Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.05.2016, 20:00:12
Alessanderonline Alessanderonline is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Unhappy Ma simt tare abatut si amarat...

Hristos a Inviat, dragii mei frati.
Sunt un crestin ortodox, cu bune si cu rele...
Insa dintr-un ghinion, sau o incercare, pentru ca eu nu cred in ghinion sau noroc, ci doar in Dumnezeu.
Am avut ,,ocazia" de-a discuta cu un protestant si sa-mi dea si o carte de-a lor, numita ,, Viata in scopuri " in care cica, se citeste in fiecare zi o ,,lectie" timp de 40 de zile pentru a vedea care-i scopul Lui Dumnezeu pentru tine.
Am citit-o cam pana la a unsprezecea lectie, dupa care, tulburandu-ma am lasat-o de tot.
Prin Mila si Iubirea Lui Dumnezeu fata de mine am fost inzestrat cu talentul de-a canta...
Eu ador sa cant si fac acest lucru cu mare dragoste si evlavie, recunoscand ca e si un mijloc de-ami castiga existenta pe langa pasiunea...
Insa, in acea carte am citit anumite lucruri, cum ca: a canta si pentru oameni este un pacat, caci cantatul e se face numai pentru Dumnezeu...
Ca scopul nostru este a-L glorifica pe Dumnezeu, iar El ne-a creat doar pentru Placerea Lui.
Noi trebuie sa ne supunem Lui, si toata viata noastra este sa ne supunem Lui.
Eu sunt de-acord acest lucru, insa, a ma opri sa le cant si oamenilor si sa ma opresc sa fac ceea ce-mi place, pe langa cantatul la strana pe care-l mai practic intr-un cor bisericesc...
Ma cam doare...
Daca doreste cineva care poate ori e preot, ori cunoaste cat de cat teologie sau are rabdare sa stea de vorba cu un om ,,nebun" ca mine si sa ma linisteasca si pe mine in legatura cu acest subiect, as fi recunoscator, si cu siguranta il voi pomeni in urmatoarele mele pomelnice si ma voi ruga neincetat pentru aceasta persoana.
Nu o fac ca o ,, afacere" ma rog oricum pt multi oameni dragi, dar, chiar nu stiu cu cine sa vorbesc.
Oamenii sunt prea ocupati si nu gasesc si eu raspuns la problema mea sufleteasca....
Dumnezeu sa va binecuvitneze
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.05.2016, 20:25:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alessanderonline Vezi mesajul
Insa, in acea carte am citit anumite lucruri, cum ca: a canta si pentru oameni este un pacat, caci cantatul e se face numai pentru Dumnezeu...
Dar de ce sa se limiteze aceasta logica numai la cantat ? De ce, daca este asa, nu ar fi un pacat sa pictezi pentru oameni, sa filmezi pentru oameni, sa faci fizica pentru oameni, sa alcatuiesti proiecte pentru casele oamenilor ?

Citat:

Ca scopul nostru este a-L glorifica pe Dumnezeu, iar El ne-a creat doar pentru Placerea Lui.
Noi trebuie sa ne supunem Lui, si toata viata noastra este sa ne supunem Lui.
Asa este. Fiecare dintre afirmatiile de mai sus este adevarata. Numai ca Dumnezeu nu e un spirit care se odihneste pe Coloana Infinita ca piédestal, asteptand osanale lungi cat viata oamenilor. Este un Dumnezeu Creator. El a facut Creatia. Il putem recunoaste dupa si cunoaste in Creatie, dupa cum spune Psalmistul. Si, ca incoronare a Creatiei vizibile, l-a facut pe om. El insusi S-a facut om. Un om, Cristosul, care s-a rugat mult, dar a si lucrat mult. Dumnezeu ne-a invatat sa Il glorificam si altfel decat la templu si in rugaciunea din camera noastra, El ne-a spus ca de cate ori vom ajuta un om, pe El il vom ajuta.

