Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 03.05.2010, 18:45:04
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Neaparat se adauga un praf de sare!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.02.2011, 21:19:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si si si... cel mai important este ca in tot timpul prepararii colivei - chiar si atunci cand se spala graul in 9 ape (cineva mi-a spus ca se spala in 7 ape, in a opta se inmoaie si in a noua se fierbe) - se spun rugaciuni in soapta!!!! Nu uitati de acest lucru!

O sa fac si eu coliva pentru bunicuta mea si sper sa iasa!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.02.2011, 17:54:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu folosesc reteta lui bmd, pe care am si gasit-o intr-o carte de bucate, adica fierb seara arpacasul in apa (la foc mic, in tuci si cu o tabla sau plita) si pun zaharul si toate celelalte a doua zi, dimineata. In carte scrie ca nu se mesteca in arpacas, ci doar se clatina tuciul de la dreapta la stanga, sa nu se lipeasca. Simplu si practic. Oricum, conteaza sufletul si rugaciunile pe care le rostesti atunci, pentru sufletul adormitului. Si apoi, eu una nu imi amintesc sa fi mancat vreodata coliva rea la gust...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.02.2011, 21:07:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
eu una nu imi amintesc sa fi mancat vreodata coliva rea la gust...
Asa este , poate doar graul care nu a fost fiert prea bine , in rest coliva oricand este buna , insotita de multa credinta si rugaciune !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.02.2011, 21:37:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

[quote=Marius22;116768]Am avut ocazia sa mananc coliva asa cum se pregateste la muntele Athos. M-a surprins faptul ca nu prea seamana (nici ca aspect si nici la gust) cu cea facuta la noi. Mi-a placut tare mult, mai ales pentru ca era bogata in stafide, alune si migdale.

Cand a fiert bine graul si zeama a scazut suficient, se adauga restul de paine prajita si zaharul, se amesteca, apoi se pune pe platoul pentru servit, se modeleaza cu mana in forma dorita si se acopera pentru scurt timp cu hartie absorbanta. /quote]

Draga Marius, si eu pun zaharul la sfarsit, nu il fierb cu graul, e mai simplu. De aceea iese coliva mai apoasa, pentru ca acel zahar se topeste... (eu pun si mai mult, ca sa fie mai dulce). Data viitoare cred ca voi folosi zahar vanilat. De unde se face rost de hartie absorbanta? Exista in comert sau pot folosi hartie normala? Alunele macinate cand se pun? Se pot folosi si pe post de nuca? Nu ma refer la cele sarate, ci la cele obisnuite, in ulei...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.02.2011, 22:51:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Schitul Darvari

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
@mirelat: este vorba de Schitul Darvari.
Mi-e dor de Schitul Darvari... si chiar nu stiam de calugarii de acolo ca fac coliva asa buna. :)
Cand mai ajung pe la Bucuresti, negresit am sa ma opresc si la aceasta oaza de liniste.



Lumanari de ceara curata, multe carti si alte lucruri de folos am gasit mereu la Pangarul schitului.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 28.02.2011, 15:29:47
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Pentru ca recent,adica sambata asta am facut coliva ptr.parastasul socrului meu,(de 7 ani),indraznesc sa dau citeva sfaturi doar ptr.cei ce vor sa le urmeze.Graul(arpacasul)dupa ce a fost spalat in f.multe ape caldute,se pune la fiert intr-o oala de inox,sau tuci...in apa deja fierbinte(3 masuri de apa ,la 1 de grau).Cind a inceput sa fiarba ,se lasa exact 1/2ora pe aragaz,dupa care se da deoparte si se pune la "infuzat"...asa ii zic eu.Timp de 3.5-4 ore,sta undeva infasurata intr-o patura.Apoi se pune din nou pe foc,se adauga zaharul-0.500kg,la 1 kg,grau,si se amesteca intruna timp de 1/4ora,si e gata...coliva..,.se da la racit,apoi puneti ce va place in ea(eu pun nuca macinata,coaja de lamaie si vanilie...atat)...apoi pe tava respectiva ornata cu nuca de cocos,crucea din ciocolata amaruie si bombonele colorate imprejurul ei(nu mai folosesc demult ,biscuitii sau pesmetul,e mai rapid,aspectos si f.f.buna)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 01.03.2011, 11:42:24
EMANUELA's Avatar
EMANUELA EMANUELA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Locație: TARGOVISTE
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Coliva din arpacaș este ușor de preparat. Iată un mod simplu si rapid!
Ingrediente necesare:

