Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1111  
Vechi 08.08.2012, 16:47:22
cristi_1993 cristi_1993 is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2011
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit

feicare cred ca-si poate alege religia, oricum toti credem in acelasi Dumnezeu.
__________________
Jocuri 3d
  #1112  
Vechi 08.08.2012, 16:53:01
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
În primul rând să eviți a te pune în situații de felul acesta, iar dacă totuși se întâmplă, poți interveni apărând persoana iubită chiar cu prețul vieții tale. Nu cu prețul vieții altuia, ucigându-l...
si intervii cum amice? Ii vorbesti, il iei in brate sau ii altoiesti vreo doua dupa ceafa?
  #1113  
Vechi 08.08.2012, 17:03:27
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din pricina unor carente in educatie, in primul rand in familie, apoi in scoala, in mediul social, in presa agresiva si non/anti-ortodoxa.
Din pricina haosului neincetat care domneste in societatea romanesca. Din pricina programului national, practicat sistematic, de hotie-minciuna-distrugere.
Din pricina abuzurilor facute de indivizi iresponsabili in numele Sfintei Biserici.
Din pricina nevredniciei unor fete bisericesti, care duc pe oameni la smintire.
Din pricina dracilor care lucreaza neincetat pentru dezbinare. (Si in alte confesiuni oamenii sunt indreptati, draceste, spre pacat. Cu atat mai putin ei sunt indreptati spre Biserica-Mama.)
Din pricina mandriei ingamfate a ortodocsilor care se cred vrednici, aceia care isi iau ortodoxia ca pe o pana la palarie, ca pe un merit, ca pe o insigna.
Din pricina multor tulburari psihice, de mii si mii de feluri, care, intr-o societate primitiva si analfabeta ca a noastra, raman netratate. Psihologia si psihiatria fiind considerate, in aceasta tara de ignoranti agresivi, oaia neagra, dusmanul, cei ce ne duc in inselare. Asa incat toti tulburatii au ajuns sa vorbeasca "crestineste" si sa-si raspindeasca aberatiile peste tot, in toate mediile, intoxicind corpul Bisericii.
Din pricina intunericului gros care s-a lasat peste tara. Din aceste pricini si din multe altele.
Din pricina noastra, a celor care ne vrem ortodocsi dar ne purtam ca paganii sau ca np.
Din ingaduinta lui Dumnezeu, care ne cunoaste inimile impatimite, dupa mare Intelepciunea si Dreptatea Lui, laudat fie in veci!
  #1114  
Vechi 08.08.2012, 17:40:27
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si intervii cum amice? Ii vorbesti, il iei in brate sau ii altoiesti vreo doua dupa ceafa?
Fiecare are metoda lui proprie... De exemplu, eu îi voi spune: "Amice stai cuminte că-l chem pe Ștefan Florin, și ăsta te va ucide pe loc!"
  #1115  
Vechi 08.08.2012, 17:47:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din pricina fărădelegilor noastre.
  #1116  
Vechi 08.08.2012, 21:01:48
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Fiecare are metoda lui proprie... De exemplu, eu îi voi spune: "Amice stai cuminte că-l chem pe Ștefan Florin, și ăsta te va ucide pe loc!"
acum cine a vazut prea multe filme? Trebuie sa repet (daca vrei iti fac si un desen): as ucide DOAR atunci cand nu am de ales
ps: si tu ai face la fel, numai ca in loc de arma tu il vei ucide cu retorica ta adventista "made in Hellen White"
  #1117  
Vechi 08.08.2012, 23:05:05
SasuSeby SasuSeby is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2012
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Tot n-am inteles de ce au parasit unii Biserica si au ales sa se boteze la denominatiuni neoprotestante. Inteleg ca a aparut un neoprotestant care le-a (re)deschis apetitul pentru credinta si studiul Scripturii, dar de ce au ales sa abandoneze Biserica? Sunt unii care profita de naivitatea oamenilor pentru a-i atrage in diverse miscari si secte, intorcandu-i impotriva propriei familii.
Cand ajungi sa citesti Cuvantul lui Dumnezeu, Biblia, realizezi ca nu toti spun Adevarul, ca nu toti traiesc Adevarul asa cum il propovaduiesc si din acest motiv unii parasesc biserica in care s`au nascut. Este destul de trist ca biserica se ridica mai presus de Hristos si invataturile LUI...personal am descoperit multe din invataturile biserici ca nefiind biblice...ei pun traditia pe acelasi loc cu Biblia sau chiar mai presus. Multi interpreteaza cum vor sau cum sunt invatati sa interpreteze..eu nu zic ca protestantii au dreptate sau ca ortodoxii au dreptate...insa cine vrea cu adevarat sa afle ce zice Dumnezeu sa cerceteze scripturile si sa ceara calauzirea Duhului Sfant ...este singurul mod de a afla Adevarul..si apoi pentru a fi trait trebuie o relatie personala cu Mantuitorul, rugaciune si citirea in continuare a scripturii..
  #1118  
Vechi 08.08.2012, 23:20:30
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Din pricina fărădelegilor noastre.
Care sunt rodul, sistematic cultivat, al factorilor pe care i-am enumerat mai sus.
Faradelegile noastre nu pica din pom, ci sunt croite cu migala de toate porcariile cu care am fost hraniti.
Pana am invatat sa ne "hranim" singuri si astfel sa sporim faradelegile educatorilor nostri cu propriile noastre caderi, acestea fiind poate inca si mai mari decat cele din care ne tragem felul de a fi, de a gandi si simti, de a ne comporta.

