Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.04.2016, 23:02:12
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Este unul si acelasi.
Practic, protoparintii n-au pierdut Raiul, n-au cazut din El, ci nu au ajuns acolo unde li s-a pregatit sa fie si erau abilitati sa ajunga daca se abtin de la relatii trupesti fiindca acestea paraziteaza Duhul. Cum sa ajunga in Rai daca se desfraneaza in trup? Ei au "decazut" din demnitatea atribuita.
6. Eu am zis: "Dumnezei sunteți și toți fii ai Celui Preaînalt".
7. Dar voi ca niște oameni muriți și ca unul din căpetenii cădeți. (Psalmi81,6-7)


Nu esti in ceata, ci te surprinde Adevarul pentru ca traiesti in imaginar.

Tuturor ne place sa spunem(cu ipocrizie) ca protoparintii au gresit, din cauza lor murim si noi, cand de fapt si noi facem exact ca ei. Aceeasi consideratie avem si noi pentru aceeasi porunca. Nu e niciun mister.
Him... Nu m-as fi gandit.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.04.2016, 00:11:08
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Practic, protoparintii n-au pierdut Raiul, n-au cazut din El, ci nu au ajuns acolo unde li s-a pregatit sa fie si erau abilitati sa ajunga daca se abtin de la relatii trupesti fiindca acestea paraziteaza Duhul. Cum sa ajunga in Rai daca se desfraneaza in trup? Ei au "decazut" din demnitatea atribuita..
...zise profetul Demetrius, referindu-se la propria lui religie

Scriptura Bisericii lui Hristos zice insa altceva, despre pacatul stramosesc, cadere, noile conditii bio-thanatice post edenice etc., da' tu nu-i musai sa crezi:
"Apoi Domnul Dumnezeu a sădit o grădină în Eden, spre răsărit, și a pus acolo pe omul pe care-l zidise". (Facere 2, 8).
...si dupa caderea in pacatul neascultarii
"De aceea l-a scos Domnul Dumnezeu din grădina cea din Eden" (Facere 3, 23).
Despre activarea mecanismelor specifice supravietuirii speciei in afara Edenului, prin ceea ce Scriptura numeste foarte condensat "imbracarea in vesmintele de piele", nu mai deschid iar cutia Pandorei. Subiectul e extrem de amplu.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Tuturor ne place sa spunem(cu ipocrizie) ca protoparintii au gresit, din cauza lor murim si noi, cand de fapt si noi facem exact ca ei. Aceeasi consideratie avem si noi pentru aceeasi porunca. Nu e niciun mister.
Asta-i tot in religia ta, gnostica.
Daca zici ca nu din cauza pacatului stramosesc a intrat moartea in lume, atunci e de asteptat ca toti cei care, citez "nu-si paraziteaza duhul cu relatii trupesti", chiar si in cadrul casatoriei binecuvantate, sa nu treaca prin moartea trupeasca.
Dar surpriza! Oricat s-ar sforta, de murit, tot mor!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.04.2016, 03:39:44
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
...zise profetul Demetrius, referindu-se la propria lui religie....
Te rog sa-mi ierti "dispozitia" ca nu raspund(desi as avea de lucru) tonului tau rauvoitor, in postul religiei tale.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.04.2016, 06:09:54
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai intri in contradictie cu Sfantul Ioan Gura de Aur.https://books.google.ro/books?id=PS4...20adam&f=false
In plus, Adam a cazut din Rai pt ca s-a inaltat cu mintea si nu cu.... =))
A cazut din Rai pt ca a vrut sa fie ca Dumnezeu.A cazut din mandrie.

Ce spune sarpele:
Dar Dumnezeu știe că în ziua în care veți mânca din el vi se vor deschide ochii și veți fi ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul".
Diavolul ii propune omului sa fie ca Dumnezeu, adica mandrie.

Și a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam și i-a zis: "Adame, unde ești?"
10. Răspuns-a acesta: "Am auzit glasul Tău în rai și m-am temut, căci sunt gol, și m-am ascuns".
11. Și i-a zis Dumnezeu: "Cine ti-a spus că ești gol? Nu cumva ai mâncat din pomul din care ti-am poruncit să nu mănânci?"