* arpacaș (500g)
* zahăr (300g)
* nucă (300g) (cantitatea poate varia, dupa gust)
* arome: zahar vanilat (6 pliculete), sau esenta de vanilie (2 fiole), sau coajă de lămâie
* pentru ornat: pesmet, zahar pudră, (sau nucă de cocos), bomboane (mici), stafide (facultativ)

Se fierbe asemănător cu orezul, dar se pune mai multă apă și se fierbe mai mult, la foc foarte mic (bobul fiind ceva mai tare).
Vom pregăti cel puțin un sfert de kilogram de arpacaș. Dacă vom pune o cantitate mai mică de 250g, se va fierbe mai greu.
Întâi se alege arpacașul, apoi se spală în câteva ape.
Se pune apă (rece) de trei ori și jumătate mai mult decât arpacaș.

Se fierbe cu încetul, la foc foarte mic (cât mai mic posibil). Se oprește focul doar după ce a scăzut aproape toată zeama, iar bobul a înflorit și se poate sfărâma între degete. Se fierbe cam o oră, sau chiar o oră și jumătate. Vom urmări să fie legată compoziția, dar nu prea mult.
Se adaugă și un vârf de linguriță de sare.
Spre sfârsit, după ce bobul este deja înflorit, se adăugă și zahărul. Dar se amestecă mereu 4-5 minute, pentru a nu se prinde de vas.

Mod de preparare mai amănunțit:

1) Arpacașul căutăm să fie cât mai proaspăt.
2) Nuca vom urmări să nu fie veche, râncedă, sau amară. Nuca trebuie să dea gust bun, și nu amar. O vom căuta din timp. Să fie de culoare mai deschisă. Dacă nu găsim calitatea dorită, vom cumpăra ceva mai multă nucă și vom alege miezul mai bun. Nuca decojită o putem păstra în pungă de hârtie.
3) Vom da atenție și vasului în care o preparăm. De preferință să fie un tuci (cratiță sau ceaun), sau inox, sau teflon, sau alt vas cu pereți ceva mai groși (să nu se lipească ușor de vas). Există și vase speciale în care se fierbe mai bine și mai repede (vase Zepter, vase Kukta cu fierbere sub presiune). Mărimea vasului o vom alege în raport cu cantitate de arpacas și cea de apă. Vom avea in vedere si faptul că prin fierbere, cantitatea de arpacaș se măreste de două-trei ori.
4) Arpacașul îl vom fierbe seara (totul va dura cel mult 2ore), iar coliva o vom prepara dimineața (va dura cam 1/2 oră, cel mult o oră, daca vrem sa fie ornată mai amănunțit).
5) Întâi vom alege arpacașul. Adică vom înlătura boabele alterate și orice apare în plus.
Apoi il vom spăla cu apă călduță cam de 5-7 ori (până ce apa este limpede). Ultima spalare poate fi cu apa rece. Il vom strecura printr-o sită deasă (mai mare), apoi îl vom pune la fiert cu apă rece.
Înainte de a-l fierbe putem lăsa arpacașul 2-3 ore la muiat (va fierbe mai ușor), dar nu este obligatoriu.
6) Vom pune apă de 3 ori și jumătate mai mult decât arpacaș. De exemplu, la 500g de arpacaș vom pune 1,5-2l de apă. Este de preferat să punem ceva mai multă apă, decât prea puțină. Putem totuși să mai adăugam și pe parcurs (apă caldă).
7) Vom adăuga un vârf de liguriță de sare.
8) Vom da focul potrivit (sau chiar mare) până ce începe să fiarbă, după care vom lăsa să fiarbă la un foc cât mai mic (foarte mic). Nu vom grăbi fierberea. Putem amesteca de 2-3 ori (nu prea des), pentru a nu se prinde de fundul vasului. Vom folosi o ligură de lemn.
9) Între timp putem pregăti nuca, adică să o alegem și chiar să o spălăm (dacă este cazul) și să o întindem pe o farfurie. Însă o vom pisa abia dimineață. Pentru 500g arpacaș, vom pregăti 300-400g de nucă. Putem opri câțiva mieji pentru ornat.
10) In plus putem să radem de seara o lămâie (prin răzătoarea mică), coaja să o amestecăm bine cu o lingură de zahăr pudră și să o punem într-un mic vas cu capac în frigider, până în ziua următoare.
11) Vom fierbe arpacașul până când înflorește bine și bobul devine moale, iar zeama este scăzută.
Cam după o oră de fierbere (vom urmări ceasul din momentul când dă primul clocot), vom gusta dacă bobul este suficient de fiert.
Putem sfărâma, de probă, 2-3 boabe cu lingura într-o farfurie (sau între degete). Dacă bobul nu se sfarmă ușor, ci alunecă (atunci când încercăm să-l presăm), înseamnă că nu este destul de bine fiert.
Dacă apa a scăzut prea mult putem adăuga puțină apă, dar fierbinte.
Dacă bobul este fiert, dar a rămas prea multă apă în vas, putem să scurgem puțin din zeamă.
Nu vom schimba apa în timpul fiertului. Se pierde esența lui. Aceasta o vom face cel mult la fiertul grâului (nu și la arpacaș).
Vom lăsa să fiarbă cam o oră și un sfert. Depide și de felul arpacașului, de vas, precum și de cât de mic este focul. Uneori e necesar chiar o oră și jumătate. Dacă vom fierbe la foc mai mare, riscăm ca apa să scadă repede, fără ca bobul să fie suficient de fiert.
12) Este important ca bobul să fie bine fiert, mai ales dacă adăugăm zahărul imediat (zahărul va întări iarăși bobul, dacă acesta nu e suficient de înflorit).
Există și varianta de a fierbe seara fără zahăr și să îl adăugăm dimineața. Vom adăuga în acest caz zahăr pudră, care se încorporează, chiar dacă arpacașul este rece. Nu este însă recomandată această variantă pentru cei care au probleme cu digestia.