Cantati, asadar, daca spre aceasta simtiti chemare. Singurul lucru pe care nu trebuie sa il scapati din vedere este ca a canta e un instrument, nu un scop. E un instrument care poate fi spre folosul oamenilor, si atunci il ajutati pe Cristos. Dar poate fi si un instrument spre ratacirea sau perditia oamenilor si atunci nu il mai ajutati de loc pe Cristos, care ar putea fi foarte nemultumit de acest lucru si v-ar putea aminti de asta intr-o zi, cand Il veti vedea fata catre fata.

Prin urmare, cantati! Dumnezeu este cel care v-a daruit si talentul, si placerea de a practica aceasta arta. Autorul dv va este, in acelasi timp, cel mai fidel spectator. Urmareste cu mult interes, as spune chiar cu sete, absolut tot ce cantati, ba chiar si cand repetati. Faceti, in asa fel, incat sa aplaude o vesnicie intreaga atunci cand se va lasa cortina !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.05.2016, 20:37:54
Alessanderonline Alessanderonline is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit Va multumesc mult!

Va multumesc mult din suflet, domnule Mihnea!
Asa este.
Va multumesc pentru aceste incurajari.
Bineinteles, nu uit cand cineva incearca sa ma ,,laude", ca acest har e de la Bunul Dumnezeu si ca Lui ii sunt toate meritele pentru acest har al meu si nu evit sa-L laud cand vorbesc cu cineva si imi spune despre talentul de-a canta.
Nu m-am exprimat talentul ,,meu" pentru ca nu este al meu.
Totul este ... numai al Sau.
Este vorba ca eu mai cant si muzica de iubire, de sentimente, omeneasca, nu numai la strana la Biserica.
cum canta spre ex. Aurelian Andreescu, Luis Miguel, Marcel Pavel, Celine Dion, Michael Buble sau multi altii de acest gen.
La acest lucru ma refeream, daca fac gresit ca atata timp cat nu incurajez desfranare si indracirem, fac un lucru care sa-L supere pe Dumnezeu.

Va rog: Nu ma judecati prea tare.
Stiu ca acesta e un instrument pentru care eu trebuie sa-mi bucur fratii pamanteni cu care m-a lasat Bunul Dumnezeu si mai ales pe EL sa-L bucur, punandu-l in valoare.
Insa mie imi place, recunosc, sa cant si muzica de dragoste, ,,lumeasca" cum s-ar spune.
Adica. Muzica de iubire intre fata si baiat (fara conotatie sexuala), de joc la o nunta si asa mai departe.
Stiu foarte bine, ca eu nu sunt in competitie cu nimeni muzical, ci, la fel ca si mine, ceilalti frati au primit talent tot de la Bunul Dumnezeu cat a considerat El si le-a dat cat a considerat El.
Sunt tare bucuros si pentru mine cand vad ca ma aplauda lumea, e o mare, mare bucurie, insa atat de mare bucurie incat nu vreau si nu pot sa ma mandresc, pentru ca stiu ca acei oameni au primit niste stari prin muzica pe care am incercat s-o interpretez. Dar meritul, Tot Creatorul il are.
Si toate Lui i se cuvin.

Va multumesc pentru raspuns.
Dumnezeu sa va binecuvinteze!

Last edited by Alessanderonline; 27.05.2016 at 21:00:17.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.05.2016, 21:15:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alessanderonline Vezi mesajul
Este vorba ca eu mai cant si muzica de iubire, de sentimente, omeneasca, nu numai la strana la Biserica.
Dv sunteti cel chemat sa cunoasteti si sa puneti limitele. Iar cand aveti dubii, intrebati ingerul dv gardian. Este cel mai aproape de dv si a primit misiunea speciala de a va bune sugestii.

Am cantat adesea la petreceri. Pe vremea cand eram student, era o practica obisnuita si ma intristeaza sa vad ca tinerii nu se mai aduna sa cante impreuna. Nu am considerat ca pacatuiesc cantand, cu ceilalti, piese de tip "Jeana e croitoreasa" sau "Ecaterino, vedete-as moarta", ori altele din acelasi registru. Dar am pacatuit atunci cand am mimat, la misto, o slujba, miorlaind cu o cadelnita in mana si cu crucea de preot a bunicului meu agatata de piept. Am luat in usor numele Domnului. Am depasit, atunci, o limita. Aveti grija de dv: sa nu faceti la fel! De asemenea, evitati indemnurile la moravuri usoare, sau punerea in lumina buna a ceea ce este rau ori invers. Acestea sunt pacate.

