Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.03.2010, 15:23:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Ne putem ruga unii pentru altii, insa noi nu stim daca cel pentru care ne rugam tine "usa" deschisa pentru Dumnezeu, uneori e nevoie de ani intregi, am auzit de astfel de cazuri, personal nu ma simt in stare sa mijlocesc pentru un om atat de mult.
Dar asta nu descalifica rugaciunea pentru ceilalti si nici nu justifica ideea ca nu putem face nimic pentru ceilalti.

Citat:
Revenind la chestiunea principala care se discuta pe acest thread, consider atat in lumina pildei bogatului si saracul Lazar, cat si a altor pasaje ca moartea nu survine niciodata prea devreme sau prea tarziu. Sigur, pentru cei ramasi in viata suferinta este imensa, dar pentru cel in cauza, Dumnezeu accepta sa moara fie pentru ca este pregatit, fie ca indiferent cat de mult ar trai va merge pe un drum gresit pana la sfarsit. Spre deosebire de noi, Dumnezeu este interesat mai mult de calitatea vietii si nu de numarul anilor, pe Creator il intereseaza sa ne stie salvati, ca ne-am intors de pe drumul care ducea la moarte. Ideal ar fi sa traim mult, frumos si sanatosi, sa fim o binecuvantare pentru altii si nu un blestem. Imi aduc aminte ce scria cineva intr-o carte : "Daca unii oameni nu vor ajunge niciodata in Paradis, fie dragostea noastra sa fi fost singurul Paradis pe care ei l-au gustat"
Frumos de data asta..
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.05.2010, 22:16:31
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Nu trebuie sa ne imaginam, chiar exista viata dupa moarte, asa ca faceti tot ce va sta in putinta pentru a-i ajuta pe cei raposati si va veni si ajutorul pentru noi.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.07.2010, 09:53:51
adelina.e adelina.e is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2010
Mesaje: 17
Implicit

Niciodata nu am putut sa inteleg aceste vorbe "acum este ingeras si vegheaza pentru mama sa/fratele sau". Pot sa inteleg durerea si sa inteleg cuvinte de alinare, dar oare exista vreo dovada in Biblie, in cartile Sfintilor Parinti, in canoanele bisericesti pentru aceasta schimbare de natura? Si cand cineva sufera, nu stiu cum poti sa il amagesti cu ceva ce nu face parte din credinta noastra si care o poate face sa se indeparteze de adevar. Si hai sa spunem ca ii spui asa, o zi, doua, trei, dupa ce si-a pierdut fiinta draga. Dar chiar nu putem sa facem fata durerii? Si atunci nu e de mirare ca unii oameni nu se roaga si nu fac fapte bune pentru cei plecati, daca ii considera deja ingeri...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.07.2010, 12:46:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina.e Vezi mesajul
Niciodata nu am putut sa inteleg aceste vorbe "acum este ingeras si vegheaza pentru mama sa/fratele sau".
Desigur că acesta este un eres, care trădează cateheză insuficientă. Natura oamenilor nu se schimbă, la fel natura îngerilor. Din aceeași categorie: "înainte de a mă naște, eram înger."

