Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 18.09.2011, 00:16:04
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Evident, nu voi fi 100% de acord cu cineva din afara Bisericii. Oricat de mult am gandi la fel. NU sunt un "nomad eclesiologic".
Păi tu nu faci parte din Biserica lui Hristos. Eventual faci parte din Adunarea Papistașă. Mergi și vezi-ți în continuare de conspirațiile masonice și de instigarea la crimă împotriva masonilor și a vrăjitoarelor. Asta este tot ce pot face mai bun papistașii. După cum ai văzut, schismaticule și ereticule, în nici un caz nu confund pe unii creștini apuseni, chiar dacă sunt în schismă și în erezie, cu papistașii. Sunt două specii diferite. Tu nu ești un creștin. Nu te recunosc ca fiind un om botezat, și te consider ca pe un nebotezat și păgân. Prin urmare chiar nu ai ce nomadism eclesiologic să faci de vreme ce tu habar nu ai ce este Biserica și botezul creștin și nu faci parte dintre cei botezați. După cum se poate vedea și până acum nu ești decât un simplu instigator, un hominid plin de venin cu mințile rătăcite prin bălării. Sfatul meu este să începi să te pocăiești pentru că te așteaptă o soartă foarte tristă. Ești de o întunecime și de o neputință spirituală cum nici nu îți imaginezi; semne clare pentru cei care nu au primit botezul cu care botează Iisus Hristos.
  #112  
Vechi 18.09.2011, 00:51:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Nu e nici o alianta. Nu sunt si nu voi fi vreodata neoprotestant. Insa mi-a placut tonul postarii penticostalului, un ton de analiza la obiect, sa zic asa, in contrast izbitor (si ziditor!) cu crizele savonarolei. Am laudat postarea, nu confesiunea sau omul. Confesiunea penti: am respect pentru ea, dar respectul unui trecator fata de altul, so to speak. Omul: imi pare foarte echilibrat si inteligent, ca si tine, de altfel, insa slujiti cauze aflate in conflict cronic, din pacate. Evident, nu voi fi 100% de acord cu cineva din afara Bisericii. Oricat de mult am gandi la fel. NU sunt un "nomad eclesiologic".
Acel mesaj era printre altele si unul rautacios la adresa mea pentru ca scrisesem ceva despre cultul sau. Si cum l-ai laudat insemna de fapt un fel de "bine i-ai zis-o", deci impartasesti aceeasi parere cu penticostalul si il incurajezi.
Nu are importanta ca nu iti place neoprotestantismul, te atrag ideile ecumeniste si cei ce le impartasesc. Si bineinteles, respingi pe cei ce nu au aceste idei. E treaba ta, atata timp cat nu deranjezi pe cei ce nu le au.
  #113  
Vechi 18.09.2011, 01:02:21
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Cata vreme il marturisesc pe Sf. Parinte de la Roma si ascult de ierarhii mei, totul e ok.
Atitudine clară de papolatru. Spre deosebire de creștini care Îl mărturisesc pe Dumnezeu și pe Iisus Hristos Mântuitorul, fanaticii papolatri îl mărturisesc pe papa. El este dumnezeul lor pe care îl mărturisesc după cum clar se vede din chiar cuvintele nebotezatului.

Atitudine clară de hominidă formalistă care nu are nici o pătrundere spirituală a creștinismului, condiție specifică celor în care Cuvântul lui Dumnezeu nu pătrunde. Tipic nebotezaților.

Citat:
Din fericire, Ortodoxia, care e minunata, (si pentru a fi perfecta are nevoie doar de reintrarea in comuniune cu Sf. Parinte)
Din fericire Ortodoxia este în comuniune cu Sfântul Părinte, pentru că pentru creștinii ortodocși Sfântul Părinte este Iisus Hristos. Știu că pentru un nebotezat falsa comuniune cu oamenii este mai importantă decât comuniunea cu Dumnezeu. Iisus Hristos este Capul Bisericii, iar Biserica Ortodoxă este Trupul Lui.

