Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.02.2011, 15:49:11
EMANUELA's Avatar
EMANUELA EMANUELA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Locație: TARGOVISTE
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit Egoismul, cauza tuturor rautatilor

Egoismul este rădăcina și cauza tuturor răutăților. Cine se rupe de Dumnezeu pe cine se poate sprijini decât pe el însuși? El este sprijinul și, iată, egoismul.

Trebuie să vă luptați cu egoismul. Smerenia este rădăcina și cauza oricărui bine, pentru că toate cele bune vin de la Dumnezeu, și Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriți le dă har (Iacov 4, 6). Rugați-vă ca Domnul să smulgă din inima voastră patima cea ascunsă.
__________________
A spune cuiva "te iubesc" înseamnă de fapt "tu nu vei muri niciodată".citat din Sfântul Augustin
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.02.2011, 15:54:22
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EMANUELA Vezi mesajul
Egoismul este rădăcina și cauza tuturor răutăților. Cine se rupe de Dumnezeu pe cine se poate sprijini decât pe el însuși? El este sprijinul și, iată, egoismul.

Trebuie să vă luptați cu egoismul. Smerenia este rădăcina și cauza oricărui bine, pentru că toate cele bune vin de la Dumnezeu, și Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriți le dă har (Iacov 4, 6). Rugați-vă ca Domnul să smulgă din inima voastră patima cea ascunsă.

Egoismul este doar una din racilele acestei societati agonizande....Smerenia...ce greu se dobandeste...Cum se si pot unii gandi ca emitand mereu judecati egoiste ar fi smeriti? Nu sunt trufasi, egoisti si rai...Insa rugaciunea adresata sincer Domnului schimba oameni si destine....Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.02.2011, 16:33:24
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EMANUELA Vezi mesajul
Egoismul este rădăcina și cauza tuturor răutăților. Cine se rupe de Dumnezeu pe cine se poate sprijini decât pe el însuși? El este sprijinul și, iată, egoismul.

Trebuie să vă luptați cu egoismul. Smerenia este rădăcina și cauza oricărui bine, pentru că toate cele bune vin de la Dumnezeu, și Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriți le dă har (Iacov 4, 6). Rugați-vă ca Domnul să smulgă din inima voastră patima cea ascunsă.
1) te rog, vrei sa definesti ego-ismul?

2) dar daca dragostea ar fi radacina si cauza oricarui bine?

bucurii, K
__________________
ESTE
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.02.2011, 17:00:50
EMANUELA's Avatar
EMANUELA EMANUELA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Locație: TARGOVISTE
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

EGOISMUL-este trasatura morala care pune mai presus de toate interesele personale.Suntem egoiști începând din momentul în care ne facem intrarea în lume și până în ultima clipă a vieții. Sincer, nu prea cred în existența oamenilor care se dau complet la o parte pe sine pentru ceilalți (sau poate nu i-am întâlnit eu). Încă de copii ne gândim în primul rând la noi. Ne dorim cu ardoare mai întâi laptele matern, apoi dragostea mamei și ni le însușim pe amândouă cu maxim egoism, pentru că din prima clipă suntem, fără să știm, discipolii lui Epicur.
Suntem egoiști și când iubim, pentru că, la început cel puțin, ne dorim dragostea celuilalt fiindcă acest lucru ne face fericiți, împliniți, pentru că, de fapt, iubindu-l pe celălalt, ne iubim și pe noi înșine.
Când ne apropiem de finalul vieții suntem din nou egoiști de multe ori pentru că nu ne gândim la durerea celor care rămân, la ceea ce înseamnă pentru ei pierderea noastră, ci la temerile noastre, absolut omenești - frica de moarte sau de veșnicia ei, de necunoscut.
__________________
A spune cuiva "te iubesc" înseamnă de fapt "tu nu vei muri niciodată".citat din Sfântul Augustin
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.02.2011, 17:01:33
EMANUELA's Avatar
EMANUELA EMANUELA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Locație: TARGOVISTE
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Legea egoistului: „Scoala-te tu, sa ma asez eu!”
*

Egoistii au o calitate buna, niciodata nu vorbesc despre altii.
*

Egoistul este ca omul care zboara cu balonul. Toti ceilalti oameni i se par mici. El arata mic tuturora.
*

Un egoist este omul care crede ca daca el nu s-ar fi nascut, toti oamenii l-ar fi intrebat de ce.
*

Un egois este omul care vorbeste atit de mult despre el insusi incit nu mai poti spune nimic despre tine insuti.
*

Egoismul este un narcotic administrat de diavolul celor care sufera de mediocritate.
*

