Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.08.2012, 22:12:55
BebeGeo BebeGeo is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Implicit

mesaj sters
__________________
Nimic nu umple mai mult sufletul de desfatare decat faptul de a iubi si de a fi iubit. Sf Ioan Gura de Aur

Last edited by BebeGeo; 22.05.2013 at 16:20:50.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.08.2012, 23:25:30
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Nu, nu e o regula.
Da, in general, mirenii isi aleg un preot mirean, dar daca sunt oameni mai ravnitori, se duc la duhovnici calugari. Acum, nu e o reteta... Daca te multumesc sfaturile parintelui tau, nu trebuie sa il chimbi numai pentru ca nu e mirean.

Era o pilda cu un om care ajunge la manastire si cere sa se spovedeasca, iar calugarul ii spune: de ce nu te duci tu la preotii din sat, ca aceia va inteleg mai bine, va dau canoane mai mici? la care omul nostru raspunde: parinte, sa va intreb ceva: daca aveti o boala grava, unde va duceti, la dispensarul din sat sau la policlinica din oras?

Eu personal am duhovnic mirean, dar stiu persoane care au duhovnic calugar.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.08.2012, 01:02:47
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc lui Dumnezeu ca exista preoti calugari f echilibrati si cu discernamant si inteleg problemele de familie, (de obicei se spune ca nu e asa).

Citat:
Am si eu o nelamurire: duhovnicul meu este calugar la manastire si de curand cineva mi-a spus ca mirenii ar trebui sa-si aleaga ca si duhovnici preoti iar monahii sa-si aleaga duhovnic un calugar. Este neaparat o regula?
Nu, nu este o regula, imi spunea prietena mea ca a citit undeva(nu mai stiu unde) ca Dumnezeu te trimite exact unde ai nevoie.

Mai este un aspect, cunosc preotii care traiesc mai ceva ca si calugarii, nu mananca carne fac liturghie zilnic etc...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.08.2012, 13:00:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BebeGeo Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire: duhovnicul meu este calugar la manastire si de curand cineva mi-a spus ca mirenii ar trebui sa-si aleaga ca si duhovnici preoti iar monahii sa-si aleaga duhovnic un calugar. Este neaparat o regula? Ar trebui sa-mi schimb duhovnicul? Persoana respectiva spunea ca difera si sfaturile date de cei doi, ca niciodata un monah nu poate vedea lucrurile pentru mireni si invers.
Oare cum o fi mai bine? Multumesc pentru raspunsuri.
Daca tu ai ravna sanatoasa, vei gasi si duhovnicul potrivit.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.09.2012, 23:04:32
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BebeGeo Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire: duhovnicul meu este calugar la manastire si de curand cineva mi-a spus ca mirenii ar trebui sa-si aleaga ca si duhovnici preoti iar monahii sa-si aleaga duhovnic un calugar. Este neaparat o regula? Ar trebui sa-mi schimb duhovnicul? Persoana respectiva spunea ca difera si sfaturile date de cei doi, ca niciodata un monah nu poate vedea lucrurile pentru mireni si invers.
Oare cum o fi mai bine? Multumesc pentru raspunsuri.
Daca simti ca te ajuta sa progresezi duhovniceste, inseamna ca ai nimerit la duhovnicul potrivit, indiferent daca este calugar sau preot de mir. Omul sfinteste locul, indiferent unde s-ar afla: in manastire sau in parohie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.09.2012, 23:34:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca simti ca te ajuta sa progresezi duhovniceste, inseamna ca ai nimerit la duhovnicul potrivit, indiferent daca este calugar sau preot de mir.
Si daca (dupa mintea ta) esti nemultumit de "progres", categoric duhovnicul e de vina, nimeni altcineva - cum altfel?

