Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.06.2010, 23:44:37
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Cum poate fi ajutata o asemenea fiinta care a savirsit aceasta cumplita tragedie?



Am aflat și de la starețul unei mânăstiri (unde am vrut să dau un pomelnic), că cel care a refuzat ajutorul bisericii, care a refuzat în timpul vieții spovedania la preot, nu poate fi pomenit în biserică la nici o slujbă. Și mi se pare logic acest lucru, deși este foarte trist.
Cu atât mai greu este pentru cei care s-au despărțit de Dumnezeu prin cumplitul păcat al sinuciderii.
Singurul mod de a avea parte de pomenire, este rugăciunea făcută pentru rudele lui credincioase, rostind numele lor de botez, și a spune apoi "cu tot neamul lor cel adormit".
Desigur că, în particular, mă pot ruga pentru un astfel de suflet, pot face milostenii pentru el, dar nu pot ști în ce măsură sunt primite.
Am înțeles că fac excepție aici cei care au avut boli psihice grave.
În astfel de cazuri este bine de cerut și respectat părerea duhovnicului.

Last edited by Carmen FUNIERU; 22.06.2010 at 23:52:10.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.06.2010, 01:32:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Cum poate fi ajutata o asemenea fiinta care a savirsit aceasta cumplita tragedie?



Am aflat și de la starețul unei mânăstiri (unde am vrut să dau un pomelnic), că cel care a refuzat ajutorul bisericii, care a refuzat în timpul vieții spovedania la preot, nu poate fi pomenit în biserică la nici o slujbă. Și mi se pare logic acest lucru, deși este foarte trist.
Cu atât mai greu este pentru cei care s-au despărțit de Dumnezeu prin cumplitul păcat al sinuciderii.
Singurul mod de a avea parte de pomenire, este rugăciunea făcută pentru rudele lui credincioase, rostind numele lor de botez, și a spune apoi "cu tot neamul lor cel adormit".
Desigur că, în particular, mă pot ruga pentru un astfel de suflet, pot face milostenii pentru el, dar nu pot ști în ce măsură sunt primite.
Am înțeles că fac excepție aici cei care au avut boli psihice grave.
În astfel de cazuri este bine de cerut și respectat părerea duhovnicului.
Asta, da dilemă ! Puține chestiuni sunt atât de complexe ca aceasta.
Pe de o parte, sunt argumente care susțin ideea că Biserica nu trebuie să se roage în mod public pentru aceștia:
- dacă a refuzat spovada și împărtășania în timpul vieții, este legitim de presupus că ar fi refuzat și pomenirea după moarte. Cine nu vrea aur, e de așteptat să nu vrea nici argint, fiindcă nici nu se compară puterea răscumpărătoare a Sfintelor Taine ale Spovezii și Împărtășaniei cu o simplă rugăciune precum panahida.
- rugăciunile pentru morți sunt, de fapt, făcute în ideea că sufletul respectiv se află în acea parte a iadului pe termen căreia papistașii îi spun "purgatoriu". Dacă am ști că sufletul acela se află în rai, atunci nu are avea nici un rost să ne rugăm pentru el, ci eventual să îl rugăm noi să se roage pentru noi în fața Domnului. Iar dacă am ști că sufletul acela se află în iadul-iad, atunci iarăși putem să ne rugăm noi mult și bine, că degeaba. Dar noi știm că cel care are pe suflet păcate de moarte, dacă nu se spovedește și ajunge în această stare la Judecată, este damnat. Deci, pentru ce să ne rugăm ?
-în sfârșit, există un argument al scandalului public pe care asemenea rugăciuni îl pot aduce. Cei mai slabi în credință se pot sminti, zicând că este egal de cineva moare spovedit și împărtășit ori moare fără aceastea. Atunci, la ce bun să se mai împărtășească ? Lasă că are grijă Biserica să se roage pentru ei după moarte și se vor mântui !

