Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.07.2010, 21:52:03
gabita_gabita gabita_gabita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2010
Locație: ARGES
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit reiki

REIKI este un sistem de Iluminare spirituala care are printre efectele sale laterale si acela de a iti permite sa te vindeci singur sau sa ii vindeci pe altii. Sistem constituit si proiectat pentru a te conecta cu Sursa Universala de iubire , lumina si armonie, in scopul inlaturarii comportamentelor si atitudinilor Ego-ului, cum ar fi , mania, supararea, ingrijorarea, suferinta, care impiedica trezirea spirituala a omului.Cuvântul japonez "REIKI" înseamnă"energie vitală (ki) de proveniență spirituală (rei)". Energia REIKI este o energie de natură necunoscută științei actuale, dar care există și se manifestă în mod clar prin efectele sale benefice asupra ființei umane.

REIKI este știința și arta utilizării energiei universale în beneficiul propriu și al celorlalți. Cu ajutorul ei vrem să înfrumusețăm natura și viața, vrem să curățim oamenii de relele pe care ei le suportă, le gândesc și le fac.

Energia universală vine din Cosmos și ne străbate pe toți, dar unii o receptează mai mult, iar alții mai puțin. Printr-un tratament REIKI se restabilește circulația normală a energiei în organism și se completează necesarul de energie curată. Energia universală inundă, diluează energia uzată și o împinge pe traseele energetice, eliminând-o din corp.

REIKI este o metodă naturală de vindecare a trupului, sufletului și minții, întrucât energia universală acționează benefic asupra tuturor nivelelor energetice ale omului (fizic, eteric, astral, mental, cauzal).

Last edited by gabita_gabita; 31.07.2010 at 21:57:30.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.07.2010, 22:02:53
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Nu stiu daca si cat este de daunatoare.....nu cunosc prea multe amanunte pentru simplul motiv ca nu m-a intereseat..

Eu sunt pasionat de Taijiquan,care este o arta martiala chinezeasca non-combat,si care,oarecum se bazeaza tot pe canalizarea energiei interne,din interior catre exterior.Si nu pot sa zic ca ar fi ceva daunator din punct de vedere spiritual.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.07.2010, 22:04:12
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabita_gabita Vezi mesajul
REIKI este un sistem d[...] proiectat pentru a te conecta cu Sursa Universala de iubire , lumina si armonie, in scopul inlaturarii comportamentelor si atitudinilor Ego-ului, cum ar fi , mania, supararea, ingrijorarea, suferinta

Energia universală vine din Cosmos și ne străbate pe toți, dar unii o receptează mai mult, iar alții mai puțin. Printr-un tratament REIKI se restabilește circulația normală a energiei în organism și se completează necesarul de energie curată. Energia universală inundă, diluează energia uzată și o împinge pe traseele energetice, eliminând-o din corp.
Noi il avem pe Hristos. De la el ne vine "energia". Te "conectezi" la El prin rugaciune, post, smerenie, milostenie. Nu stiu cati sfinti de-ai nostri aveau treaba cu traseele energetice din corpul lor .
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.07.2010, 22:48:24
heorhe heorhe is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 84
Implicit Am facut nivelul 1 de initiere in Reiki

Citat:
În prealabil postat de eulaura Vezi mesajul
ce parere aveti despre reiki? mi-as dori foarte mult pareri avizate sau parerile unor persoane care au avut de a face cu asa ceva. cineva foarte apropiat si drag mie merge la o persoana care practica reiki, sperand sa primeasca ajutor cu privire la problemele sale sufletesti si nu numai. din cate mi-a povestit, doar stau de vorba si "o curata de anumite energii negative"- nu stiu exact cum face asta, mi-a povestit doar ca ii citeste o rugaciune, tinandu-i mana pe umar(mi-a spus ca rugaciunea e ortodoxa intrucat a recunoscut-o usor). persoana despre care vorbesc pare sa fie un pic cu inima indoita, nu stie daca greseste in fata Lui Dumnezeu sau nu mergand acolo, dar din cate am observat tinde sa-i placa. Mi-a mai spus ca persoana la care merge(cea care practica reiki) stie detalii din viata ei, din sufletul si mintea ei , fara sa i le fi povestit, ceea ce o face oarecum sa prinda incredere. Eu am cautat pe net despre reiki, si am descoperit ca ar fi o practica chineza, un stil de viata mai degraba, ce propune o viata intru iubire si toleranta. se spune ca ar insemna :rei = intelepciunea Lui Dumnezeu si ki=viata. Eu una nu stiu ce sa cred... voi ce spuneti?
multumesc anterior:)
Buna,

Acum vreo 5 ani am participat la un curs de initiere (nivel 1) in Reiki.
Cursul a durat 3 zile si a costat 25 de dolari.