Citat:
Da, sunt pe forum ortodocsi, pe langa care eu sunt un beginner al beginningului, sa zic asa: Mihailc, delia31, AlinB, N.Priceputu, cristiboss56, si multi, multi altii. Cu ei, dialogul in contradictoriu este o placere si o imbogatire, deopotriva.
Este bine că ai început să conștientizezi că acest forum este destinat comunității creștinilor ortodocși. E bine și mai târziu decât niciodată. Însă în ce privește "beginningul", te sfătuiesc să cobori cu picioarele pe pământ și să mergi să te pocăiești în sac și cenușă. Poate Dumnezeu se va milostivi de sufletul tău nemântuit și va binevoi să te primească la botez.
  #114  
Vechi 27.09.2011, 23:23:54
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
draga mea, penticostalii vorbesc in limbi extraterestre, demne de Star Wars. Cred ca din aceste "limbi" vorbite de penticostali s-a inpirat in filmul sau celebrul producator George Lucas. Forta sa fie cu voi penticostalilor!
Si sa-i lasam pe penticostali o vreme pentru ca e timpul Reinnoirii Carismatice, Aleluia!
Sa vedem parerea catolicilor din Miscarea de Reinnoire Carismatica:
DARUL LIMBILOR
Mulți mi-au mărturisit că doresc acest dar de mult timp. Alții nu vor deloc acest dar. Când Duhul Sfânt coboară asupra cuiva așa cum a coborât asupra apostolilor, bucuria invadează inima, apostolii au fost considerați beți.
Trăsătura sa distinctivă este lauda.
După primirea Duhului Sfânt apostolii făceau cunoscute minunile lui Dumnezeu. Indică bucuria inspirată de victoria lui Dumnezeu prin stabilirea Noii Alianțe. Bucuria de a fi născut din învierea lui Dumnezeu. Bucuria de a fi iubit de Dumnezeu. Pentru a primi darul limbilor, trebuie să-l cerem. Să începem să-l lăudăm pe Dumnezeu, lăsându-l pe Duhul Sfânt să decidă și să formuleze cuvintele. Noi trebuie să ne supunem inspirației de a lăuda, și în timp ce noi lăudăm, îi dăm Duhului Sfânt deplina libertate de a conduce această laudă.
Dacă nu deschizi niciodată gura, nu vei vorbi niciodată în limbi.

Cum să vorbim sau să cântăm în limbi?
Cerând acest lucru.

Când este un concert de laudă, ne alăturăm melodiei, cântând numele lui Isus, sau Aleluia, sau o altă laudă adusă lui Dumnezeu. Duhul Sfânt va fi atunci liber să dezvolte darul său în noi. Acest dar ne face capabili să ne bucurăm în Dumnezeu, printr-un fel de beție spirituală, care îmbogățește întreaga persoană și tinde să realizeze unitatea chiar în subconștient. Să-i cerem
des Domnului să transforme în noi lauda sub forma unui cânt în limbi sau a unei rugăciuni în limbi.
Trebuie să cedăm darului, să facem efortul să scoatem sunete. Avem deplina stăpânire asupra acestui dar. Ne oprim când vrem, reîncepem când vrem.

Să dorim sau nu acest dar ?
Cântul este cel care a intrigat cele mai multe persoane la începuturile Reînnoirii Carismatice. Multora le este frică de acest dar și nu îl vor deloc, toate celelate daruri, dar nu acesta. Sunt idei atât de false cu privire la acest dar. Credem că vom fi prinși în mrejele senzației, stil exorcism. Ne este frică, nu vrem să părem ridicoli. Cu Dumnezeu, vom înțelege că nu este nici un pericol pentru noi, dorința lui e mereu de a ne salva și nu de a ne distruge. Deodată veți avea supriza să înălțați din inima voastră o rugăciune sau un cânt în limbi. Un obstacol de învins: se naște în noi îndoiala „Aceste silabe vin de la mine și nu de la Duhul Sfânt”. Va fi întotdeauna un spațiu pentru o îndoială, căci cuvintele în limbi vin și de la mine și de la Duhul Sfânt. Eu nu sunt folosit de Duhul Sfânt ca un obiect. Cuvântul sau cântul în limbi presupune colaborarea mea.