Tu spui ca Adam n-a ajuns in Rai din cauza relatiilor trupesti.Intrebare pt tine:
Cum sa stii de relatiile trupesti din moment ce nu stiai ca esti gol?Din moment ce conceptul de goliciune nu exista in mintea ta ?
Eu vad numai confirmari la Sf Ioan Gura de Aur.


E viabila explicatia cu mandria ca factor primordial, iar ca pacat concret, relatia trupeasca devine pacat doar din momentul interdictiei, adica un obicei obisnuit se infaptuieste din obisnuinta si devine acuzator abia dupa instituirea interdictiei si dupa faptuirea interzisa.
Cu alte cuvinte, asa cum spui, nu stiau de goliciune decat dupa ce (1)li s-a spus sa se "fereasca de goliciune"(adica, sa nu aiba relatii trupesti) si (2) dupa ce au abuzat de goliciune; (1) fara (2) nu-i acuza cu nimic, trebuie implinit si (1) si (2).

Cea mai puternica sustinere a caderii simbolice(din duh) o face Omram Michail Aivanov in "Zodiacul, cheie a omului si a universului"(pag. 68-69):
"...Or, Adam si Eva au mancat fructul si au continuat sa traiasca. Da, pentru ca moartea nu exista in natura; ceea ce numim "moarte" nu e decat o modificare a unei stari de constiinta sau a uni stari a materiei. Prin urmare Adam si Eva traiau in mediul budic, plan influentat de Balanta si de Berbec. Ei isi duceau existenta in pace si in libertate, in comuniune cu Dumnezeu si cu ingerii si cu toate fiintele sublime. Venus, care guverneaza in Balanta, le dadea frumusete si blandete, iar Marte, care guverneaza in Berbec, le aducea energia si vitalitatea neobosita. Gratie Balantei, care este constelatia echilibrului perfect, tote fortele launtrice erau armonizate; ei nu cunosteau celelalte doua consteltii legate de Marte si de Venus: Taurul si Scorpionul.
Numai ca Adam si Eva, care erau obisnuiti sa absoarba puterile benefice din Marte si Venus, se apropiau incet-incet de constelatiile urmatoare: Scorpion, care urmeaza Balantei, si spre Taur, care urmeaza Berbecului. Dorinta de cunostere i-a impins la primul pacat, parasind tinutul echilibrului si al pacii intrand sub influenta Taurului si Scorpionului, in zonele paiunilor sexuale si ale violentei. Deci pentru viata din Berbec si din Balanta ei sunt "morti", dar s-au nascut la viata din Taur si din Scorpion, ale caror forte s-au revarsat asupra lor. Acestea nu mai sunt in planul budic(regiunea fericirii depline, a beatitudinii) ci planul astral, lasandu-se tarati de fortele inferioare din Venus si Marte, Adam si Eva au murit in plan budic, pentru a cadea in plan astral. Aceasta este asa numita "cadere"...



Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Citat:
Tuturor ne place sa spunem(cu ipocrizie) ca protoparintii au gresit, din cauza lor murim si noi, cand de fapt si noi facem exact ca ei.
(1)
Dar nu-i ipocrizie. O spune Sfanta Scriptura cu subiect si predicat despre pacatul stramosesc.
Iar noi facem ca ei pt ca mostenim aceiasi structura de ADN de la Adam care a fost modificata in urma caderii.
Insa tot ca si Adam avem liberul arbitru de a alege.Mergem pe calea cazuta a lui Adam cel vechi sau mergem
pe calea cea noua, a Invierii deschisa de Adam Cel Nou(Hristos) .

(2)
Deci relatiile trupesti care se fac pentru procreere nu le condamna Dumnezeu.Sunt perfect normale.
Daca aceste relatii sunt facute in alte scopuri atunci este desfranare.
(1)
Tu spui exact acelasi lucru cu alte cuvinte. Singura deosebire e ca eu spun ca e ipocrita acuzarea protoparintilor, iar tu spui ca nu e.

