Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.01.2012, 19:44:20
Lagrace Lagrace is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionuttz Vezi mesajul
deci, daca era abureala, nu veneam aici ,pe acest forum. Exista altele pentru minciuni. Am apelat aici, fiindca am stiut ca aici pot sa gasesc oameni care sa ma poata intelege. Nu sunteti obligati sa ma credeti, am destul ca Dumnezeu stie cel mai bine prin ce trec..
Domnule, poti da mai multe detalii ? Ce ochi are fata aceea, are gropite in obraji sau nu?, este blonda, roscata (vopsita, natural), inaltimea, abaterile de la 60/90/60 . Ecuatia dumitale nu e completa. Fii mai convigator pentru o audienta mai sanatoasa , nu doar razletiri anemice !!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.01.2012, 20:17:51
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionuttz Vezi mesajul
Buna seara! Sa incep cu inceputul..
Ionut, eu am 16 ani si sunt, la fel ca si tine, destul de emotiv, chiar foarte. Iata sfatul meu: ai rabdare. Rabdare, rabdare, rabdare. Eu m-am despartit de ultima mea prietena acum un an si nu am mai alergat dupa niciuna de atunci, nu neaparat pentru ca nu am simtit nevoia, dar am convingerea ca cu timpul voi intalni singur persoana de care am nevoie. Si inca ceva: nu crede in blesteme. E un lucru aproape stiut ca daca crezi in blesteme, atunci ele chiar se exercita. Si cred ca si din punct de vedere teologic e oarecum corect - daca dai semne diavolilor ca ti-e frica de ei, atunci te ataca...

Deci, dragul meu, nu te speria, tine capul sus, infrunta tot cu curaj, ai-L alaturi pe Dumnezeu, si ai sa vezi ca nu te va putea dobori nimic.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.01.2012, 20:56:14
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit Re:

Daca tu chiar cauti raspunsuri, du-te la biserica si la parintii tai. Nu pe un forum.
Dupa aceea, du-te si pune mana pe carte.
Si, trolule, nu mai parazita forumul cu postari de genul asta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.01.2012, 21:13:35
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionuttz Vezi mesajul
Buna seara! Sa incep cu inceputul: deci am un unchi care a divortat de ceva ani (defapt din cauza mamei fostei matusii mele) , de atunci unchiul meu nu se mai poate casatori, nu mai poate avea o familie, ceva il impiedica (am auzit cum ca la despartire, soacra lui -ar fi spus asta ca o sa aranjeze ea ca alta casatorie pentu el sa nu mai aiba loc). Cand vorbeste cu vreo fata pana cand nu se deschide argumentul "casatorie" este totul in regula, cum se vorbeste de asta, adio... Acuma, ce vroiam sa va zic este asta: nu stiu de ce , dar am impresia ca sunt urmarit si eu de acest blestem . La inceput , din cauza ca eram timid , credeam ca din aceasta cauza nu pot sa am si eu o prietena, dar cu timpul m-am maturizat si am cam scapat de timiditate (Slava Domnului) . Acum sunt si eu cam in aceeasi situatie (cu precizarea ca eu am doar 17 ani ) , deci nu pot sa am si eu o prietena... cat timp vorbesc cu o fata, fara sa aduc in discutie ceva legat de o relatie mai serioasa intre noi, este bine, dar cum deschid acest subiect prinde parca "ura" pe mine... Am incercat, am zis ca prima poate nu-i place de mine, am incercat cu a 2-a... cu a 3-a, dar nimic. Se pare ca NU am voie sa-mi doresc nimic mai mult decat o simpla prietenie... . Oare ce pot sa fac? pentru ca, dupa atatea esecuri eu m-am inchis in mine, sufar in tacere, si imi este frica sa ma mai indragostec de o fata... Sunt DISTRUS MORAL , chiar nu mai stiu ce sa fac, imi este atat de frica de un nou esec, incat nu cred ca as mai suporta mult.... Sunt foarte emotiv.. Exista ceva.. ce as putea face? Atat imi doresc si eu.. sa am si eu o prietena... ca imi este atat de greu.. ma simt atat de singur... Ce mai pot sa zic despre mine? Da, merg la biserica in fiecare duminica..
Ce inseamna "relatie serioasa"la ai tai 17 ani?
Vrei sa te casatoresti??
Sau defapt vrei sa ai relatii sexuale cu ele,asta insemannd pt tine ceva"serios"...????
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 29.01.2012 at 21:16:49.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.01.2012, 22:07:00
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ce inseamna "relatie serioasa"la ai tai 17 ani?
Vrei sa te casatoresti??
Sau defapt vrei sa ai relatii sexuale cu ele,asta insemannd pt tine ceva"serios"...????
Nu te aprinde asa de-odata...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.01.2012, 22:22:41
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ce reactii. Se vede ca ati avut o adolescenta chinuita unii dintre voi,sau cel putin sunteti mai in varsta ( >30 ) si din aceasta cauza se explica reactiile voastre.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.01.2012, 23:25:32
ionuttz ionuttz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

