Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.03.2012, 08:15:40
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Totuși, dincolo de aceste plăsmuiri ale imaginației, sunt și cauze reale, după părerea mea, și subscriu la cele scrise de Mosh-Neagu.

Dincolo de mărturiile unor persoane foarte credibile, cum ar fi Regina Ana, însuși Domnul atestă existența lor, atunci când apostolii (nu pentru prima dată, căci pe mare au crezut că văd „nălucă”) credeau că văd duh: „Veniți și vedeți că duhul nu are carne și oase cum Mă vedeți pe Mine că am”.

Biserica ia în serios existența lor și, atunci când cineva le semnalează prezența, face slujbe (rugăciuni) pentru liniștirea sufletelor lor. Îmi amintesc de un caz, parcă prin Făgăraș, unde, în apropierea unui sat localnicii întâlneau adesea soldați cu ranițe în spate. Cercetându-se, s-a aflat că într-unul din cele două războaie mondiale acolo avusese loc o luptă teribilă și o întreagă companie a murit. După ce s-au făcut slujbe pentru sufletele lor, s-au liniștit și n-au mai fost văzuți.

Poate că, mai ales când moartea e năpraznică, luat pe neașteptate, omul nici nu-și dă seama că a murit și sufletul continuă (încearcă) să se comporte ca și cum ar fi încă în trup.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.03.2012, 09:04:10
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Totuși, dincolo de aceste plăsmuiri ale imaginației, sunt și cauze reale, după părerea mea, și subscriu la cele scrise de Mosh-Neagu.
Am spus in majoritatea cazurilor, nu in totalitatea lor :) Am gasit interviul acordat Eugeniei Voda de Majestatea Sa, regina Ana a Romaniei, care povesteste cu atata naturalete (si) despre o "aparitie". (putin dupa jumatatea interviului).

link film interviu: http://www.eugeniavoda.ro/ro/emisiun...rse/regina-ana



Last edited by ioanna; 24.03.2012 at 09:15:11.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.03.2012, 09:15:20
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Credinta dvs despre fantome contravine , zic eu cu invatatura Bisericii.
Deoarece Biserica invata ca dupa moarte omul este infatisat la judecata, de unde conform vietiii traite va primi "repartitia": rai sau iad.
In cazul sfintilor, vorbim de o alta situatie. Aceea ca ptr viata lor sfanta si ptr evlavia oamnenilor, Domnul le ingaduie sa plece in misiune, devenind astfel ajutatori ai crestinilor.
De asemnea avem multe exemple, chiar in viata sf Ioan Evanghelistul cand dracii lua chipul celor plecati dincolo ptr a-i duce in inselare pe cei ramasi. Vorbim asadar de draci care iau chipului omului cunoscut si nu de sufletul aceluia care nu isi gaseste linistea si umbla de nebun. Dupa judecata, fiecare isi gaseseste locul, asa cum am mai spus.Doar ca prin rugaciunile Bisericii cei din iad se pot ridica, sau in functie de caz chiar iesi.

As vrea sa imi aduceti argumente cand cu o forta demonica este chemat un suflet de la locul unde este asezat dupa judecata. Va spuneam adineori de ex oamenilor morti in mare, prin inecare pe care vrajitorul Chinopos,ii aduce pe cei morti, spre bucuria familiei acestora. Dar abia dupa ce "inviatii " sunt obligati prin puterea lui Hristos sa marturiseasca cine sunt isi arata adevarata infatisare de draci. Asadar draci , nu suflete ratacite.

Cum adica"au refuzat sa plece?" pai daca ar fi sa tina cont de dorinta fiecaruia, ar mai intra vreunul in iad? Ca doar toti vor raiul? Odata trecut dincolo nu mai exista"vreau" sau "nu vreau". Acolo vointa ta devine zero: esti luat, dus la judecata, iti primesti "repartitia" si nu mai poti schimba nimic(doar rugaciunea Bisericii o mai poate face.)
Subscriu postarii lui Lore.
Si eu citesc povestea despre vrajitorul Chinops copiilor, in scop educativ, sa stie ca dracii pot lua infatisarea celor decedati pt a insela (nefiind constransi de neputinte fizice sau moarte, ei oricum cunosc orice se poate cunoaste despre oricine a trait vreodata, inclusiv "secrete"), deci isi pot asuma false identitati.

Dar invatatura bisericii este destul de clara privind ceea ce se intampla dupa moarte, nu lasa locul "fantomelor", dimpotriva, cine crede in fantome nu a citit destul din invatatura ortodoxa (sau nu o crede, ceea ce e si mai rau).

Cine chiar vrea sa cunoasca (pt ca Dumnezeu a facut cunoscut), poate citi:
"Drumul sufletului dupa moarte" de parintele Cleopa
"Sufletul dupa moarte" de parintele Serafim Rose.

Cred ca ambele carti se gasesc pe situl crestin ortodox.

