Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.04.2010, 12:04:48
seal_enia seal_enia is offline
 
Data înregistrării: 19.12.2009
Mesaje: 1
Implicit cumpana

am o intrebare pentru cei ce puteti sa ma lamuriti, aceasta ar fi :daca in Vechiul testamen noua oamenilor ni s-a spus sa traim si sa ne inmultin iar din Sf Evangelie ni se spune de castitate , daca am fi abstinenti oamenii cum s-ar mai inmulti. In acest caz cu toti am muri trupeste ..sau ne vom inmulti prhn Sf Duh ? Ori vom fi cu toti in imparatia cerurilor.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.04.2010, 12:55:24
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

In NT nu se spune nicaieri sa fim toti calugari.
Apare insa aceasta cale ca fiind pentru unii mai directa catre Imparatie.
In crestinism exista aceste doua cai - casatoria sau calugaria. Amandoua binecuvantate.
De altfel in crestinisml nici casatoria nu este vazuta ca un mijloc de a ne inmulti. Copiii pot veni sau nu, nu toate cuplurile sunt fertile, casatoria este sfintita si sfintitoare si daca cuplul este steril.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.04.2010, 13:14:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Era undeva un raspuns exact la intrebarea asta (Catehism?).
Ideea este ca cei care aleg castitatea vor fi intotdeuna f. putini..

Si este pentru cei care au o chemare anume, este din anumite puncte de vedere o cale mai lipsita de griji dar are si ea problemele ei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.04.2010, 13:21:01
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Ca sa aduc cateva completari: nu cred ca exista fie...fie, nicaieri in Sf. Scriptura nu ti se cere sa fii abstinent si cast toata viata. Abstinenta si castitatea sunt datorii ale crestinilor pana ce se casatoresc, sigur castitatea ramane si dupa. :D Si asa apar si copiii, si nici nu-l superi pe Dumnezeu...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.04.2010, 15:17:32
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Dar cred ca daca "prin farmec" am deveni toti calugari sau na, casti, din dragoste pentru Hristos, evident, asta ar si insemna ca toti ne-am mantui, am fi sa zicem, la vreo 7 miliarde de ingeri si n-ar mai fi nevoie de apocalipsa atunci.

Noua ni s-au zis multe, dar stia Dumnezeu ca n-o sa le facem.

In fine, noua ideea de castitate asumata ne da fiori reci pe sira spinarii :D Nu cred ca face careva amor de grija speciei umane, sa fim seriosi.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27
Am nevoie de sfaturile voastre al3xa3 Reguli in Biserica 21 25.05.2010 17:15:41
vreau sfaturile voastre andorueca Generalitati 12 13.11.2009 10:23:04
Sfaturile Sfintei Evanghelii SSB Despre Biserica Ortodoxa in general 6 20.04.2008 15:58:11