uite , pentru mine o relatie serioasa inseamna cam asa: sa am o prietena cu care sa ma inteleg cel mai bine, sa pot discuta cu ce tot ceea ce cu altcineva nu as putea discuta, sau mi-ar fi rusine. Sa pot sa o sustin la bine si la greu, sa-mi fie alaturi cand am nevoie si deasemeni eu , ei. Nu as vrea o relatie care sa se franga dupa 3 - 4 saptamani (la asta ma refer). Nu-mi place sa umblu ba cu una , ba cu alta... daca ma intelegi... Parintii mei mi-au spus.. e bine sa vorbesti cu o fata (mai ales la varsta mea, chiar ma intreaba cumde nu am o prietena..) , dar in acelasi moment imi spun pana unde este bine sa ajung.. deci, totul e bine, dar SA NU INTRU IN PACAT cu acea fata.. si inteleg asta :) . Relatie serioasa: sa pot sa am incredere totala in altcineva decat parintii mei.. si cum a mai spus cineva de aici: sa fie Crestina (ortodoxa) sa stie de biserica si sa o cinsteasca. Pentru celelalte lucruri.. daca ne vom intelege pana la sfarsit , ne vom casatori , si atunci vom avea timp..
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.01.2012, 00:00:23
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Dupa parerea mea (care poate sa nu fie cea mai buna) gandesti bine, Ionut, dar trebuie sa ai in vedere un lucru ... daca vrei ca relatia sa fie de lunga durata (chiar sa tintesti la casatorie, daca vrei neaparat) trebuie ca prietena sa se potriveasca-manusa cu personalitatea ta si nevoile tale... pentru ca de exemplu nu intotdeauna iti poti permite sa accepti lucruri care nu iti convin la prietena ta. De aceea iti spun sa ai rabdare, pana o gasesti pe cea care simti ca ti se potriveste cu adevarat.

Eu cu ultima prietena am patit de exemplu ca si-a pus un piercing si eu am aflat o saptamana mai tarziu. Ea nu imi zisese pentru ca stia ca nu voi fi de acord si m-as fi luptat sa o conving sa nu isi puna. Evident, ne-am certat pe tema asta. O luna mai tarziu ne-am despartit. Acum ne intelegem chiar bine, nu mai suntem certati dar in acelasi timp amandoi am realizat ca nu putem fi impreuna, si... totul e in regula!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.01.2012, 00:10:33
ionuttz ionuttz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
Dupa parerea mea (care poate sa nu fie cea mai buna) gandesti bine, Ionut, dar trebuie sa ai in vedere un lucru ... daca vrei ca relatia sa fie de lunga durata (chiar sa tintesti la casatorie, daca vrei neaparat) trebuie ca prietena sa se potriveasca-manusa cu personalitatea ta si nevoile tale... pentru ca de exemplu nu intotdeauna iti poti permite sa accepti lucruri care nu iti convin la prietena ta. De aceea iti spun sa ai rabdare, pana o gasesti pe cea care simti ca ti se potriveste cu adevarat.

Eu cu ultima prietena am patit de exemplu ca si-a pus un piercing si eu am aflat o saptamana mai tarziu. Ea nu imi zisese pentru ca stia ca nu voi fi de acord si m-as fi luptat sa o conving sa nu isi puna. Evident, ne-am certat pe tema asta. O luna mai tarziu ne-am despartit. Acum ne intelegem chiar bine, nu mai suntem certati dar in acelasi timp amandoi am realizat ca nu putem fi impreuna, si... totul e in regula!
da, pai daca lucrurile vor merge bine pana la sfarsit vom ajunge la casatorie. (vreau un fel de cea mai buna prietena, cu care lucrurile sa evolueze treptat si normal)

In special doresc o relatie bazata pe incredere si comunicare....(este prea mult ce-mi doresc... mai ales in zilele de astazi..) nu stiu.. o sa vorbesc cu duhovnicul maine (am aranjat astazi o intalnire cu el , pe maine) o sa vad... dupa..
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.01.2012, 00:53:39
Lagrace Lagrace is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Mesaje: 90
Cool

Citat:
În prealabil postat de ionuttz Vezi mesajul
da, pai daca lucrurile vor merge bine pana la sfarsit vom ajunge la casatorie. (vreau un fel de cea mai buna prietena, cu care lucrurile sa evolueze treptat si normal)

In special doresc o relatie bazata pe incredere si comunicare....(este prea mult ce-mi doresc... mai ales in zilele de astazi..) nu stiu.. o sa vorbesc cu duhovnicul maine (am aranjat astazi o intalnire cu el , pe maine) o sa vad... dupa..
pentru distrugeri morale .... adresati-va lui nenea Iancu!!! El repereaza tot !!!!!!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ajutor, blestem, distrus

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E moral sa spionezi ce face copilul la calculator? WizSoft Generalitati 67 25.09.2013 17:05:38
am nevoie de sprijin moral si spiritual...... patricia2006 Generalitati 12 08.09.2012 20:02:08
Iubesc un baiat care a distrus un suflet ce l-a iubit sincer Fata_Sihastra Generalitati 59 02.03.2010 15:57:07
Pacatul - continutul moral al neantului auryca Intrebari utilizatori 4 16.02.2010 00:35:51