Cartea parintelui Serafim Rose trateaza, printre altele, problema aparitiilor/fantomelor/fenomenelor mediumnistice din perspectiva ortodoxa. Este o carte esentiala in ziua de azi cand aparitiile fantomelor sunt popularizate chiar in documentare (pseudo)stiintifice.

Ps. Pentru cei care au memorie buna: caut un text care relateaza urmatoarea intamplare. Sotia unui om a murit, iar dupa o vreme el a auzit cum sotia il striga din focul sobei (cuptorului?). Se vaita ca tare se perpeleste in iad si ii cerea sa faca una sau alta, pentru a-i usura chinurile. Au venit si preoti acolo (catolici sau grecocatolici, nu-mi amintesc detaliile) care au incercat si ei cu slujbele sa ajute "sufletul" sotiei care vorbea din foc. Intamplator, preotul ortodox a aflat si el de stafie si ajuns la fata locului intelege inselaciunea diavoleasca si determina demonul sa-si recunoasca identitatea. Am citit asta cu mult timp in urma, am uitat detaliile.
Stie cineva unde pot gasi aceasta relatare?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.03.2012, 09:18:32
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@ioanna:
Interviul ăsta mi se pare potrivit și pentru topicul lui Mihailc „experiențe luminoase în căsătorie”; după 60 de ani de căsnicie, ce frumos vorbește despre soțul ei!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.03.2012, 09:24:43
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

dar stiti ca Biblia vorbeste despre aparitii fantomatice (fantasme):

Matei 14:26 Latin: Biblia Sacra Vulgata
et videntes eum supra mare ambulantem turbati sunt dicentes quia fantasma est et prae timore clamaverunt

Phantasma Φάντασμά a ghost --- fantoma (naluca)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.03.2012, 21:33:03
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit

Pe cand eram copil, adica in timpul perioadei comuniste circulau printre oameni niste scrieri de mana, pentru ca in acea vreme nu prea se gaseau de vanzare carti ortodoxe. Intr-una din ele se povestea ca unei femei i se arata sotul ei raposat de mai multa vreme si in vis dar si in realitate si ii povestea una si alta.
Tulburata de aceste aparitii misterioase femeia a mers la parintele duhovnic si i-a spus:
,, Parinte, sotul meu desi mort de ceva timp mi se arata in fiecare seara si imi spune cutare si cutare lucru si lucruri pe care numai noi le stiam. La auzul acestor relatari preotul i-a spus:
,, Femeie acesta nu este sotul tau, este Diavolul care ti se arata sub chipul sotului tau ca sa te insele, si ca sa-ti demonstrez asta, dute acasa si pune pe usa o cruce mare, fa-ti rugaciunile inainte de culcare, si inainte de a te aseza in pat fa-ti de trei ori semnul sfintei cruci si sa adormi in gand cu rugaciunea:,, Doamne Iisuse Hristoase fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatoasa."
Apoi femeia relateaza ca ,, sotul ei" nu i s-a mai aratat ci a strigat de afara:
,, De ce ai spus preotului despre noi? Acum plec ca ma goneste puterea lui Dumnezeu dar o sa mai vorbim noi", si din acel moment nu i s-a mai aratat.
Consider ca oricine dintre noi care astfel de aparitii trebuie sa relateze asta preotului duhovnic si el va sti sa ne indrume sa descoperim daca este Dracul sau vre-un suflet chinuit care nu-si gaseste linistea.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.03.2012, 15:30:30
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit O întâmplare ciudată

M-am gândit îndelung dacă să povestesc sau nu despre o întâmplare ciudată petrecută pe la începutul lunii decembrie a anului trecut.
Mai bine nu.

Last edited by dorinastoica14; 25.03.2012 at 19:49:30.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.03.2012, 08:50:20
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
M-am gândit îndelung dacă să povestesc sau nu despre o întâmplare ciudată petrecută pe la începutul lunii decembrie a anului trecut.
Mai bine nu.
sigur, e alegerea dumneavoastra, insa de ce credeti ca ati gresi prin simplul fapt ca relatati ceva fara sa va implicati si fara sa analizati in vreun fel?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.03.2012, 10:19:31
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
sigur, e alegerea dumneavoastra, insa de ce credeti ca ati gresi prin simplul fapt ca relatati ceva fara sa va implicati si fara sa analizati in vreun fel?
Am povestit dar peste câteva ore am șters sunt convinsă că unii au citit. Sigur, e alegerea mea.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.03.2012, 23:58:22
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Urmarind un link dat de sora Adriana-Cluj, am ajuns la un articol care mi s-a parut extrem de important si care cade minunat pe subiectul acestui topic. Cu multumiri sorei Adriana si cu ingaduinta tuturor, va pun la dispozitie textul si link-ul, intelegand poate macar acum ca "fantomele" nu pot fi puse pe acelasi plan cu vrajmasii lui Hristos. Lectura placuta.