(2)
6. Că iată întru fărădelegi m-am zămislit și în păcate m-a născut maica mea.(Ps50,6)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 25.04.2016 at 08:13:15.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.04.2016, 08:08:07
Petronius Petronius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2016
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Unde e castigul ?

Probabil l-ai cheltuit pe macheala.
Sunt convins de asta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.04.2016, 08:09:44
Petronius Petronius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2016
Mesaje: 3
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri. Nu ma asteptat la atat de multe si chiar imi sunt de folos.
Imi dau seama ca nu am smerenie. Trebuie sa mai lucrez la asta.
Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.04.2016, 08:19:09
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit unde ti-e castigul?

in cer si pe pamant. In cer pentru ca acea cununa care ti se va pune la cununie pe cap o vei lua pe merit prin rabdarea avuta, pe pamant pentru ca ti se intareste rabdarea la care esti supus, insa in conditiile in care lasi alcoolul deoparte. Fi fericit ca esti asa ca rasplata multa vei avea si Dumnezeu nu lasa nerasplatita aceasta virtute a voastra (a ta si alui Motan25 si a altora ca voi). Cauta campania "mii de tineri isi pastreaza fecioria pana la casatorie" a asociatiei Ortodoxia Tinerilor si citeste marturii ale celor care si-au inceput viata sexuala mult prea devreme, fara sa aiba rabdarea cuvenita a intalni pe cel potrivit vietii lor. Crezi ca aceia sunt mai fericiti? Unii erau sa ajunga la sinucidere si doar minunea dragostei dumnezeiesti i-a scapat cu viata din experientele lor traumatizante, pentru ca un pacat, odata intrat in viata unui om, lasa urme adanci. La fel este si cu bautura. Lasa-o deoparte pana nu este prea tarziu, cat inca esti constient ca este doar un refugiu. Mai incolo risti sa lase urme adanci si sa iti pierzi si fecioria daca te nimeresti intr-o stare de ebrietate accentuata intr-o companie nefavorabila pastrarii curatiei tale trupesti.
Alegerile iti apartin, dar gandeste-te bine ca NU ai de ce sa fii frustrat. Totul tine de vointa si rabdarea, ambele ale tale, date de Dumnezeu in momente de cumpana cu un pic de rugaciune.
Sa fii iubit
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.04.2016, 23:04:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu vad numai confirmari la Sf Ioan Gura de Aur.


E viabila explicatia cu mandria ca factor primordial, iar ca pacat concret, relatia trupeasca devine pacat doar din momentul interdictiei, adica un obicei obisnuit se infaptuieste din obisnuinta si devine acuzator abia dupa instituirea interdictiei si dupa faptuirea interzisa.
Cu alte cuvinte, asa cum spui, nu stiau de goliciune decat dupa ce (1)li s-a spus sa se "fereasca de goliciune"(adica, sa nu aiba relatii trupesti) si (2) dupa ce au abuzat de goliciune; (1) fara (2) nu-i acuza cu nimic, trebuie implinit si (1) si (2).
Serios?

Unde a scris Sf. Ioan Gura de Aur chestii ca "nu stiau de goliciune decat dupa ce (1)li s-a spus sa se "fereasca de goliciune"(adica, sa nu aiba relatii trupesti) si (2) dupa ce au abuzat de goliciune;"