Parerea mea este ca e o teapa, cel putin ce se intampla la noi. Nu contest ca anumite persoane de origine japoneza au descoperit in trecut o cale de purificare energetica (ce-o fi aia inca nu mi-am dat seama) dar mie mi-e clar ca persoanele romane asa numite initiate nu fac decat sa traga tepe oamenilor simpli, prea creduli si cu anumite nevoi de vindecare spirituala sau fizica.

Am vazut astfel de persoane credule la cursul la care am participat.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.08.2010, 20:33:10
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Mama s-a dus la un reiki si a fost praf o buna bucata de vreme, pana cand nu s-a intors la Biserica unde duhovnicul a mustrat-o pentru ca a avut de a face cu asa ceva si i-a interzis categoric orice contact cu terapeuti, energii si yoga. A fost o bataie de joc ce i s-a intamplat.

Mai bine stati frumos si rugati-va, spovediti-va, impartasiti-va si lasati prostiile pentru ca nu stiti in ce va bagati.

E fix energie demonica, nimic altcineva, indiferent ce fata are omul si cat de bine intentionat este si cat de frumos va impachteaza ORICINE ratacirea asta, nu ii credeti.

Tineti-va de Biserica pentru ca aveti acolo tot ce va trebuie ca sa va curatati si sa va insanatositi: Spovedanie, Sf. Maslu, Sf. Impartasanie. Duceti-va la lucrarea Duhului Sfant nu la alte aberatii.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.08.2010, 20:39:36
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Si cea mai mare ratacire e atunci cand amesteca porcariile astea cu credinta ortodoxa ca sa insele omul ((

http://logos.md/2008/09/18/feng-shui...ul-ortodoxiei/
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.08.2010, 23:37:09
iimro2003 iimro2003 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Mesaje: 8
Implicit

Buna seara! Am gasit acest topic in mod cu totul intimplator si nu ma pot opri sa intervin.
Am observat ca majoritatea celor care posteaza nu au avut o experienta directa cu Reiki, cu exceptia unei singure persoane care spune ca a parcurs cursul de gradul I.
In primul rind, ca in orice profesie, sint practicanti autentici si falsi practicanti. Un practicant autentic va poate oferi o chitanta sau chiar factura atit pentru tratamentele oferite cit si pentru un curs daca este cazul. De asemenea trebuie sa detina o diploma care sa ateste pregatirea sa.
In al doilea rind, probabil ca o mare neclaritate este definitia acestei practici medicale. Reiki este o practica medicala, inscrisa in marele grup al medicinei alternative, care include si alte tipuri cit se poate de onorabile de medicina cum ar fi fitoterapia (tratamentul cu plante - ceaiuri, tincturi, etc), reflexoterapia si masajul, acupunctura, si alte metode care nu utilizeaza medicamente si interventii chirurgicale asa cum o face medicina alopata. Cind faceti baie in mare si o cura de aerosoli, practicati involuntar talazoterapia. Reiki NU este o forma de vindecare bioenergetica iar practicantii nu sint "vindecatori". Scopul principal al practicantului este autovindecarea, mai ales la gradul I si apoi este ajutorul acordat altora in vindecare. Intrucit nu interfera in vreun fel cu medicina alopata, pacientii sint incurajati sa continue orice tratament au primit de la medicul lor.
Reiki nu are de a face in vreun fel cu religia, fiind practicat cu suces peste tot in lume. Ceea ce face practicianul Reiki petnru pacient este sa il ajute pe acesta sa isi intareasca sistemul imunitar si energia vitala, vindecarea fiind de fapt o autovindecare. Codul etic al practicianului Reiki stipuleaza inca din primele rinduri: "Practicantul Reiki declara si este convins si constient ca Reiki nu are citusi de putin de a face cu vreo religie sau cu vreo grupare spirtuala." Desigur ca practicantii sint oameni si au convingeri religioase personale, fara legatura cu practica lor medicala.
Reiki este un tratament cu palmele, insa diferit de masaj sau reflexoterapie. Vorbind acum dintr-un punct de vedere crestin, asa cum in Biblie il vedem pe Iisus vindecind cu palmele, El a dat tuturor aceasta putere de vindecare, insa noi am uitat-o. Daca sinteti atenti la dumneavoastra insiva, veti observa ca ori de cite ori va loviti sau aveti o durere, prima tendinta este sa va puneti palmele pe locul afectat. Este un reflex care spune multe.
Asa cum boala poate afecta mai multe niveluri ale fiintei, asa si vindecarea o face - poate de aceea unele persoane experimenteaza stari neobisnuite in cursul vindecarii. De asemenea, daca dumneavoastra nu doriti sa va vindecati, nu va veti vindeca, nu doar in urma unui tratament Reiki, ci in urma oricarui tratament, care doar va ascunde simptomele. Iar daca practicianul este un sarlatan, cu siguranta nu se va vindeca nici unul din pacienti.
Cineva a definit Reiki precum o practica de evolutie spirituala. Da, poate ajuta evolutia spirituala a persoanei, asa cum orice facem o pate face daca sintem in acea stare de trezvie - si cind gatiti daca spuneti o rugaciune si binecuvintati mincarea, dumneavoastra veti evolua spiritual, iar mincarea va fi mai buna (probabil ca stiti ca acesta este motivul pentru care mincarea minastireasca este minunata)
Iar acum am si eu citeva intrebari pentru domniile voastre:
- Acest forum este gazduit de un site crestin ortodox - este el moderat de preoti sau calugari duhovnici care sa poata interveni in cunostinta de cauza la o intrebare mai dificila sau daca spiritele se aprind?
- As dori sa aud parerea unui preot sau a unui teolog, cu o oarecare argumentatie.
Doamne Ajuta!