Citat:

cum canta spre ex. Aurelian Andreescu, Luis Miguel, Marcel Pavel, Celine Dion, Michael Buble sau multi altii de acest gen.
Muzica acestor artisti e folositoare sufletului. Céline Dion este o catolica traditionalista ("hard-core"), cu numeroase cantece despre Dumnezeu.
Important e sa nu cantati ca Marilyn Manson, Lady Gaga, etc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.05.2016, 21:18:45
Alessanderonline Alessanderonline is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Sub nici o forma nu as canta muzica de Marilyn Manson sau Lady Gaga cu blasfemie curata!
Va multumesc din Suflet pentru raspuns, inca o data!
Da. Muzica de acel gen cant.
Imi puteti lasa pe privat cateva link-uri cu piese de Celine Dion pentru Bunul Dumnezeu?
Va multumesc.
In afara de God Bless America.
CELINE DION: The Magic of Christmas Day (God Bless Us Everyone)

Mai sunt cateva?
Ce frumos!
Chiar m-am gandit sa fac si eu melodii frumoase despre Dumnezeu si sa le inregistrez candva.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.05.2016, 22:15:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.ioanguradeaur.ro/139/catr...-la-petreceri/
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.05.2016, 22:26:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alessanderonline Vezi mesajul
Hristos a Inviat, dragii mei frati.
Sunt un crestin ortodox, cu bune si cu rele...
Insa dintr-un ghinion, sau o incercare, pentru ca eu nu cred in ghinion sau noroc, ci doar in Dumnezeu.
Am avut ,,ocazia" de-a discuta cu un protestant si sa-mi dea si o carte de-a lor, numita ,, Viata in scopuri " in care cica, se citeste in fiecare zi o ,,lectie" timp de 40 de zile pentru a vedea care-i scopul Lui Dumnezeu pentru tine.
Am citit-o cam pana la a unsprezecea lectie, dupa care, tulburandu-ma am lasat-o de tot.
Prin Mila si Iubirea Lui Dumnezeu fata de mine am fost inzestrat cu talentul de-a canta...
Eu ador sa cant si fac acest lucru cu mare dragoste si evlavie, recunoscand ca e si un mijloc de-ami castiga existenta pe langa pasiunea...
Insa, in acea carte am citit anumite lucruri, cum ca: a canta si pentru oameni este un pacat, caci cantatul e se face numai pentru Dumnezeu...
Ca scopul nostru este a-L glorifica pe Dumnezeu, iar El ne-a creat doar pentru Placerea Lui.
Noi trebuie sa ne supunem Lui, si toata viata noastra este sa ne supunem Lui.
Eu sunt de-acord acest lucru, insa, a ma opri sa le cant si oamenilor si sa ma opresc sa fac ceea ce-mi place, pe langa cantatul la strana pe care-l mai practic intr-un cor bisericesc...
Ma cam doare...
Daca doreste cineva care poate ori e preot, ori cunoaste cat de cat teologie sau are rabdare sa stea de vorba cu un om ,,nebun" ca mine si sa ma linisteasca si pe mine in legatura cu acest subiect, as fi recunoscator, si cu siguranta il voi pomeni in urmatoarele mele pomelnice si ma voi ruga neincetat pentru aceasta persoana.
Nu o fac ca o ,, afacere" ma rog oricum pt multi oameni dragi, dar, chiar nu stiu cu cine sa vorbesc.
Oamenii sunt prea ocupati si nu gasesc si eu raspuns la problema mea sufleteasca....
Dumnezeu sa va binecuvitneze
Sa nu mai citesti carti de la sectanti, caci este pacat. Spovedeste acest pacat.

Exista multi oameni care se abtin sa cante cantece lumesti, desi stiu si pot. Cantatul in fata unui public ne umple de mandrie, de trufie si de slava desarta. Un dar al lui Dumnezeu trebuie sa se intoarca la Dumnezeu si sa aduca rod. Daca aduce rod in ograda necuratului, atunci trebuie sa intervii si sa tai raul din radacini. Apare apoi dorinta de afirmare prin muzica si apar apoi oameni dispusi sa te atraga in diverse pacate pentru a-ti permite afirmarea. Si, uite-asa, te trezesti in iad.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.05.2016, 22:38:52
Alessanderonline Alessanderonline is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Poate aveti dreptate...