Pe de altă parte:
-noi, oamenii, nu putem judeca starea sufletului aproapelui nostru. Doar despre Iuda Iscariotul știm că e în iad. Nici despre Ceaușescu sau Stalin nu suntem absolut siguri, ci doar bănuim cu o mare probabilitate că sunt damnați. Dar siguri, nu putem fi. Acesta este înțelesul poruncii "să nu judecăm pe aproapele nostru", după părerea mea (pe care am arătat-o în detaliu aici: http://sfantacruce.ro/myblog/mihnead...-sa-nu-judeci/).
-trebuie să ne rugăm pentru toți din iubire. Și, cultivând virtutea speranței, trebuie să credem mereu că rugile noastre Îl vor face pe Domnul să aplice mai puțin dreptatea și mai mult bunătatea în judecata Sa. Dar cei care nu mai sunt printre noi ! Cât de mult trebuie să spere în rugile noastre cei care deja au întâlnit fața Lui mânioasă, când vor fi auzit deja cuvintele "Plecați ! Nu vă cunosc !" De fapt, o singură speranță mai au ei: aceea că nu i-am uitat, că ne rugăm pentru ei, că facem, în contul lor, toată milostenia și toate faptele bune pe care le putem face.
-în sfârșit, poate că înainte de a-și da ultima suflare ar fi vrut să se spovedească, dar nu au mai putut nici să ceară acest lucru. Poate că sinucigașul cuprins de influența demonică, între momentul când s-a aruncat în gol de la etajul al 10-lea și până ce a ajuns jos unde și-a zdrobit oasele, a avut căință pentru fapta sa și cu cutremur a cerut iertare Domnului. Iar Domnul, care de căința tâlharului din dreapta a ținut cont, poate că va ține cont și de această dată.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.08.2010, 10:10:34
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Ma gandesc, din ce stiu si din ce am aflat, ca ajuta mult modul de viata-care trebuie sa fie crestinesc- cu putinta, milostenia, Liturghiile, parastasele si mai ales rugaciunea- pomenind in rugaciunile noastre pe cei ce au nevoie si nu mai pot face nimic pentru ei, pocainta.Doamne ajuta!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.08.2010, 23:18:51
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Este potrivit exemplul Sfantului Macarie Egipteanul care rugandu-se pentru sufletul unui preot pagan, intrebandu-l in ce consta suferinta din iad acesta raspunde: "in neputinta de a vedea fata celui de langa tine, insa tu cand te rogi pentru noi sfinte, in parte vedem fata celui de langa noi" iata si rodul rugaciunii pentru cei adormiti.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.09.2010, 23:16:41
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Așa cum nici eu nu am știut mult timp, sunt persoane care fac Parastas, dar nu vin să participe întâi la Sfânta Liturghie. Ei nu știu că această slujbă este mai importantă decât Parastasul.
Pe masa Sfântului Altar, Hristos se jertfește iarăși, în mod tainic, pentru iertarea păcatelor robilor săi vii sau morți. Și aceasta se petrece doar la Sfânta Liturghie.

Last edited by Carmen FUNIERU; 04.09.2010 at 23:25:08.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.10.2010, 12:22:55
Gina De. Gina De. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Mesaje: 10
Implicit

Buna ziua
Am si eu o intrebare : asa cum am citit chiar in prima postare si asa cum am mai aflat din alte parti nu se fac parastase in zile de mare sarbatoare.
Parintele a zis sa faca pomana de 40 de zile a socrului meu maine.
Eu tot am dubii : o fi gresit ?
Va multumesc.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.10.2010, 20:44:34
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gina De. Vezi mesajul
Buna ziua
Am si eu o intrebare : asa cum am citit chiar in prima postare si asa cum am mai aflat din alte parti nu se fac parastase in zile de mare sarbatoare.
Parintele a zis sa faca pomana de 40 de zile a socrului meu maine.
Eu tot am dubii : o fi gresit ?
Va multumesc.
Si ati facut? Nu cred ca a gresit; de regula nu se fac la praznice imparatesti.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.10.2010, 20:33:41
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Pomelnic

Pentruca tot e vorba de pomeniri aici cine poate sa-mi trimita un exemplar de pomelnic cu vii si adormiti? nu am timp sa caut pe google imi trebuie sa fac mai multe copy pt comunitatea noastra.
Va multumesc
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 21.10.2010 at 04:38:14.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.10.2010, 15:40:58
Gina De. Gina De. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si ati facut? Nu cred ca a gresit; de regula nu se fac la praznice imparatesti.

Sigur ca am facut, daca preotul asa a zis, ca nu e nicio problema, chiar ca e mai bine ca e si sarbatoare
Important e ca am facut pomana de 40 de zile
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.10.2010, 21:34:50
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Pentruca tot e vorba de pomeniri aici cine poate sa-mi trimita un exemplar de pomelnic cu vii si adormiti? nu am timp sa caut pe google imi trebuie sa fac mai multe copy pt comunitatea noastra.
Va multumesc


Nu inteleg la ce te referi, la un formular anume?
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomenirea la 20 de zile. Oana_A Slujba inmormantarii 4 13.05.2012 17:01:45
Parastasele din fiecare din cei 7ani si inca ceva.... mara2008 Slujba inmormantarii 0 07.09.2010 03:18:39
+pomenirea mortilor+ cristiboss56 Diverse Sarbatori 5 04.04.2010 22:52:04
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 13:32:10
1noiembrie-pomenirea mortilor mara2008 Generalitati 0 29.10.2008 19:25:56