.07.2009, 22:08:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O rugăciune de folos pentru cei decedați :

Bunule Doamne , amintește-Ți de robii Tăi ( numele ) și iartă-le lor greșelile pe care le-au săvârsit în timpul vieții lor , pentru că nimeni nu este fără de păcat în afară de Tine, care ai puterea să dai pace celor plecați dintre cei vii.
Prin Dumnezeiasca Ta înțelepciune și dragoste pentru oameni , Tu binecuvântezi și dai fiecăruia ceea ce are nevoie. Mântuitorule, odihnește sufletele robilor Tăi ( numele ) care și-au pus nădejdea în Tine Atotputernicule. În mijlocul sfinților , Iisuse Hristoase , odihnește sufletele robilor Tăi , acolo unde nu este durere nici întristare, ci viață fără de moarte. Amin ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.07.2009, 13:07:23
winterfresh winterfresh is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2009
Mesaje: 2
Implicit Un sfat va roog

Astazi i se face pomana bunicii mele de 1 an, iar eu cand am ajuns acasa am intrat in baie si m-am spalat pe cap. Cealalta bunica care locuieste cu mine m-a certat ca nu e bine ce am facut, ca am dat laturi la mort(parca asa a spus) si ca trebuia sa intreb inainte. Eu acum ma simt foarte prost si nu stiu ce sa fac. Un sfat va rog?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.07.2009, 00:39:13
winterfresh winterfresh is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2009
Mesaje: 2
Implicit

Va multumesc din suflet.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.01.2010, 20:10:57
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

pentru cineva decedat intre Nasterea Domnului si Boboteaza
daca nu se fac parastase inseamna ca sambata asta trebuie sa faca parastasul de 3 zile...daca a decedat in 5 ian,au trecut mai mult de 3 zile,se mai face sau se face cel de 9 zile?
iar la inmormantare nu s-au facut colacii (in zona se numesc capul de tarana)pentru ca nu se faceau intre cele 2 sarbatori si numai dupa ce se vor face acesti colaci,incep parastasele ,inseamna ca nu se poate da nimic de pomana pana nu se fac colacii?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.01.2010, 22:44:18
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Eu nu iau lucrurile chiar asa abrupt. Daca a raposat intre Craciun si Boboteaza, parastasul de 3 zile se face odata cu cel de "tarana", adica imediat dupa inmormantare. Tocmai in aceste zile am avut un astfel de caz , o credincioasa a decedat pe 2 ian. , dupa slujba inmormantarii (pe 4 ian.) am oficiat parastasul de 3 zile si cel de "tarana", iar sambata il vom face pe cel de 9 zile.
Chiar daca depaseste o zi-doua, important este sa se faca parastasele si sa nu se sara peste ele.




Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.01.2010, 01:35:14
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
Eu nu iau lucrurile chiar asa abrupt. Daca a raposat intre Craciun si Boboteaza, parastasul de 3 zile se face odata cu cel de "tarana", adica imediat dupa inmormantare. Tocmai in aceste zile am avut un astfel de caz , o credincioasa a decedat pe 2 ian. , dupa slujba inmormantarii (pe 4 ian.) am oficiat parastasul de 3 zile si cel de "tarana", iar sambata il vom face pe cel de 9 zile.
Chiar daca depaseste o zi-doua, important este sa se faca parastasele si sa nu se sara peste ele.




sarut mana parinte
am gresit eu,sigur ca se face parastasul de 3 zile ,chiar daca e mai tarziu
acum vreau sa intreb (iertare sper sa nu fac iar o gafa) se poate face sambata aceasta 9 ian si parastasul de 3 zile si cel de 9 zile
altfel parastasul de 9 zile se face sambata viitoare,adica ar veni la 13 zile de la deces
Binecuvantati
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.01.2010, 09:37:06
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Le faceti sambata si pe cel de 3 zile(daca nu l-ati facut) si pe cel de 9 zile, pt.ca apoi sa-l puteti face si pe cel de 3 saptamani(dupa cca.20 de zile). Este cel mai important parastasul de 6 saptamani(40 de zile), cand raposatului i se stabileste locul unde va merge pana la Judecata de Apoi. Acest parastas se face de obicei putin mai inainte de a se implini zilele de la deces.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.01.2010, 10:13:18
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
Le faceti sambata si pe cel de 3 zile(daca nu l-ati facut) si pe cel de 9 zile, pt.ca apoi sa-l puteti face si pe cel de 3 saptamani(dupa cca.20 de zile). Este cel mai important parastasul de 6 saptamani(40 de zile), cand raposatului i se stabileste locul unde va merge pana la Judecata de Apoi. Acest parastas se face de obicei putin mai inainte de a se implini zilele de la deces.
sarut mana
nu s-a facut cel de 3 zile ,putea fi facut daca nu se facusera colacii de tarana?

dincolo de aceste mici nelamuriri ale mele,sunt cateva obiceiuri la tara ...cum este dresul (a doua zi dupa inmormantare),tamaiatul,cararea apei si altele..pazirea (sa vezi femei de 85 ani care la 3 noaptea vin pe un ger de -15 grade vin sa pazeasca),pe care le pastreaza cu sfintenie taranii ceea ce ma faceau sa cred ca exista o alta Romanie ,o Romanie adanca si profunda de care nu s-a atins nici o oranduire si sociala nici o miscare ecumenica
Binecuvantati
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.06.2010, 22:54:30
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nedumerirea mea este legată de pomenirea morților.Nu știu dacă este strict legată de conținutul acestui topic dar nu am vrut să deschid unul separat pentru această întrebare.

Așadar - pomenirea morților(în biserică) se poate face într-o zi de marți(post fiind) fără Sfânta Liturghie?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomenirea la 20 de zile. Oana_A Slujba inmormantarii 4 13.05.2012 17:01:45
Parastasele din fiecare din cei 7ani si inca ceva.... mara2008 Slujba inmormantarii 0 07.09.2010 03:18:39
+pomenirea mortilor+ cristiboss56 Diverse Sarbatori 5 04.04.2010 22:52:04
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 13:32:10
1noiembrie-pomenirea mortilor mara2008 Generalitati 0 29.10.2008 19:25:56