Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.03.2009, 22:53:21
pompi pompi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2006
Mesaje: 4
Implicit Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului?

Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? Astazi am asistat intamplator la o astfel de slujba la Biserica Olari si nu stiu daca e ceva corect sau a fost o exceptie ingaduita de nu stiu ce motive. Astept lamuriri de la cineva avizat. Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.03.2009, 23:36:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pompi Vezi mesajul
Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? Astazi am asistat intamplator la o astfel de slujba la Biserica Olari si nu stiu daca e ceva corect sau a fost o exceptie ingaduita de nu stiu ce motive. Astept lamuriri de la cineva avizat. Multumesc.
Nu știu la ce ai asistat, dar mai bine ai intreba incă odată pe Părintele de la această Biserică ce slujbă a oficiat, pentru a nu te afla tu insuți in mare eroare. Doamne ajută! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.03.2009, 14:25:36
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

si da..rareori e posibila DOAR cu binecuvantarea EPISCOPULUI si doar in caz de URGENTA= plecarea din tzara a unuia din viitori soti de ex=
__________________
Dumnezule milostiveste-te spre noi si ne binecuvinteaza;lumineaza fata Ta spre noi si ne miluieste
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.01.2011, 11:04:53
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Logodna este slujba de punerea inelelor.
Ea este doar o ierurgie, nu o Sfanta Taina.

Nu am gasit prevederi care sa reglementeze savarsirea doar a logodnei in anumite perioade din an; de aceea, consider ca daca nu este imediat urmata de Taina Cununiei, logodna singura, ca orice ierurgie, se poate savarsi in orice perioada din an.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.01.2011, 19:12:34
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Logodna este slujba de punerea inelelor.
Ea este doar o ierurgie, nu o Sfanta Taina.

Nu am gasit prevederi care sa reglementeze savarsirea doar a logodnei in anumite perioade din an; de aceea, consider ca daca nu este imediat urmata de Taina Cununiei, logodna singura, ca orice ierurgie, se poate savarsi in orice perioada din an.

Si care e rostul logodnei fara Cununie? Nu vad logica, pentru ca cei doi nu mai sunt nici liberi dar nici casatoriti!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.01.2011, 19:30:52
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si care e rostul logodnei fara Cununie? Nu vad logica, pentru ca cei doi nu mai sunt nici liberi dar nici casatoriti!
mai de mult, oamenii se logodeau mai intai, era un fel de promisiune.
sunt doua slujbe separate. poate unii se intreaba de ce la unii preoti tine slujba mai mult iar la altii mai putin.
pentru ca unii ii cheama pe viitorii miri, inainte de cununie, pentru a le face slujba logodnei, care nu este o taina, este o ierurgie.
iar daca logodna nu este urmata de petrecere, na vad de ce nu ar fi facuta chiar in post.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.01.2011, 19:32:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si care e rostul logodnei fara Cununie? Nu vad logica, pentru ca cei doi nu mai sunt nici liberi dar nici casatoriti!
S-a mai discutat undeva pe forum, dar nu mai țin minte unde anume. De exemplu, să presupunem că eu v-am cucerit inima. Dar mâine urmează să plec la război. Deci nu avem când să facem nunta, nici să ne bucurăm de ea. Și nici nu știu dacă mă mai întorc. Atunci facem logodna, care este promisiunea de nuntă (angajament) și cheamă harurile lucrătoare asupra noastră, ca să crească iubirea noastră și să ne putem păstra în stare de curăție până ce vom face nunta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.01.2011, 19:40:43
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pompi Vezi mesajul
Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? Astazi am asistat intamplator la o astfel de slujba la Biserica Olari si nu stiu daca e ceva corect sau a fost o exceptie ingaduita de nu stiu ce motive. Astept lamuriri de la cineva avizat. Multumesc.
Nu sunt permise canonic nici logodnele (după auzire, nu după citire), nici cununiile (după citire, nu după auzire). Dar cunosc un caz în care preotul a oficiat taina cununiei în post, dat fiind faptul că mireasa era în luna a opta și, probabil, preotul (un protopop, de fapt) a ales altceva: zămislirea copilului în cununie decât perpetuarea păcatului celor doi. E păcatul sau binealegerea preotului, Dumnezeu să-i ajute! Nu-s cel eu în măsură să judece corectitudinea săvârșirii tainei, dar înclin să cred că, uneori, canonul e făcut pentru om și nu omul pentru canoane! Și preoții prin harul lor au puterea să dezlege și să lege, fiindcă ceea ce e legat aici, legat e și în cer sau dezlegat aici, dezlegat e și în cer!

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.01.2011, 19:43:22
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Nu sunt permise canonic nici logodnele (după auzire, nu după citire), nici cununiile (după citire, nu după auzire). Dar cunosc un caz în care preotul a oficiat taina cununiei în post, dat fiind faptul că mireasa era în luna a opta și, probabil, preotul (un protopop, de fapt) a ales altceva: zămislirea copilului în cununie decât perpetuarea păcatului celor doi. E păcatul sau binealegerea preotului, Dumnezeu să-i ajute! Nu-s cel eu în măsură să judece corectitudinea săvârșirii tainei, dar înclin să cred că, uneori, canonul e făcut pentru om și nu omul pentru canoane! Și preoții prin harul lor au puterea să dezlege și să lege, fiindcă ceea ce e legat aici, legat e și în cer sau dezlegat aici, dezlegat e și în cer!

Doamne ajută!
nu zamislirea, ci nasterea
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.01.2011, 20:26:02
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu zamislirea, ci nasterea
Corect, corect, mă grăbisem...
Ar fi bine să citească și alții potrivit corecturii tale.
Mulțumesc.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 18:23:24
Preotia este o Vocatie, nu o slujba; sa ajutam preotii buni si ravnitori gpalama Preotul 29 09.08.2011 12:18:52
De ce se retrag userii de pe forum in perioada postului? Melissa Postul 24 29.03.2011 01:05:45
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 22:35:11
Cand este permisa casatoria? dany-g Generalitati 2 20.06.2007 13:33:40