Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.08.2010, 05:58:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

BINE MENTIONAT!


"
În prealabil postat de cod_gabriel


Iata insa trei din categoriile in care diavolul poate "cunoaste" viitorul si il poate sopti slugilor sale:

– cazul I (diavolul detectiv): dacă persoana A vrea să treaca pe neasteptate pe la persoana B si atunci persoana B are o "descoperire" cum ca va fi vizitata de persoana A, nu înseamnă ca i s-a descoperit viitorul; diavolul stia că persoana A se îndreapta spre persoana B si numai un accident neprevazut i-ar fi putut nega "profetia"; in multe cazuri premonitive se ignora faptul ca ele nu contin elemente care să nu poata fi deduse logic de o a treia "persoană" aflată în momentul optim la locul potrivit (un asemenea caz il intalnim descris in viata sfantului Antonie cel Mare);

– cazul II (diavolul psiholog): cunoscand bine relatia cauza-efect, diavolul - bun cunoscator al sufletului omenesc - poate deduce efectele atunci când stie bine "datele problemei"; stiind de superficialitatea unei relatii de familie, el poate deduce destramarea ei, stiind de tensiunile existente între două state, el poate deduce începutul unui război, ...

– cazul III (diavolul păpusar): diavolul planuieste ca in timp sa determine anumite fapte, si se foloseste de oameni precum păpusarul de figurinele sale; este cazul cel mai spectaculos, cel mai interesant, cel mai "nevinovat", cel mai greu de prevazut din punct de vedere omenesc. Si de aceea cel mai smintitor pentru cei care refuza sa accepte punctul de vedere al Bisericii. Precizam ca intelegem dificultatea acceptarii explicatiei cum ca nu ar fi vorba de nici o premonitie, ci doar de o dureroasa inscenare a ghicirii viitorului, dirijata de Marele Papusar al Imparatiei întunericului. Dar a nu accepta aceasta explicatie inseamna a accepta ori faptul ca Dumnezeu lucreaza prin mediumi, ori faptul că diavolul cunoaste viitorul. Aceste doua variante fiind excluse pentru cel care crede in învataturile Bisericii, singura alternativa posibila rămane cea cu "diavolul papusar"."

Textul de mai sus este de Danion Vasile si preluat de pe site-ul www.sfaturiortodoxe.ro
Deci, Danion Vasile ne comunica ca Biserica respinge orice forma de prezicere a viitorului. Prin urmare, a sustine ca era "inainte vazator cu duhul" e poate unul din motivele pentru care nu a fost canonizat si probabil nu va fi, daca aceste zvonuri vor continua sa circule asupra lui.
  #42  
Vechi 29.08.2010, 11:59:34
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Mi-e mila de tine...





Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ba are nevoie de recunoastere si nu sub forma de distinctie" ci de recunoasterea oficiala a BOR-ului, a celor care sunt cu adevarat induhovniciti, si sunt in pozitiile ierarhice corespunzatoare pentru aceasta responsabilitate - de a canoniza pe cineva.

Cine nu asculta de BOR este considerat schismatic si deci in afara bisericii ortodoxe romane.
Pina ce BOR nu il canonizeaza(daca o vor face, AICI ESTE O MARE INTREBARE, deoarece ei stiu lucruri despre dinsul pe care NIMENI NU LE STIE)....Nu AVEM DEZLEGARE de la Biserica sa ne rugam la acest OM ! ! !, iar daca o facem este ca si cum ne-am ruga la un simplu raposat, la un corp neinsufletit..ceea ce ,oameni buni, este o mare ratacire, si o aberatie!
Mare atentie!, ca uite asa ne pierdem sufletul!

1. FARUL nostru este BOR si hotaririle sale! ...nu legendele urbane care se bazeaza 99% pe minciuni si exagerari. BOR stie adevarul despre FIECARE...si sunt tot felul de problemute in dosarul fiecaruia...

2. Mi se pare extrem de iesit din ortodoxie, sa umblii pe ulita, asa cum facea el si sa strigi in gura mare pacatele unuia si al altuia. Dar oare cine se credea? Papa Pius? Nici Hristos NU FACEA ASEMENEA SCENE...dar desigur pot fi alte probleme MAI GRAVE in care psihicul omului se manifesta prin asemenea iesiri - si una este Schizofrenia - tot prin schizofrenie se explica si "darurile" parintelui de a prezice viitorul si a face pe "profetul"
Puneti mina Ghetsimani si altii SI pe carti de psihologie si psihiatrie si mai cititi...nu o sa regretati..
  #43  
Vechi 29.08.2010, 13:49:36
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ba are nevoie de recunoastere si nu sub forma de distinctie" ci de recunoasterea oficiala a BOR-ului, a celor care sunt cu adevarat induhovniciti, si sunt in pozitiile ierarhice corespunzatoare pentru aceasta responsabilitate - de a canoniza pe cineva.