După ce bobul este fiert și zeama este aproape scăzută, vom adăuga zahărul și vom mai lăsa să dea câteva clocote.
La 500g de boabe de arpacaș, putem pune cam 250-300g de zahăr (tos). Se pune întâi o parte din zahăr, apoi se gustă, după care se mai poate adăuga (pentru a nu fi prea dulce, mai ales daca se vor pune si bomboane). Vara este bine coliva să nu o facem prea dulce, pentru că se altereaza mai ușor la caldură.
13) Se amestecă acum mai mult ca să nu se prindă de vas. Se mai lasă ca să fiarbă 4-5 minute cu zahărul, până când începe să se lege, după care vom opri focul. Chiar dacă nu este prea solidă compoziția, după ce se va răci se va lega mai bine.
Există și varianta de a fierbe arpacașul fără zahăr, iar acesta se adaugă atunci după răcire, odată cu celelalte ingrediente. Este bine în acel caz să se pună zahăr pudră sau miere, pentru ca să se topească mai ușor.
14) Vasul îl putem acoperi cu un ștergar (poate fi puțin umezit), sau cu un capac cu un mic orificiu pentru aer. Îl vom lăsa să se răcească natural, de preferință într-o încapere mai caldă, nu vom grăbi răcirea. Nu îl vom pune cald în frigider, ci după ce se răcește bine (cel putin dupa 2-3 ore). Dacă temperatura în cameră nu este ridicată, nu este nevoie de frigider până în ziua următoare (mai ales dacă nu i-am pus zahăr de seara).
15) A doua zi dimineața se amestecă (cu mâna sau cu o lingură de lemn) arpacașul fiert, cu nucă măcinată și cu zahărul vanilat.
Dacă arpacașul are o pojghiță mai groasă pe deasupra, o vom înlătura. Putem prepara doar o parte din arpacașul fiert, iar restul îl putem păstra încă o zi la frigider.
16) Nuca se poate da prin mașina de nucă, sau putem să o punem într-o pungă mai groasă de plastic, (eventual punem și o hârtie peste pungă) și să o tocăm ușor cu tocătorul pentru șnițele. Procedeul de a tăia mărunt nuca folosind cuțitul, ne răpește mai mult timp. Dacă dorim neapărat, putem adăuga și câțiva mieji tăiați.
17) Vom adăuga în compoziție și lămâia rasă cu zahăr.
Dacă nu este destul de dulce compoziția, vom mai adăuga puțină miere sau zahăr pudră.
Dacă este prea lichidă, vom adăuga puțin pesmet sau biscuiți sfărâmați(se pot sfarama cum am procedat și cu nuca). Biscuitii absorb bine zeama.
Putem să adăugăm, pentru a fi mai aromată, și o fiolă de esență de vanile, în loc de zahăr vanilat (la cantitatea indicată). De asemenea se pot adăuga câteva stafide sau nucă de cocos. Nu este de preferat aici scorțișoara. Nu sunt necesare prea multe mirodenii. Este suficient să îi mai dăm doar încă o aromă în afară de cea oferită de nucă.
18) Se amestecă bine compoziția, după care se pune pe un platou, sau într-o farfurie. Se nivelează pe deasupra și lateral. Se poate folosi un cutit muiat din când în când în apă. Se presară bine cu un strat de pesmet (cernut) sau biscuiți rași prin răzătoare (sau zdrobiți și apoi dați prin sită), apoi cu un strat de zahăr pudră dat prin sită. Se poate pune și zahăr obișnuit, dar după ce am pus suficient pesmet (ca să nu se topească zahărul). Se nivelează punând pe deasupra o coală și presând foarte ușor. Cine vrea, poate adăuga și un strat de nucă rasă în loc de stratul de pesmet. În loc de aceste straturi putem să punem, dacă ne grăbim, doar un stat de nucă de cocos. Este bine ca pe deasupra fondul să fie alb. Se ornează cu bomboane mai mici(să nu fie prea tari) aranjate în formă de cruce. Putem pune în loc de bomboane chiar miez de nucă, sau alune. Se poate face o cruce și din cacauă, folosind o formă de lemn sau din carton. Vom șterge cu un șervețel marginea platoului. Nu vom insista prea mult asupra aspectului exterior, mai ales dacă nu avem timp suficient.
__________________
A spune cuiva "te iubesc" înseamnă de fapt "tu nu vei muri niciodată".citat din Sfântul Augustin
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.03.2011, 11:42:55
EMANUELA's Avatar
EMANUELA EMANUELA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Locație: TARGOVISTE
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