Pe de altă parte, ceva-ceva este adevărat. Noi credem că cei care sunt deja mântuiți pot mijloci pentru noi. Asta înseamnă, în fond, "cred în comuniunea îngerilor". Toți cei aflați la "ospățul cel veșnic", îngeri și oameni formează Biserica Triumfătoare, cu care a noastră este în comuniune. De aceea, nu este greșit ca cineva, având convingerea că unul dintre cei care au murit au ajuns la Dumnezeu, să se roage în particular aceluia ca unui sfânt.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.08.2010, 21:13:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina.e Vezi mesajul
Niciodata nu am putut sa inteleg aceste vorbe "acum este ingeras si vegheaza pentru mama sa/fratele sau". Pot sa inteleg durerea si sa inteleg cuvinte de alinare, dar oare exista vreo dovada in Biblie, in cartile Sfintilor Parinti, in canoanele bisericesti pentru aceasta schimbare de natura? Si cand cineva sufera, nu stiu cum poti sa il amagesti cu ceva ce nu face parte din credinta noastra si care o poate face sa se indeparteze de adevar. Si hai sa spunem ca ii spui asa, o zi, doua, trei, dupa ce si-a pierdut fiinta draga. Dar chiar nu putem sa facem fata durerii? Si atunci nu e de mirare ca unii oameni nu se roaga si nu fac fapte bune pentru cei plecati, daca ii considera deja ingeri...
Vai Adelina - Sa te fereasca Dumnezeu sa pierzi pe cineva drag.
Chiar nu se poate face fata durerii sa stii? Suferi o viata intreaga: dupa mama, tata, copil, frate, sora, sot/sotie. In rest poate iti mai trece.
Si credinta spune (nu stiu insa unde) ca sufletele mortilor se duc la cer, la Dumnezeu. Noi nu stim daca raman acolo sau se duc in iad.
Traim cu ideea ca raman acolo in cer si sunt ingeri, sunt cu noi.
Este o rugaciune in ambele sensuri.
La slujbele de pomenire si cele individuale, ne rugam noi pentru ei, sa le fie iertate pacatele si sa ramana in rai. Acolo sus se roaga ei pentru noi si au grija de noi. Sunt ingerii nostri pazitori.
De ce ti se pare rau?
Daca ai iubit pe cineva cu adevarat, atunci te rogi pentru el si dupa moarte si faci fapte bune si pomeniri, in memoria lui. Si ii consideri ingeri. Cei care nu fac asa...n-au iubit (destul).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.08.2010, 21:58:14
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Din dragoste nu avem voie sa ne amagim.
Nu sunt ingerii nostri pazitori, nici nu devin alt fel de ingeri.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.08.2010, 23:04:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Bucuria Sfintilor nu este deplina decat la a doua venire a lui Hristos cand la fericirea lor se vor adauga si cei de pe pamant pentru care ei se roaga neincetat. Fericirea lor presupune comuniunea si exclude egoismul. Sa nu ne imaginam ca acestia contempla intr-un mod individual Fiinta lui Dumnezeu, care nici macar nu poate fi cunoscuta.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.03.2011, 20:10:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Vreau sa aduc din nou in actualitate acest topic, de dragul postarilor folositoare ale lui Geo Nektarios - deci sa nu incetam niciodata sa ii pomenim la Liturghie pe adormitii nostri! Iar cand noi nu vom mai fi, sa fi lasat pe cineva care sa ii pomeneasca si pe acestia, nu doar pe noi!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.03.2011, 22:11:36
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Moartea nu are putere sa nimiceasca legatura dintre noi si cei adormiti.
Comnuniunea noastra cu cei adormiti nu scade in intensitate, datorita harului divin si a rugaciunilor staruitoare. Cei trecuti la Domnul nu ne uita, ci ne pomenesc in rugaciunile lor, iar noi continuam sa ne rugam, sa mijlocim pentru ei in fata Bunului Dumnezeu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.03.2011, 22:45:28
georgeta florica's Avatar
georgeta florica georgeta florica is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit ne mai ajuta cu ceva?

Eu cunosc persoane care spun ca.i ajuta foarte mult mortii,ca au o legatura speciala cu peroanele aproapiate care au murit si ca le arata prin vise sau ca simt unele chestii dupa care sa ghideaza .Aveam o prietena care se trezea si pleca direct sa faca ceva ca asa i.a spus mama ei in noaptea respectiva ,mama ei fiind moarta. Eu in schimb stiam ca nu e bine sa credem ca ne mai poate ajuta cu ceva si am refuzat orice legatura cu o persoana din familia mea ,doar sa ma rog .
__________________
Averile comune pot fi furate, dar bogatiile adevarate nu. In sufletul fiecaruia se afla lucruri pretioase care nu pot fi luate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru scaparea de demoni, sfat din cartea Puterea rugaciunii, Iertarea mortilor crina09 Rugaciuni 28 21.04.2015 05:29:31
Apel pentru a ajuta un parinte podolski_2 Umanitare 32 23.06.2010 14:44:53
Cum putem ajuta sufletele celor adormiti din familia noastra? Carmen FUNIERU Slujba inmormantarii 33 24.03.2010 20:47:51
Sfântul Vasile cel Mare : picături de înțelepciune - PENTRU SUFLETELE NOASTRE cristiboss56 Pocainta 19 12.01.2010 19:45:34
Cum poti ajuta sufletele ratacite? Adelinne Generalitati 10 07.05.2009 00:18:20