Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 09.05.2012, 22:28:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
in jur de 40 lei, am auzit, in orice caz se aduna daca exista 10 copii!
Da ? Hai să adunăm. Deci, pentru 10 copii, eu primesc 400 de RON. Am să consider că cei 10 copii ai mei nu au nevoie de haine. Nici de încălțări. Nici de încălzire, iluminat, tratamente dentare, etc. Nici de cărți, caiet, ghiozdan, pază la școală și fondul clasei, nimic. Numai de mâncare și atât. De fapt, ar putea să mânănce doar ciorbă. Nimic altceva decât ciorbă dimineața, ciorbă la prânz și ciorbă seara.

Bun. Dar, pentru asta îmi trebuie ciorbă, nu glumă. O oală de ciorbă are cam 10 porții. Deci, mie îmi trebuie trei oale de ciorbă pe zi. Oala de dimineață, oala de prânz și oala de seară. Total, 3 mese x 30 de zile = 90 de oale de ciorbă pe lună.

Costurile pentru o oală de ciorbă sunt următoarele, presupunând că apă iau de la cișmeaua publică și gătesc cu gătejele aduse de copii:
8 morcovi = 4 lei
1 albitura = 2 lei
ceapa = 2 lei
un rasol de vita = 8 lei
o conserva de rosii in bulion = 2 lei
patrunjel = 0,5 lei
un dovlecel = 1 leu
un pic de conopida = 0,5 lei
In total, oala de ciorbă (nedreasă) mă costă 20 de lei. 90 de oale de ciorbă ma costa 1800 de lei. De peste 4 ori cat imi da statul.

Nu prea m-am scos, nu ? Acuma, mai credeti ca cei care au multi copii fac afaceri cu banii primiti de la stat ?

Ca amuzament, sa notam ca TVA-ul la 1800 de lei, adica banii care se duc la stat chiar in clipa in care am cumparat ingredientele sunt 24 % din 1800, adică: 432 de lei. Încă înainte ca ciorba mea să fie gata, statul mi-a luat înapoi, cu o dobândă de aproximativ 8 %, banii pe care mi i-a dat ca ajutor pentru ciorba copiilor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #162  
Vechi 09.05.2012, 22:51:40
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
In total, oala de ciorbă (nedreasă) mă costă 20 de lei. 90 de oale de ciorbă ma costa 1800 de lei. De peste 4 ori cat imi da statul.
Este adevărat că prețurile din România sunt cam sărite de pe fix, dar totuși, o oală de ciorbă într-o familie săracă n-ar trebui să coste 20 lei. Cine are 10 copii mă îndoiesc că va cumpara rasol de vită la 8 lei/ buc și în general toate cumpărăturile le va face "en gros" și pe cât posibil "la ofertă". Apoi, dimineața se mai bea și un ceai cu ceva simplu alături (chiar și la case mai mari!). În fine, ideea este că măcar mâncarea copiilor ar putea fi asigurată din acel ajutor de la stat.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 10.05.2012, 00:21:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Este adevărat că prețurile din România sunt cam sărite de pe fix, dar totuși, o oală de ciorbă într-o familie săracă n-ar trebui să coste 20 lei.
Prețurile la alimente sunt cam sărite de pe fix, dar mă îndoiesc că acesta e un fenomen specific românesc. Îmi pare unul global. 20 de lei pentru o oală de ciorbă înseamnă 6 dolari și o dimă. Costă mai puțin oala cu 10 porții de ciorbă, în SUA ?

Alocația de stat pentru un copil, de 40 de lei, înseamnă 12,5 dolari. Nu cred că acoperă costurile lunare ale hrănirii unui copil pe piața americană. Nici chiar dacă ai avea norocul să cumperi numai de la superoferte.

Părerea mea este că cine susține că familiile nevoiașe fac mulți copii ca să se îmbogățească din alocațiile de la stat, de fapt nu are copii și nu a primit, ca părinte, asemenea alocații: a mușcat, însă, din propaganda media. Pentru cei trei copii, eu ridic de la bancă 120 de lei lunar. Numai laptele pentru ei mă costă 150 de lei lunar. Se duce un litru pe zi, ca nimica, la 3 copii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #164  
Vechi 10.05.2012, 00:44:57
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Domnule doctor, le-ați făcut varză !

Ce vreți dvs., să comparam merele cu perele (SUA cu România) și apoi să tragem linie și să adunăm?

Daca vreti să rămânen la SUA, atunci vă spun că există nenumarate familii care trăiesc din Welfare și din alocațiile ptr copii. Spre deosebire de România, aici chiar se poate.

Apropo, să vă spun că pe când trăiam în Argentina am întâlnit acolo o femeie foarte muncitoare și ingenioasă, care se ducea și lua gratis! legume și fructe ptr familia sa, atunci cand piețarii făceau curățenie la sfârșitul zilei/ săptămânii și aruncau de pildă lada întreagă de portocale, chiar dacă doar trei sferturi din ea nu mai era bună de vânzare.

În legătură cu costurile de întreținere a copiilor. Este adevărat că nu am, dar mai contribui și eu într-un fel sau altul la sponsorizări alimentare. Una peste alta, cu 40 lei/ lună, în România (deci nu în SUA) ar trebui să fii în stare să-i pui pe masa ceva copilului în fiecare zi. Mai mult decât o cană de lapte.

PS: În State laptele costă cam 1 dolar/ litru. Dar se pare că în România este mai cu moț, și deci, mai scump!

Last edited by mirela.t; 10.05.2012 at 00:53:58.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 10.05.2012, 01:31:06
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Aveti o imagine idealizata a vietii de la tara! As putea sa va dau n exemple contrare la tot ce ati scris dar e prea mult de scris.

Sa stiti ca nu este musai in oras sa fie raul de pe lume, exista multi parinti, va spun din experienta personala ce am auzit de la unii oameni, care nu isi lasa copiii sa stea la computer, sau la TV, le interzic total pana la o anumita varsta, si fac toate acele lucruri pe care le ziceti, plimbatul, pescuitul si comunicarea in general, mancatul la masa impreuna, nu inseamna ca viata la oras e iadul pe pamant si viata la tara e raiul, trebuie sa vedem lucrurile intr-un mod mai obiectiv!
Nu cred ca Lore a vrut sa idealizeze viata de la tara, dar sunt de aceeasi parere cu ea, ca la tara e putin mai simplu. Am ajuns la aceasta concluzie de cand am devenit mama. Dau doar un exemplu ca sa intelegi ce am vrut sa spun. Copii mei sunt apropiati de varsta si cand erau mai mici nu reuseam sa ies cu amandoi odata afara, era imposibil si din aceasta cauza de multe ori stateam in casa toata ziua daca nu aveam un ajutor. Ma gandeam ce bine este sa ai o mica curte, sa poti iesi la aer cu ei. In casa se plictiseau teribil, in special fetita, cel mic dormea atat de bine afara la aer(in carucior) iar in casa doar 10 minute. Iar cand reuseam sa iesim in parc stateam 3-4 ore si apoi iar in casa pana a doua zi. In curte le poti pune un leagan, isi gasesc mai repede o activitate, dorm mai bine de la aer, mananca mai bine, sunt multe avantaje.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 10.05.2012, 02:25:37
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Si nu este vorba de "sporit frumusetea", ci de faptul ca barbatii considera ca lipsa de atractivitate un defect peste care nu se poate trece, chiar daca este vorba de sotia lor.
Cred ca aici depinde de la caz la caz. Si barbatii sunt diferiti intre ei, nu gandesc toti la fel.