Citat:
Cea mai puternica sustinere a caderii simbolice(din duh) o face Omram Michail Aivanov in "Zodiacul, cheie a omului si a universului"(pag. 68-69):
"...Or, Adam si Eva au mancat fructul si au continuat sa traiasca. Da, pentru ca moartea nu exista in natura; ceea ce numim "moarte" nu e decat o modificare a unei stari de constiinta sau a uni stari a materiei. Prin urmare Adam si Eva traiau in mediul budic, plan influentat de Balanta si de Berbec. Ei isi duceau existenta in pace si in libertate, in comuniune cu Dumnezeu si cu ingerii si cu toate fiintele sublime. Venus, care guverneaza in Balanta, le dadea frumusete si blandete, iar Marte, care guverneaza in Berbec, le aducea energia si vitalitatea neobosita. Gratie Balantei, care este constelatia echilibrului perfect, tote fortele launtrice erau armonizate; ei nu cunosteau celelalte doua consteltii legate de Marte si de Venus: Taurul si Scorpionul.
Numai ca Adam si Eva, care erau obisnuiti sa absoarba puterile benefice din Marte si Venus, se apropiau incet-incet de constelatiile urmatoare: Scorpion, care urmeaza Balantei, si spre Taur, care urmeaza Berbecului. Dorinta de cunostere i-a impins la primul pacat, parasind tinutul echilibrului si al pacii intrand sub influenta Taurului si Scorpionului, in zonele paiunilor sexuale si ale violentei. Deci pentru viata din Berbec si din Balanta ei sunt "morti", dar s-au nascut la viata din Taur si din Scorpion, ale caror forte s-au revarsat asupra lor. Acestea nu mai sunt in planul budic(regiunea fericirii depline, a beatitudinii) ci planul astral, lasandu-se tarati de fortele inferioare din Venus si Marte, Adam si Eva au murit in plan budic, pentru a cadea in plan astral. Aceasta este asa numita "cadere"...
Pai nene, hotaraste-te, ori e Sf. Ioan Gura de Aur, ori Omram Michail Aivanov.


Citat:
(1)
Tu spui exact acelasi lucru cu alte cuvinte. Singura deosebire e ca eu spun ca e ipocrita acuzarea protoparintilor, iar tu spui ca nu e.
Ba mai ipocrit este sa-l pui pe Sf. Ioan Gura de Aur sa-ti indreptateasca fanteziile tale desprinse dintr-o lectura dubioasa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.04.2016, 00:53:50
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Macar stim sigur ca nici unul dintre ei nu avea ascendent...in nici o zodie. :)

Auzi ce argumente citim : Zodiacul - cheie a omului si a universului. Care l-ai lasat pe Oreste sa intre pe forum ?
"au murit in plan budic pentru a cadea in plan astral" :)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.04.2016, 01:10:37
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Macar stim sigur ca nici unul dintre ei nu avea ascendent...in nici o zodie. :)

Auzi ce argumente citim : Zodiacul - cheie a omului si a universului. Care l-ai lasat pe Oreste sa intre pe forum ?
"au murit in plan budic pentru a cadea in plan astral" :)
Au facut atac de cord pe buda, de la prea multe eructatii, flatulente si constipatiuni gnostice. Nu mai stiu cine a zis, undeva pe Ziost parca, ca "gnoza eretica provoaca constipatie si ocultism intestinal". Ba nu, concluzie. Ahhh, ocluzie. Da!
Ei, si sa reiau povestea: dupa ataculd e coord au cazut prin portalul deschis cind au tras apa.
Demetrius, esti un coleg cult si interesant, dar totusi...nu ti se pare ca prea amesteci cele doispe zodii cu cei 12 Apostoli? Micropmafletul meu scatologic se vrea o trezire la adresa ta si a oricaror altora sincretici. Pe forumul asta sintem, ca sa il parafrzez pe Stephen King, "balamucul internatuic obisnuit". Unii mai irenisto-ecumenisti, altii isi fac ciocul si frizura asa incit sa semene cu sfintii la care au evlavie, altii sint mereu cu pprivrea peste umar la cipuri si ecumenism, eu sint caldicel convins si agresiv (paradoxal, nu? unii zic ca un caldicel este moale), altii viseaza la invierea lui Justinian, etc. No, dar tu stai cel mai nasol: esti sincretist. Tu si dl. Oltean. Gnosticismul si budismul se potrivesc cu crestinismul mult mai putin, infinitezimal mai putin, decit nuca in perete. Daca intru la ambit, cind imi varuiesc casa, pot incastra nuci in pereti si picta cai verzi, dar ce crezi tu o tot o aberatie halucinant de compozita ramine.
Ca sa revin la un ton normal: or fi zodiile pictate in (unele) Biserici, dar asta nu inseamna ca fac parte din planul mintuitor al lui Hristos prin Sfinta Biserica Sa. Banuiesc ca de aici a inceput deriva ta, alaturi de poticnirea de sexualitatea umana, anume voi gnosticii ati nimici-o cu drag.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare