Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #581  
Vechi 10.11.2014, 21:07:46
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Impozitul progresiv e în 90% din țările lumii.
Iar el, acest impozit, ar afecta pe cei foarte avuți, nu pe marea noastră majoritate.
Și da, mă gândesc:
-nu pot legitima furtul prin votul meu;
-nu pot legitima curvăriseala, chiar politică, pupând acolo unde am scuipat, la figurat.
Depinde cum este gandit acest impozit marit,nu este obligatoriu sa il suporte cei cu venituri foarte mari.La noi ,majoritatea tinerilor cu facultate au un venit brut peste 1000 de euro.Sunt foarte multe salarii la acest nivel.E suficient sa le impuna un impozit de 20 % in loc de 16 % ca sa se cunoasca.
Da ,nu putem legitima prin vot furtul unui partid care fura de 20 ani.
  #582  
Vechi 10.11.2014, 21:12:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păcat că-s bătrân cu facultate, n-am mai prins mia aia de euro.
Sau, de vorbim de "majoritatea tinerilor cu facultate", înseamnă că avem puțini. Tineri facultați.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #583  
Vechi 10.11.2014, 21:15:44
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Păcat că-s bătrân cu facultate, n-am mai prins mia aia de euro.
Sau, de vorbim de "majoritatea tinerilor cu facultate", înseamnă că avem puțini. Tineri facultați.
Ma gandeam la cei care lucreaza in informatica ,inginerie ,vanzari.Cam astea ar fi salariile .Eu am zis salarii brute ,nu nete ,deci mult mai putin ,cam in jur de 3000 lei net.
  #584  
Vechi 10.11.2014, 21:19:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi eu în ce credet›i că lucrez, terminând electronica? În patiserie?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 10.11.2014 at 21:25:10.
  #585  
Vechi 10.11.2014, 23:38:04
i.razvan i.razvan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Apropo de sustinerea lui mickey mouse, pe asta ati vazut-o?

http://youtu.be/8vfkrQcFT70

In caz ca mai aveati dubii cu privire la iconitele cu ponta...
  #586  
Vechi 11.11.2014, 00:05:23
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Da, cred ca incet-incet, am inteles - printre randuri - cam cum gandeste fiecare. Sunt insa dezamagit cand aud argumente de genul "Iohannes va schimba culoarea Voronetului!" sau nu mai stiu ce alta vorba spusa dintr-o rautate deloc ortodoxa.
Fratilor crestini, de ce aveti a va teme? Avem doua atuuri uriase: o democratie, chiar daca prost inteleasa dar este totusi democratie, in sensul ca nu te mai baga nimeni la puscarie daca spui ce gandesti. Dar mai ales, suntem (sau vrem sa-i determinam pe ceilalti sa creada ca am fi) intr-o buna relatie cu Dumnezeu? UNDE???
Pe de o parte ne facem ca nu vedem minciuna sfruntata sau... ca buni ortodocsi ce suntem, inchidem cu blandete ochii, cum ca nimeni nu-i chiar corect in viata. Perspectiva "Ponta", categoric nu este in favoarea viitorului Romaniei. Si nu vorbesc de viitorul apropiat, 2 - 5 ani, ci de viitorul celor ce vin. Imi doresc din tot sufletul sa avem sansa ca macar jumatate dintre cei care au parasit tara din motive extrem de delicate, sa cada in genunchi si sa multumeasca lui Dumnezeu ca macar copiii lor n-or sa mai slugareasca printre straini, cand avem o tara extrem de frumoasa si draga!!! Care n-a simtit niciodata gustul dorului de casa, sa stea la o parte!
Vorbim de Iohannes cum ca e suspectat ca a facilitat nu stiu ce tranzactii cu copii, in vederea traficului de... organe. Si unde vorbim de asta? Aici, intre buni crestini, pe un forum ortodox. Iar Dumnezeu doaaarme dus, nu-i asa? Aratati-mi un singur exemplu asemanator, cu cineva care i-ar fi facut rau unui singur copil botezat (cu atat mai grav la mai multi), catre care sa nu se abata mania lui Dumnezeu, daca nu a existat recunoastere si cainta? Pe cine credeti de fapt? Mizeriile sugerate de oameni fara nici un Dumnezeu, dar... "ortodocsi", sau increderea ca Dumnezeu stie bine ce face?
Nu am argumente si nu am cum sa le gasesc ca sa conving ca Iohannis este barca noastra de salvare pe care ne-o trimite Dumnezeu. Cum sa putem spune ca "M-am rugat, iar Dumnezeu mi-a spus sa stau acasa!"? Fratilor (pe care v-am respectat ca pe cei mai buni sfatuitori ai mei, chiar daca nu prea am aratat-o decat catorva), mai rugati-va o data. Si nu o data. De zece ori! De o suta de ori! Tara asta merita sa murim pentru ea, nu doar sa ne rugam. Dar nu sa murim ca prostii. Ce argument mai e si asta: "Nu pot sa aleg intre glont si funie!" Nu e asta "cucuta" pe care o preferam cu buna stiinta?
Cineva facea aluzie cum ca i-as dori lui Ponta sa ajunga leguma! Ma doare fiindca cineva poate sa inteleaga asta. Eu ma refeream la cazul in care Dumnezeu ar fece El ceva pentru noi, din prea multa mila, vazandu-ne atat de indaradnici! Ceea ce nu e cazul!... Noi nu suntem indaradnici, suntem prea mandri!!!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #587  
Vechi 11.11.2014, 00:22:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Se tot bate moneda pe faptul ca Johannis este protestant...
Bine,dar oponentul sau Ponta este oare un ortodox desavarsit ,inflacarat?Din acela care traieste in spiritul si morala religiei noastre?
Ahhh,ca este ortodox numai cu numele nu ma intereseaza!
Din randul acestora botezati ortodocsi pot fi si atei.