Cine nu asculta de BOR este considerat schismatic si deci in afara bisericii ortodoxe romane.
Pina ce BOR nu il canonizeaza(daca o vor face, AICI ESTE O MARE INTREBARE, deoarece ei stiu lucruri despre dinsul pe care NIMENI NU LE STIE)....Nu AVEM DEZLEGARE de la Biserica sa ne rugam la acest OM ! ! !, iar daca o facem este ca si cum ne-am ruga la un simplu raposat, la un corp neinsufletit..ceea ce ,oameni buni, este o mare ratacire, si o aberatie!
Mare atentie!, ca uite asa ne pierdem sufletul!

1. FARUL nostru este BOR si hotaririle sale! ...nu legendele urbane care se bazeaza 99% pe minciuni si exagerari. BOR stie adevarul despre FIECARE...si sunt tot felul de problemute in dosarul fiecaruia...

2. Mi se pare extrem de iesit din ortodoxie, sa umblii pe ulita, asa cum facea el si sa strigi in gura mare pacatele unuia si al altuia. Dar oare cine se credea? Papa Pius? Nici Hristos NU FACEA ASEMENEA SCENE...dar desigur pot fi alte probleme MAI GRAVE in care psihicul omului se manifesta prin asemenea iesiri - si una este Schizofrenia - tot prin schizofrenie se explica si "darurile" parintelui de a prezice viitorul si a face pe "profetul"
Puneti mina Ghetsimani si altii SI pe carti de psihologie si psihiatrie si mai cititi...nu o sa regretati..
Vai de tine rătăcitule! Ai grijă să nu ajungi pe la psihiatrie după atâtea cărți citite, că prea te lauzi. Ești demn de milă.
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
  #44  
Vechi 29.08.2010, 15:31:07
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit Hristos a inviat

"Chemarea lui Iisus

...
Voi, care nu stiurati ce-i adevarul viu
Si-n aiurare spuneti ca cerul e pustiu,
Satui de-ntelepciune, o, voi ce va truditi
Sa daramati si-n urma nimic sa nu claditi,
Rugati-va, si-atunci ca sa simtiti nu-i greu
Si-n cer, si-n jurul vostru, si-n voi pe Dumnezeu.

Oricare-ati fi in pace, veniti, veniti la El,
Pe nimeni niciodata n-a izgonit defel;
Cu mila va primeste si bratele-Si intinde,
In dragostea-I cereasca Iisus pe toti cuprinde;
La pieptul Lui cel dulce iubindu-L va-ncalziti,
Iisus este-nvierea, veniti la El, veniti!

...

Iisuse, mana ce alina
Pe cei aflati in suferinta,
Iisuse, raza de lumina,
Te rog din suflet, da-mi credinta."

Multumim Bunului Dumnezeu pentru dragostea ce ne-o poarta, din mila Domnului s-a nascut pe acest pamant romanesc Sfantul Parinte Arsenie Boca.
Oameni, batrani si tineri, copiii si parintii lor..cu totii se indreapta spre mormantul Parintelui Arsenie Boca, fiecare cu bucuriile si necazurile lui se indreapta spre Prislop avand nadejdea ca Sfantul Parinte va mijloci catre Bunul Dumnezeu. Este de ajuns sa-ti pui in gand ca voiesti a ajunge la Prislop si Parintele Arsenie Boca te poarta in bratele sfinte spre lacasurile ceresti.
De acolo de sus Maica Domnului ne cheama mereu, pentru ale Ei rugaciuni, ale Sfantului Parinte Serafim de Sarov, ale Sfantului Parinte Arsenie Boca, Bunul Dumnezeu sa ne ierte si sa ne ajute sa fim mai ascultatori si mai iubitori.
Sa nu raspundem raului cu rau..sa-i primim pe toti cu bucurie..cei care nu-L cunosc azi pe Parintele Arsenie Boca il vor cunoaste si ei..
Doamne ajuta
Iertare
  #45  
Vechi 29.08.2010, 17:39:14
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

@omu bun,imi cer iertare daca am deranjat cu mesajele succesive(desi in majoritatea lor am expus din invatatura dragului Parinte ARSENIE BOCA,crezand si cred mai departe ca sunt sfaturi duhovnicesti de mare folos),dar m-am simtit dator sa-i raspund acelui baiat care a intinat memoria dragului parinte,daca observi fenomenul asa cum ai spus,esti un bun observator si inca o data imi cer scuze
  #46  
Vechi 29.08.2010, 17:48:10
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

Citat:
În prealabil postat de ghetsimani Vezi mesajul
as dori din suflet sa cred ca parintele stie gandurile noastre si acum plang cand va scriu, imi doresc sa ajung acolo sper sa ma ajute Bunul Dzeu si parintele ptr ca am niste prob de sanatate care zadarnicesc plecarea mea.Credeti ca stie parintele tot ce gandim si ce ne dorim fie chiar la distanta?
da,du-te grabnic,ti-am mai zis si traseul,nu insir mai multe pt. ca deja am deranjat cu mesajele mele,drum bun cu DUMNEZEU inainte si multa SANATATE
  #47  
Vechi 29.08.2010, 17:55:20
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ba are nevoie de recunoastere si nu sub forma de distinctie" ci de recunoasterea oficiala a BOR-ului, a celor care sunt cu adevarat induhovniciti, si sunt in pozitiile ierarhice corespunzatoare pentru aceasta responsabilitate - de a canoniza pe cineva.