Egoismul este un anestezic generat interior care-i permite omului sa traiasca fara dureri cu el insusi.
*

Numai egoistul sufera cu adevarat. Si tot timpul.
*

Adevaratul egoist accepta chiar ca altii sa fie fericiti. Daca sint datorita lui.
*

Numai moartea egoistului este deplina. Nimic din el nu mai ramine altora
*

Cei ce ne datoreaza totul ne sint dragi mai presus de orice.
*

Egoismul sfisie sufletul asa cum un tigru sfisie trupul.
__________________
A spune cuiva "te iubesc" înseamnă de fapt "tu nu vei muri niciodată".citat din Sfântul Augustin
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.02.2011, 21:00:56
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

[quote=EMANUELA;341642]EGOISMUL-este trasatura morala care pune mai presus de toate interesele personale.QUOTE]
ai auzit vreodata de mame care spun" am facut totul pt tine, mi-am sacrificat toata viata pt tine, samd' ? crezi ca asta e o forma de egoism?
__________________
ESTE
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.02.2011, 21:05:23
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

dar despre "fii tu lumina care vrei sa lumineze in lume"?
in sensul ca trebuie sa iti scoti tie prajina din ochi, sa veghezi la propria trezvie, lucreaza tu la inmultirea virtutilor crestine in tine si apoi in ceilalti.

Eu m-am intrebat cam de mult timp ce vrea sa zica " iubeste-l pe aproapele ca pe tine insuti".
Pareri?

bucurii,K
__________________
ESTE
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.02.2011, 21:24:00
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Egoisti suntem cu totii (sau mai bine spus 'egocentrici'), indiferent ca facem fapte bune sau rele, ca iubim sau nu, ca suntem ignoranti sau cautam sa ajutam pe altii etc. Dpdv social exista 2 clase: egoisti si altruisti. Insa chiar si altruistul este in sinea lui egocentric. Daca sunt altruist inseamna ca imi place sa ajut oamenii, sa las de la mine si sa dau celuilalt, sa iubesc mai mult s.a.m.d., insa de ce fac toate astea? Pt ca asa ma simt eu implinit, fericit. In modul asta ma simt bine. Deci, pana la urma, toate astea le fac tot pt mine (chiar daca nu-mi dau seama).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.02.2011, 21:37:52
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Cool Auci!

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Egoisti suntem cu totii (sau mai bine spus 'egocentrici'), indiferent ca facem fapte bune sau rele, ca iubim sau nu, ca suntem ignoranti sau cautam sa ajutam pe altii etc. Dpdv social exista 2 clase: egoisti si altruisti. Insa chiar si altruistul este in sinea lui egocentric. Daca sunt altruist inseamna ca imi place sa ajut oamenii, sa las de la mine si sa dau celuilalt, sa iubesc mai mult s.a.m.d., insa de ce fac toate astea? Pt ca asa ma simt eu implinit, fericit. In modul asta ma simt bine. Deci, pana la urma, toate astea le fac tot pt mine (chiar daca nu-mi dau seama).
Eu cred ca mai exista oameni buni in lume care dau saracilor din mila pentru aproapele aflat in necaz, din iubire si din supunere fata de Hristos...
Ca doar sfintii de asta au devenit sfinti?Pentru implinirea LOR, singurul lucru pe care il asteptau era sa se simta EI bine, de asta ii ajutau pe cei in neputinta...?
Nu prea cred...

PS: Fara suparare de adaugarea mea...in parte sunt de acord cu dumneavoastra; in parte.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.02.2011, 21:44:17
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Vorbeam la modul general, despre oamenii obisnuiti. Sfintii sunt altceva. Atunci cand voi avea un copil o sa-mi dau viata pt el fara sa clipesc. Deja intr-un caz de acest gen nu mai este vorba de a ma simti implinit, ci de o iubire imensa pe care eu o voi avea fatza de acel copil. Dar cand e vorba de un om de pe strada, o sa-l ajut din mila, din compasiune, iar asta ma va face mai fericit gandindu-ma ca azi am mai facut o fapta buna.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Egoismul LapetiteMoc Generalitati 49 10.09.2011 03:16:33
Despre unele cutremure -cauza lor sunsray Secte si culte 4 22.04.2011 13:07:17
Cauza mortii lui Toni Tecuceanu... inorog Stiri, actualitati, anunturi 7 20.03.2010 17:18:40
Dumnezeu nu este cauza raului Paisie Aghioritul Teologie si Stiinta 2 05.03.2010 07:10:28
sa fie din cauza unor vraji arifa Vrajitoria 5 16.09.2008 22:55:29