Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.08.2012, 23:44:14
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Christian Vezi mesajul
Banii gasiti se dau la saraci sau la biserica sau se face cu ei milostenie de orice fel.
Asta in cazul in care persoana care i-a pierdut nu poate fi gasita. simplu :)
Doamne ajuta!
De abia la a 10 a postare ,o solutie simpla la un fapt simplu.
Cum se poate sa inapoiezi o suma asa mica,cine se mai intereseaza la politie pentru ei?
Asa ca da,aceasta e bine ,sa ii iei,si sa ii dai la saraci sau la Biserica. Aceasta e bine.Iar desavarsit este sa dublezi suma ,sa mai pui si de la tine,cand dai. Si astfel Domnul ii va da inapoi celui ce i-a pierdut,pentru credinta ta :)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.08.2012, 05:59:31
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un evreu singuratic gaseste pe strada o bancnota de 100 de dolari. Se uita in jurul lui... nimeni...
Da sa o ia, bucuros, insa isi aminteste ca e sambata...
Ce ghinion!, isi spune evreul in sinea lui. Tocmai azi sa gasesc bogatia asta... O sa ma rog lui Dumnezeu sa ma ajute cu o minune!...
Si deodata, pe o raza de 1 km, se facu marti...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.08.2012, 09:58:37
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

ÎNSUȘIREA BUNULUI GĂSIT (art. 216 C. pen.) - Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun gasit autoritaților sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al sau, se pedepsește cu închisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda.
Cu aceeași pedeapsa se sancționeaza și însușirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparține altuia, ajuns din eroare în posesia faptuitorului.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.08.2012, 12:03:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

In cazul unui obiect, poti sa-l duci la un birou de obiecte pierdute/gasite.
Proprietarul poate dovedi ca este al lui si il recupereaza.
La bani este greu.
Daca se afla intr-un portofel, sau intr-o geanta, e una. Proprietarul poate dovedi.
Dar daca este o hartie cazuta pe strada? Cum poate dovedi cineva ca i-a pierdut?
Oricine se poate duce si spune: am pierdut bani, sunt ai mei. Si de fapt nu sunt.
Ah, poate daca vine cu martori. Dar cine se ocupa cu asa efort, pagubas si politie si martori eventual, pentru 10-15 lei?

Si banii aceia cazuti pe strada poate sa-i ia oricine, sau poate sa fie distrusi de ploaie, masini sau animale.

Si aici exista o lege care mai intai ca spune niste limite de suma si pe urma un termen dupa care daca nu s-a prezentat pagubasul, ce ai gasit ramane al tau.

Nu e chiar asa ca gata am furat. Prea usor aruncam cu termeni si judecati.
Furt inseamna sa iei ceva cu buna stiinta de la altul, cu forta.

http://dexonline.ro/definitie/fura

Da, si eu spun: dat banii la un om sarac. Dar uneori se poate sa fii tu insati in nevoie...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 20.08.2012 at 12:05:17.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.08.2012, 12:55:08
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In cazul unui obiect, poti sa-l duci la un birou de obiecte pierdute/gasite.
Proprietarul poate dovedi ca este al lui si il recupereaza.
La bani este greu.
Daca se afla intr-un portofel, sau intr-o geanta, e una. Proprietarul poate dovedi.
Dar daca este o hartie cazuta pe strada? Cum poate dovedi cineva ca i-a pierdut?
Oricine se poate duce si spune: am pierdut bani, sunt ai mei. Si de fapt nu sunt.
Ah, poate daca vine cu martori. Dar cine se ocupa cu asa efort, pagubas si politie si martori eventual, pentru 10-15 lei?

Si banii aceia cazuti pe strada poate sa-i ia oricine, sau poate sa fie distrusi de ploaie, masini sau animale.

Si aici exista o lege care mai intai ca spune niste limite de suma si pe urma un termen dupa care daca nu s-a prezentat pagubasul, ce ai gasit ramane al tau.

Nu e chiar asa ca gata am furat. Prea usor aruncam cu termeni si judecati.
Furt inseamna sa iei ceva cu buna stiinta de la altul, cu forta.

http://dexonline.ro/definitie/fura

Da, si eu spun: dat banii la un om sarac. Dar uneori se poate sa fii tu insati in nevoie...
Sunt de acord cu tot ce ai spus.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.08.2012, 13:03:27
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si aici exista o lege care mai intai ca spune niste limite de suma si pe urma un termen dupa care daca nu s-a prezentat pagubasul, ce ai gasit ramane al tau.
Îmi pare rău, dar nu există o astfel de lege. Singurul text de lege care reglementează chestiunea este cel citat de mine mai sus - a-ți însuși un bun găsit constituie infracțiune.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.08.2012, 13:10:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Îmi pare rău, dar nu există o astfel de lege. Singurul text de lege care reglementează chestiunea este cel citat de mine mai sus - a-ți însuși un bun găsit constituie infracțiune.
Nu tot ceea e ce e ilegal e neaparat si imoral.

Normal este ca cel care gaseste un bun sa fie incurajat sa-l restituie proprietarului de drept, iar daca acesta nu apare, bunul sa revina celui care l-a gasit sau macar o parte din el daca e vorba de o suma mai mare.

Daca legea ar specifica acest lucru, oamenii ar fi incurajati sa returneze aceste bunuri gasite dar prin lege asa cum este data, lucrul asta nu se intampla.

Ce se intampla daca cineva gaseste sa zicem un obiect din aur, care are si valoare istorica?
Sigur in majoritatea cazurilor va incerca sa-l distruga pentru a valorifca aurul - nu-l va returna pentru a obtine un castig cinstit si la o adica meritat.

S-a mai intamplat..

Last edited by AlinB; 20.08.2012 at 13:12:26.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.08.2012, 14:23:49
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
De abia la a 10 a postare ,o solutie simpla la un fapt simplu.
Cum se poate sa inapoiezi o suma asa mica,cine se mai intereseaza la politie pentru ei?
Asa ca da,aceasta e bine ,sa ii iei,si sa ii dai la saraci sau la Biserica. Aceasta e bine.Iar desavarsit este sa dublezi suma ,sa mai pui si de la tine,cand dai. Si astfel Domnul ii va da inapoi celui ce i-a pierdut,pentru credinta ta :)
.................................................. ..........

Last edited by TunsDiana; 21.08.2012 at 16:46:43.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.08.2012, 14:39:44
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Milostenie pe banii altora! Vi se pare normal? Poate persoana care a pierdut nu crede in Dumnezeu si atunci ce ati rezolvat?
Deja despicam firul in 14.....c-o fii c-o pati....prea multe intrebari
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.08.2012, 14:41:37
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In cazul unui obiect, poti sa-l duci la un birou de obiecte pierdute/gasite.
Proprietarul poate dovedi ca este al lui si il recupereaza.
La bani este greu.
Daca se afla intr-un portofel, sau intr-o geanta, e una. Proprietarul poate dovedi.
Dar daca este o hartie cazuta pe strada? Cum poate dovedi cineva ca i-a pierdut?
Oricine se poate duce si spune: am pierdut bani, sunt ai mei. Si de fapt nu sunt.
Ah, poate daca vine cu martori. Dar cine se ocupa cu asa efort, pagubas si politie si martori eventual, pentru 10-15 lei?

a, si eu spun: dat banii la un om sarac. Dar uneori se poate sa fii tu insati in nevoie...
.................................................. .............................................

Last edited by TunsDiana; 21.08.2012 at 16:47:25.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este oare pacat? Darkanian Pocainta 10 31.07.2012 19:10:08
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01