Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.04.2011, 15:57:28
Swanheart Swanheart is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Mesaje: 5
Post Intrebare despre farmece?!?

Buna ziua!

Prietena mea a gasit la sat intr-un dulap un fel de batista care s-ar putea sa aibe farmece sau blesteme nu stiu cum sa le zic. A aparut din senin in dulap si nu ar avea cum sa apara acolo daca nu a fost bagata de o persoana straina si anume o bunica care nu locuieste in casa respectiva dar vine des pe acolo. O bunica de-a prietenei mele e mai ciudata si nu prea ne place, defapt nu place pe nimeni si o banuim ca ar fi facut ceva rau.

Ce trebuie sa facem cu acea batista? Cum sa ne scapam de ea?

Multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.04.2011, 16:08:58
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am intrebat odata demult un calugar ce e bine sa se faca cu lucrurile suspecte din punctul de vedere descris de tine.Si mi-a spus ca se ard si se spurca.( pe cenusa ramasa dupa ardere,se arunca urina celui care le arde ).Tot calugarul respectiv mi-a spus ca se recomanda a nu se pune mana pe lucrurile care sunt suspecte.Se iau cu un bat,un cleste,o penseta,etc..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.04.2011, 16:20:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca asa ti-a raspuns un calugar, mi-e rusine mie de cum ti-a raspuns. Imi pare a fi mai degraba un ucenic de-al lui Bivolaru, decat un monah. Un monah ar fi trimis la aghiasma, nu la urina.

Nu mai speriati oamenii, ca nu au voie sa atinga obiectul, ca trebuie sa faca nu stiu cate acte de purificare.

Daca ai gasit ceva care ti se pare suspect, ia-l si arunca-l. Iar ca sa nu ai nicio tulburare, poti face o sfestanie.

Ca sa nu cazi in deznadejde, e bine sa retii ca unui om unit cu Hristos, nu i se poate intampla nimic rau din astfel de gesturi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.04.2011, 16:28:42
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca asa ti-a raspuns un calugar, mi-e rusine mie de cum ti-a raspuns. Imi pare a fi mai degraba un ucenic de-al lui Bivolaru, decat un monah. Un monah ar fi trimis la aghiasma, nu la urina.

Nu mai speriati oamenii, ca nu au voie sa atinga obiectul, ca trebuie sa faca nu stiu cate acte de purificare.

Daca ai gasit ceva care ti se pare suspect, ia-l si arunca-l. Iar ca sa nu ai nicio tulburare, poti face o sfestanie.

Ca sa nu cazi in deznadejde, e bine sa retii ca unui om unit cu Hristos, nu i se poate intampla nimic rau din astfel de gesturi.
1. Un ucenic de-a lui Bivolaru te punea sa BEI urina, ca sa te purifici!Nicidecum s-o risipesti...
2. Te-as trimite sa vorbesti cu acel calugar la Lainici, dar e plecat dincolo demult...( avea aproape 90 de ani acum muuulti ani)
3. E problema ta personala ca nu crezi ce spun.Sunt sincera si vreau sa ajut.Asta mi s-a spus si asta spun mai departe.

Last edited by Melissa; 04.04.2011 at 17:00:28.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.04.2011, 16:29:48
ciradu ciradu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Swanheart Vezi mesajul
Buna ziua!

Prietena mea a gasit la sat intr-un dulap un fel de batista care s-ar putea sa aibe farmece sau blesteme nu stiu cum sa le zic. A aparut din senin in dulap si nu ar avea cum sa apara acolo daca nu a fost bagata de o persoana straina si anume o bunica care nu locuieste in casa respectiva dar vine des pe acolo. O bunica de-a prietenei mele e mai ciudata si nu prea ne place, defapt nu place pe nimeni si o banuim ca ar fi facut ceva rau.

Ce trebuie sa facem cu acea batista? Cum sa ne scapam de ea?