Si partea constructiva unde este?
Pai, in profilaxie: daca am devenit constienti de "pricina faradelegilor noastre" sa avem grija, in aval, de cei care urmeaza dupa noi. Adica sa avem grija de urmatoarele noastre fapte.
Altminteri si urmasii nostri vor zice tot asa: "din pricina faradelegilor noastre".
Si vor fi tot mai putini cei care vor gasi astfel de explicatii....
Majoritatea vor zice ca mai degraba din pricina lui Dumnezeu, din pricina Patriarhului, din pricina preotilor corupti, din pricina lui Basescu sau a omologului lui, din pricina UE sau ce-o mai fi atunci, peste timp...
  #1119  
Vechi 08.08.2012, 23:49:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Din punct de vedere catolic, plecarea oamenilor de la BOR la np nu poate fi decât de plâns. Fiindcă, în timp ce BOR este o Biserică autentică, condusă de episcopi autentici și având Taine autentice și care pot avea efect salvific autentic, np nu sunt Biserici, ci comunități ecleziale. Mai mult, în timp ce în BOR există un canon biblic respectat, np au Biblii ciuntite, credincioșii beneficiind în mod nedeplin de cuvântul Domnului. În timp ce în BOR, cu unele mici excepții, există o cultivare a celor spuse și hotărâte de Sfinții Părinți, în np lipsește însuși conceptul de Sfinți Părinți.

Dar, la urma urmei, plecarea celor din BOR la np e o falsă problemă. Câți au plecat ? 1 % ? 2 % ? Un procent nesemnificativ, în orice caz. Marea majoritate a celor din BOR, însă, au plecat spre non-creștinism. Spre ateism. Sau spre o concepție personală despre creștinism. Sau spre un "creștinism non-denominațional", alergic la "popi", "slujbe", adică tot spre un non-creștinism, până la urmă. Cei mai mulți vecini de-ai mei nu au plecat la np. De fapt, nu a plecat nimeni în mod formal din BOR. Dar la bisericile BOR vin numai de Înviere, deja cu șprițul în nas. Ei fac parte din cei 86 % oficial ortodocși din Ro. Dar nu mai au nicio treabă cu ortodoxia, cu creștinismul. Sunt, de fapt, pierduți de BOR fără să fie câștigați de cineva. Asta este, după părerea mea, problema BOR: nu schisma (în fine, schisma schismei, din punctul meu de vedere), ci cripto-apostazia în care se bălăcesc, ca în apele Mării Moarte, credincioșii ei. Ei nu sunt formal apostați, nu rejectează Botezul. Totuși, se comportă ca și când Botezul nu a avut loc. Ei nu slujesc lui Cristos ca unui Domn și ca unui Dumnezeu. Spre recuperarea celor mulți trebuie să se îndrepte pastorația BOR. Spre cei călduți. Sectanții, oricum tot acolo ajung: ați cunoscut personal sectanți la a doua și a treia generație ? Ați mai observat vreo umbră de fervoare schismatică ? Eu am cunoscut mai multe cazuri: la a doua generație, încă mai citesc Biblia frecvent. Dar cu practica, stau la fel de jalnic precum căldiceii BORului. Aceleași sterilete, aceleași avorturi, aceeași curvie și aceleași divorțuri. Ba chiar și câte un păhărel începe să funcționeze, de unde părinții lor făceau apologia abstinenței la alcool, explicând oricui era dispus să-i audă că Isus a băut must toată viața Lui pe pământ. Peste încă o generație, ajung să mai șteragă praful, din când în când, de pe Bibliile lor ciuntite, și să le pună la loc în raft, unde mai folosesc doar spre a-și nota datele importante. Ei ajung sectanți la fel de căldicei precum ortodocșii căldicei.