Ce este rugăciunea în limbi?
Rugăciunea în limbi este înainte de toate rugăciune. Sf. Pavel ne spune: Cel care vorbește în limbi, nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu; și nimeni nu-l înțelege (1 Cor 14,2). Același Pavel care vorbește în limbi mai mult decât toți contemporanii săi, așa cum spune el însuși în 1 Cor 14,18, nu amintește de mesajul adresat unei persoane prin acest mijloc. Dimpotrivă el scrie: Dacă mă rog în limbi, duhul meu se roagă, dar mintea mea este neroditoare.

Ar părea să fie clar că pentru Pavel orice vorbire sau cânt în limbi în timpul întâlnirii este o rugăciune care se adresează lui Dumnezeu și nu constituie un mesaj adresat persoanelor prezente.
Această rugăciune este, după caz, laudă, aducere de mulțumire, rugăciune de mijlocire: Duhul Sfânt ne ajută și ne susține în slăbiciunile noastre pentru că noi nu știm întotdeauna ce rugăciune să înălțăm Domnului, nici cum să o facem. Folosim acest limbaj când suntem plini de bucurie și
de iubire. Atunci cuvintele nu mai sunt de ajuns; astfel Duhul folosește acest limbaj pentru a ne face să ne rugăm. Pentru mine era un cântec ca un suflu care era necesar pentru a face să iasă bucuria mea ca o țâșnire din prea marea presiune.

Cel care vorbește în limbi se edifică pe sine însuși (1 Cor 14,4). Cine se roagă în limbi face experiența de a fi consolat, încurajat, întărit. Acest dar personal ne introduce într-o întâlnire de iubire cu cele trei persoane divine.

Rugăciunea în limbi poate să fie deasemeni manifestarea Duhului pentru vestirea Evangheliei. Isus a dat vorbirea în limbi ca un semn care îi asigură pe apostoli în misiunea lor (Mc 16,17). Paul precizează că acest semn nu este pentru credincioși, ci pentru necredincoși (1 Cor 14,2).

Rugăciunea în limbi înseamnă a exprima inexprimabilul. Este o ruptură cu profanul. În Faptele Apostolilor, de fiecare dată când este menționată o efuziune a Duhului, darul laudei este prezent ca un efect al său. Totuși rugăciunea în limbi nu este un “test” al efuziunii Duhului. Altfel noi am impune o
lege Duhului care este în mod suveran liber și suflă unde vrea și cum vrea.
Roadele Duhului sunt totdeauna: iubirea, bucuria, pacea, îndelunga-răbdare, bunăvoința, bunătatea, încrederea în ceilalți, blândețea, stăpânirea de sine (Gal 5,22-23).
A ne ruga în limbi înseamnă a primi un semn care însoțește credința în promisiunea lui Isus.

Pentru mistici: consolarea spirituală cuprinde misticul cu o putere atât de mare, încât se simte incapabil să exprime experiența sa într-un limbaj prin cuvinte și să o redea în cuvinte ciudate și nearticulate.

Sf. Tereza de Avila spunea: Rostim multe cuvinte de laudă lui Dumnezeu, dar fără ordine, doar dacă Dumnezeu nu face ordine în ele; cel puțin intelectului nu-i e cu putință să înțeleagă. Ne-ar plăcea să proclamăm cu voce tare lauda lui Dumnezeu, ea este în afara ei înseși în delirul cel mai suav… Ea dorea să fie în întregime laudă pentru a-l lăuda pe Dumnezeu.
Acest dar cere un abandon total și fără condiții Darul limbilor poate fi considerat ca o cale spre rugăciunea contemplativă. Este o scurtătură pentru a intra în tăcerea lui Dumnezeu. Trebuie să fim foarte atenți pentru a putea ști
dacă Dumnezeu ne cheamă să intrăm în tăcerea sa.

