Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 30.08.2010, 11:05:25
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit pobre filipollo!

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ba are nevoie de recunoastere si nu sub forma de distinctie" ci de recunoasterea oficiala a BOR-ului, a celor care sunt cu adevarat induhovniciti, si sunt in pozitiile ierarhice corespunzatoare pentru aceasta responsabilitate - de a canoniza pe cineva.

Cine nu asculta de BOR este considerat schismatic si deci in afara bisericii ortodoxe romane.
Pina ce BOR nu il canonizeaza(daca o vor face, AICI ESTE O MARE INTREBARE, deoarece ei stiu lucruri despre dinsul pe care NIMENI NU LE STIE)....Nu AVEM DEZLEGARE de la Biserica sa ne rugam la acest OM ! ! !, iar daca o facem este ca si cum ne-am ruga la un simplu raposat, la un corp neinsufletit..ceea ce ,oameni buni, este o mare ratacire, si o aberatie!
Mare atentie!, ca uite asa ne pierdem sufletul!

1. FARUL nostru este BOR si hotaririle sale! ...nu legendele urbane care se bazeaza 99% pe minciuni si exagerari. BOR stie adevarul despre FIECARE...si sunt tot felul de problemute in dosarul fiecaruia...

2. Mi se pare extrem de iesit din ortodoxie, sa umblii pe ulita, asa cum facea el si sa strigi in gura mare pacatele unuia si al altuia. Dar oare cine se credea? Papa Pius? Nici Hristos NU FACEA ASEMENEA SCENE...dar desigur pot fi alte probleme MAI GRAVE in care psihicul omului se manifesta prin asemenea iesiri - si una este Schizofrenia - tot prin schizofrenie se explica si "darurile" parintelui de a prezice viitorul si a face pe "profetul"
Puneti mina Ghetsimani si altii SI pe carti de psihologie si psihiatrie si mai cititi...nu o sa regretati..
Daca Arsenie boca era schizo,tu ce esti?am citit cam tot ce se poate despre Arsenie Boca,a avut o statura duhovniceasca uriasa,nu avea cum sa aiba niste capacitati in urma schizofreniei.stii de ce?pentru ca se ruga.or,cand te rogi nu ai cum s-o iei pe ulei,iar daca te imbolnavesti la etaj,rugaciunea te regleaza.eu am crescut la cativa km de prislop,am fost acolo in nenumarate randuri,nu ai vrea sa stii ce e acolo in 28 noiembrie,cand e comemorarea lui.nu ai vrea sa stii ptr ca ti-ai da seama cat de ''sorcovit'' esti.puhoi de lume,autocare din toata tara,trebuie sa vii cu o zi inainte sa ai unde parca.crezi ca ar veni lumea la un ''scozofrenic''-vorba cuiva-?de unde atata evlavie?care e motivul?dileala lui Boca?nu toti care vin la prislop sunt lobotomizati,nu ii poti acuza de lipsa de discernamant. vin pentru ca au fost atinsi de lucrarea lui Dumnezeu prin acest om.mai citeste-i cartile de marturii.te legi de faptul ca spunea in gura mare pacatele oamenilor.si?care e problema?cum inveti mai bine ca tot ce ti se intampla are o cauza in actiunile tale trecute?ascultand iar si iar situatii de viata care demonstreaza clar aclasi lucru:ai ce semeni!oare tu ce vei culege in urma veninului ce il arunci pe acest forum, mult,prost si degeaba,facand lumea sa te suduie la aproape fiecare postare?e clar cine te manevreaza!la exorcizare cu tine!
  #62  
Vechi 30.08.2010, 11:27:10
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
(unii oameni nu lasa nimic din ceea ce cred ei ca stiu)
Foarte bine ai sesizat, Cristian, acest detaliu. Din pacate, ramanem de obicei cu remarca! Stiu, vanitatea si orgoliu ne roade daca cineva indrazneste sa ne traga de manecuta. Nu te necaji, te rog. Nu din rautate am facut-o, ci din simpatie. La Andrei nu mai ai ce schimba, fiindca e... cronic!
Acum sincer (pentru tine si pentru oricine procedeaza la fel): cine scrie mai mult de doua mesaje consecutive, la intervale scurte de timp (pe topicuri comune, nu pe cele special concepute, gen "agenda personala") si isi face din asta un stil, ori nu stie sa dea "edit", ori are o parere exagerata despre propria persoana.
Ciudat este ca, de obicei nu cautam sa ne perfectionam noi insine, ci sa-i lamurim pe altii ca trebuie sa se perfectioneze... Iar aici cu siguranta ma includ si pe mine!...

