Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 25.11.2020, 10:34:56
Ana Maria M Ana Maria M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2020
Mesaje: 1
Implicit Minuni Sfantul Efrem

Sfantul Efrem cel Nou este de ajutor si celor care au trecut examene importante in cariera! Te ajuta sa inveti, sa intelegi, sa memorezi si sa vezi raspunsul corect cu mare usurinta. In urma unui examen picat, am reusit sa ma mobilizez intr-un termen scurt si sa acumulez materia pentru examen cu mare usurinta.

Examenul a avut ca scop definivarea intr-o profesie juridica.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 26.11.2020, 05:10:34
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Am cumparat si eu cartea de la pangarul bisericii, gandindu-ma mai mult la sora mea care era pe moarte (si intre timp s-a dus, Dumnezeu s-o odihneasca!), am citit-o si m-am rugat citind si acatistul mai multe luni(pentru sora mea), iar milostivirea Sfantului a venit asupra mea, care de aproape de doi ani eram ca handicapat din cauza genunchiului. Ca prin minune am inceput sa nu mai schiopatez, chiar sa pot alerga putin si sa fac genoflexiuni.

"Bucura-te, sfinte Efrem cel Nou, de-a pururi fericite!"

Moastele sfantului Efrem cel Nou au fost descoperite in curtea manastirii prin aratarea sfantului in vedenie la stareta manastirii, iar ea le-a recuperat.




P.S. Carte cuprinde foarte multe marturii ale minunilor si vindecarilor pe care sfantul Efrem cel Nou le-a trimis credinciosilor care L-au rugat sa-i ajute.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 26.11.2020, 23:13:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
P.S. Carte cuprinde foarte multe marturii ale minunilor si vindecarilor pe care sfantul Efrem cel Nou le-a trimis credinciosilor care L-au rugat sa-i ajute.
Dumnezeu să o odihnească pe sora ta, sunt mai multe cărți cu Sfântul Efrem oare toate au acatistul lui, dacă cumpăr oricare din ele ?
Ai găsit cartea la biserică greco-catolică în pangar sau era o biserică ortodoxă ?

Ai ajuns în Grecia la Nea Makri, mănăstirea Sfântului Efrem să iei ulei de acolo ?

E nasol să ai dureri de picioare, mai ales acuma iarna e pericol pe gheață, chiar și tineri au avut probleme.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 27.11.2020, 00:09:48
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dumnezeu să o odihnească pe sora ta, sunt mai multe cărți cu Sfântul Efrem oare toate au acatistul lui, dacă cumpăr oricare din ele ?
Ai găsit cartea la biserică greco-catolică în pangar sau era o biserică ortodoxă ?

Ai ajuns în Grecia la Nea Makri, mănăstirea Sfântului Efrem să iei ulei de acolo ?

E nasol să ai dureri de picioare, mai ales acuma iarna e pericol pe gheață, chiar și tineri au avut probleme.
Eu am gasit o singura carte, ultima(poate ma astepta pe mine) la o biserica ortodoxa si nu stiu daca alte editii au alt cuprins, dar cred(sper) ca toate au si acatistul.

Am fost si la Nea Makri demult, in cadrul unui grup, pe vremea cand nu eram constient de desertaciunea din capul meu, astfel ca nu stiam unde sunt si, deci, ulei n-am luat.

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, pe mine, pacatosul, miluieste-ma!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Mare Mucenic Areta Intrebari utilizatori 0 24.10.2010 23:10:51
Sfantul Mare Mucenic MERCURIE cristiboss56 Moaste 5 30.06.2009 23:03:20
Sfantul Mare Mucenic MINA icamilin Diverse Sarbatori 3 18.11.2008 00:03:46
Sfantul Mare Mucenic Mercurie cristiboss56 Rugaciuni 3 05.01.2008 15:20:11