Este un remediu împotriva orgoliului intelectual. Orgoliul trebuie să cedeze în fața acestui abandon. Rugăciunea care vine spontan, nu mai este o formulare a inteligenței raționale, ci un strigăt al inimii. De ce ar trebui să excludem din relația noastră cu Dumnezeu sensibilitatea, imaginația, emoția? Nu există nici o șansă de a ne mândri cu o laudă pe care nu o înțelegem, nu
există o căutare a efectului și nici cuvinte bine alese. Ea deschide drumul.
Vorbirea sau cântul în limbi dăruiește lui Dumnezeu în umilință toate apacitățile omului. De aceea cântul în limbi permite recucerirea omului interior pus la adevăratul său loc sub privirea și acțiunea lui Dumnezeu; ea deschide un drum de libertate, de sărăcie și de abandon. Vorbirea în limbi nu poate fi înțeleasă fără un abandon total lui Dumnezeu. Ea ne este dată pentru a înțelege această docilitate interioară, iubitoare, această dependență de Duh a incapacității noastre de a iubi și de a ne acorda, dăruindu-ne să comunicăm inimă la inimă. Este folositor.

Când ne rugăm în limbi cu punerea mâinilor, Dumnezeu dă ceea ce-i trebuie persoanei pentru care ne rugăm, El revelează ceea ce este, cauza blocajului, prin iluminări speciale. Ne rugăm direct pentru nevoile persoanei, și prin inteligență ignorăm totul. Duhul vine să ne ajute, El cercetează interiorul (inconștientul) și inimile (conștientul). El știe cum să se roage, El vine în ajutorul slăbiciunilor noastre.

Acest dar favorizează unitatea în timpul întâlnirii. Aceeași lungime de undă este un remediu pentru neînțelegerea de la Turnul Babel.

Satana nu înțelege acest limbaj de iubire, nu poate să-și bage nasul aici.

Mijloc foarte eficace împotriva ispitelor, O ARMĂ prețioasă pentru că este o rugăciune de laudă.
Atunci când vorbim în limbi, spiritul nostru comunică cu Dumnezeu.
Duhul Sfânt se roagă în locul nostru fără ca rațiunea noastră critică să poată face să acționeze turnul său de control. Duhul Sfânt pătrunde în profunzimile ființei noastre. În Reînnoire 80% dintre oameni primesc acest dar.

Obstacole
1. Lipsa dorinței de a primi acest dar: „Nu am nevoie de acest dar”.
2. Orgoliu: „Ce vor gândi cei din jur despre mine văzându-mă <bolborosind> în felul acesta ?” „Nu e pentru mine, să mă rog fără să știu ceea ce spun”.
3. Resentiment: care îngreunează inima noastră. Există o legătură între iertarea neacordată și acest dar. Lipsa de iertare blochează acest izvor în noi. Cei care sunt specialiști în a fi nemulțumiți au întotdeauna ceva de mârâit.
4. Frica de ceea ce Domnul ne va cere: „O femeie mi-a spus într-o zi când a ascultat mărturia mea: Tu ști că vei suferi mult, căci Domnul ți-a dat mult”.
5. Concepție falsă despre Dumnezeu și despre tainele sale.
6. Nevrednicia: „Sunt prea păcătos ca să vorbesc limba Duhului Sfânt”.

Și nouă ne-a fost dat Duhul Sfânt. El a pus în inimile noastre evlavia, blândețea ca să continuăm în lume misiunea lui Isus. El ne invită, spunând: „Mergeți, iată vă trimit ca pe niște miei în mijlocul lupilor”. (Lc 10,3).
  #115  
Vechi 28.09.2011, 12:50:34
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Acest dar cere un abandon total și fără condiții. Darul limbilor poate fi considerat ca o cale spre rugăciunea contemplativă. Este o scurtătură pentru a intra în tăcerea lui Dumnezeu. Trebuie să fim foarte atenți pentru a putea ști dacă Dumnezeu ne cheamă să intrăm în tăcerea sa.
Vă rog să argumentați pe baza unor texte biblice astfel de afirmații (mă refer la cea "subliniată") pe care le consider nu doar nefondate ci chiar extrem de periculoase. Nu am nevoie să îmi spuneți că nu am nu știu ce empatie sau altceva (nu știu ce "blocaje" "energetice"), de aceea vă rog să vă stăpâniți de la astfel de comentarii și să vă concentrați asupra subiectului și asupra cerințelor.
  #116  
Vechi 30.09.2011, 20:33:55
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Draga prietene Savonarola, textul de mai sus nu l-am scris eu.
E luat de pe site-ul: http://www.reinnoirea-carismatica.ro...C8%3d&tabid=39
Am precizat asta mai sus.