Ce om hidos la suflet,sa aibe o sotie insarcinata cu copilul lui iar el sa o insele cu poama asta care i-a devenit sotie acu'.
O sa zica altii ca ce-mi pasa mie de viata lui personala si pacatele sale...pai imi pasa,ca uite asemenea oameni fara principii,morala,constiinta si coloana vertebrala ajung prin viclesuguri sa ne conduca* iar dumnealui ca persoana,atitudine si principii morale nu ma reprezinta pe mine!

*Anticipez,de pe acum ca unii or sa sara pe mine dandu-mi cu pancarta in cap"ca eu stau bine merci(by he ocean)"cum rautacios se subliniaza adeseori si ce mai imi pasa mie de soarta"amaratilor"din Romania...
Ei bine,imi pasa deoarece sunt cetatean roman si nu mi-am luat adio de la tara pe veci! Nu am exclus niciodata posibilitatea intoarcerii.Am spus-o.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 11.11.2014 at 00:29:19.
  #588  
Vechi 11.11.2014, 00:39:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de i.razvan Vezi mesajul
Apropo de sustinerea lui mickey mouse, pe asta ati vazut-o?

http://youtu.be/8vfkrQcFT70

In caz ca mai aveati dubii cu privire la iconitele cu ponta...
Sunt sarmani naivi...nu i-as eticheta de rea vointa ci ii suspectez de naivitate.
Il sustin pt ca este botezat ortodox insa faptele sale nu inclina in favoarea acestui statut.
Deci atuul sau ca este ortodox este lipsit de insemnatate. Daca acest Ponta care si-a abandonat sotia si copilul devine o emblema o romanului ortodox care merita sa ne conduca,atunci ...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #589  
Vechi 11.11.2014, 07:17:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Celălalt vindea copii. E o diferență, nu erau ai lui.
Nici unul nu merită să fie președinte.
Din păcate, ăsta e președintele pe care ni-L îngăduie Dumnezeu, nouă românilor, ortodocșii cu 20+ milioane de "întreruperi de sarcină" în două decenii de "libertate".
Asta e de fapt tragedia pe care ar trebui să ne-o asumăm. Nu că unul e într-un fel și celălalt cu alte bube.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #590  
Vechi 11.11.2014, 08:33:11
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Decat sa discutati omul si pe zvonuri nefondate, mai bine ati intra pe facebookul de campanie si ati discuta concret pe programul fiecarui candidat cu argumente.
Subiect închis