Last edited by iimro2003; 29.08.2010 at 23:53:12.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.08.2010, 23:58:44
iimro2003 iimro2003 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laur28
Noi il avem pe Hristos. De la el ne vine "energia". Te "conectezi" la El prin rugaciune, post, smerenie, milostenie. Nu stiu cati sfinti de-ai nostri aveau treaba cu traseele energetice din corpul lor .
Din nefericire, majoritatea mirenilor nu sint sfinti si necesita vindecare fizica, nu doar spirituala. Vindecarea prin credinta post si rugaciune este minunata, insa in zilele noastre oare citi mai au o credinta atit de puternica si curata incit acestea sa fie de ajuns? Asa cum priviti dumneavoastra lucrurile, nici de medicii de familie nu am avea nevoie, pentru ca sfintii nu au avut nevoie. Mi se pare complet impotriva invataturilor Bisericii renuntarea la medicina. De altfel, multi sfinti au fost chiar medici, oferind o vindecare fizica celor care aveau nevoie, in numele lui Hristos iar cei care o faceau gratuit sint numiti "Sfintii Doctori fara de arginti"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.08.2010, 01:43:37
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Mama s-a dus la un reiki si a fost praf o buna bucata de vreme, pana cand nu s-a intors la Biserica unde duhovnicul a mustrat-o pentru ca a avut de a face cu asa ceva si i-a interzis categoric orice contact cu terapeuti, energii si yoga. .
si eu imi doream foarte mult sa ajung la un maestru reiki din cauza unor probleme de sanatate, dar bine ca am "dat" de un preot inainte si care mi-a spus categoric sa nu apelez la asemenea practicieni, caci voi avea mai mult de suferit dupa. Asa ca am reusit sa imi revin prin post , spovedanie si rugaciune. Ii multumesc lui Dumnezeu pentru omul acela care mi L-a scos in cale si pt insanatosire

cat despre : sistemul imunitar si energia vitala se pot foarte bine creste prin homeopatie - care nu are efecte secundare
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 30.08.2010 at 01:53:27.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.08.2010, 01:54:12
Mihaela Nistor Mihaela Nistor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2010
Mesaje: 2
Question

Am citit parerile voastre despre reiki (mai documentate sau mai putin documentate). Din cate observ fuga dupa "minuni"si credinta ca tot ce vine din afara este mai bun si-ti rezolva toate problemele cat ai clipi din ochi nu inceteaza.Amintiti-va cum dupa 1990 au venit sa ne evanghelizeze, apoi au aparut acei bioenergeticieni care umpleau salile si ii vindeca pe toti(unii dintre ei sau imbolnavit mai rau iar altii au murit),au urmat acele cursuri de yoga tot in sali mari,unde multi isi "luminau " mintile , faceau rugaciuni, tineau post miercurea si vinerea iar cand a inceput postul SF. PASTI i-a indemnat sa manance carne.Acum a aparut si acest curent ca sa ne ispitesca, sa ne fure de bani, sa ne departeze de biserica, de credinta noastra CRESTIN-ORTODOXA.Vad ca se vorbeste despre rugaciuni, despre energii universale,despre atingerea cu palmele,(facute de diverse persoane) dar nu vad aportul celui in cauza. Unde este rugacinea celui in cauza catre: IISUS HRISTOS, MAICA DOMNULUI, PUTERILE CERESTI, DUHUL SFANT,SFINTII PARINTI?? De ce dupa prima sedinta nu a mers la preotul duhovnic sau la un alt preot? De ce nu a ingenunceat in fata unei icoane si cu multa credinta sa se roage sa i se arate calea dreapta? Adevarata este zicala ca drumul spre iad este larg si pavat cu pietre scumpe, iar drumul spre rai este ingust si plin de spini.Sa nu uitam nici o clipa ca DUMNEZEU ne da tot ce ne trebuie,dar ne lasa sa decidem pe ce cale sa mergem.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 02:27:29
Reiki si tentatii oana Re Alte Religii 157 02.09.2017 17:59:59
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 17:48:52