Insa, desigur, daca vrei sa-l slujesti pe Iisus, daca vrei sa fii ucenicul Lui, daca vrei sa slujesti cu un dar duhovnicesc sau sa faci o lucrare pentru Dumnezeu, trebuie sa i te abandonezi total și fără condiții.

Oricine doreste sa fie ucenicul lui Isus trebuie sa i se abandoneze total si fara conditii. Asa a zis-o El: Oricine dintre voi care nu se leapădă de tot ce are nu poate să fie ucenicul Meu. Luca 14:33
Asta inseamna abandon total.

De fapt unul din versetele care m-au impresionat in toată Biblia este in Luca 5:11. Se spune despre apostoli ca, dupa ce au avut experiența Pescuirii Minunate, ei „trăgând corăbiile la țărm, au lăsat totul și au mers după El.”

Te asigur ca nu e nimic periculos in a părăsi totul si a te abandona in brațele Mantuitorului. In mod deplin si fara conditii.
E cel mai sigur loc din univers. Doamne ajuta.
  #117  
Vechi 30.09.2011, 21:22:55
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Pe mine nu mă interesează că nu l-ai scris dumneata. De vreme ce ți-ai permis să îl afișezi mă gândeam că, pe lângă obișnuita obrăznicie și impertinență, o să ai și bunul simț să îți asumi ceea ce propaganduiești. În sfârșit am observat că în mod clar nu ai identificat temeiuri biblice pentru astfel de ideologii, fapt pentru care acceptarea din partea ta a unor asemenea ideologii dă de înțeles că așa-zisele principii după care te ghidezi sunt apă de ploaie și prin urmare este normal ca să nu mai ceri nimănui să se ghideze după principiul falimentar sola scriptura. De fapt toate astea arată în continuare lipsa de caracter pe care o manifești sistematic pe acest forum, aș zice chiar cu obstinație și impertinență.

În rest toate pseudo-argumentele pe care îți faci iluzia că le-ai aduce, ca și cum ar fi argumente, nu sunt decât tendința manifestă de a scoate în evidență lipsa de discernământ spiritual care caracterizează adepții sectei din care faci parte. Este evident că lepădarea pentru Hristos nu are nici cea mai mică legătură cu abandonarea totală și fără condiții față de orice duhuri, și mai ales ținând cont de sfatul pe care noi îl avem permanent de a cerca, de a discerne duhurile. Deci ai înțeles bine că acea formulă de magie "carismatică" nu are de fapt temei biblic și mă bucur că, în mod tacit și implicit, ai căzut de acord asupra acestei concluzii.

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Te asigur ca nu e nimic periculos in a părăsi totul si a te abandona in brațele Mantuitorului. In mod deplin si fara conditii.
E cel mai sigur loc din univers. Doamne ajuta.
Te asigur și eu că nu vreau cu nici un chip să părăsesc totul și să mă abandonez în brațele Mântuitorului prin intermediul tău, al vostru sau al sectei și sectelor pe care le reprezinți. Nu am nevoie de mijlocirea voastră, a sectei și sectelor voastre eretice, mincinoase, lipsite de discernământ și deraiate de la adevăr. Pe noi creștinii ortodocși lui Hristos ne încredințează Biserica pe care El a trimis-o, a întemeiat-o și a sfințit-o în adevăr. Și de asemenea sfătuiesc pe orice creștin, ortodox sau heterodox, să se ferească de putoarea înșelăciunii și înșelării voastre sectare. Este spre binele lor și spre binele vostru, poate veți reuși vreodată să ieșiți din lazaretul înșelării în care dormiți.
  #118  
Vechi 10.10.2011, 12:51:41
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit O meditatie inspirata de postarea fratelui Savonarola

