Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 22.04.2009, 11:33:57
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Am si eu o intrebare;ciocolata,care sunt proprietatile acesteia,ce beneficii si ce efecte secundare are,consumata in cantitati,relativ normale,dar zilnic?
Si,aici ma refer la ciocolata adevarata,adica cea amara,fiindca mie nu-mi place alt gen de ciocolata.Mananc,cam trei patratele,sau patru,pe zi,iar o verisoara mi-a spus ca ea produce cosuri,sau mai bine spus,bubite de-acelea dureroase pe sub piele.Si,cam am ceva pe fata(cate una,doua...pe care le-am pus pe seama menstruatiei).
Ce stiti de proprietatile ciocolatei?
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #212  
Vechi 22.04.2009, 17:21:55
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ciocolata amaruie e indicata diabeticilor.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 22.04.2009, 17:54:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul

Multumesc Anca,...si am mai gasit si eu altele foarte clare

http://images.google.com/images?hl=e...mages&aq=f&oq=
Reply With Quote
  #214  
Vechi 22.04.2009, 19:08:29
ex-christian ex-christian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2009
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Am si eu o intrebare;ciocolata,care sunt proprietatile acesteia,ce beneficii si ce efecte secundare are,consumata in cantitati,relativ normale,dar zilnic?
Si,aici ma refer la ciocolata adevarata,adica cea amara,fiindca mie nu-mi place alt gen de ciocolata.Mananc,cam trei patratele,sau patru,pe zi,iar o verisoara mi-a spus ca ea produce cosuri,sau mai bine spus,bubite de-acelea dureroase pe sub piele.Si,cam am ceva pe fata(cate una,doua...pe care le-am pus pe seama menstruatiei).
Ce stiti de proprietatile ciocolatei?
Ciocolata intra la categoria glucidelor, nu are nici un fel de benificiu medical. Ciocolata (dulciurile in general) nu au valoare nutrititiva, sunt o sursa de energie fara vitamine, proteine sau saruri necesare organismului.
Excesul duce la obezitate. Excesul, nu 2-3 ciocolati pe saptamana.
In ceea ce priveste bubele, nu au nici o legatura directa cu ciocolata. Poate are ea alergie sau poate mananca ciocolata proasta.
Plus: cica ciocolata e un afrodisiac.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 22.04.2009, 21:28:57
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Am si eu o intrebare;ciocolata,care sunt proprietatile acesteia,ce beneficii si ce efecte secundare are,consumata in cantitati,relativ normale,dar zilnic?
...o verisoara mi-a spus ca ea produce cosuri,sau mai bine spus,bubite de-acelea dureroase pe sub piele.
Ciocolata este de evitat pentru cei care au (deja)acnee.Nu produce acneea. Poate totusi cateva bubite nu te vor impiedica sa mai gusti din cand in cand.
Niste studii recente au aratat efectul antidepresiv al ciocolatei negre, dar si efect antioxidant.
Persoanele care au diabet n-ar trebui sa manance ciocolata nici macar neagra, cat si nimic din ce contine zahar. Ciocolata speciala pentru diabetici e calorigena, asa ca nu e prea agreata in diete.
Sunt pareri pro si contra: ciocolata dezvolta carii, nu lasa calciul sa se absoarba, sau poate are efect antioxidant si antidepresiv- ai putea trai mai mult daca mananci frecvent, sau chiar sa imbatranesti mai lent. Unii spun ca nu ingrasa. E bine totusi sa citesti caloriile pe ambalaj inainte de a manca, daca ai probleme cu greutatea.
Probabil ca trebuie, ca de obicei, totul cu masura.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 22.04.2009, 23:46:37
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Va multumesc pentru informatii,cateva dintre acestea le auzisem,parca,pe undeva...ca este afrodisiac,ca are proprietati antioxidante.Oricum,nu abuzez de ea si nu este chiar asa de dulce,cum este ciocolata cu lapte si cu altele,numai cu ciocolata nu.Mai ales ca am si ceva probleme cu greutatea,incerc sa mananc din cand in cand ca ceva dulce,evitand alte dulciuri,foarte dulci,nu-mi plac,de regula,dulciurile,mai ales cele prea dulci.
Asa,deci,am inteles ca nu fac chiar abuz consumand o ciocolata intr-o luna de zile,poate chiar mai mult,una amara,bine-nteles.
Cat despre bubite,mai ramane de cercetat,sa inteleg ca,daca ciocolata are si efect afrodisiac prin endorfine,atunci,este posibil sa creeze acelasi efect ca si pubertatea,si,deci,aparitia bubitelor ca la adolescenti...POATE!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #217  
Vechi 23.04.2009, 00:31:59
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Ciocolata amaruie e indicata diabeticilor.

In Canada e contraindicata, deoarece ataca pancresul, dupa cite am inteles!

Dar aici totul sufera de invers, deci...nu prea ii cred pe cei de aici.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #218  
Vechi 23.04.2009, 00:48:20
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca tot va pricepeti atat de bine ajutati-ma si pe mine cu ceva remedii naturiste pentru o hepatita cronica si un colecist cu pietre si pereti cristalizati. Multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #219  
Vechi 23.04.2009, 02:30:40
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Daca tot va pricepeti atat de bine ajutati-ma si pe mine cu ceva remedii naturiste pentru o hepatita cronica si un colecist cu pietre si pereti cristalizati. Multumesc anticipat!
Hristos a Inviat !

Iti recomand papadia are doua propietati remarcabile, ajuta in bolile biliare si hapatice. Se pot minca sub forma de salata frunze si flori, se poate consuma 2-3 cani de ceai pe zi, se pot pune comprese in partea ficatului.
De asemeni comprese cu biter suedez in partea dreapta si 3-4 picaturi pe zahar cubic de trei ori pe zi.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 23.04.2009, 02:44:57
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

[quote=Hartford;130158]Hristos a Inviat !

Iti recomand papadia are doua propietati remarcabile, ajuta in bolile biliare si hapatice. Se pot minca sub forma de salata frunze si flori, se poate consuma 2-3 cani de ceai pe zi, se pot pune comprese in partea ficatului.
De asemeni comprese cu biter suedez in partea dreapta si 3-4 picaturi pe zahar cubic de trei ori pe zi.
Pedicuta(lycopodium clavatum) sa nu fie fiarta ci doar oparita cu apa clocotita se consuma neindulcita.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O sectiune de medicina naturista bmd Generalitati 27 08.08.2012 14:10:56
Medicina si Religie alexioana92 Morala Crestina 44 23.05.2012 00:04:11
Medicina holistica - interesant Fetita cu Codite Generalitati 19 05.02.2010 15:48:02
medicina si farmacia pacifistul Generalitati 22 26.07.2009 23:31:21
Medicina Perplexa Laurentiu Generalitati 0 04.04.2007 12:14:29