Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 17.09.2011, 09:45:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asadar te rog de fiecare data sa pleci de pe forum.
Dar un PM sau mail la admin ai încercat?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #102  
Vechi 17.09.2011, 09:56:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Întotdeauna trebuie să se găsească, și mai ales la noi la români, niște trădători și niște putori care să se coboare sub orice demnitate.
Stai relax că trădători și putori sunt peste tot, altfel nu aveau cum să se înmulțească, nu?
Că doar nu s-au înmulțit pe cale "naturală".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #103  
Vechi 17.09.2011, 10:13:09
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dar un PM sau mail la admin ai încercat?
Domnule Dragos, nu e suficient sa scrie: „vreau ca userul X sa plece de pe forum!”. Trebuie sa si selecteze o postare de-a mea in care am incalcat regulamentul. Daca va face sesizarea, adminul va citi si postarile mele dar si ale dumnealui. Si ale lui Savonarola. Ale celorlalti...

Eu deocamdata evit sa trimit un PM domnului admin pentru ca nu-mi doresc banarea niciunuia dintre noi.
Prefer sa scriu eu mai moderat si sa fac un apel la calm.

Last edited by penticostalul; 17.09.2011 at 10:16:53.
  #104  
Vechi 17.09.2011, 10:21:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dar un PM sau mail la admin ai încercat?
Penticostalul a mai fost banat si cu alte nick-uri, eu stiu doar de trei, pentru ca sunt de mai putin de un an pe forum si nu stiu activitatea dinainte.
I-am atras atentia adminului ultima data, dar acesta are conceptii pe care eu nu le inteleg si care nu ne sunt dezvaluite (in mare daca am inteles un user e banat doar daca injura, dar nici in aces caz nu e sigur, vezi totpicul deschis de neica_nimeni si injuraturile de acolo, eu le-am observat pe cele ale lui Theodor de Mo..., pe langa iesirile userului neica).
Din toate forumurile pe care am scris cate ceva acesta e dupa parerea mea cel mai rau, si am fost si pe un forum catolic si pe un forum neoprotestant.
  #105  
Vechi 17.09.2011, 10:25:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Domnule Dragos, nu e suficient sa scrie: „vreau ca userul X sa plece de pe forum!”. Trebuie sa si selecteze o postare de-a mea in care am incalcat regulamentul. Daca va face sesizarea, adminul va citi si postarile mele dar si ale dumnealui. Si ale lui Savonarola. Ale celorlalti...

Eu deocamdata evit sa trimit un PM domnului admin pentru ca nu-mi doresc banarea niciunuia dintre noi.
Prefer sa scriu eu mai moderat si sa fac un apel la calm.
Tu cum sa trimiti reclamatie, cand de fapt ai fost banat de cateva ori pana acum, revenind pe ascuns cu alte nick-uri?
Mai mult, in mesajele precedente dadeai lectii cum sa ne comortam pe forum, ce este un forum si in alt mesaj ii atrageai atentia lui Savonarola ca a avut si alte nick-uri, de aceea imi dau seama ca tu de fapt nici nu stii ce faci si daca ce faci e cumva gresit, consideri ca tot ce faci e corect.
Ce folos daca te baneaza iar, o sa revii ca in alte dati cu un alt nick, cel mai bine e sa pleci singur.
  #106  
Vechi 17.09.2011, 10:40:42
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Catalin, cel mai important este ca tu te simti ranit.
In astfel de situatii nu mai conteaza faptul ca eu am dreptul sa dau report cuiva sau de partea cui e dreptatea.

Ai inceput sa acuzi userii si chiar si administratia, sa faci afirmatii ca esti pe cel mai rau forum. Esti in pericol sa fii banat. Pentru tine asta ar fi chiar dureros. Eu nu mi-o doresc, stiu ca ai ajuns aici si din cauza mea si-mi pare rau.

Eu nu voi pleca de pe forum decat atunci cand voi considera de cuviinta.
Dar nu voi mai comenta postarile tale. Cel putin un timp.

Multa pace...
  #107  
Vechi 17.09.2011, 11:17:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Catalin, cel mai important este ca tu te simti ranit.
In astfel de situatii nu mai conteaza faptul ca eu am dreptul sa dau report cuiva sau de partea cui e dreptatea.

Ai inceput sa acuzi userii si chiar si administratia, sa faci afirmatii ca esti pe cel mai rau forum. Esti in pericol sa fii banat. Pentru tine asta ar fi chiar dureros. Eu nu mi-o doresc, stiu ca ai ajuns aici si din cauza mea si-mi pare rau.

Eu nu voi pleca de pe forum decat atunci cand voi considera de cuviinta.
Dar nu voi mai comenta postarile tale. Cel putin un timp.

Multa pace...
Nu are rost sa te prefaci acum ca esti impaciuitor si bun pentru ca asta ai facut deja de multe ori si dupa doua mesaje redeveneai agresiv, asa ca o asociez mai mult cu prefacatoria. Asa ai facut de multe ori si cu vechiul nick, deci nu ai cum si nici nu vrei sa te schimbi. O singura data am intalnit un user la fel de agresiv si arogant, era un ateu si era foare rautacios, desi nu cu mine decat dupa ce am luat atitudine impotriva lui.
Daca nu stii pana acum de multe ori am luat atitudine si am spus admin-ului ce era de spus, nu m-am ascuns, nu ma ascund sa spun adevarul doar de teama de a fi banat.
Oricum nu voi mai ramane pe forum daca nu se schimba ceva, e un forum destul de agresiv, care nu are prea mare legatura cu ortodoxia, cel putin in momentul e fata, e ca un forum public, gen softpedia sau roportal.
Asadar cum nu poti si nu vrei sa te schimbi si asta ai aratat-o de nmulte ori cu vechiul nick si cu actualul, eu cred ca cel mai bine e sa pleci de pe forum, as vrea sa scriu si eu ceva fara sa ma ataci tu, inclusiv despre cultul penticostal. Daca vrei poti face aceste comentarii cu penticostalii tai, nu te opreste nimeni.
  #108  
Vechi 17.09.2011, 18:35:36
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Penticostalul a mai fost banat si cu alte nick-uri, eu stiu doar de trei, pentru ca sunt de mai putin de un an pe forum si nu stiu activitatea dinainte.
I-am atras atentia adminului ultima data, dar acesta are conceptii pe care eu nu le inteleg si care nu ne sunt dezvaluite (in mare daca am inteles un user e banat doar daca injura, dar nici in aces caz nu e sigur, vezi totpicul deschis de neica_nimeni si injuraturile de acolo, eu le-am observat pe cele ale lui Theodor de Mo..., pe langa iesirile userului neica).
Din toate forumurile pe care am scris cate ceva acesta e dupa parerea mea cel mai rau, si am fost si pe un forum catolic si pe un forum neoprotestant.
Catalin,
Tie ti se parea normal ca acel neica nimeni sa ataca sanatatea mintala aunui alt user, indiferent daca e ateu, ortodox, etewrodox, sau satanist? Mie, nu. Omul a atacat pe acei atei de felul lui Dumitru73, si porbail si pe alti atei onorabili, de felul lui Horatiu Miron sau topcat. Eu, sincer, nu il suport pe d-l Savonarola, sau mai bine zis stilul sau, si sincer, nici stilul tau, desi imi place ca nu esti ca stilistii, ci nu iesi din cuvantul Bisericii tale, si fara ironie, e o mare calitate asta ce o ai, eu sincer, nu pot fi strict confesional in gandire. Am venit in BC din doua motiva: pentru ca o vad ca fiind cu adevarat catolica, si al dlilea, care e derivat din primul, pentu care o vocatie de a imbratisa fii rataciti care se intorc, excat ca Domnul Insusi. Prin cripto-nestorianismul meu sunt cumva in BC cam pe acelasi plan cu cei oarecum "veniti in ceasul al unspelea", carismaticii si altii, ma simt aceptat, ceea ce pentru mine in special si pentru fiintele umane in general e mare lucru, dat fiind ca suntem animale sociale. Cata vreme il marturisesc pe Sf. Parinte de la Roma si ascult de ierarhii mei, totul e ok.
In momentul in care cineva pe un forum crestin, ma face "schismatic", "putoare", "nebun", ce crezi ca face barbatul, nu crestinul, din mine? Surade impaciuitor? Nu as merita nu doar o paine ci nici statura de om, daca as fi fara demnitate. Domnia ta (banuiesc ca esti cap de familie, deja) cum reactionezi ca barbat si fiinta umana cu demnitate daca cineva iti zice "catalin, esti un schismatic dement, du-te la balamuc!" Crezi ca un om normal poate sa zica "saru' mana, sunt bolnav psihic ca nu cred ca dumneata, iarta-ma, plec acusica sa nu te enervez", ma rog, ceva de genul, nu atat explicit, cat implicit.
Promit ca nu mai raspund cu aceeasi moneda unor sentienti de genul lui savonarola sau neica sau altii ejusdem farinae. Si nu doar pentru a nu fi banat, ci pentru ca m-as cobora la un nivel despre care se presupune ca evolutia (aia spirituala, nu mai vorbesc de cea biologica in care cred partial - vezi, ataca si asta :P ) l-a lasat in urma.
Stilul tau de exprimare imi place, in sensul ca imi aduce aminte de unul dintre marii teologi rasariteni, pe la 1200, dar chiar nu imi amintesc cine. Insa un lucru e clar: nici o atitudine fanatica nu il "cumpara" pe dumnezeul confesiunii proprii. Noi, sentientii umani, antropomorfizam prea mult. Exista Sfanta Trinitate, exista Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, exista Sfintii, exista Biserica Luptatoare si Biserica Biruitoare (aceasta din urma e alcatuita din Sfinti). Toate acestea le marturisesc. Insa dunezeul imaginar, care "te are in vedre", daca "faci urat sa il aperi", exact ca un sef de servici sau de partid, nu exista! Poate nu stii, dar in Sfanta Scriptura e faza cu replica tatalui lui Gedeon catre idolatri: "Voi trebuie s ail aparati pe Baal? Daca Baal este dumnezeu, sa se apere singur". Eu stiu ca Hristos ESTE Dumnezeu, si nu are nevoie de aparare; la fel Biserica, o lucrare teandrica, nu va fi biruita ea de echipa Devaron et co., aka "portile Iadului", cu atat mai putin nu va ajunge sa aiba nevoie de ajutorul sentientului "savonarola"...
Si, NU sunt "coada de topor". Saptamanile trecute m-am luat tare de niste colegi sambatari care spusesera de una din marile doamne ale ortodoxiei forumului ca are limbaj forestier. Din fericire, Ortodoxia, care e minunata, (si pentru a fi perfecta are nevoie doar de reintrarea in comuniune cu Sf. Parinte), nu este ajutata, cu atat mai putin reprezentata de manifestarile savonarolei. Da, sunt pe forum ortodocsi, pe langa care eu sunt un beginner al beginningului, sa zic asa: Mihailc, delia31, AlinB, N.Priceputu, cristiboss56, si multi, multi altii. Cu ei, dialogul in contradictoriu este o placere si o imbogatire, deopotriva. AlinB, are domnia sa un stil acid, dar e aciditatea otetului in salata orientala, cum zice gurmandul din mine :) Daca cineva ca el imi reproseaza ceva, e chiar cazul sa ma uit unde am gresit. La fel, si pentru ceilalti din acea succinta lista, si pentru altii ca ei, din afara acelei enumerari.
Insa cei ca neica si savon...pai, sa ma ierte Dumnezeu, dar promit ca de acum ignor orice. Nu ma voi umili raspunzand servil, nici pierde energii aiurea raspunzand furios si riscand banarea, ci voi ignora. Nu voi raspunde decat daca e atac la adresa demnitatii mele si/sau sanatatii mele psihice. Atat. Nu am timp de pierdut.
Cu stima pentru domnia ta.
P. S. "Sentient" = "inteligent"; "sapient" = "intelept".