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
- mă gândeam că, pe lângă obișnuita obrăznicie și impertinență, o să ai și bunul simț să...
- așa-zisele principii după care te ghidezi sunt apă de ploaie
- lipsa de caracter pe care o manifești sistematic pe acest forum cu obstinație și impertinentă.
- lipsa de discernământ spiritual care caracterizează adepții sectei din care faci parte.
- mijlocirea voastră, a sectei și sectelor voastre eretice, mincinoase, lipsite de discernământ și deraiate de la adevăr.
- putoarea înșelăciunii și înșelării voastre sectare.
- poate veți reuși vreodată să ieșiți din lazaretul înșelării în care dormiți.
Hristos, pe cruce fiind, a avut de infruntat multa impotrivire din partea iudeilor.
Multa lume Il acuza: marii preoti, soldații, pană și cei care erau in treacat pe la piciorul crucii. Sangele îi curgea pe tample, toate rănile provocate de romani îi provocau suferință. Cand arșița s-a amplificat in toată ființa Lui a strigat atat: „Mi-e sete!”.

In mijlocul soldatilor, fruntașilor, marilor preoti si trecatorilor care, cu fețele crispate, continuau să-l batjocoreasca, Mantuitorul a găsit puterea sa se roage: „Tata, iartă-i căci nu știu ce fac!”. Nu era o rugăciune de pe buze doar ci venea din străfundurile ființei Lui. Acesta e miracolul. Ce era în inima lui Isus când toți i se împotriveau?

Isus a trebuit sa faca față unei uriașe împotriviri față de Sine.
Nu era doar multimea evreilor, eram si noi, intreaga omenire pacatoasă.
El, Domnul, a aspirat toata impotrivirea umanitatii iar in replica nu ne-a blestemat, nu s-a razbunat ci s-a rugat pentru iertarea noastra.


Autorul epistolei către Evrei ne indeamnă și pe noi azi sa urmăm exemplul Domnului: Luați aminte, dar, la Cel ce a răbdat de la păcătoși, asupra Sa, o atât de mare împotrivire, ca să nu vă lăsați osteniți, slăbind în sufletele voastre. Evrei 12:3

Cât de multă împotrivire poți răbda tu din partea celor păcătoși?
In comparatie cu Isus impotrivirea fata de tine este de 0,00…01%
Ai capacitatea de a înmagazina împotrivirea fără să ripostezi?
Poți să o rabzi dorind binele celui care ți se împotriveste cu furie?
Sau cum apare impotrivirea i-o respingi in față celui care ți s-a împotrivit?

Vrei sa fii biruitor in acest domeniu? Soluția e simplă:
- Privește cu luare aminte la Isus. Mergi în duhul la Cruce. Observă împotrivirea mulțimii. Privește la Cel Crucificat! Ascultă rugăciunea Lui!

Daca vei privi la Isus vei putea rabda impotrivirea si nu te vei mai simti obosi si slabit. Luați aminte, dar, la Cel ce a răbdat de la păcătoși, asupra Sa, o atât de mare împotrivire, ca să nu vă lăsați osteniți, slăbind în sufletele voastre.

P.S. Unii se întreabă de ce a permis Dumnezeu atâtea confesiuni diferite?
Eu cred ca unul dintre motive este tocmai acesta: sa ne modeleze răbdarea unora prin ceilalti, sa ne facă în stare sa răbdam împotrivirea.
Doamne ajută!
  #119  
Vechi 10.10.2011, 20:28:19
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
P.S. Unii se întreabă de ce a permis Dumnezeu atâtea confesiuni diferite?
Eu cred ca unul dintre motive este tocmai acesta: sa ne modeleze răbdarea unora prin ceilalti, sa ne facă în stare sa răbdam împotrivirea.
Eu cred ca altul este motivul: Dumnezeu ne da libertatea sa alegem intre bine si rau, intre adevar si erezie. El foloseste alte metode ca sa ne "modeleze rabdarea".
  #120  
Vechi 14.12.2011, 13:37:30
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Miscarea de reinnoire carismatica, daca ar fi de la Dumnezeu, ar milita pentru separarea de invataturile false si ar aduce roade, insa...gasim carismatici in toate religiile, invatand lucruri contradictorii. Ce-i uneste? vorbirea in limbi, asta e numitorul comun. Ce-i separa? invataturile diferite, complet diferite. Acum orice om cu capul pe umeri poate trage o concluzie corecta in ceea ce priveste miscarea carismatica ! Cum poate acelasi Duh Sfant sa dea aceleasi daruri dar invataturi diferite??
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 14:58:23
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 20:40:13