Si-apoi, revenind la ale noastre, a fost de-ajuns un cuvintel, poate chiar intentionat pus pentru a provoca si repede s-a vazut cine e stapanit de rautate si cine este cel putin rezervat, daca nu a trait personal miracolul. Poate ca daca-l chema Parintele Arsenie Bocanov si avea radacini adanc infipte in Mama Rusie, l-ar fi intrecut pe insusi Mantuitorul in sfintenie... Altfel nu poate fi decat un caz patologic. Adica... schizofrenic. Cunoastem detaliul si de aceea nu trebuie sa-i dam curs. Tu ai o scuza ca esti mai nou pe forum. Noi ceilalti ne-am "acomodat" din mers. Nu trebuie sa fim acuzati de "rasism", nu?

Later edit:
Kiralino, citesc acum mesajul tau si pot sa-ti spun ca de data asta m-ai uns pe suflet.
Plecaciune!

Last edited by OmuBun; 30.08.2010 at 11:32:03.
  #63  
Vechi 30.08.2010, 11:29:19
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

N-are de unde stie pentru ca n-a fost la Manastirea Prislop si nici mandria nu-l lasa sa creada.

P.S. si eu sunt din jud. hd.


Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Daca Arsenie boca era schizo,tu ce esti?am citit cam tot ce se poate despre Arsenie Boca,a avut o statura duhovniceasca uriasa,nu avea cum sa aiba niste capacitati in urma schizofreniei.stii de ce?pentru ca se ruga.or,cand te rogi nu ai cum s-o iei pe ulei,iar daca te imbolnavesti la etaj,rugaciunea te regleaza.eu am crescut la cativa km de prislop,am fost acolo in nenumarate randuri,nu ai vrea sa stii ce e acolo in 28 noiembrie,cand e comemorarea lui.nu ai vrea sa stii ptr ca ti-ai da seama cat de ''sorcovit'' esti.puhoi de lume,autocare din toata tara,trebuie sa vii cu o zi inainte sa ai unde parca.crezi ca ar veni lumea la un ''scozofrenic''-vorba cuiva-?de unde atata evlavie?care e motivul?dileala lui Boca?nu toti care vin la prislop sunt lobotomizati,nu ii poti acuza de lipsa de discernamant. vin pentru ca au fost atinsi de lucrarea lui Dumnezeu prin acest om.mai citeste-i cartile de marturii.te legi de faptul ca spunea in gura mare pacatele oamenilor.si?care e problema?cum inveti mai bine ca tot ce ti se intampla are o cauza in actiunile tale trecute?ascultand iar si iar situatii de viata care demonstreaza clar aclasi lucru:ai ce semeni!oare tu ce vei culege in urma veninului ce il arunci pe acest forum, mult,prost si degeaba,facand lumea sa te suduie la aproape fiecare postare?e clar cine te manevreaza!la exorcizare cu tine!
  #64  
Vechi 30.08.2010, 11:33:44
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
N-are de unde stie pentru ca n-a fost la Manastirea Prislop si nici mandria nu-l lasa sa creada.