Cine nu asculta de BOR este considerat schismatic si deci in afara bisericii ortodoxe romane.
Pina ce BOR nu il canonizeaza(daca o vor face, AICI ESTE O MARE INTREBARE, deoarece ei stiu lucruri despre dinsul pe care NIMENI NU LE STIE)....Nu AVEM DEZLEGARE de la Biserica sa ne rugam la acest OM ! ! !, iar daca o facem este ca si cum ne-am ruga la un simplu raposat, la un corp neinsufletit..ceea ce ,oameni buni, este o mare ratacire, si o aberatie!
Mare atentie!, ca uite asa ne pierdem sufletul!

1. FARUL nostru este BOR si hotaririle sale! ...nu legendele urbane care se bazeaza 99% pe minciuni si exagerari. BOR stie adevarul despre FIECARE...si sunt tot felul de problemute in dosarul fiecaruia...

2. Mi se pare extrem de iesit din ortodoxie, sa umblii pe ulita, asa cum facea el si sa strigi in gura mare pacatele unuia si al altuia. Dar oare cine se credea? Papa Pius? Nici Hristos NU FACEA ASEMENEA SCENE...dar desigur pot fi alte probleme MAI GRAVE in care psihicul omului se manifesta prin asemenea iesiri - si una este Schizofrenia - tot prin schizofrenie se explica si "darurile" parintelui de a prezice viitorul si a face pe "profetul"
Puneti mina Ghetsimani si altii SI pe carti de psihologie si psihiatrie si mai cititi...nu o sa regretati..
ok, tatal meu a fost la el si si-a rezolvat niste problemepe care de multi ani nu reusea.
o sa zici ca a fost coincidenta, ...nu a fost.
legat de BOR: ce te face sa crezi ca sunt inteleptii poporului si nu sunt cazuti multi in pacat ca si cei de la VATICAN? doar ptr ca au un rang asta nu e argument...avem de ex un presedinte al tarii deci are rang dar e un bou si isi bate joc de oameni....
  #48  
Vechi 29.08.2010, 18:47:13
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
ok, tatal meu a fost la el si si-a rezolvat niste problemepe care de multi ani nu reusea.
o sa zici ca a fost coincidenta, ...nu a fost.
legat de BOR: ce te face sa crezi ca sunt inteleptii poporului si nu sunt cazuti multi in pacat ca si cei de la VATICAN? doar ptr ca au un rang asta nu e argument...avem de ex un presedinte al tarii deci are rang dar e un bou si isi bate joc de oameni....
ai dreptate
  #49  
Vechi 29.08.2010, 19:08:29
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

BOR recunoaste evlavia poporului pt par Arsenie,insa mai sunt pasi de facut si anume ultimul parastas verificarea tuturor rugaciunilor scrise pt cel ce va fi declarat sfant ca sa nu existe greseli de exprimare atat liturgice cat si dogmatice si pt a nu permite in vreun fel sa se aduca mai mult decat cinstire aceluia care e prezentat poporului ca sfant .Sfintenia vietii e clar Dumnezeu o hotaraste insa autoritatea de a o declara o are sf sinod al unei biserici canonice .E drept BOR incet se misca atunci cand e vorba de canonizare cuiva motivele nu le cunoastem si nici nu ne ajuta spre mantuirea personala a vreunuia dintre noi .Si va venii si acea vreme cand vom putea cinsti pe par Arsenie cu slujbe cu acatist si vecernie dupa randiuala insa pana in momentul in care nu parintelui i se mai fac slujbe de parastas nu putem face asa ceva .Evlavia ramane si trebuie sa ramana nu numai pt parintele ci si pt toti cei care au fost imbunatatiti foarte duhovniesti ...
  #50  
Vechi 29.08.2010, 19:10:01
Mihai FLOAREA Mihai FLOAREA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Mesaje: 3
Implicit Fundația creștină Părintele Arsenie Boca

Vă înștiințez că există această fundație, care are deja următoarele adrese:

E-mail: birou@fundatiaarsenieboca.ro

Web: www.fundatiaarsenieboca.ro
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 17:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 15:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 21:40:31