Last edited by Alessanderonline; 27.05.2016 at 22:53:03.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.05.2016, 23:03:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alessanderonline Vezi mesajul
Am vorbit deja cu Duhovnicul, Antoniap.
Ceea ce spuneti acolo e usor deplasat.

Sa stiti ca si dvs puteti face pacat, amenintandu-ma pe mine cu iadul sau alti frati cu iadul.
Dumnezeu e iubire.
Nici dvs nu va dati seama ca puteti face pacat, osandind pe cineva asa.
,, Nici nu stiti cum va treziti in iad "
In cazul acesta, Dumnezeu inseamna pedeapsa si numai atat?
Nu e vorba de afirmare exagerata.
Dati-mi voie sa va intreb respectuos, care-i meseria dvs cu care castigati in fiecare zi?
Cu siguranta aveti si dvs un talent, caci tuturor Dumnezeu ne da?
De ce faceti oamenii sa se simta si mai vinovat pentru talentu lor?
Nu credeti ca si dvs ar trebui sa va schimbati putin inima?
Cum puteti legifera asa si amenintand?
Credeti ca, cu ,, ghioaga " schimbi un frate?

De ce m-ar umple de mandrie si trufie? Cand eu sunt intotdeauna constient ca talentul e doar de la Dumnezeu.
Va rog, din suflet.
Puneti-va in locul meu si incercati sa va imaginati ca aveti acest talent de a canta.
Ce-ati face cu el?
Dar de fapt, cum va pot ruga sa faceti acest lucru? Daca nu ati fost nici macar un minut sau o secunda in locul meu?
Trecutul randuit de Dumnezeu, prezentul randuit de Dumnezeu?
Ma rog pt dvs si va rog din sufletul meu.
Atentionati oamenii pe viitor, dar nu atat de legiferatic.
Unii sunt tare sensibili, doamna.
Doamne ajuta.
Eu nu amenint pe nimeni sau, daca ti se pare mai simplu, ma amenint pe mine. Gandul la moarte, la iad si la Rai ne ajuta sa ne ferim de pacate mari. Iadul exista si primul candidat sunt eu, caci nu cunosc pocainta altora. Chiar si cei sensibili trebuie sa vada cui serveste muzica lor. Daca vor mantuire. Am si eu acest talent si stiu exact ce inseamna sa te umpli de mandrie. Devii mai vulnerabil. Ti se pare ca peste tot lumea trebuie sa te intampine cu aplauze. Suferi mai mult... Am invatat sa tac. Cant prin bucatarie uneori, dar cant a paguba, caci imediat ce nu iau aminte la ganduri, ma trezesc ca intreg iadul e in sufletul meu.

Crezi cai iadul e atat de departe? Nu. Iad poate fi si in sufletele noastre din care il alungam pe Duhul Sfant. in absenta Duhului Sfant, ghici cine vine? Scopul vietuirii noastre pe pamant este dobandirea Duhului Sfant. Iarta-ma.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.05.2016, 23:11:33
Alessanderonline Alessanderonline is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Imi cer iertare daca am spus asa.

Poate aveti dreptate... Cine sunt eu?
Pur si simplu...
Am un prieten care-a intrat intr-o deznadejde incredibila printr-o afirmare de aceasta asemanare...
Sa incercam sa iubim fratii asa cum sunt si da, sa-i ajute Dumnezeu prin rugaciunile noastre sa urmeze calea cea mai dreapta...

Inca o data, imi cer iertare daca v-a durut ce-am zis.
Imi retrag tot.
Daca numele dvs e chiar Antonia, ma voi ruga pt dvs...
Va voi ruga sa-mi dati si numele de botez de sfant pentru a ma ruga pt dvs...
Inteleg.
E admirabil ceea ce ati facut...

Last edited by Alessanderonline; 27.05.2016 at 23:22:53.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare