Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1361  
Vechi 03.08.2011, 03:15:58
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
aha ... sa inteleg ca stai in padure de se acumuleaza atita jeg intr-o saptamina ? nu e bai MUTA-TE in alt loc din padure ... cit despre invitatul la tine acasa subtil , nu tine la mine mai ales ca stiu ca esti sectara ... si daca vin te lasi de timpenii si asta nu iti convine asadar stai linistita ŽŽin jegŽŽ ca nu il curat eu ... esti responsabila .... si spuneai ca ai facut medicina? aha, SE VEDE din replicile tale ... de asta iti lua mult sa inveti
multa iubire
Cum esti atotstiutor, mancate-ar mama! :)) Nimic nu se poate ascunde de tine! Intr-adevar in padure stau, intr-o padure asfaltata de campie, cu multe case, masini... si o limba ciudata se vorbeste in jurul meu. Iar cum sunt mai grea de cap de felul meu si invat greu de tot, ma tot intreb cum de nu m-au trimis inca inapoi in locuri mai curate si mai civilizate :)) De, se mai intampla si miracole :))
  #1362  
Vechi 03.08.2011, 03:18:56
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Adriana, am inteles ce ai spus, insa nu consider ca ortodocsii gresesc in vreun fel cand sarbatoresc Ziua Domnului duminica, pe care o cinstesc tocmai pentru ca e Ziua Invierii. Dumnezeu s-a odihnit a 7-a zi, insa n-a legitimat o zi anume ( timpul creatiei e relativ, nu putem spune ca 1 zi e 24h), deci noi ne alegem a 7-a zi cand dorim sa ne odihnim asa cum ne-am ales sa interpretam Geneza, fixand in mod simbolic o data de inceput. Cum romanu' are in general liber si sambata si duminica, respectam atat calendarul laic cat si cel religios :) Va las, noapte buna!
  #1363  
Vechi 03.08.2011, 03:27:50
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Cum esti atotstiutor, mancate-ar mama! :)) Nimic nu se poate ascunde de tine! Intr-adevar in padure stau, intr-o padure asfaltata de campie, cu multe case, masini... si o limba ciudata se vorbeste in jurul meu. Iar cum sunt mai grea de cap de felul meu si invat greu de tot, ma tot intreb cum de nu m-au trimis inca inapoi in locuri mai curate si mai civilizate :)) De, se mai intampla si miracole :))
aha ... numai tu esti in zone din acelea ,,, in paduri mirifice , ca doar acolo la tine exista masini , si case , si limba ciudata .... din cite stiu limbile ciudate sunt departe de case si masini , dar inteleg ca nu intelegi sensul cuvintelor pe care le folosesti .... invata greu de tot ca tot acolo sunt si altii ca tine .... asadar e bine sa ai un grup de sustinere ca sa poti sa te dezvolti armonios ... asadar nu au cum sa te trimita nicaieri ,,,, esti bine unde esti
multa iubire
  #1364  
Vechi 03.08.2011, 03:29:04
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Adriana, am inteles ce ai spus, insa nu consider ca ortodocsii gresesc in vreun fel cand sarbatoresc Ziua Domnului duminica, pe care o cinstesc tocmai pentru ca e Ziua Invierii. Dumnezeu s-a odihnit a 7-a zi, insa n-a legitimat o zi anume ( timpul creatiei e relativ, nu putem spune ca 1 zi e 24h), deci noi ne alegem a 7-a zi cand dorim sa ne odihnim asa cum ne-am ales sa interpretam Geneza, fixand in mod simbolic o data de inceput. Cum romanu' are in general liber si sambata si duminica, respectam atat calendarul laic cat si cel religios :) Va las, noapte buna!
ai uitat sa ii faci desen CA NU PRICEPE crede-ma
multa iubire
  #1365  
Vechi 03.08.2011, 08:16:33
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Au postit mult fiule dar nu mereu din cate vad ca scrii .
Am cel putin 1-0
Ti-am mai zis ca unii se fac fameni pentru imparatia lui Dumnezeu iar Pavel spune :e mai bine sa ramai cum esti(adica sa nu te casatoresti). Dar asta nu inseamna ca Pavel interzice casatoria sau ca biblia interzice consumul de carne.
Biblia interzice consumul e carne de porc , sobolani si alte carnuri gretoase, deci nu toate carnurile , depre carne de berbec chiar se da exemplu ca este totusi consumata fara probleme.
  #1366  
Vechi 03.08.2011, 09:19:58
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
ai uitat sa ii faci desen CA NU PRICEPE crede-ma
multa iubire
Intelege ea foarte bine, nu manifesta simptome de sectarism, mai degraba cauta adevarul, e flexibila in idei, deci degeaba o gratulezi cu acest epitet- sectara :) Eu prin “sectar” inteleg un om care experimenteaza un fel de bigotism religios, un formalism si o evlavie neluminata, rigiditate in gandire, un om care merge tot inainte pe “calea cea dreapta” cautand sa fie cat mai corect in mod exterior si tot mergand inainte sfraseste prin a iesi din Biserica. Religia nu e doar in plan orizontal , ci trebuie traita si in plan vertical, ea trebuie sa te inalte , sa te ilumineze, deci trebuie sa patrunzi in adancul ei. Daca n-ai aceasta dezvoltare bidirectionala, n-ai cum sa fii echilibrat. Un om care cauta Adevarul trebuie sa sa opreasca atunci cand il gaseste si sa-si inceapa ascensiunea verticala spre lumina cereasca a cunostintei. Unii suntem in faza de cautare , altii in cea de inaltare, iar unii au depasit Biserica pentru ca n-au stiut sa se opreasca atunci cand cautarea a luat sfarsit.

