Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.01.2011, 15:46:38
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit Nerautatea sfantului macarie

Există mai multe feluri de mânie, decât de iubire. Mulți recunosc că, până la vârsta lor, n-au cunoscut iubirea. Mânia însă, cine se poate lăuda că n-a trăit-o? Poate un copil de șapte ani. Nu întâmplător, de atunci nu mai primește împărtășanie, fără să-și plece genunchii sub patrafir, la spovedanie.

Atâția oameni își sorb zilnic, ca pe o cafea tare, ceașca mâniei, găsind firesc să și-o provoace și să se delecteze cu ea, transformând-o cumva în tabiet. Se roagă oare vreodată? Unii dintre ei da. Aceștia știu că există un ceas al zorilor sau al amurgului, când albia secată a sufletului, necurățat de acest continuu exercițiu al forței, se umple de o inexplicabilă angoasă. Este ceasul când Îngerul te întreabă, cumva difuz, căci nu-i deslușești cuvintele, ci simți doar o rușine, un disconfort, o stare de cenușiu înlăuntrul tău: Cui ai jertfit preaplinul energiei tale?

Căci mânia este un idol, de care Domnul este gelos.

Deși păcatul trupesc este cel mai compromițător și angajează complet persoana umană”- scria Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii – „cred că păcatul supărării și al enervării este mult mai grav. Insul care se enervează și se răstește, insultă și-și iese din fire, nu numai că se dă urât în spectacol, dar se și rupe cu totul de Dumnezeu. Cred că în toate locurile de pierzanie ale porturilor și metropolelor lumii, în ocnele Guyanei și în temnițele de la Sing-Sing, păcatele săvârșite nu strigă mai disonant și mai jalnic la cer decât icnirile, certurile din senin și insultele gratuite, proferate cu o ură vitriolată de arțăgoși și îmbufnați.”

Ce minunată pildă de-a face Voia Domnului ne-a lăsat viața cuviosului Macarie pustnicul. Cast, dar învinuit pe nedrept că va fi tată, el se lasă batjocorit de tot satul și nu se dezvinovățește că ar fi compromis fata, lucrând mai multe coșnițe, ca s-o hrănească și pe ea. Câți tați din vremea noastră se șmecheresc să „iasă din criză” (că doar li s-a micșorat la toți salariul, nu?) pe pielea copilului, uitând să-i mai plătească pensia alimentară, sau măcar amânând peste poate, punând la încercare răbdarea celui mic sau silind mama care-l crește singură, să „împletească ea mai multe coșnițe”… Și când, în durerile facerii, femeia strigă adevărul și, regretându-și acuzația, satul aleargă să-l slăvească pe Cuviosul Macarie, el fuge! Câți dintre noi avem sprinteneala de-a ne ascunde, când slava omenească, îndreptățită sau deșartă, dă năvală spre noi?!

Sfântul Macarie nu rămâne nerăsplătit pentru viețuirea sa, căci Domnul îi dă o mare putere a mâinilor. Brusc, simt o încredere, că tot ce muncim astăzi, peste cât s-ar cuveni pentru plata primită de la oameni, păcăliți de unul și de altul, va fi compensat cumva printr-un har ceresc, care ne va face în alt mod viața ușoară. Doar să nu ne mâniem, să nu ne văicărim, să nu ne lăsăm prădată bucuria…

Până și pe cuviosul Macarie încercau să-l convingă frații să renunțe la nerăutatea sa.

Iar el a zis : „doisprezece ani am slujit Domnului meu ca să-mi dăruiască darul acesta și voi toți mă sfătuiți să-l lepăd ?”

Minunat este darul nerăutății! Un antonim al mâniei și o cale ușoară de obținere și păstrare a bucuriei. Nu doar a noastră, ci și pe a celorlalți și pe cea a Îngerului care vine, din când în când, să ne cerceteze viața.

Și cum altfel putem lupta cu duhurile răutății, de care e plin văzduhul lumii acesteia, decât lucrându-ne, cu smerenie, rucodelia bucuriei zilnice?! Veghind să-i ținem la distanță pe toți cei care se rotesc ca lupii, să ne-o sfâșie… Poate că, de fapt, nu de bani este vorba, nu aceștia vor să ni-i ia sub pretextul crizei, ci un lucru cu mult mai de preț decât orice avere: oda bucuriei, care nu încetează să cânte în orice suflet creștin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pogorarea Sfantului Duh Tudor Rusaliile 53 19.01.2019 20:18:07
Grupul PSALTIC "Macarie Ieromonahul" cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 16.11.2009 21:13:54
19 ianuarie - praznuirea Sfintilor Macarie icamilin Diverse Sarbatori 0 19.01.2009 10:26:04
A murit Parintele Macarie Laurentiu Generalitati 7 31.08.2007 16:42:25