Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.06.2011, 12:53:58
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit Acestea au trecut sau inca nu?

2. Scutură-te de pulbere, scoală-te, Ierusalime robit, dezleagă funiile de pe grumazul tău, robită fiică a Sionului?
3. Căci iată ce spune Domnul: "Fără preț ați fost vânduți și fără argint veți fi răscumpărați".
4. Că așa zice Domnul Dumnezeu: "Poporul Meu a coborât odinioară în Egipt ca să aibă sălaș, apoi Asiria l-a împilat fără cuvânt.
5. Și acum ce să fac Eu, zice Domnul, când poporul Meu a fost luat pe nedrept? Stăpânitorii lui strigă în semn de biruință, zice Domnul, iar numele Meu, mereu, cât ține ziua, este defăimat.
6. Drept aceea poporul va cunoaște numele Meu, el va înțelege în ziua aceea că Eu sunt Cel Care grăiește: Iată-Mă!" 7. Cât de frumoase sunt pe munți picioarele trimisului care vestește pacea, a solului de veste bună, care dă de știre mântuirea, care zice Sionului: Dumnezeul tău este împărat!
8. Toți străjerii tăi ridică glas și laolaltă strigă de bucurie, că ei văd cu ochii când Domnul Se întoarce în Sion.
9. Izbucniți în chiote de veselie, dărâmături ale Ierusalimului, că Domnul mângâie pe poporul Său, răscumpărat-a Ierusalimul.
10. Descoperit-a Domnul brațul Său cel sfânt în ochii tuturor popoarelor și toate marginile cele îndepărtate ale pământului vor vedea mântuirea Dumnezeului nostru, zicând:
11. "Plecați, plecați, ieșiți de acolo! Nu vă atingeți de lucru spurcat! Ieșiți, curățiți-vă, voi cei care purtați vasele Domnului!
12. Dar nu veți ieși îngrămădindu-vă și nu veți pleca fugind, că înaintea voastră merge Domnul și în urma voastră tot El, Dumnezeul lui Israel!"
13. Iată că Sluga Mea va propăși, Se va sui, mare Se va face și Se va înălța pe culmile slavei!
14. Precum mulți s-au spăimântat de El - așa de schimonosită li era înfățișarea Lui, și chipul Lui atât de fără asemănare cu oamenii, -
15. Tot așa va fi pricină de uimire pentru multe popoare; înaintea Lui regii vor închide gura, că acum văd ceea ce nu li s-a spus, și înțeleg ceea ce n-au auzit.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.06.2011, 16:05:21
cipri85 cipri85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Textul citat este o prorocie ce anunta venirea lui Mesia, prorocie ce s-a implinit acum 2000 de ani prin Mantuitorul nostru Iisus Hristos. Acum mai bine de 2000 de ani El intra triumfator in Ierusalim calare pe manzul asinei in uralele multimilor: "Osana, Osana, Fiul lui David binecuvantat este cel ce vine intru numele Domnului" aceleasi multimi care peste o saptamana aveau sa-i strige sentinta "rastigneste-l, rastigneste-l..." si "sangele lui asupra noastra si asupra urmasilor urmasilor nostri". Ce a urmat se stie: "luarea imparatiei" de la poporul ales( acum prin Israel = cele ce-l vede pe Dumnezeu se intelege tot poporul drept credincios), distrugerea in scurt timp din temelii a Ierusalimului decimarea si alungarea evreilor din Palestina urmata de pribegie si prigoana timp de aproape 2000 de ani, raspandirea crestinismului in intreaga lume.

Dar sunt si oameni care pretind ca prorocia respectiva nu s-a implinit si ca Mesia nu a venit inca. Intre acestia se numera si evreii care n-au vrut si nu vreau sa-l recunoasca pe Iisus ca Mantuitor datorita faptului ca nu corespunde cu idelurile lor de marire si stapanire. Ne spun unii Sfinti Parinti ca cel pe care iudeii il vor recunoaste drept Mesia va fi antihristul.

Last edited by cipri85; 26.06.2011 at 16:20:59.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inca o data a sfarshtului lumii :D Silencer Generalitati 64 07.03.2011 10:14:51
chiar asa or fi acestea ? sunsray Biserica Romano-Catolica 43 07.08.2010 13:48:44
Azi inca o mama s-a stins mara2008 Slujba inmormantarii 12 21.12.2008 14:03:10
inca o lovitura ecumenista podolski_2 Generalitati 39 10.11.2008 09:02:51