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Si nu are rost sa cadem in extreme spunand ca o femeie care nu este aranjata este obligatoriu in treining si miroase a varza.
Ai dreptate. Cred ca fiecare femeie are un stil personal. Am cunoscut femei foarte cochete, care aveau o pricepere deosebita in a se aranja, facea parte din felul lor acest lucru, dar si femei naturale, care nu aveau nicio pasiune pentru a se gati si aranja si in acelasi timp nu erau dizgratioase sau neingrijite(asa cum spunei si tu de acea mamica cu trei copii), aveau un fel de a fi degajat si natural, te faceau sa te simti bine in compania lor. Important este ca fiecare barbat sa-si aleaga de la inceput genul de femeie pe care il prefera si cu care se potriveste si invers. Mi se pare greu sa ai un sot care te vrea intr-un anumit fel, care pe tine nu te reprezinta. Este un chin sa treci peste ceea ce simti, sa te conformezi si sa devii de fapt ce vrea celalalt.

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ceea ce asteapta barbatii depinde mult de ceea ce dicteaza mass media. Barbatii nu mai au asteptari realiste, nu, este obligatoriu ca pe langa tot ceea ce ai de facut in casa sau cu copiii, sa-ti gasesti timp (si bani) pt a-ti asambla o imagine. Care nici macar nu este a ta.
De ex. in imaginea perfecta a femeii pe care o are sotul meu, exista specificatia "tocuri". Cosmarul perfect este sa-ti duci copilul mic in brate mergand pe tocuri de 12 cm. Eu am si cazut o data. Cu copil cu tot.
Mi se pare o cruzime si abuz sa pretinzi femeilor o astfel de incaltaminte (mai ales ca putine branduri fac pantofi cu toc in care chiar poti merge, iar preturile sunt prohibitive).
Dar si noi femeile trebuie sa ne spunem punctul de vedere. Poate suna cam bataios, dar chiar daca sotului meu ii place sa ma vada pe tocuri, daca trebuie sa plec cu copilul de acasa si sa il mai tin din cand in cand si in brate, pot sa-i explic frumos ca imi este imposibil sa-mi iau acei pantofi minunati cu tocuri de 12 cm. Eu cred ca trebuie sa tinem cont de parerea sotului, sa-l bucuram daca pot sa spun asa, aratandu-i ca pretuim preferinta lui, dar totul adaptat contextului. De exemplu nu o sa merg la cumparaturi sau in parc cu copiii pe astfel de tocuri. In aceasta situatie si sotul trebuie sa ma respecte si sa ma inteleaga.

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Eu port tocuri inalte, la dorinta sotului, am parul lung si frumos aranjat zilnic, am si rochia vaporoasa cand ies cu sotul, am parfumuri de nisa.. si o tona de frustrare pt ca nu vad in ce fel astfel de lucruri ma reprezinta, mi se par absurde.. si o ocean de dezamagire sa vad ca sunt importante pentru cei din jurul meu)
Te admir pentru asta, sunt de parere ca e bine cum procedezi. Cand iesi cu sotul e bine sa-i faci pe plac. E important scopul cu care faci toate acestea. In general femeile se machiaza, se aranjeaza pentru a atrage atentia, pentru a cuceri, dar tu faci lucrul asta strict pentru sotul tau, pentru pacea din caminul vostru, renunti putin la ceea ce-ti place tie de dragul lui si poate va veni si ziua in care el te ve intelege si va renunta la aceasta dorinta.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 10.05.2012, 09:29:00
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Daca vreti să rămânen la SUA, atunci vă spun că există nenumarate familii care trăiesc din Welfare și din alocațiile ptr copii. Spre deosebire de România, aici chiar se poate.
Perfect de acord. cumnata-mea traieste in Canada, are 6 copii iar alocatia ptr cei 6 copii precum si ajutorul din partea statului depaseste cu destul suma care ar primi-o daca s-ar angaja. Alte tari isi sprijina familiile cu multi copii, la noi e batatie de joc. Stiati ca in Romania indemnizatia ptr cresterea a copilului nu se primeste decat la primii trei?