Citat:
Omul sfinteste locul, indiferent unde s-ar afla: in manastire sau in parohie.
Si mai e o zicala: daca un caine intra in biserica, nici biserica nu se spurca, dar nici cainele nu se sfinteste.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.09.2012, 07:31:32
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sufletul tău îți poate spune dacă ai găsit duhovnicul potrivit pentru tine. Nu ar trebui să conteze în această alegere părerea că noi, ca mireni, trebuie să avem duhovnici preoți mireni și nu călugări... Și eu cunosc persoane care se spovedesc la duhovnici călugări.
Acum pot să vă mărturisesc că am și eu o mică dilemă: mama mi-a zis că a auzit la radio Trinitas părera unui preot că nu ar trebui să alergăm la alte biserici și la alți preoți decât cele/ cei din parohia unde locuim!! În ideea că nimic nu e întâmplător, și dacă Dumnezeu ne-a pus într-un loc, înseamnă că nu degeaba suntem acolo, iunclusiv în ceea ce privește biserica și preotul locului... Ori eu nu respect "regula" asta... deși am vrut să mă mut în apropiere de biserica unde merg, nu am găsit acolo ceva corespunzător... Dar nu aș renunța la duhovnicul meu pe motivul că locuiesc în altă parohie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.09.2012, 16:04:42
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca (dupa mintea ta) esti nemultumit de "progres", categoric duhovnicul e de vina, nimeni altcineva - cum altfel?



Si mai e o zicala: daca un caine intra in biserica, nici biserica nu se spurca, dar nici cainele nu se sfinteste.
Dupa logica ta, si Sfantul Paisie de la Neamt a gresit atunci cand a cautat, dupa mintea lui, duhovnic sporit duhovniceste care sa-l ajute sa descopere tainele vietuirii in Hristos!

Nu, Aline, lucrurile nu stau asa. Daca ai ravna spre cele duhovnicesti, trebuie sa cauti si un duhovnic ravnitor care sa te ajute. Dumnezeu ne lumineaza mintea si ne ajuta sa observam la timp ceea ce e de observat. Dumnezeu stie ravna fiecaruia si ne poate calauzi spre un duhovnic potrivit.

Iar zicala cu cainele eu o ajustez putin:

Cu ajutorul duhovnicului, cainele se poate transforma in mielusel, daca si el e dispus sa accepte aceasta transformare.

Last edited by antoniap; 03.09.2012 at 16:09:22.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.09.2012, 17:03:36
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Dupa logica ta, si Sfantul Paisie de la Neamt a gresit atunci cand a cautat, dupa mintea lui, duhovnic sporit duhovniceste care sa-l ajute sa descopere tainele vietuirii in Hristos!

Nu, Aline, lucrurile nu stau asa. Daca ai ravna spre cele duhovnicesti, trebuie sa cauti si un duhovnic ravnitor care sa te ajute. Dumnezeu ne lumineaza mintea si ne ajuta sa observam la timp ceea ce e de observat. Dumnezeu stie ravna fiecaruia si ne poate calauzi spre un duhovnic potrivit.

Iar zicala cu cainele eu o ajustez putin:

Cu ajutorul duhovnicului, cainele se poate transforma in mielusel, daca si el e dispus sa accepte aceasta transformare.
Legat de duhovnic, Dumnezeu pe toate le randuieste spre implinirea mantuirii, asa cum spui; duhovnicul este si el zorit de cel pe care-l pastoreste.

Off-topic(cu scuze):
Legat de caine, insa, indiferent de maiestria duhovnicului, cainele(la fel ca smochinul fara rod) nu poate sa vrea sa fie dispus, numai omul poate; omul se poate transforma in mielusel, cainele nu.
Proverbul are o invatatura strans legata de personajele lui.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.09.2012, 22:23:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

Off-topic(cu scuze):
Legat de caine, insa, indiferent de maiestria duhovnicului, cainele(la fel ca smochinul fara rod) nu poate sa vrea sa fie dispus, numai omul poate; omul se poate transforma in mielusel, cainele nu.
Proverbul are o invatatura strans legata de personajele lui.
La Dumnezeu toate sunt cu putinta. Exista chiar sfinti care mai inainte au fost talhari. Calea mantuirii este deschisa tuturor.

A se vedea viata Sfantului Varvar Talharul:

www.calendar-ortodox.ro/luna/mai/mai06.htm

Last edited by antoniap; 03.09.2012 at 22:27:10.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare legata de botez George R. Botezul 41 24.04.2013 11:50:10
Intrebare legata de genealogia lui Iisus sophia Din Noul Testament 70 04.01.2013 13:15:42
Muzica legata de religie si Dumnezeu tigerAvalo9 Generalitati 8 17.12.2010 23:35:56
Intrebare legata de biserica Panda701 Generalitati 12 24.03.2010 17:17:28