Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.08.2011, 16:46:07
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Eu impreuna cu altii de pe forum avem loc asigurat in a Saptea Talpa a Iadului, langa cazanele cu evolutionisti si iehovisti. Sa ne vizitati cand o sa aveti timp.
Nu stiu cum sa fac. Io as veni cu placere, dar mi-e cam frica.
As avea nevoie de o informatie... asa...ca sa stiu cum sa ma pregatesc.

Hm... nu stiu cum sa intreb pentru a nu parea nepoliticos.
E o intrebare mai delicata:
- Cum e la voi cu spalatul camasilor?
Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Uite cat de importanta e spovedirea. Sa zicem ca spovedirea este ca spalatul unei camasi. Te spovedesti la cateva luni e o camasa splata la cateva luni.

Last edited by penticostalul; 01.08.2011 at 16:53:34.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 01.08.2011, 16:53:58
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Cum e la voi cu spalatul camasilor?
Asa dupa cum o camasa(haina) o speli de fiecare data atunci cand se murdareste, tot asa si sufletul il speli de pacate prin spovedanie. Pacatul e o rana a sufletului, care ti-l murdareste si te apasa, iar de aceasta apasare omul se elibereaza prin experienta marturisirii sincere si prin folosirea sfaturilor si epitimiilor terapeutice.

Last edited by ioanna; 01.08.2011 at 17:11:44.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 01.08.2011, 18:36:24
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Eu impreuna cu altii de pe forum avem loc asigurat in a Saptea Talpa a Iadului, langa cazanele cu evolutionisti si iehovisti. Sa ne vizitati cand o sa aveti timp.
Deci era posibila si rezervarea locurilor.Si eu care am castigat o excursie ,one way ticket,la o tombola.Ce norocos,adio lume cruda si destin potrivnic.Detractorilor mei :)

Last edited by Scotland The Brave; 01.08.2011 at 20:59:13.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.08.2011, 23:08:47
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Cine mai traieste, traieste ca mai are sanse de mantuire, mai ales cei ce vin pe un forum ortodox.
Sunt oameni care nu mai vad cale de iesire din situatia lor pentru ca se bazeaza pe ei Daca se roaga la Dumnezeu sa-i scoata din situatia in care sunt si sa-i matuiasca, lucrurile se pot schimba si Dumnezeu gaseste o cale.
Roaga-te asa: Doamne scoate-ma fara durere si suparare din situatia in care sunt si mantuieste-ma si ajuta si mantuieste si pe aproapele meu fara durere si suparare.

Last edited by spre_rasarit; 01.08.2011 at 23:10:54.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 03.08.2011, 09:52:44
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Patriarhul a fost canonizat acum doi ani de Patriarhia Alexandriei. Nu scrie ca ar avea sfinte moaste. Marturisirea sa de factura calvina a fost condamnata la sinodul de la Iersualim din 1672, in mod sigur nu pentru acea marturisire a fost canonizat. Unii spun ca de fapt nu ii apartine, oricum a fost omorat de turci, deci e posibil sa fi fost martir. Au fost si pagani care au devenit crestini cu putin timp inainte sa fie omorati, avand si sfinte moaste. Ar fi aparut o problema daca era canonizat pentru invataturile de orientare calvina, in rest nu prea.
Oricum, prin martiriul sau a devenit Sfant. Chiar daca, omeneste vorbind, prin moartea sa s-a pierdut si o mare sansa istorica de reformare a bisericilor rasaritene pe linia simplitatii evanghelice...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 03.08.2011, 10:13:07
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.svtoday.com/r30.htm
Reply With Quote
  #47  
Vechi 03.08.2011, 10:19:54
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.opc.org/new_horizons/calv...orthodoxy.html
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.08.2011, 10:25:58
lorena29 lorena29 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Smile rai.. iad... NUMAI Dumnezeu decide

HAideti sa ne unim aici pe forum pentru a ne linisti sufletele bolnave de pacat! Sa il primim si sa-l iubim: "si pe cel ce a postit si pe cel ce n-a postit" Alegerea dintre ce am facut bine si ce am facut rau o face numai Dumnezeu.. cat despre noi, noua Dumnezeu ne-a lasat dragostea, cea mai de pret porunca dintre toate: "Sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insusti, iar pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata puterea ta
__________________
Lorena Savin
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.08.2011, 11:27:14
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Wink

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Eu am carti(nenumarate)pe acest subiect,o sa caut si pe net la ,,free"sa vad ce gasesc dar iti las o scurta prezentare intre cele doua abordari.Apoi lucrurile se complica :) PS:la ce spui tu cu vamile eu o sa aud: ,,Scotty,ce faci ma,vrei sa te strecori zicand ca nu ai stiut?Pai nu ardeai tu gazu pe crestinortodox.ro? Zi aghiuta protestant,cum pledezi?Guilty or not guilty? :) Any last wish?:)"Gata,imi cade capu pe tastatura de somn,tu cum rezisti ma?Cine foloseste Redbull triseaza!:) Bye
:)).hai ca la asa commentariu meriti un green card.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 03.08.2011, 12:17:34
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
:)).hai ca la asa commentariu meriti un green card.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blog protestantism-ortodoxie Ioana-Andreea Secte si culte 1 18.09.2012 14:06:04
Cum pot ajunge la Manastirea Petru Voda? Anca20 Generalitati 13 13.09.2012 20:34:29
Ce popor vom ajunge ? alinnasser2010 Generalitati 335 19.07.2011 12:12:46