Daca nu ar sta dragostea la baza, in baza statului am fi la mila cantinelor sociale.
Citat:
Apropo, să vă spun că pe când trăiam în Argentina am întâlnit acolo o femeie foarte muncitoare și ingenioasă, care se ducea și lua gratis! legume și fructe ptr familia sa, atunci cand piețarii făceau curățenie la sfârșitul zilei/ săptămânii și aruncau de pildă lada întreagă de portocale, chiar dacă doar trei sferturi din ea nu mai era bună de vânzare.
In Romania nu se intampla asa ceva.Eventual iti vand bananele inegrite la jumatate de pret.
Citat:
În legătură cu costurile de întreținere a copiilor. Este adevărat că nu am, dar mai contribui și eu într-un fel sau altul la sponsorizări alimentare. Una peste alta, cu 40 lei/ lună, în România (deci nu în SUA) ar trebui să fii în stare să-i pui pe masa ceva copilului în fiecare zi. Mai mult decât o cană de lapte.
P.s Cred ca ar fi bine sa va abtineti, tocmai ptr ca nu aveti copii.Cred ca in suma de 40 de lei ai putea sa ii pui copilului pe masa ceva cat sa nu moara de foame. Asta inseamna ceai, ciorba lunga, cornuri simple, ocazional lapte, fructe o data pe luna.
Pe mine lactatele in post(zic in post, atunci cand doar micutii mananca), ptr o saptamana ma costau 50 lei, fructele 70 de lei. Sa nu mai vorbim de legume, paste, peste, carne.
Nu mai vorbim de incaltamintele care se rup surprinzator de repede, si nu primesti intotdeauna.A, era sa uit! daca se intampla sa se imbolnaveasca micutii, atunci distractie! Am cheltui si 200 ron pe raceala(Nurofen, sirop de tuse, vitamine, picaturi nazale, auriculare, spray cu apa de mare etc).
Nu mai vorbim aici de caiete speciale, ptr munca suplimentara, creioane colorate.
Se intelege ca am exclus total alte cheltuieli: apa(1-2 ture de masina pe zi), curent, cheltuielile cu transportul, caldura(pe timpul iernii), gradinita(program prelungit), optionale, cercuri la palatul copiilor(cele mai ieftine optionale existente).

Doar cine Nu are copii poate sa spuna ca cu 40 lei pe luna se poate intretine un copil.Poate doar daca traiesti la tara, ai vaca in grajd, gaina in cotet si gradina cu legume la dispozitie.Atunci da, se poate trai si cu 40 lei(din care 20 e numai painea ptr un copil pe luna)

Citat:
PS: În State laptele costă cam 1 dolar/ litru. Dar se pare că în România este mai cu moț, și deci, mai scump!
cu sau fara mot, astea sunt preturile.La tarani e in jur de 3 lei, la alimetara si 5.Bineinteles ca intodeauna cumparam de la tarani, din mai multe motive
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 10.05.2012 at 09:32:52.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 10.05.2012, 09:31:17
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Este adevărat că prețurile din România sunt cam sărite de pe fix, dar totuși, o oală de ciorbă într-o familie săracă n-ar trebui să coste 20 lei. Cine are 10 copii mă îndoiesc că va cumpara rasol de vită la 8 lei/ buc și în general toate cumpărăturile le va face "en gros" și pe cât posibil "la ofertă". Apoi, dimineața se mai bea și un ceai cu ceva simplu alături (chiar și la case mai mari!). În fine, ideea este că măcar mâncarea copiilor ar putea fi asigurată din acel ajutor de la stat.
nu vor muri de foame, dar...vor fi subnutriti.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 10.05.2012, 09:36:36
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
nu vor muri de foame, dar...vor fi subnutriti.
Si atunci, acelasi stat ti ia inapoi, zicand ca nu au conditii bune de viata.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #170  
Vechi 10.05.2012, 10:46:54
lorena29 lorena29 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Din cat am citit, imbatranirea populatiei este o problema reala in toata lumea.
Nu se intreaba nimeni de ce Sua organizeaza loteria vizelor, accepta imigranti din america latina etc.. ?
Bine punctat!
__________________
Lorena Savin
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
La multi ani! Patrie si Credinta Diverse Sarbatori 1 30.08.2011 18:06:20
La multi ani! mara2008 Generalitati 8 08.11.2008 17:32:06
La multi ani ! cristiboss56 Diverse Sarbatori 0 30.08.2008 17:05:03