Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.03.2011, 15:09:32
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation Odaia cu RUGACIUNI

Pentru cei ce am ales sa ramanem fideli forumului si in post, m-am gandit ca ar fi o idee buna, ca inainte sa incepem activitatea pe forum, sa ne oprim mai intai cateva momente aici, in aceasta odaie, sa citim sau sa postam o rugaciune!

N-as vrea sa fie un loc unde sa povestim, ci un loc pentru tacere si rugaciune!
Indiferent cat ne-am rugat pana in momentul logarii pe forum, aceasta odaie ne da prilejul sa ne mai rugam o data! Macar acum in post!

Doamne ajuta si post binecuvantat tuturor!

Preasfanta Stapana mea, de Dumnezeu Nascatoare,cu Sfintele si preaputernicele Tale rugaciuni, alunga de la mine smeritul si ticalosul robul tau deznadajduirea,uitarea,necunostinta,nepurtarea de grija si toate gandurile necurate,cele rele si hulitoare de la ticaloasa mea inima si de la intunecata mea minte.Si stinge vapaia poftelor mele, ca sarac sunt si ticalos.Si ma izbaveste de multe rele, aduceri-aminte si naravuri si de toate faptele cele rele ma izbaveste, ca binecuvantata esti de toate neamurile si se slaveste preacinstitul tau nume in vecii vecilor .Amin!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.03.2011, 01:41:27
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugaciune de dimineata scrisa de Parintele Arsenie Boca

Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-ma ca astazi toata ziua sa ma lepad de mine insumi, ca cine stie din ce nimicuri mare vrajba am sa fac si astfel, tinand la mine, sa Te pierd pe Tine.

Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-mi ca rugaciunea Preasfantului Tau nume sa-mi lucreze in minte mai mult decat fulgerul pe cer, ca nici umbra gandurilor rele sa nu ma intunece, caci iata pacatuiesc in tot ceasul.

Doamne, Cela ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi, ca umblam impiedicandu-ne prin intuneric. Patimile au pus tina pe ochii mintii, uitarea s-a intarit in noi ca un zid, impietrind in noi inimile noastre si toate impreuna au facut temnita in care Te tinem bolnav, flamand si fara haina, asa risipind in desert zilele noastre, umbriti si dosaditi pana la pamant.

Doamne, Cel ce vii intre oameni in taina, ai mila de noi si pune foc temnitei, aprinde dragostea in inimile noastre, arde spinii patimilor noastre si fa lumina sufletelor noastre. Doamne, Cela ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi, vino si Te salasluieste intru noi, impreuna cu Tatal si cu Duhul Tau cel Sfant. Caci Duhul Sfant se roaga pentru noi cu suspine negraite, cand graiul si mintea raman neputincioase.

Doamne, Cel ce vii in taina, ai mila de noi, caci nu ne dam seama cat suntem de nedesavarsiti si cat esti de aproape de sufletele noastre si cat ne departam noi prin pacatele noastre.

Ci lumineaza lumina Ta peste noi, ca sa vedem lumina prin ochii Tai, sa traim in veci prin viata Ta. Lumina si Bucuria noastra, slava Tie! Amin!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.03.2011, 02:22:31
georgeta florica's Avatar
georgeta florica georgeta florica is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit Spune odata :nu-mi trebuie mai mult.Am destul.

Doamne ,elibereaza-ma de patima pentru lucruri,care oricum nu ma multumesc.Elibereaza-ma de lacomie ,care ma inseala si ma face mereu mai lacom.Am doi ochi,pretiosi ca doua diamante,si o gura pentru a canta si o sanatate care nu poate fi platita.Doamne,acestea imi sunt de ajuns.Am un soare pe cer si un acoperis deasupra capului. Am de lucru pentru mainile mele.Am o masa pusa pentru a manca,si am oameni pentru a iubi.Doamne ,aceasta imi este de ajuns .Amin
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.03.2011, 10:49:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Rugaciunea Sfantului Efrem Sirul, care se citeste in Postul Mare

Doamne și Stăpânul vieții mele,
duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie.

Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, robului Tău.
Așa Doamne, Împărate, dăruiește-mi ca să-mi văd greșalele mele și să nu osândesc pe fratele meu, că binecuvântat ești în vecii vecilor. Amin”.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.03.2011, 14:48:59
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeul nostru, nadejdea tuturor marginilor pamantului si a celor ce sunt pe mare, departe, Cel ce mai inainte ai intocmit, prin Legea Ta Veche si Noua aceste zile de post, la care ne-ai invrednicit sa ajungem acum, pe Tine Te laudam si Tie ne rugam: intareste-ne cu puterea Ta, ca sa ne nevoim intru ele cu sarguinta, spre marirea numelui Tau celui sfant si spre iertarea pacatelor noastre, spre omorarea patimilor si spre biruinta asupra pacatului; ca impreuna cu Tine rastignindu-ne si ingropandu-ne, sa ne ridicam din faptele cele moarte si sa petrecem cu bunaplacere inaintea Ta in toate zilele vietii noastre. Ca Tie se cuvine a ne milui si a ne mantui pe noi, Hristoase Dumnezeule si Tie slava inaltam, impreuna si Celui fara de inceput al Tau Parinte, si Preasfantului si bunului si de viata facatorului Tau Duh, acum si pururea si in vecii vecilor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.03.2011, 19:30:48
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit de cate ori pot...

Doamne Dumnezeule, fii milostiv mie pacatoasei !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.03.2011, 20:22:42
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne,in furtuna si valtoarea vietii,ajuta-ne sa stam tari, având mijlocul încins cu Adevărul.Ajuta-ne sa ne imbrăcâm cu platoșa dreptății si sa ne încălțam picioarele noastre, gata fiind pentru Evanghelia păcii.Prin voia Ta, in toate sa luam pavăza Credinței, cu care vom putea să stingem toate săgețile cele arzătoare ale vicleanului.Luați fratilor și coiful mântuirii și sabia Duhului, care este cuvântul lui Dumnezeu.Că de vom umbla în mijlocul morții, nu ne vom teme de nici un rau căci EL este cu noi.Ajuta-ne Doamne,prin harul si mila Ta, sa fim neclintiti in lupta cea dreapta cu raul pana cand Lumina va birui intunericul iar noi toti ne vom infatisa in fata Ta in ziua Judecatii.Amin.

Last edited by Scotsman; 09.03.2011 at 21:01:00.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.03.2011, 20:25:30
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

...editat.mai sus
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.03.2011, 20:47:40
georgeta florica's Avatar
georgeta florica georgeta florica is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit Ruga catre Tine

Sufletu-mi calator, obosit de-atata drumetit pe cararile inselatoare ale vietii, ingenuncheaza azi in fata Ta! Nu reusesc cuvinte sa gasesc si ruga sa-mi graiesc! Vreau sa cred ca Tu stii tot ce sufletul meu ascunde! Trebuie sa stii cum arde de durere, cum se zbate in singuratate, cum plange de rautate!
Vin azi, in fata Ta, eu - prea umila si pacatoasa fiinta umana, vin sa Te rog sa-mi smulgi din piept tristetea si amintirea, in locul lor sa pui credinta si iubire! Sa-mi stergi lacrima de pe obraz si sa pui blanda mangaiere a unei raze de soare! Sa-mi iei teama de necunoscut si sa-mi dai cutezanta stancii neclintite! Sa - mi iei dorinta de a lacrima si sa-mi dai veselia randunicii! Sa iei tristetea ochilor mei si sa-mi dai stralucirea ghiocelului abia rasarit din zapezi!
Si cand raman fara putere, cand cedez in fata incercarilor Tale, lasa-ma sa-ti aud glasul imbarbatandu-ma!
Si cand slaba sunt, cand cred ca totul e pierdut, lasa-ma sa vad Planul Tau!
Si cand cerul meu e plin de nori, inalta-ma pe unul catre Tine!
Si cand uit de Tine, aminteste-mi ca sunt nimic, ca nu exist fara Tine!
Te rog, Doamne, nu ma lasa acum! Nu ma lasa sa ma-ndepartez! Da-mi forta vantului sa merg inainte, da-mi hotararea credinciosului de a lupta!
__________________
Averile comune pot fi furate, dar bogatiile adevarate nu. In sufletul fiecaruia se afla lucruri pretioase care nu pot fi luate.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.03.2011, 14:35:56
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, intoarce la bunatate si rugaciune,pe toti dusmanii mei!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
3 rugaciuni tamadu Rugaciuni 0 02.10.2012 18:40:17
mai multe rugaciuni patricia2006 Generalitati 6 22.08.2012 23:36:27
Rugaciuni... silvia55 Rugaciuni 23 10.04.2012 09:42:20
Rugaciuni? Noesisaa Intrebari utilizatori 1 27.05.2011 16:36:50