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 17.09.2011 at 18:39:03.
  #109  
Vechi 17.09.2011, 22:15:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Catalin,
Tie ti se parea normal ca acel neica nimeni sa ataca sanatatea mintala aunui alt user, indiferent daca e ateu, ortodox, etewrodox, sau satanist? Mie, nu. Omul a atacat pe acei atei de felul lui Dumitru73, si porbail si pe alti atei onorabili, de felul lui Horatiu Miron sau topcat.
Eu m-am legat de laudarea de catre tine a mesajului lui penticostalul, mi s-a parut un fel de alianta si incurajare in atacarea cuiva.
Am observat ca cei ce au idei ecumeniste din alte culte nu pot accepta ca altcineva nu are aceste idei si devine intolerant. De exemplu cineva care nu e ecumenist poate intelege ca altcineva din alt culte are alte conceptii ale acelui cult, dar cineva care are idei ecumeniste nu poate accepta ca cineva nu crede ca el, ca toate cultele sunt la fel sau aproape. Mai rau e ca acestia tind sa se alieze de obicei si sa atace (fie si numai prin ironii).
  #110  
Vechi 17.09.2011, 23:10:20
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu m-am legat de laudarea de catre tine a mesajului lui penticostalul, mi s-a parut un fel de alianta si incurajare in atacarea cuiva.
Am observat ca cei ce au idei ecumeniste din alte culte nu pot accepta ca altcineva nu are aceste idei si devine intolerant. De exemplu cineva care nu e ecumenist poate intelege ca altcineva din alt culte are alte conceptii ale acelui cult, dar cineva care are idei ecumeniste nu poate accepta ca cineva nu crede ca el, ca toate cultele sunt la fel sau aproape. Mai rau e ca acestia tind sa se alieze de obicei si sa atace (fie si numai prin ironii).
Nu e nici o alianta. Nu sunt si nu voi fi vreodata neoprotestant. Insa mi-a placut tonul postarii penticostalului, un ton de analiza la obiect, sa zic asa, in contrast izbitor (si ziditor!) cu crizele savonarolei. Am laudat postarea, nu confesiunea sau omul. Confesiunea penti: am respect pentru ea, dar respectul unui trecator fata de altul, so to speak. Omul: imi pare foarte echilibrat si inteligent, ca si tine, de altfel, insa slujiti cauze aflate in conflict cronic, din pacate. Evident, nu voi fi 100% de acord cu cineva din afara Bisericii. Oricat de mult am gandi la fel. NU sunt un "nomad eclesiologic".
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 14:58:23
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 20:40:13