P.S. si eu sunt din jud. hd.
deci stii cum e sa te cocoti pe dealurile prislopului in 28 noiembrie,ca nu mai ai loc in curte.
  #65  
Vechi 30.08.2010, 11:58:02
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana Vezi mesajul
copacul care are o cruce pe trunchi
unii spun ca a aparut out of the blue,altii ca a fost inscriptionata de cineva.
  #66  
Vechi 30.08.2010, 12:01:03
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Foarte bine ai sesizat, Cristian, acest detaliu. Din pacate, ramanem de obicei cu remarca! Stiu, vanitatea si orgoliu ne roade daca cineva indrazneste sa ne traga de manecuta. Nu te necaji, te rog. Nu din rautate am facut-o, ci din simpatie. La Andrei nu mai ai ce schimba, fiindca e... cronic!
Acum sincer (pentru tine si pentru oricine procedeaza la fel): cine scrie mai mult de doua mesaje consecutive, la intervale scurte de timp (pe topicuri comune, nu pe cele special concepute, gen "agenda personala") si isi face din asta un stil, ori nu stie sa dea "edit", ori are o parere exagerata despre propria persoana.
Ciudat este ca, de obicei nu cautam sa ne perfectionam noi insine, ci sa-i lamurim pe altii ca trebuie sa se perfectioneze... Iar aici cu siguranta ma includ si pe mine!...

Si-apoi, revenind la ale noastre, a fost de-ajuns un cuvintel, poate chiar intentionat pus pentru a provoca si repede s-a vazut cine e stapanit de rautate si cine este cel putin rezervat, daca nu a trait personal miracolul. Poate ca daca-l chema Parintele Arsenie Bocanov si avea radacini adanc infipte in Mama Rusie, l-ar fi intrecut pe insusi Mantuitorul in sfintenie... Altfel nu poate fi decat un caz patologic. Adica... schizofrenic. Cunoastem detaliul si de aceea nu trebuie sa-i dam curs. Tu ai o scuza ca esti mai nou pe forum. Noi ceilalti ne-am "acomodat" din mers. Nu trebuie sa fim acuzati de "rasism", nu?

Later edit:
Kiralino, citesc acum mesajul tau si pot sa-ti spun ca de data asta m-ai uns pe suflet.
Plecaciune!
cu ce drept ma judeci tu pe mine omule?cine ti-a dat aceasta putere?cred ca mai degraba te-a deranjat articolul referitor sectari(nu mai folosi termeni de sisif,fii simplu asa cum e Dzeu,adica dumneata judeci,iti dai cu parerea,pui mereu pecetea asa cum iti convine dumitale,ochii cu care ai prinvit dumneata crucea de pe copacul Prislopului ai vazut-o o scrijelire pentru ca vezi dupa cum iti sunt ochii,si inca ceva domnul meu,stiu ca mai am mult de lucru cu inima,dar mi-am cerut iertare daca am gresit si stiu ca am gresit)nu te supara pe mine,a fost un sfat,sau ce vrei dumneata sa fie,toate cele bune
  #67  
Vechi 30.08.2010, 12:12:38
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
OFF TOPIC
Cristian67, acesta este un topic cu totul deosebit, in care ar trebui sa intram "pe varfuri". Cu totii stim ca andreicozia, are "o problema", dar daca privesti in jur, poti constata singur ca nimeni nu-i perfect. Sfatul meu pentru tine ar fi sa te limitezi la un singur mesaj si nu la mai multe succesive, fiindca pe de o parte lasi impresia ca monopolizezi topicul, iar in al doilea rand reprosul asupra altor useri pare desuet. Fii tu exemplu cel bun, pentru a fi la adapost.
Iarta-ma, te rog, dar din exterior se vede mai lesne, si de aceea mi-am permis sa o spun.


ON TOPIC
Despre Parintele Arsenie am aflat intaia oara pe acest forum si am fost cu totul captivat. Citeam tot ce avea legatura cu el, astfel incat in vara anului trecut mi-am propus sa-i fac sotiei cel mai frumos cadou de ziua ei: o vizita la Mormantul Parintelui. La inceput sotia nu a reusit sa savureze foarte bine gestul meu si era firesc; oricat i-as fi vorbit eu, nu puteam cuprinde esenta a ceea ce insemna cu adevarat acest om pentru Romania.
Minunile au inceput de cand am plecat de-acasa (Vrancea). Ne propusesem un traseu prin Brasov, dar in ultimul moment am facut dreapta la Sf. Gheorghe, sa bem o cafea la o ruda apropiata. Iar acolo am intalnit o doamna de religie care, afland intentia noastra, ne-a vorbit despre Manastirea Brancoveanu de la Sambata, unde-l vom gasi pe Parintele Teofil Paraianu, si care ne va da binecuvantarea pentru ceea ce facem.
I-am urmat sfatul si indicatiile ,iar ce-am simtit la Sambata, n-am mai simtit la nici o manastire din tara. Pe langa atmosfera de pace sufleteasca totala, am constatat ca toti acei sfinti parinti si calugari, aveau duhul blandetei si al bunatatii. L-am cunoscut si pe vrednicul de pomenire Teofil Paraianu, care ne-a vorbit putin, cu oarecare greutate despre Parintele Arsenie Boca si ne-a dat binecuvantarea lui.
Inca de acasa, mi-am propus sa nu fac poze la mormantul Parintelui, fiindca nu am fost vrednic sa aflu despre el cat inca era in viata, macar o vorbulita, acolo. Eram pentru el un strain si... nu aveam ce demonstra. Dar am tinut asta doar pentru mine. Ajunsi la cimitir, am pasit cu sfiala si ne-am recules un timp in preajma raclei, am mers mai sus la locul de rugaciune, apoi ne-am intors si am mai privegheat un timp langa mormant. Sotia, a scos telefonul si m-a rugat sa-i fac cateva fotografii alaturi de copii. Am privit-o cu repros, dar am acceptat, sa le fac doar lor. Dupa cateva zile, cand am ajuns acasa, nici una din acele poze nu mai era in memoria aparatului. Si totusi, le verificasem cu ochii nostri in cimitir, si ni se pareau reusite. Poza de mai jos este singura amintire pe care Parintele Arsenie Boca ne-a ingaduit sa pastram de la Prislop...

Nu pot sa spun ca am simtit ceva extraordinar la Prislop. Poate dimpotriva. Reactia dura si rautacioasa a unor maicute in dialog cu mirenii, privirea lor superioara, lehamitea fata de pacatosi... m-au dezamagit foarte mult (parintele staret insa mi-a umplut toate golurile!...) Poate ca am prins eu o zi proasta... Pana la urma obosesc si ele ca sunt tot oameni, cu limite si caderi. Si-apoi, daca n-am cadea, cum am mai sti sa ne... ridicam?
Aparent nesemnificativa, aceasta vizita, avea un gust usor amar ca Parintele Arsenie nu ne-a luat in seama, fiindca eu personal nu simtisem nimic deosebit. Ma asteptasem sa plang din senin, dar nu eram decat jenat si smerit. Ma asteptasem sa simt sfintenia acelor locuri. Si totusi, Sambata de Sus era de departe coplesitoare pentru sufletul meu. Dar... schimbarile care-au avut loc intre timp in viata mea au fost o succesiune de miracole. Chiar de la drumul de intoarcere, ni se intamplatu lucruri inexplicabile, am ajuns la anumite manastiri numai fiindca ne-au iesit in cale exact in acel loc si in acel moment, un calugar sau un om care avea sa ne schimbe directia, nu neaparat pe harta, ci in viata... Iar aceste minuni continua sa se infaptuiasca. Privind inapoi, mi-e rusine de ce-l ce-am fost cu putini ani in urma si nadajduiesc sa pot face mai mult pentru a dobandi iertarea pacatelor mele!...

