Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.07.2009, 22:12:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cel șau cea ce se crede umilit( ă ) din cale afară , de la mândrie vine, de la o mândrie ieșită complet de sub control, și atunci mă -ntreb dacă toate celelalte ne mai sunt de un real folos, atâta timp cât ne iubim pe noi înșine din cale afară. Dacă noi ne simțim umiliți din cale afară, oare Iisus cum a fost până la răstignirea sa ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.07.2009, 00:10:10
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Cristiboss chiar nu te inteleg. Despre ce vorbesti?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.07.2009, 00:22:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Cristiboss chiar nu te inteleg. Despre ce vorbesti?
Chiar ? Despre uimirea ta la cele citite și desre înjosirea femeii ! Vezi Sofia , asta e mândria , când chiar te faci că nu înțelegi ce de fapt ai înțeles pe deplin. O față, două, trei . . . Dumnezeu ne-a dat una , dar noi folosim , două , trei plus blestemata de Mândrie. Fi împcătată Sofia, nu pe mine mă trișezi . Doamne ajută ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.07.2009, 00:35:31
mihion mihion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mi-am adus aminte ca am citit de curand cartea "Despre Preotie" de scris de Sf. Ioan Gura de Aur.
Acolo m-a socat un aspect: ce rau se vorbeste despre femeile credincioase.
Se spune ca a fi preot este f.greu si ca un preot trebuie sa pastreze o distanta, ca femeile din biserica ii pot face rau, ca trebuie sa pastreze distanta de el, indiferent daca sunt tinere sau varstnice, daca sunt vaduve sau casatorite, daca vor sa-l ajute sau au alte ganduri ne-curate.
Un capitol oribil dupa parerea mea. Umileste femeia cumplit.
Poate ca din cauza ca pe vremea aceea am inteles ca preotii nu erau casatoriti.
Acolo preotul chiar este pus pe un piedestal, trebuie sa fie perfect si sfant. Ceea ce contravine persoanei omenesti.
Poate ca are si dreptate, si atunci ma gandesc eu ca un preot trebuie sa nu fie singur (fara sotie) niciodata. Trebuie lasat sa se recasatoreasca, pentru ca singur este si mai rau. Este mai rau decat pentru calugarul din manastire, pentru ca el trebuie sa iasa in lume, printre femei.
Daca sotia il ajuta sau mai rau il incurca, depinde de la caz la caz.
In orice caz eu zic ca un preot trebuie sa fie accesibil in afara slujbei, mai ales daca este duhovnic si doreste sa vindece suflete de oameni.
Sunt chiar azi niste articole interesante pe site, legat de preotul vindecator de suflete.

Eu am depasit masura cu duhovnicul meu,fara sa-mi dau seama.........si azi nici nu a vrut sa vorbeasca cu mine ..... (
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.07.2009, 04:07:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihion Vezi mesajul
Eu am depasit masura cu duhovnicul meu,fara sa-mi dau seama.........si azi nici nu a vrut sa vorbeasca cu mine ..... (
Sunt probleme care au rezolvare ! Trăgând învățămintele ce se impun, pe viitor cu siguranță vom ști mult mai bine să ne ferim de cele rele în atitudinea și gândirea noastră.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.07.2009, 04:36:36
mihion mihion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sunt probleme care au rezolvare ! Trăgând învățămintele ce se impun, pe viitor cu siguranță vom ști mult mai bine să ne ferim de cele rele în atitudinea și gândirea noastră.
Pe viitor......mda...............dar ce-i de facut acum?????????!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.07.2009, 05:09:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihion Vezi mesajul
Pe viitor......mda...............dar ce-i de facut acum?????????!!!!!!!!!!!!!
Supărarea trece ! Mergi la Părinte și îi spui că regreți atitudinea ta , îți ceri scuzele de rigoare , și totul va fi OK ! Totul e să nu mai fi repetat greșala ta . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.07.2009, 05:28:08
mihion mihion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Supărarea trece ! Mergi la Părinte și îi spui că regreți atitudinea ta , îți ceri scuzele de rigoare , și totul va fi OK ! Totul e să nu mai fi repetat greșala ta . . .
Nu mai merge......
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.07.2009, 11:54:53
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu nu am intotdeauna incredere in oameni credincosi, eu capat mai degraba incredere in oameni onesti, in oameni care au si doresc sa detina o anumita conduita morala...in oameni care, nu de frica, nu doar de credinta incearca sa nu greseasca, ci si din apasarea propriei constiinte care, din pacate, uneori nu are legatura cu credinta. Oamenii care se vor a fi credinciosi, in unele cazuri abuzeaza, cand de un bine realizat mai mult lor insisi, cand de un rau si o neinfranare atribuita neputintei. Asadar, nu se poate vedea un echilibru la statutul de credinciosie, nu poate inspira incredere . Unii dintre oamenii credinciosi , mai ales cei care, pur si simplu cred fara sa rationeze, la fel ajung sa greseasca induplecati de " ispita " , induplecati mai degraba de instincte...
Asadar, credinta , daca nu este ancorata de la sine in constiinta omeniei si a eticii , daca nu este ancorata de o ratiune a ceea ce crezi cu adevarat ...nu poate fi credinta, ci doar crez .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 19.07.2009 at 12:19:07.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.07.2009, 17:12:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Cristiboss - imi pare rau de vorbele pe care le folosesti si este pacatul tau. Eu nu stiam ca te referi la mesajul meu legat de carte. Nu am doua fete, si urasc acest lucru.
Daca tu vrei sa numesti mandrie ceea ce simt eu, este dreptul tau. Mi se pare doar dur felul in care se vorbeste uneori despre femei. Sf.Ion Gura de Aur scrie de obicei cumpatat si frumos, dar acolo, in cartea aceea, chiar daca are dreptate in context, mie tot nu-mi place felul in care sunt invinovatite femeile si pus pe pe piedestal preotul. Nu sunt feminista, dar a incarca mereu pe cineva cu cuvinte si fapte si pacate de care nu este vinovat decat prin sexul primit la nastere este rau. Nu mi se pare nici iubire de oameni.
Mai mult nu vreau sa comentez.

@mihion - dar ce s-a intamplat? Ai spus ceva nepotrivit duhovnicului tau, sau l-ai intrebat prea multe? N-ar trebui sa se supere si te va ierta. Un duhovnic n-are voie sa se supere, sau sa alunge ucenicul, sau sa-i tina suparare, pentru ca ar face pacat. Du-te si lamureste lucrurile cu el.
Of, eu stiu f.bine. Mai facem si greseli, chiar cu duhovnicul si de obicei din prea mult bine. Si eu mai am dureri in suflet de la duhovnicul/preotul meu, dar il inteleg si nu-i vreau decat binele. Uneori spunem sau facem si ceva ce nu ne sta in fire de fapt. Cine stie?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea in afara Bisericii catalin2 Dogmatica 280 23.09.2013 13:30:05
Tainele savarsite in afara Bisericii morfix333 Intrebari utilizatori 141 16.05.2011 12:01:10
Cum masuram moralul unui crestin in viata din afara bisericii? patinina34 Generalitati 31 01.04.2011 08:51:56
Casatoria in afara Bisericii Ortodoxe, recunoscuta sau nu? Marius22 Nunta 166 27.02.2011 20:23:18
Botezul in afara Bisericii maggie Botezul 8 03.12.2008 14:43:57