Sfintii Rafail, Irina si Nicolae au trait in insula greceasca Lesvos, in satul Thermi, la mica distanta de localitatea Mitilene. La numai un kilometru distanta de acest sat se afla colina numita "Karyes", cunoscuta si sub denumirea de "Calugarul".

Locul si-a luat numele de "Karyes" de la multimea ascetilor ce se retrageau si se nevoiau aici. O parte dintre acesti calugari sihastri au fost ucenici ai Sfantului Grigorie Palama, arhiepiscopul Tesalonicului. Cel de-al doilea nume - Calugarul - a fost dat de catre locuitorii satului datorita unei minuni ce se petrecea, cu voia lui Dumnezeu, pe colina din apropiere. Astfel, multi dintre locuitori vedeau un calugar in vestminte clericale, avand in mana o cadelnita, care tamaia locul respectiv.

Karyes - Colina Sfintilor din Lesbos

Colina Sfintilor, cum este denumit astazi locul, a fost inca din vechime loc de nevointe monahale. Astfel, aici a existat o manastire de calugari, iar mai apoi una de maici. In data de 11 mai 1235, localitatea a fost pradata de catre pirati, iar manastirea distrusa. Maicile din manastire, in numar de 30, au avut mult de suferit de pe urma cruzimii paganilor. Maica Olimpiada a primit moarte martirica. Dupa aceasta data, locul a ramas ruinat.

Abia in anul 1433, manastirea cea paraginita va fi reconditionata si rezidita de catre o crestina din partile locului, pe numele ei Melpomena, impreuna cu familia ei. Odata cu reinfiintarea manastirii de pe colina Karyes, calugarii manastirii au deschis si un azil de batrani, cat si o cantina pentru saracii din zona.

Ultimul staret al manastirii de pe dealul Karyes a fost Sfantul Rafael (Rafail), martirizat de catre paganii turci, in anul 1463. La aceasta data, manastirea a fost din nou distrusa, ea fiind incendiata in intregime. Nu dupa mult timp, locul a ajuns in stapanirea turcilor.

Colina Karyes a ajuns in mana unul turc pe nume Hasan. Pe colina se mai pastrau inca si atunci ruine ale vechii manastiri, dimpreuna cu o parte din biserica inchinata Maicii Domnului. Langa aceasta, un batran copac umbrea o parte din curtea pustiita.

La o vreme randuita de Dumnezeu, in bisericuta darapanata au inceput sa aiba loc anumite semne dumnezeisti: o lumina minunata inunda locul, clopote inexistenta incepeau sa bata, iar toaca chema si ea la slujba. Aceste semne sunt marturisite de catre turci, iar nu de catre crestini, lucru ce intareste si mai mult veridicitatea lor. Pentru aceasta, stapanitorul colinei a ingaduit crestinilor din Thermis sa savarseasca Sfanta Liturghie, pe deal, in Martea din Saptamana Luminata.

Hasan va ceda colina unui var de-al sau, pe nume Arif. Tot necrestin, acesta din urma va lua o mare parte din pietrele bisericii ruinate si isi va construi o casa in localitatea Thermis. Din acel moment, Arif a inceput a vedea un calugar tamaind, fie prin casa lui, fie pe colina Karyes, in zona bisericii. Speriat de aceste intamplari, el si-a parasit proprietatea. In casa acestuia a locuit, pentru inca o vreme, grecul Ignatie Karaconstantin, impreuna cu familia sa dar, din pricina acelorasi aparitii vor parasi si ei casa.

In anul 1922 incep schimbarile de locuitori, intre Grecia si Turcia. Unii veneau, iar altii plecau. Cu aceasta ocazie, in casa zidita de Arif s-au mutut cateva familii de refugiati, printre care si cea a crestinei Angheliki Marangos.

Afland despre cele in legatura cu casa in care s-a mutat, Angheliki si-a spus in sine: Oare nu cumva turcii au omorat un preot si l-au ingropat in aceasta casa? In acea noapte, un calugar mare la trup i-a aparut in vis si i-a zis: "Angheliki, gandul care ti-a venit este adevarat. Turcii m-au omorat, dar nu m-au ingropat in aceasta casa. Va veni timpul cand vei afla cine sunt, povestea vietii mele și unde sunt ingropat."

In scurt timp, Angheliki Marangos va reusi sa cumpere casa, cat si colina Karyes, in urma unei fagaduinte facute Maicii Domnului, anume de a rezidi biserica de pe deal. In luna iunie a anului 1959, impreuna cu fiica si sotul ei, femeia va incepe rezidirea bisericii inchinate Maicii Domnului. In vremea zidirii bisericii, Sfintii Rafail, Irina si Nicolae diaconul, le vor purta de grija si ii vor insoti cu o serie de minuni, printre care si aflarea sfintelor lor Moaste.

Teodor Danalache


Sursa: http://www.crestinortodox.ro/pelerin...os-120762.html
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fantome... tigerAvalo9 Generalitati 5 16.07.2008 15:57:07