Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 18.06.2009, 19:29:20
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit bebe?

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
vreau sa-l vad si eu pe bebe al lui Fani....
Da chiar cum sa-l vad si eu.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #152  
Vechi 18.06.2009, 22:40:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Da chiar cum sa-l vad si eu.
Pagina personală , în mod special, albumele foto , se pot vizualiza doar prin acceptul de a intra în lista de prieteni. O cerere și totul se rezolvă . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #153  
Vechi 19.06.2009, 01:06:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pagina personală , în mod special, albumele foto , se pot vizualiza doar prin acceptul de a intra în lista de prieteni. O cerere și totul se rezolvă . . .
Multumesc Cristi, si celorlalti!

Eu cand scriu ceva, incerc sa nu scriu prea subiectiv. Nu ma gandesc deci la felul cum postesc eu cand scriu despre post, sau la viata mea conjugala cand vorbesc despre contraceptie si asceza conjugala etc.
Uneori oamenii cred ca vrem sa ne justificam prin ceea ce scriem.
Poate fi si asa, dar eu incerc sa nu fac asa. ;-)

Este mai greu sa postesti fara restrictii alimentare, mi-am dat seama de asta de la inceputul sarcinii. Abia atunci mi-am dat seama cat de greu este sa tii postul in duh - de fapt, cel mai important. Mi-am dat seama cat ma pierdeam in reguli. Care sunt importante, da, si ajuta. Dar uitam esentialul, adesea.

Doamne ajuta si post cu bine!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #154  
Vechi 19.06.2009, 01:10:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Fani, tu ca proaspata mamica esti o exceptie. Dar te-ai gandit ca mai sunt oameni care tin postul asa cum trebuie si prin urmare tin la aceste diferente minore?
Jumatatile de masura nu sunt bune decat pentru "ecumenisti", caci ei sunt pentru indepartarea diferentelor ...
Anca, iti pun si tie ca lui Thanatos, ca prea amesteci ecumenismul in toate mancarurile de peste.
Orice ti se pare lax, este imediat ecumenist.
Si nici macar nu e vorba de laxitate aici.. Este vorba de sensul postului, si de faptul ca regulile sunt ca sa ne ajute, nu ca sa ne blocheze.
Asta o spune si Hristos in Evanghelie la tot pasul, si sf. Pavel cand vorbeste de post.
Nu a trebuit sa vina ecumenia ca sa se spuna ca nu regulile trebuie sa fie pe primul plan. cat de ecumenic crezi ca a fost sfantul Pavel? Hm?
Noapte buna. Iar m-am intins la vorba si maine dimineata am ceas desteptator biologic care nu se poate regla la ce ora as vrea eu. :-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #155  
Vechi 19.06.2009, 02:22:28
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La intrebarea ta "Hm?" iti raspund si eu: Noapte buna, vise placute!
Reply With Quote
  #156  
Vechi 19.06.2009, 02:50:33
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pagina personală , în mod special, albumele foto , se pot vizualiza doar prin acceptul de a intra în lista de prieteni. O cerere și totul se rezolvă . . .
Thank you
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #157  
Vechi 19.06.2009, 05:05:33
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pagina personală , în mod special, albumele foto , se pot vizualiza doar prin acceptul de a intra în lista de prieteni. O cerere și totul se rezolvă . . .
albumele personale (private album) pot fi vizionate si de "contacts", nu numai de "friends".
Reply With Quote
  #158  
Vechi 19.06.2009, 10:58:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
albumele personale (private album) pot fi vizionate si de "contacts", nu numai de "friends".
Eu credeam ca 'contacts' e acelasi lucru cu 'friends' pe forum!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #159  
Vechi 19.06.2009, 11:46:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu credeam ca 'contacts' e acelasi lucru cu 'friends' pe forum!
Pai, una e contact, persoana de contact, si altceva prieten. Pai nu ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #160  
Vechi 19.06.2009, 13:10:25
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Postul; un exercitiu fizic si psihic

Postul este un exercitiu fizic si psihic pt intarirea sufletului si modelarea lui armoniosa. Orice efort pe care il face cineva spre imbunatatirea lui este un nou pas spre lumina si armonie. Cei de azi, multi au cazut si au devenit neputiinciosi. Ei admira Biserica, dar stau la usa ei. Pentru ca au preau multe "bagaje" cu care nu pot intra inauntru. Caci ce s-ar intampla daca s-ar amesteca cele oamenilor cu cele al lui Hristos? Ne lasam prea usor "modelati" de factorii acestei lumi. Iar in urma acestei modelari, multi isi pierd identitatea si devin niste obiecte. Vrea cutare sa iasa in evidenta si adopta nu stiu care stil cultural, ideologie, filozofie, muzica, devenind un consumator si nu un creator. Vorbeste dupa sabloane, se imbraca dupa moda si traieste dupa normele veacului. Postul, il tii sau nu il tii. Insa cred ca e f important acel post interior, cel care lucreaza asupra mintii si sufletului. Este cel mai greu. Cere de la tine om, sa reasezi valorile morale, culturale, spirituale. Sa incepi ascensiunea spirituala si sa intorci spatele dorintelor de tot felul pe care orice om le are. Sa te observi in fiecare zi a existentei tale si sa repari ce ai gresit; si sa cauti sa nu mai repeti raul pe care l-ai facut aproapelui si tie insuti. Caci azi ne facem rau mult mai usor unii altora si noua insine; prin dorinta de posesie exagerat, devenind sclavii mass-media, comunicand tot mai putin sincer cu cel de langa tine, traind dupa regulile acestei lumi si nu dupa cele ale Bisericii. Si pt final, intreb: cati frati, surori avem fiecare?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul meu ? Mihnea Dragomir Postul 179 10.11.2013 16:37:57
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
POSTUL aliscami Impartasania (Taina Euharistiei) 21 13.08.2009 23:58:18