Last edited by ioanna; 03.08.2011 at 09:57:48.
  #1367  
Vechi 03.08.2011, 12:35:49
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Adriana, am inteles ce ai spus, insa nu consider ca ortodocsii gresesc in vreun fel cand sarbatoresc Ziua Domnului duminica, pe care o cinstesc tocmai pentru ca e Ziua Invierii. Dumnezeu s-a odihnit a 7-a zi, insa n-a legitimat o zi anume ( timpul creatiei e relativ, nu putem spune ca 1 zi e 24h), deci noi ne alegem a 7-a zi cand dorim sa ne odihnim asa cum ne-am ales sa interpretam Geneza, fixand in mod simbolic o data de inceput. Cum romanu' are in general liber si sambata si duminica, respectam atat calendarul laic cat si cel religios :) Va las, noapte buna!
Nici eu nu am nimic impotriva duminicii, era vorba doar de corectitudinea celor afirmate.
Si apropos de timpul creatiei, sfintii ortodocsi nu considera ca ar fi relativ ci dimpotriva, sustin ca ziua avea 24 ore si la creatie si sunt multe discutii pe net pe aceasta tema. Eu insa inclin sa cred ca si tine
  #1368  
Vechi 03.08.2011, 12:45:03
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
aha ... numai tu esti in zone din acelea ,,, in paduri mirifice , ca doar acolo la tine exista masini , si case , si limba ciudata .... din cite stiu limbile ciudate sunt departe de case si masini , dar inteleg ca nu intelegi sensul cuvintelor pe care le folosesti .... invata greu de tot ca tot acolo sunt si altii ca tine .... asadar e bine sa ai un grup de sustinere ca sa poti sa te dezvolti armonios ... asadar nu au cum sa te trimita nicaieri ,,,, esti bine unde esti
multa iubire
In sfarsit ai tras o concluzie justa: sunt bine acolo unde sunt :))
  #1369  
Vechi 03.08.2011, 13:00:48
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
la inceput mergeau si sambata la sinagoga, insa se intalneau si duminica, in case de rugaciune
Se întâlneau la sinagogă și acasă în fiecare zi, nu doar duminica. Fapte 2,46; 5,42.


Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
ulterior Apostolii au renuntat la mersul la sinagoga si s-au intalnit doar duminica, aceasta fiind Ziua Domnului pe care o celebrau, corelata cu ziua Invierii.
Trei întrebări directe ce necesită trei răspunsuri la fel de directe și la obiect însoțite de texte biblice:

1. Unde scrie că s-au întâlnit doar duminica?
2. Unde scrie că duminica o considerau "ziua Domnului"?
3. Unde scrie că celebrau Ziua Învierii?

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Dumnezeu s-a odihnit a 7-a zi, insa n-a legitimat o zi anume
Ba, a "legitimat o zi anume" - sâmbăta, ziua a 7-a. Facerea 20,8-11

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
( timpul creatiei e relativ, nu putem spune ca 1 zi e 24h)
Nu e deloc "relativ", "a fost o seară apoi o dimineață" demarcând clar câte o zi calendaristică așa cum le cunoaștem noi azi.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
deci noi ne alegem a 7-a zi cand dorim sa ne odihnim asa cum ne-am ales sa interpretam Geneza
Cu de la cine putere ne permitem să "alegem" și să "interpretăm" cum ne taie capul și cum ne dictează interesele? Unde-i lege nu-i tocmeală, mai ales când e vorba de Legea lui Dumnezeu!
  #1370  
Vechi 03.08.2011, 13:54:10
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
In sfarsit ai tras o concluzie justa: sunt bine acolo unde sunt :))
la anglicani? sunt convins ca esti foarte bine
multa iubire
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 19:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 23:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 10:23:38