Deci, nu vă mai bateți capul cu probleme inexistente. Vedeți cum faceți cu cei care mai sunt ortodocși numai "din punct de vedere cultural". Adică, majoritatea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 08.08.2012 at 23:58:09.
  #1120  
Vechi 09.08.2012, 01:06:42
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din punct de vedere catolic, plecarea oamenilor de la BOR la np nu poate fi decât de plâns.
Mai de plans ar fi ramanerea in mizerie spirituala si ignoranta. Caci niciodata niste ortodocsi traitori, care au gasit ce cautau in religia lor, nu vor pleca la np sau la catolici, ci doar cei lasati de izbeliste. Iar daca au plecat, pana la urma, ce au avut si ce au pierdut? Au plecat din saracie spirituala si si-au gasit un sens in viata. Cat timp erau ortodocsi nu ii intreba nimeni de ce nu merg la biserica sau ce cauta prin baruri sau la intruniri de meditatie transcedentala. Erau, culmea, considerati ortodocsi, chiar daca se inchinau la zeii Indiei, practicau vrajitoria sau alte forme de inchinare pagana. Iar cand in sfarsit li s-au deschis ochii si au inteles ca nu e bine ce fac, lasand pacatul, au fost in sfarsit observati si a inceput sa li se strige ca sunt sectanti tradatori. Pentru unii pacatul primordial e sa renunti la numele de ortodox, in rest te poti scalda in mizerie; nimeni nu are nimic cu tine. Nici rau, dar nici bine.

De fapt insa aceasta plecare de la ortodoxie este o problema inexistenta, cum spuneati. Cei care vin la np vin din ateism sau paganism, chiar daca au numele de ortodox. Sunt niste ortodocsi atei sau pagani (desi alaturarea acestor termeni e ciudata). Multi nici nu concep ca ar parasi ceva, caci nici macar nu au avut ceva. Si este pe dos sa fie acuzati ca au parasit ceea ce nu au avut. Ca sa acuzi pe cineva ca a parasit credinta adevarata trebuie intai sa ii dai aceasta credinta. Iar credinta nu vine doar prin botez; nici pe departe. Credinta vine prin auzirea Cuvantului. Daca nu i-ai spus omului Cuvantul insuflandu-i credinta, nu va avea ce credinta sa paraseasca. Insa e posibil sa vina altul sa i-l spuna.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
np au Biblii ciuntite, credincioșii beneficiind în mod nedeplin de cuvântul Domnului.
Macar un sfert din Biblia aceea intreaga de ar implini ortodocsii... nu mai zic de cea ciuntita...Dar cunoastem multe si practicam prea putine. Bine totusi ca ne putem lauda cu o teorie perfecta.


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Câți au plecat ? 1 % ? 2 % ? Un procent nesemnificativ, în orice caz.
Pai cam toti np sunt veniti dintre "ortodocsi".

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cei mai mulți vecini de-ai mei nu au plecat la np. De fapt, nu a plecat nimeni în mod formal din BOR. Dar la bisericile BOR vin numai de Înviere, deja cu șprițul în nas. Ei fac parte din cei 86 % oficial ortodocși din Ro. Dar nu mai au nicio treabă cu ortodoxia, cu creștinismul. Sunt, de fapt, pierduți de BOR fără să fie câștigați de cineva. Asta este, după părerea mea, problema BOR: nu schisma (în fine, schisma schismei, din punctul meu de vedere), ci cripto-apostazia în care se bălăcesc, ca în apele Mării Moarte, credincioșii ei. Ei nu sunt formal apostați, nu rejectează Botezul. Totuși, se comportă ca și când Botezul nu a avut loc. Ei nu slujesc lui Cristos ca unui Domn și ca unui Dumnezeu. Spre recuperarea celor mulți trebuie să se îndrepte pastorația BOR. Spre cei călduți. Sectanții, oricum tot acolo ajung: ați cunoscut personal sectanți la a doua și a treia generație ? Ați mai observat vreo umbră de fervoare schismatică ? Eu am cunoscut mai multe cazuri: la a doua generație, încă mai citesc Biblia frecvent. Dar cu practica, stau la fel de jalnic precum căldiceii BORului. Aceleași sterilete, aceleași avorturi, aceeași curvie și aceleași divorțuri. Ba chiar și câte un păhărel începe să funcționeze, de unde părinții lor făceau apologia abstinenței la alcool, explicând oricui era dispus să-i audă că Isus a băut must toată viața Lui pe pământ. Peste încă o generație, ajung să mai șteragă praful, din când în când, de pe Bibliile lor ciuntite, și să le pună la loc în raft, unde mai folosesc doar spre a-și nota datele importante. Ei ajung sectanți la fel de căldicei precum ortodocșii căldicei.

Vedeți cum faceți cu cei care mai sunt ortodocși numai "din punct de vedere cultural". Adică, majoritatea.
Aici va dau dreptate. Pana la urma totusi, cate procente dintre cele 86 or ramane ortodocsi pentru ca iubesc ortodoxia, cati pentru ca s-au nascut asa si cati pentru ca nu sunt intrebati daca vor altceva? (Intrebare retorica.)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 09.08.2012 at 01:09:41.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09