19) Se duce la biserică într-un coș, alături de o sticlă de vin (de preferință roșu) și un colac sau o pâine. La biserică vom pune coliva pe masă, cu o lumânare și o prescure. De asemenea vom da de la început un pomelnic cu numele de botez a celor morți pentru care facem pomenirea.
Este util să avem niște pahare și lingurițe de plastic în care să împărțim coliva.
20) Este foarte important să ajungem la timp la biserică, cu coliva.
Adică să ajungem la slujba Sfintei Liturghii, care de obicei începe la ora 9 (programul bisericii este de obicei afișat pe ușă).
Vom da pomelnicul de la începutul slujbei, sau cel târziu înainte de a ieși preotul cu Sfintele Daruri. Astfel sufletele celor morți vor fi pomenite la acest moment important. De asemenea vor avea parte de iertarea care se dă prin Jertfa Liturgică (momentul care urmează după rostirea Crezului, în timp ce se cântă “Pe Tine te lăudăm”).
Apoi vom asculta cu atenție și rugăciunea Tatăl nostru.
După Sfânta Liturghie, urmează ca o completare, special pentru cei morți, slujba Parastasului (de obicei durează cam 30 min).
Este bine să urmărim înțelesul cuvintelor rostite de preot și să ne rugăm și noi în gând pentru cei adormiți. Ne rugăm pentru iertarea lor și odihna lor în pace în Împărăția lui Dumnezeu. Rugăciune îi ajută foarte mult.
Coliva se va ridica (împreună cu vinul), spre sfârșitul slujbei Parastasului, atunci când se cântă “Veșnica Pomenire”.
21) Coliva o vom împărți mai ales la oameni săraci, fie în biserică, sau la cimitir, sau în alt loc.
Nu se recomandă a lăuda coliva. O faptă bună este mai primită când este făcută cu smerenie și în tăcere.
__________________
A spune cuiva "te iubesc" înseamnă de fapt "tu nu vei muri niciodată".citat din Sfântul Augustin
Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.11.2012, 14:51:49
diana_ghiorghe's Avatar
diana_ghiorghe diana_ghiorghe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit Coliva cu chipul sfintilor

Ce parere aveti de coliva deasupra careia se deseneaza, cu ajutorul unui sablon, chipul sfantului?
__________________
Mare esti, Doamne, si minunate sunt lucrurile Tale si nici un cuvant nu-i de ajuns spre lauda minunilor Tale!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reteta cu fructe de mare angiteo Intrebari utilizatori 58 25.09.2016 23:26:43
Reteta coliva gabi3010 Intrebari utilizatori 4 30.03.2012 10:18:42
desen coliva andrada3 Sfanta Liturghie 4 12.05.2011 22:52:43
Ce semnifică coliva sofronie Generalitati 1 30.01.2011 03:00:57
Reteta mantuirii NECTARIE Generalitati 3 24.01.2011 16:56:59