Parintele Arsenie Boca traieste in fiecare dintre noi, si lucreaza in felul lui minunat, pentru cei care-l cauta in gandurile lor. Daca este sau nu sfant? In curand o vor afla si... rautacioasii!
N-ai vazut nimic!Stai sa vezi cand apare cate un posedat zdrentaros in plina comemorare Arsenie Boca!Toate maicile sar......sa cheme salvarea din Hateg sa il ia!Am fost socata cand eu trageam de ele sa ma ajute sa duc o posedata la mormant la arsenie,caci femeia acolo dorea sa ajunga sa scape de ocupanti,iar maicile cat pe ce sa cheme salvarea si ptr mine.Iar alti monahi veniti in vizita,treceau,se uitau,plecau,......iar eu vorbeam cu diavolul din ea despre ce i-a facut,cine l-a trimis,de ce,ba se mai si plangea ca stiu prea multe despre draci si detin arme nepermise ptr un om....iar preotii prezenti treceau,se uitau,se minunau,si plecau......iar eu ma luptam si cu posedata,si cu maicile Prislopului si cu asistentele din salvare sa nu o duca la spital.......insa au dus-o si nu era prima oara........ca ele cred ca dracul iese cu injectia la biata ''isterica''.am trait atunci dezamagirea suprema legata de monahism,caci stiam din alte locuri ca lucrurile nu se deruleaza asa.,stiam ca monahii au sensibilitati deosebite cand vine vorba de posedati.dar cand traiesti imbuibarea de la Prislop-asta e adevarul-iti pute sa pui mana pe un zdrentuit.........
  #68  
Vechi 30.08.2010, 12:17:17
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Sfint? declarat de cine?
...a scuze, am uitat ca ne aflam in Romania
si eu sunt foarte greu de convins iar la asta se adauga si o incapatanare care rusineaza si pe catar. DAR.....................recunosc interventia miraculoasa a acestui parinte prin apa de la izvorul lui care mi-a fost adusa de cineva . Foarte dulce si placuta la gust dar mama mea care este foarte bolnava de o boala autoimuna incurabila a inceput sa transpire desi uitase cum este , fata livida pana atunci a inceput sa se coloreze si toate problemele ei mai vechi de sanatate au inceput sa dea simptome care de care mai ciudate. Tot corpul a suferit o transformare interioara . Nu ne explicam ci doar ..........doar atat! Mare este Dumnezeu intru Sfintii Lui!!! Mare esti Doamne! Care puteti mergeti neaparat!
  #69  
Vechi 30.08.2010, 12:20:54
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
cu ce drept ma judeci tu pe mine omule?cine ti-a dat aceasta putere?cred ca mai degraba te-a deranjat articolul referitor sectari(nu mai folosi termeni de sisif,fii simplu asa cum e Dzeu,adica dumneata judeci,iti dai cu parerea,pui mereu pecetea asa cum iti convine dumitale,ochii cu care ai prinvit dumneata crucea de pe copacul Prislopului ai vazut-o o scrijelire pentru ca vezi dupa cum iti sunt ochii,si inca ceva domnul meu,stiu ca mai am mult de lucru cu inima,dar mi-am cerut iertare daca am gresit si stiu ca am gresit)nu te supara pe mine,a fost un sfat,sau ce vrei dumneata sa fie,toate cele bune
SE pare ca e vorba de scrijelire,am vorbit cu monahiile de acolo!asa ca nu te precipita!si inainte sa sari la gatul omului ,fii atent la ce avrut sa spuna!nu in termeni de sisif scrie acest om,ci intr-un fel f elevat,ridica cu mult nivelul literar al acestui forumel!si nu are pregatirea multora de pe acest forum,care scriu banal,obisnuit etc.e un exemplu in acest sens! omule bun,in ciuda a stii tu ce,nu ma dezic de ce cred eu despre maniera ta de a scrie,care pe mine mereu m-a incantat,si nu voi inceta sa ti-o spun,indiferent de cate ori stii tu ce......
  #70  
Vechi 30.08.2010, 12:24:28
kream10 kream10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Parintele Arsenie Boca

Buna tuturor!

Si eu am fost in luna aprilie la mormantul Parintelui Arsenie Boca. Imi doream de anul trecut sa merg si am ajuns anul acesta fara sa-mi propun (am ajuns acolo intamplator- de fapt nimic nu este intamplator).

Cei care au fost la mormantul Parintelui Arsenie Boca probabil au simtit acea stare de liniste, de plutire pe care nu o poti descrie in cuvinte.

Acelasi lucru l-am simtit si la mormantul Parintelui Ilie Cleopa de la Manastirea Sihastria.

Cu adevarat acesti Parinti au fost niste Sfinti care au ajutat oamenii atat cat au trait pe pamant si ii ajuta si in continuare de acolo de Sus din Cer.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 17:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 15:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 21:40:31