Multumesc!
În primul rând, cum ți-a răspuns și Costel, mai sus, farmecele nu au putere asupra omului credincios și care se ferește de păcate. Ele se fac cu ajutorul diavolului, iar acesta are putere asupra noastră numai prin păcatele pe care le avem. Prin urmare, într-o astfel de situație trebuie chemat ajutorul lui Dumnezeu (rugați-vă, cum știți voi sau căutați în cartea de rugăciuni o rugăciune pentru izbăvirea de farmece). Iar dacă vreți ca vrăjmașul să nu aibă putere asupra voastră, spovediți-vă cu toată sinceritatea. Postiți. Iar dacă duhovnicul va considera, împărtășiți-vă.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.04.2011, 18:21:35
Swanheart Swanheart is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Mesaje: 5
Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri. Si eu ma gandeam la fel ca, daca ai credinta toate aceastea nu se leaga de om.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.04.2011, 18:30:53
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
1. Un ucenic de-a lui Bivolaru te punea sa BEI urina, ca sa te purifici!Nicidecum s-o risipesti...
Stiu acest lucru. Dar din sfatul calugarului respectiv nu reiese nimic din ce se petrece in Biserica - rugaciune, stropire cu aghiasma, spovedanie, etc. Nu vreau sa te superi, dar asta imi demonstreaza ca avem improvizati si in monahism.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.04.2011, 18:42:15
georgeta florica's Avatar
georgeta florica georgeta florica is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Post

Dar oare care dintre noi e atat de curat incat sa nu se prinda nici un lucru rau ?Eu am citit ca intr.adevar vrajile nu se prind daca este credinta,curatenie ....dar mai rar pe pamant atata curatenie .
__________________
Averile comune pot fi furate, dar bogatiile adevarate nu. In sufletul fiecaruia se afla lucruri pretioase care nu pot fi luate.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.04.2011, 19:17:30
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb intre credinta si superstitie

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
1. Un ucenic de-a lui Bivolaru te punea sa BEI urina, ca sa te purifici!Nicidecum s-o risipesti...
2. Te-as trimite sa vorbesti cu acel calugar la Lainici, dar e plecat dincolo demult...( avea aproape 90 de ani acum muuulti ani)
3. E problema ta personala ca nu crezi ce spun.Sunt sincera si vreau sa ajut.Asta mi s-a spus si asta spun mai departe.
O fi fost un calugar mucalit care pe un ton serios se amuza de sminteala oamenilor.
Odata ceream sfat unui preot in legatura cu farmece (tot obiecte suspecte erau in discutie). Pe un ton serios, parintele imi spunea "stucheste-l si spune "chiei stana!" de atatea ori pana te trezesti" Dar privirea lui parca imi spunea altceva decat cuvintele si am inceput sa rad: "Va amuzati, nu-i asa?" ... "Bineinteles, draga, bineinteles! Arunca la gunoi si uita. Atat! Cat te rogi cu credinta si dragoste pentru Mantuitor si Sfanta Lui Maica, nimic nu te poate rapune. Te poate ingenunchia, dar nu te ucide!"

Calugarii de la Lainici sunt admirabili, de altfel! Cand vin in tara, aceasta Manastire este mereu pe lista drumurilor mele (cred ca deja am loc de parcare rezervat ).

Cel ce crede in Mantuitor, cauta sfatul Sau, nu are de ce sa recurga la astfel de gesturi (ritualuri ce mai mult subjuga inima celui ce cauta eliberare).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.04.2011, 20:53:19
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu vreau sa te superi, dar asta imi demonstreaza ca avem improvizati si in monahism.
Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
O fi fost un calugar mucalit care pe un ton serios se amuza de sminteala oamenilor.
Mai bine taceti decat sa va faceti pacate degeaba...
Nici un om nu se claseaza dupa o remarca sau un sfat,chiar daca noi il socotim gresit !

PS- eu personal nu cred in vrajitorii...Sunt convinsa ca se fac tot felul de porcarii , dar la fel de convinsa sunt ca ele nu se prind daca nu crezi in ele!

Last edited by Melissa; 04.04.2011 at 21:36:32.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre vraji, farmece sadiy Generalitati 7 11.10.2011 12:49:26
despre farmece allexandraaa Generalitati 22 11.12.2010 14:44:39
Despre farmece si vrajitorie strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 03:18:15
Despre vrajitorie ,farmece, astrologie cozia Generalitati 0 04.02.2007 23:40:42